• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czarnek: nie będzie podziału na dzieci zaszczepione bądź niezaszczepione

ws
23 sierpnia 2021 (artykuł sprzed 1 roku) 
Od 1 września wraca nauka stacjonarna do szkół. Od 1 września wraca nauka stacjonarna do szkół.

- Nie przewidujemy żadnego podziału na dzieci zaszczepione bądź niezaszczepione. Taki podział byłby dla dzieci po prostu niesprawiedliwy i szkodliwy - powiedział w poniedziałek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Zapowiedział, że akcja promująca szczepienia będzie kontynuowana we wrześniu, powstaną szkolne punkty szczepień. W poniedziałek ruszyły też dostawy płynów do dezynfekcji, maseczek i rękawiczek do szkół.Gdzie można zaszczepić się na COVID-19? Lista punktów szczepień w Trójmieście


Czy szkoły w tym roku czeka zdalna nauka?

Zdaniem ministra edukacji i nauki, który w poniedziałek, 23.08, był gościem Programu I Polskiego Radia, nie sprawdzi się "czarny scenariusz" przewidujący znaczący wzrost zachorowań, hospitalizacji i zgonów z powodu COVID-19 w związku ze zbliżającą się czwartą falą pandemii.

- Takich scenariuszy nie przewidujemy ani w krótkim, ani w dłuższym horyzoncie czasowym, który badamy na ten rok szkolny (...). A w warunkach takich, w jakich jesteśmy dzisiaj, albo w warunkach czwartej fali, ale nie tak groźnej jak trzecia, nie przewidujemy żadnego podziału na dzieci zaszczepione bądź niezaszczepione. Taki podział byłby dla dzieci po prostu niesprawiedliwy i szkodliwy - ocenił Przemysław Czarnek.
Czytaj też: Jak będzie wyglądał powrót do szkoły we wrześniu?

Od 30 do 40 proc. nastolatków jest już zaszczepionychMinister edukacji przypomniał, że w czerwcu była prowadzona wśród uczniów akcja promująca szczepienia przeciw COVID-19. Zapowiedział, że akcja będzie kontynuowana we wrześniu.

- Będziemy prosić wychowawców, zwłaszcza na godzinach wychowawczych, ażeby te informacje, które będziemy sukcesywnie dostarczać, przekazywali dzieciom i młodzieży. To przynosi efekty, bo na dziś jest od 30 do 40 proc. nastolatków już zaszczepionych - mówił.
W pierwszych tygodniach września dyrektorzy zostaną poproszeni o zebranie deklaracji rodziców, którzy chcieliby, by na terenie szkoły, do której uczęszcza ich dziecko, powstał punkt szczepień.

- Wszystko po to, żeby zachęcać do szczepień. Ale zmuszać nie będziemy i dzielić dzieci na zaszczepione i niezaszczepione nie będziemy - zapowiedział.
Według szefa MEiN nauczyciele są już w większości zaszczepieni.

- Szacujemy, że tych zaszczepionych jest od 70 do 80 proc. A zatem jest to grupa społeczna, która bardzo odpowiedzialnie do szczepień podeszła - ocenił.
Czytaj też: Uczeń z dobrym wynikiem, ale bez szkoły. Problematyczna rekrutacja do szkół średnich 2021/2022

Nauka ruszy stacjonarnie. Co będzie dalej?Minister edukacji podkreślał, że nikt nie jest w stanie przewidzieć, jak będzie wyglądał rok szkolny 2021/2022 w całości, jednak w najbliższym miesiącu - wrześniu - nauka w szkołach będzie w całości stacjonarna.

- Wszystkie przewidywania, które są w Ministerstwie Zdrowia, badania i modele czwartej fali (pandemii COVID-19), która na pewno nadejdzie, dają wiele optymizmu, że to nie będzie taka fala jak trzecia czy druga, które powodowały zapełnienie szpitali i kolejki karetek pogotowia na podjazdach w izbach przyjęć (...). Według modeli, które są w MZ, ta fala nie będzie aż tak groźna, więc spokojnie wracamy do nauki stacjonarnej, przygotowując się na tę czwartą falę - zastrzegł.
Poinformował, że w poniedziałek ruszają dostawy do wszystkich placówek oświatowych z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS). Dodał, że do wszystkich placówek, które złożyły zapotrzebowanie, dostarczone zostaną bramki do mierzenia temperatury, płyny do dezynfekcji, maseczki i rękawiczki.

Gdzie szukać wsparcia psychologicznego dla dzieci?


Gdzie i jak zaszczepić dziecko przeciw COVID-19?Nastolatka na szczepienie można zarejestrować przez:
  • bezpłatną infolinię Narodowego Programu Szczepień: 989,
  • kontaktując się z wybranym punktem szczepień,
  • wysyłając SMS pod numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie,
  • poprzez e-rejestrację dostępną na stronie głównej pacjent.gov.pl.

Jak czytamy w serwisie Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia, żeby się zakwalifikować na szczepienie, trzeba wypełnić kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby niepełnoletniej. Kwestionariusz jest dla pracownika medycznego podstawą decyzji, czy osoba może być zaszczepiona tego dnia. Wypełnia go osoba szczepiona wraz z opiekunem prawnym lub rodzicem - ci ostatni muszą go podpisać.

Szczepienia dla osób w wieku 12-15 lat odbywają się na tych samych zasadach, co szczepienia młodzieży w wieku 16-18 lat. Podczas szczepienia przeciw COVID-19 dzieci w wieku 12-15 lat konieczna jest obecność rodzica lub opiekuna prawnego.

Czytaj też: Wakacje w pandemii. Czy dziecko musi robić test na COVID-19?

Trwają badania nad dopuszczeniem do szczepień dzieci w wieku 7-12 latWniosek o rozszerzenie stosowania szczepionki Pfizer/BioNTech przeciw COVID-19 dla dzieci w wieku od 12 do 15 lat Europejska Agencja Leków (EMA) zatwierdziła pod koniec maja.

Szczepienie w tej grupie wiekowej rekomendowała również Rada Medyczna przy premierze. Szef KPRM Michał Dworczyk informował, że toczą się badania nad dopuszczeniem do szczepień dzieci w wieku 7-12 lat. Wyraził nadzieję, że we wrześniu będą wyniki tych badań.
ws

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (184)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Nowe Trendy w Turystyce (1 opinia)

199 - 599 zł
konferencja

Warsztaty językowe: Jidysz

festiwal sztuki, wykład / prezentacja, warsztaty

Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa

konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Żuraw w Gdańsku to:

 

Najczęściej czytane