• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Czy jelenie widzą czerwone jagody?

Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w ramach cyklu comiesięcznych spotkań miłośników ekologii zaprasza na prelekcję online Adama Zbyryta - Czy jelenie widzą czerwone jagody? O kolorach w świecie zwierząt.

kwi 25

czwartek, godz. 17:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
maj 24-25

piątek - sobota, godz. 18:30

bilety 170 zł
ulgowy 150 zł
Spotkanie rozpocznie się w czwartek 7 marca 2024 roku o godz. 17:00 na profilu Facebook Live (https://www.facebook.com/CIEEGdansk/live/)

Kolory w świecie zwierząt to fascynujące zagadnienie, którego złożoność urzeka i jest prawdziwą ucztą dla naszych oczu. Zdolności zwierząt do postrzegania kolorów różnią się w zależności od gatunku. Ludzie mają trzy receptory koloru: czerwonego, niebieskiego i zielonego. Inne zwierzęta mogą dostrzegać więcej kolorów, jak na przykład ptaki czy pszczoły miodne, które widzą ultrafiolet. Są i takie zwierzęta, które widzą ich mniej, jak psy, koty czy jelenie, które pozbawione receptorów koloru niebieskiego, nie są w stanie dostrzec tej barwy. Wśród ptaków kolory odrywają chyba największą rolę, na co wskazuje ogromna różnorodność ich upierzenia. Niektóre gatunki uciekają się do sztuczek, by zwiększyć efektywność swojego ubarwienia, stosują odpowiednią dietę lub wręcz wcierają różne substancje w swoje pióra.

U zwierząt dostrzeżemy także wiele zaburzeń związanych z ubarwieniem, w tym siwienie, którego geneza jest taka sama jak u ludzi.

Ciekawych pytań jest sporo. Dlaczego czarne ptaki w tropikach są częstsze niż na północy naszej planety? Jak kolor czerwony działa na ludzi? Czy wszystkie ptaki widzą dobrze w ultrafiolecie? Dlaczego psy nie są niebieskie? Odpowiedzi na te i inne pytania padną na najbliższym spotkaniu. Serdecznie zapraszamy!

Spotkanie finansowane jest ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Adam Zbyryt biolog, ornitolog, popularyzator nauki, autor książek przyrodniczych. Miłośnik emocjonalnego i intelektualnego życia zwierząt. Zawodowo związany z Wydziałem Biologii Uniwersytetu w Białymstoku. Specjalizuje się w czynnej ochronie ptaków opartej na naukowych podstawach. W każdy poniedziałek opowiada o przyrodzie w Radiu 357. Występuje w serialu przyrodniczym Podglądacze przyrody. Laureat konkursu Popularyzator Nauki 2021. Prowadzi profil na Facebooku Adam Zbyryt Człowiek z Puszczy.

Więcej na https://ciee-gda.pl/ciee-aktualnosci/czy-jelenie-widza-czerwone-jagody-o-kolorach-w-swiecie-zwierzat/#maincontent

Opinie

Sprawdź się

Wybierz poziom

Owady to:

 

Najczęściej czytane