• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Dać głos zaocznym

Tomasz Bojar-Fijałkowski
17 października 2003 (artykuł sprzed 18 lat) 
Opinie (8)
Tradycyjnie pod koniec października na uczelniach wyższych odbywają się wybory do samorządów studenckich. Jest to wydarzenie bardzo spektakularne, gdyż większość wydziałów w tym okresie zostaje całkowicie obklejona plakatami kandydatów. Niektórzy studenci na uczelnianych korytarzach rozdają barwne ulotki, reklamówki a bywa, że również kiełbasę wyborczą prosto z grilla ustawionego przed budynkiem.
Tradycyjnie w wyborach nie biorą udziału studenci studiów zaocznych. Dlaczego, skoro na wielu wydziałach czy uczelniach ich liczba przewyższa liczbę studentów dziennych? Tak jest na przykład na Wydziale Zarządzania i Wydziale Prawa i Administracji UG, gdzie przewaga zaocznych wynosi kilkuset studentów, a ich ogólna liczba, na każdym z wydziałów, przekracza dwa tysiące.

Ideą wyborów do samorządu jest wyłonienie reprezentacji wszystkich żaków, także tych studiujących wieczorowo i w weekendy. Samorządy nie tylko organizują życie studenckie. Biorą one udział przy podejmowaniu najważniejszych decyzji. Przedstawiciele samorządu zasiadają w racach wydziałów, parlamencie studentów oraz senacie uczelni.

Dlaczego w tych gremiach, tak istotnych dla działalności szkół i uniwersytetów nie ma przedstawicieli tysięcy studentów, którzy od dziennych żaków różnią się tylko tym, że na uczelnie przychodzą w soboty i niedziele, a dodatkowo płacą za naukę? Przecież nie zmienia to faktu, że są studentami!

W zeszłorocznych wyborach do samorządu jednego z wydziałów UG, studenci dzienni mogli głosować od poniedziałku do środy. Czyli każdy student miał możliwość oddania głosu, bo w przynajmniej jednym z tych dni miał zajęcia. Studenci zaoczni mogli głosować w jedną niedzielę. Problem polega na tym, że studia zaoczne odbywają się dwa tygodnie. Więc przy tak ustalonym harmonogramie wyborczym połowa z kilkutysięcznego grona studentów zaocznych, fizycznie nie miała możliwości głosowania. Przecież nikt, kto studiuje w Gdańsku, a mieszka w Słupsku, Malborku czy Giżycku, często pracujący ojciec lub matka rodziny, nie będzie specjalnie przyjeżdżał w wolny weekend w celu głosowania. Choć będąc studentem ma, teoretycznie, prawo wyborcze. Nie ma jednak fizycznej możliwości z niego skorzystać.
Dlatego aby studenci zaoczni mieli możliwości uczestnictwa w wyborach swoich przedstawicieli, wybory dla nich muszą odbywać się w dwa kolejne weekendy. Inaczej są oni dyskryminowani, narusza to ich prawa. Najgorzej, jeśli doszłoby do tego na akademickim wydziale prawa.

Koło Naukowe "Konsument" z Wydziału Zarządzania UG, apeluje do władz wydziału UG i trójmiejskich uczelni, aby od tego roku wprowadziły nowe zwyczaje. Tak żeby za rok móc napisać, że "tradycyjnie w wyborach do samorządów sporą część miejsc zajęli studenci zaoczni i wieczorowi, którzy tradycyjnie reprezentują interesy tysięcy swoich pracująco-studiujących kolegów i koleżanek".
Głos WybrzeżaTomasz Bojar-Fijałkowski

Opinie (8) 1 zablokowana

 • Mamy TYLKO płacić!

  Dać głos zaocznym?

  Nie bądźmi śmieszni. PRZECIEŻ jedyne co mamy robić to płacić. Mamy okrojone godziny wykładów, w wiekszości przypadków brak nauki języka (np na wydziale prawa!!!), brak ćwiczeń...
  Gdy zaoczni zapłacą za semestry to wykładowcy dopiero dostają pensje za dziennie wykłady...chyba jest cos nie tak. Gdyby nie zaoczni połowa uczelni nie mogłaby funkcjonować, ale traktowani są po macoszemu. Często sa to ludzie o wiele bardziej zaradni od dziennych, pracujący, przedsiębiorczy, samodzielni. Muszą sami nadrabiać to co powinni dostac za swoje pieniądze.
  Jak dla mnie to jedno wielkie oszustwo, że jest jakaś równość na uczlniach.

  • 0 0

 • ZAOCZNIAKI TO TłUKI

  o czym swiadcz ypowyzszy wpis i karygodne bledy ortograficzne. Dzisiaj stdiowac kazdy moze, nawet analfabeta

  • 0 0

 • Sam jesteś tłukiem:)

  Odsetek "studiujących analfabetów" jest mniej więcej równy dla wszystkich rodzajów studiów, włączając w to Studia Eksternistyczne:) Równie kłamliwe jest określenie studentów dziennych jako mniej zaradnych, mniej przedsiębiorczych, etc.

  • 0 0

 • Pracujący wyborcy; )

  Jak pracuja to nie maja czasu głosować.
  A uczyć sie też nie uczą. W końcu uczelnia sprzeda i tak dyplom bo teraz uczelniom tylko kasa w głowie a nie nauka. Poziom zaocznych jest tragiczny. Ja bym wprowadził w końcu znakowanie dyplomów bo niepojęte jest byzaocznidostwali takie same papierki gdy mają 90% mniej we łbie.

  • 0 0

 • jezyk na studiach

  tak a propo jezyka to wieczorowi, ktorzy zaczynali rok albo dwa lata temu tez nie maja jezyka(wydz. matematyki, fizyki i informatyki) ale to nie wszystko. Od tego roku jest juz jezyk dla pierwszego roku wiliczony w czesne a starszym rocznikom kaza za niego dodatkowo placic i to 200zl/semestr + oczywiscie czesne 2600zle to sie robi ladna sumka......

  • 0 0

 • dzienni

  niektórzy wykładowcy twierdzą, ze reprezentujemy o wiele wyzszy poziom niz ci, którzy studiuja to samo ale trybem dziennym...z tego co obserwuję zaoczni i ucza sie tyle samo lub więcej niż dzienni (bo wykładowcy wymagają od nich więcej) i pracują i prowadza dom itp....a dzienni? im jest łatwiej, i zadzieraja nosa i z tego co czytam nie szanuja zaocznych...sorki, dzienni - gdyby nie my i nasza kasa uczelni nie byłoby stać na wiele materiałow, wyposazenie itp...nie mówiac juz o nowym budynku (patrz wydział prawa UG) wiec trochę szacunku dla innych, proszę

  • 0 0

 • pracodawcy

  A tak poza tym ciekawe kogo chetniej zatrudni pracodawca absolwenta studiów dziennych bez praktyki, stażu itp. czy może absolwenta studiów zaocznych z np. 5- letnią praktyką?

  • 0 0

 • 1 opinia

  Dzienny zobacz tłuku jak napisałeś swoją opinie.sam jesteś tłukiem ja byłem studentem zaocznym i niczego mi nie brakuje.

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Wystawa o kosmosie "Kosmopark"

wystawa, warsztaty

Szekspir: Rozgrzewka!

improwizacje, teatr dla dzieci, warsztaty, spotkanie

Pomorskie Forum Solidarności Klimatyczne

projekcje filmowe, debata, forum

Ogłoszenia polecane

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Klif położony poza strefą oddziaływania fal, to: