Wiadomości

stat

Dla nich wiedza to przyjemność. Rusza Akademia 30 plus

W tym roku ponownie zagości w Akademii 30+ ks. Boniecki. Tym razem opowie o nadziejach związanych z Papieżem Franciszkiem.
W tym roku ponownie zagości w Akademii 30+ ks. Boniecki. Tym razem opowie o nadziejach związanych z Papieżem Franciszkiem. mat. prasowe

Czy rośliny mają swoje życie erotyczne, a jeśli tak, to czy jest w nim choć odrobina perwersji? - przekonają się o tym wszyscy ci, którzy wysłuchają piątkowego wykładu, który zainauguruje kolejny rok funkcjonowania Akademii 30 +.Uczestnicy wykładów w tym roku byli m.in. z prof. Zbigniewem Mikołejką w Bazylice pw. Najświętszej Marii Panny w Świętej Lipce.
Uczestnicy wykładów w tym roku byli m.in. z prof. Zbigniewem Mikołejką w Bazylice pw. Najświętszej Marii Panny w Świętej Lipce. mat. prasowe

Czy warto się uczyć po 30 roku życia?

tak, wiedzę zawsze warto zdobywać 81%
raczej tak, ale to zależy gdzie i za ile 7%
pod warunkiem, że ma się na to czas 8%
nie, w pewnym wieku to nie ma sensu 4%
zakończona Łącznie głosów: 517
Już Platon mówił, że "wiedza jest drugim słońcem dla ludzi". Wiedzą o tym uczestnicy działającej od siedmiu lat na Uniwersytecie Gdańskim Akademii 30+. Zajęcia, które obywają się w jej ramach, cieszą się ogromną popularnością. Dlaczego? Bo prowadzone są przez najsłynniejszych polskich naukowców, którzy wiedzą jak zainspirować do odkrywania i poznawania różnych dziedzin wiedzy.

Pierwszy wykład, który zainauguruje tegoroczny cykl zajęć, będzie dotyczyć życia erotycznego roślin. Padną odpowiedzi na pytania: dlaczego kwiaty mają tak zróżnicowane kształty i różne kolory? Jaka relacja łączy rośliny ze zwierzętami? Czy rośliny mają swoje życie erotyczne, a jeśli tak, to czy jest w nim także odrobina perwersji?

- Postaram się przekonać, że rośliny to mistrzowie reklamy i że potrafią one stosować różne, często bardzo wyszukane pułapki. Zobaczymy też, które zwierzęta mogą być klientami roślin, a na które piękno kwitnących roślin nie robi żadnego wrażenia. Ponadto wspólnie odpowiemy sobie na pytanie: czy biała lilia słusznie jest postrzegana jako symbol niewinności i jak wygląda współczesna ewolucja roślin - zachęca prof. Piotr Rutkowski, biolog i botanik z Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego.

W zimowym semestrze odbędzie się w sumie 11 wykładów z nauk humanistycznych, społecznych i przyrodniczych.

- Staram się zapraszać osoby ciekawe, interesujące, licząc na to, że to co zaproponują, zainteresuje odbiorców i będą one chwytliwe. W tym semestrze po raz drugi zaprosiliśmy prof. Tomasza Polaka, byłego księdza i apostatę, wybitnego teologa. Teraz będzie mówił o cielesności i seksualności w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. Będzie ks. Adam Boniecki, który będzie mówił o nadziejach związanych z pontyfikatem papieża Franciszka, a o rasizmie, antysemityzmie i ksenofobii w pozornie tolerancyjnym świecie opowie nam dr Michał Bilewicz z Warszawy - zapowiada Paweł Mazur, koordynator projektu Akademia 30+ w Trójmieście.

W programie Akademii znajdą się również dwa cykle wykładów dr Jacka Friedricha, który opowie o sztuce lat 40., 50 i 60. Natomiast prof. Jerzy Sikorski poświęci swój wykład poszukiwaniom pozasłonecznych układów planetarnych.

Ponadto w ramach Akademii 30+ odbywają się wycieczki, najczęściej w majowy weekend. Z dr Jackiem Friedrichem uczestnicy akademii zwiedzali już m.in. Berlin i Wiedeń, w przyszłym roku ma to być Amsterdam.

W tym semestrze odbędą się również zajęcia warsztatowe, jak "Poznaj siebie, zrozum innych" (rozwój osobisty metodą MBTI). Wioleta Karpowicz, aktorka Teatru Miniatura w Gdańsku, spróbuje w czasie trzech spotkań warsztatowych nauczyć jak zrobić dobre wrażenie na innych.

Zajęcia odbywają się zazwyczaj w dni powszednie o godz. 18:30 na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego. Zajęcia są odpłatne. Koszt wykładu to 20 lub 25 zł (koszt zajęć warsztatowych to 30-40 zł). Zapisy do Akademii 30+ przyjmowane są przez cały rok, wystarczy wysłać zgłoszenie za pośrednictwem strony internetowej.

Opinie (67)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Czy możesz spotkać wiewiórkę w drodze do szkoły?