Dlaczego dziewczyny chcą isć na Politechnikę?

W czwartek Politechnika Gdańska była otwarta wyłącznie dla dziewczyn.

Na Politechnice Gdańskiej studentki wciąż stanowią mniejszość. Jednak 40 lat temu płeć piękna stanowiła tylko 2 proc. studentów, a dziś - blisko 40. Mimo to uczelnia chce by pań studiowało jeszcze więcej. Dlatego od kilku lat PG uczestniczy w ogólnopolskiej akcji "Dziewczyny na politechniki".Studia na politechnice są lepsze niż na uniwersytecie?

zdecydowanie nie, bo po uniwersytecie też można zaleźć satysfakcjonującą, dobrze płatną pracę 17%
raczej tak, bo jednak dziś rynek pracy docenia inżynierów bardziej niż humanistów 45%
zdecydowanie tak, dyplom inżyniera to dziś gwarancja dobrej i dobrze płatnej pracy 38%
zakończona Łącznie głosów: 175
Choć nie dostaniemy punktów za płeć podczas rekrutacji, a podczas sesji i tak nie ominą nas nawet najcięższe egzaminy na politechnice, na pewno warto studiować - zapotrzebowanie na inżynierów stale rośnie. A jeśli inżynierem jest kobieta - tym lepiej. Dlatego część uczelni technicznych w Polce od kilku lat systematycznie organizuje dzień otwarty tylko dla płci pięknej "Dziewczyny na politechniki".

- W tym roku przygotowaliśmy dla wszystkich dziewczyn, które są zainteresowane studiowaniem na naszej uczelni rozmaite atrakcje, m.in. pokaz mody - w którym studentki architektury zaprezentują zaprojektowane i uszyte przez siebie kreacje, pokaz iluzjonisty - Macieja Dzięgielewskiego, studenta Politechniki Gdańskiej i uczestnika programu "Mam talent". Oprowadzimy je także po wszystkich wydziałach i pokażemy jak się u nas studiuje - mówi Joanna Odya z działu promocji PG, koordynator akcji "Dziewczyny na politechniki".

Na Politechnice Gdańskiej studiuje obecnie 9 821 kobiet (łącznie studentów jest ok. 26 tys.). Najwięcej z nich uczy się na Wydziale Zarządzania i Ekonomii PG oraz Chemicznym, najmniej na Wydziałach Elektrotechniki i Automatyki oraz Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki.

Podczas czwartkowego dnia otwartego wyłącznie dla dziewczyn, tegoroczne maturzystki mogły podpytać obecne studentki, a także absolwentki o tematy związane ze studiowaniem na PG.

- Wybrałam zarządzanie inżynierskie na politechnice, a nie na uniwersytecie bo liczę, że po studiach inżynierskich zdobędę więcej umiejętności - mówi Małgorzata Dembska, studentka Politechniki Gdańskiej.

Jedną z atrakcji był pokaz ubrań zaprojektowanych i uszytych przez same studentki. - Zaprojektowane przez nas ubrania, głównie suknie, nawiązują bądź do stylu architektonicznego, m.in. do baroku, do elementów budowlanych np. do dachówek czy motywów okuciowych uczelnianego Gmachu Głównego, albo do innych znanych obiektów architektonicznych, np. do Kopuły Reichstagu - mówi Marta Zep, studentka studiów magisterskich na Wydziale Architektury, autorka sukni balowej.

Akcja "Dziewczyny na politechniki" jest akcją informacyjną organizowaną prze Fundację Edukacyjną Perspektywy we współpracy z Konferencją Rektorów Polskich Uczelni Technicznych. Ma ona przełamywać stereotypy na temat męskich i kobiecych zawodów i zachęcić uczennice do podejmowania studiów na kierunkach technicznych i ścisłych.

Opinie (47) 1 zablokowana

 • Nie rozumiem

  Nauki scisłe na politechnice nie wykluczaja kobiet przecież to praca czysto umysłowa, kobieta nie moze dźwigać, więc nie idzie do zawodówki, tylko takiemu co skończy każe jako nadzorujacy umiescić ja wg planu budowy. Płeć warunkuje predyspozycje do nauk scisłych i owszem. Każda praca jest potrzebna. Kobiety to nie zawsze humanistki, wielokrotnie widziałąm jak to dziewczyny na praktykach lepiej sobie radzą z zadaniami technicznymi, ale wtedy mezczyźni jeszcze studiowali by uniknąć wojska, więc moge sie mylić :)

  • 20 5

 • te 40% dziewczyn skupia się na ZIEbach i chemii

  natomiast na kowalstwie, żelbecie i druciarni, czyli tych prawdziwych kierunkach technicznych nadal są same chłopy, więc o co to halo

  • 41 11

 • przy obecnym niżu demograficznymu oraz przewadze liczebnej k nad m jakby nie patrzeć udział kobiet na politechnicznych uczelniach będzie rósł - marketing uczelni. Zmiana kierunków inżynierskich i samej technologii pracy tez w żaden sposób juz nie będzie przeszkodą dla kobiet.

  • 4 1

 • w dobie zalewu bezrobotnych europeistow, ekonomistow, psychologow, politologow to...

  bardzo dobry wybor, pod warunkiem, ze to sa studia techniczne, a nie kierunki gier i zabaw dostepne rowniez w uczelniach technicznych
  Ja powtarzam mojej maloletniej coreczce, ze moze byc kim zechce w przyszlosci, pod warunkiem, ze bedzie pracowac w przemysle wydobywczym;).

  przepraszam za znaki polskie, a raczej ich brak.

  • 17 10

 • dziewczyny na politechniki

  co to za łaska jakaś? zachęcanie kobiet pokazami mody to trochę dla mnie infantylne, egzaminy i koniec, co za różnica jaka płeć??
  otwarta wyłącznie dla dziewczyn i uwaga faceci na filmie, chyba :)

  • 24 0

 • wszystkie kierunki oprócz architektury są przeladowane, liczy sie tylko kasa jaką pg dostanie. Obecnie studia to sciema

  • 36 3

 • to juz lepiej energetyka odnawialna, zanim urośnie wyczerpią się złoża wiekszości surowców

  • 3 1

 • nie zgodziłabym się na udział w pokazie

  chyba że to demo kierunku, o którym nie slyszałam.. O_O

  • 2 2

 • można skończyc uniwersytet i pisać artykuly :)

  • 3 0

 • dziewczyny na PG

  u mnie na studiach zaocznych na PG, WILiŚ - Budownictwo sanitarno - komunalne było tyle samo dziewczyn, co chłopaków :)

  • 3 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Nowe Trendy w Turystyce
Nowe Trendy w Turystyce
konferencja
paź 29-30
piątek - sobota
Gdańsk, Europejskie Centrum Solidarności
10. Europejskie Forum Nowych Idei
10. Europejskie Forum Nowych Idei
konferencja, forum
paź 20-22
środa - piątek
Sopot, Radisson Blu Hotel
Akademicka dojrzałość podstawą sukcesów
Akademicka dojrzałość podstawą sukcesów
konferencja
paź 22
piątek, g. 10:00
Gdańsk, AZS AWFiS Gdańsk

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Klif położony poza strefą oddziaływania fal, to: