• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Do poprawki rok szkolny czy cały system edukacji?

Wioleta Stolarska
3 kwietnia 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 
Wciąż nie wiadomo, co z egzaminami ósmoklasistów i maturami, oraz czy rok szkolny zostanie przedłużony. Wciąż nie wiadomo, co z egzaminami ósmoklasistów i maturami, oraz czy rok szkolny zostanie przedłużony.

Reforma edukacji, strajk, a teraz epidemia koronawirusa sprawiły, że uczniowie już od długiego czasu nie mają łatwego życia. Na żadne z tych wydarzeń niestety nie byliśmy odpowiednio przygotowani. Choć Ministerstwo Edukacji Narodowej usilnie przekonuje, że jest w stanie zdziałać cuda, a egzaminy, które mają odbyć się za niespełna trzy tygodnie nie są zagrożone, to chyba wszyscy wiedzą, że ten scenariusz jest nierealny. Planu "B" na razie nie widać, a na odpowiedź "co z tą edukacją" czekają szczególnie ci, którzy w tym roku chcieli wybrać nową szkołę średnią czy studia - zdecydować o swojej przyszłości.



Uważasz, że egzaminy ósmoklasity i matury uda się zorganizować w zaplanowanych terminach?

Likwidacje i łączenia szkół, powrót do systemu edukacji sprzed dwóch dekad, zmiany podstawy programowej, zawieszane zajęcia, rekrutacje podwójnych roczników, przepełnione szkoły czy nowe egzaminy - to tylko część tego, co w ostatnich kilkudziesięciu miesiącach zgotowano dzieciom i młodzieży szkolnej.

Na sytuację, która jest teraz, niestety nikt nie ma wpływu i tylko solidarne działanie pomoże możliwie szybko zwalczyć epidemię. Dzieci i młodzież szkolna od kilku tygodni uczą się zdalnie, jednak tak naprawdę od ponad tygodnia to nauka obowiązkowa, która oznacza realizację podstawy programowej. I choć wszyscy ciężko pracują, by zaległości były jak najmniejsze, to niestety nie da się ich uniknąć, bo nie wszędzie jest odpowiedni sprzęt czy dostęp do internetu, bo nie każdy uczeń tak samo dobrze poradzi sobie z poleceniami, które otrzyma od nauczyciela, bo edukacja to coś więcej niż cała lista zadań, które odznaczymy po wykonaniu.

Niestety właśnie na tym ostatnim najbardziej zależy Ministerstwu Edukacji Narodowej. Nowy-stary system, który przywrócono w ostatnich latach, był wielokrotnie krytykowany, kolejna porażka jest więc nie do przyjęcia.

- Zdalna szkoła tonie w biurokracji, nauczyciele pracują po 14 godz. dziennie, sporządzając tony dokumentów. Taki stan rzeczy jest absolutnie demotywujący dla nauczycieli do pracy, a w konsekwencji dla uczniów - przyznaje Elżbieta Markowska, prezes okręgu pomorskiego ZNP. - Udostępnione audycje online przez TVP pogłębiają kryzys polskiej szkoły, podważają autorytet zawodu nauczyciela. Czy ktoś czuwa nad jakością przekazywanych treści i bierze za nie odpowiedzialność? - dodaje.

Koronawirus w Trójmieście - wszystkie informacje


Ósmoklasista z domu nie wyjdzie, ale egzaminu nie odwołano



W zawiązku z epidemią we wtorek wprowadzono kolejne obostrzenia w kwestii poruszania się. Jednak tego samego dnia minister edukacji przekonywał również, że egzamin ósmoklasisty, który ma się odbyć za trzy tygodnie, nie jest zagrożony. Czy ktoś jeszcze w to wierzy?

- Przyznam, że nie wiem, co myśleć. Opowiadam się za odwołaniem tegorocznych egzaminów ósmoklasistów i pozwoleniem dyrektorom szkół ponadpodstawowych na zastosowania dodatkowych kryteriów naboru, jak egzaminy wstępne. Ale nie ma powodu jak na razie na wydłużenie roku szkolnego. Nauczanie na odległość, pomimo że nie jest doskonałą formą, pozwala na realizację minimum podstawy programowej - ocenia Jacek Naliwajek, dziennikarz, podcaster, menadżer oświaty.
- Specustawa daje możliwości przełożenia, a nawet odwołania egzaminów oraz dokonanie zmian zasad rekrutacji, tym bardziej że minister szkolnictwa wyższego przewiduje możliwość wydłużenia roku akademickiego, w przypadku gdy nie obniży się wskaźnik zachorowalności - COVID-19 - dodaje Markowska.
Czytaj też: Zdalna szkoła w praktyce. "Są chęci, chociaż materiału jest dużo"

Naruszają prawa ucznia



Zamknięte szkoły są utrudnieniem bezpośrednich kontaktów uczniów z nauczycielami i mogą mieć znaczący wpływ na podsumowanie pracy w ciągu całego roku szkolnego oraz przygotowanie do egzaminów zewnętrznych.

- Zdaniem autorytetów prawa obecna formuła nauczania na odległość narusza prawa ucznia. Nie może realizacja podstawy programowej zależeć od przypadku czy też od technicznych możliwości przekazu materiału. Samorządy wskazują na ograniczenia techniczne, niedostatki w oprogramowaniu, brak przygotowania do kształcenia na odległość, skuteczność przygotowania uczniów do egzaminów zewnętrznych spowodowanych nierównymi szansami dostępu do edukacji. Rekomendowane narzędzia w postaci dzienników elektronicznych i innych komunikatorów nie są żadnymi platformami e-learningowymi. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa szkolnego uczniowie rozliczani są z efektów swojej pracy, a nie z tego, czy zalogowali się na platformie, czy też nie - mówi Markowska.
Podkreśla, że "w związku z panującym chaosem, niewydolnością systemu nauczania zdalnego, braku możliwości oceniania postępów uczniów i ich nierównego dostępu do edukacji bezwzględnie należy odwołać egzaminy zewnętrzne".

Edukacja to nie tylko podstawa programowa



Przemek Staroń, Nauczyciel Roku 2018, nominowany do prestiżowej Global Teacher Prize, najważniejszej nauczycielskiej nagrody na świecie, znany z tych mniej tradycyjnych metod nauczania przekonuje, że powtarzanie roku nikomu nie pomoże, bo do "powtórki" jest raczej nasz system edukacji.

- Mam intuicję, żeby tego nie robić [nie powtarzać roku szkolnego - do. red.], bo to i tak nic nie pomoże, dopóki będzie obowiązywał taki system edukacji. To model, który miał sens może sto lat temu, a tymczasem próbuje się go dopasować do dzieciaków i młodzieży, którzy myślą zupełnie innymi kategoriami i żyją w zupełnie innym świecie. To nigdy już nie będzie działać. Najlepiej tę sytuację oddaje mem, który uderza nie w nauczycieli, a w system: w klasie jest nauczyciel, który zamiast głowy ma świeczkę, wskazuje na tablicę, na której narysowana jest żarówka, ale przed nim siedzą uczniowie, którzy zamiast głów mają komputery - mówi.
Jak przekonuje, wyczuwalna jest presja, żeby rok szkolny zakończono ze zrealizowaną podstawą programową i choć oczywiście nie brakuje nauczycieli, którzy świetnie sobie poradzą i ich uczniowie też, to chyba warto przypomnieć, że edukacja nie na tym powinna polegać, zwłaszcza że wiele osób może sobie w tych warunkach z tym nie poradzić ani technicznie, ani emocjonalnie.

- Myślę, że w tym wszystkim powinniśmy przypomnieć sobie o patocentryzmie, w którym naczelną wartością jest ochrona istot żywych przed bólem, cierpieniem, nieprzysparzanie im żadnych dodatkowych cierpień. Naprawdę, proszę i apeluję, nie dokładajmy uczniom, rodzicom ani nauczycielom już nic do tego, co i tak muszą dźwigać, a wręcz przeciwnie, pomagajmy sobie wszyscy wzajemnie z odejmowaniem bagażu emocjonalnego i każdego możliwego cierpienia - dodaje.
Czytaj też: Zdalna edukacja nauką dla dzieci i egzaminem dla rodziców

O tym, że brak jasnych informacji na temat egzaminów może negatywnie odbić się na młodych ludziach, przekonuje również prezes pomorskiego ZNP.

- Brak przekazu MEN o rozpatrywaniu możliwości wcześniejszego zakończenia roku szkolnego, odwołania egzaminów zewnętrznych są czynnikami wysoce stresogennymi i nakładają się na stresy związane ze skutkami dla zdrowia psychicznego uczniów w sytuacji, gdzie w Polsce odnotowujemy wysoki wskaźnik depresji, po nieudane próby samobójcze oraz samobójstwa wśród dzieci i młodzieży - ocenia.

Opinie (277) ponad 10 zablokowanych

  • A kto pomyslal o dzieciach... (2)

    ...rodzice pienia się, że muszą poświęcić czas dzieciom. A kto pomyslal o dzieciach? O tym, że ci sfrustrowani rodzice niekoniecznie pomagaja im w tym trudnym momencie. Narzekania i marudzenia rodzicow przy dzieciach przekładają się na spadek motywacji do nauki. Setki dzieci i rodzicow na codzień będących w edukacji domowej radzą sobie znakomicie z nauką i relacjami z dziecmi. Moze warto wykorzystac ten czas na pogłębienie relacji z dziećmi, danie im oparcia, pomoc w nauce i wsparcie w trudnych momentach. Drodzy panstwo i tak siedzimy w domu. Nawet jeśli pracujemy zdalnie to nie tracimy czasu na dojazdy do pracy. Spędzmy ten czas z dziećmi bo kiedy świat znów ruszy z kopyta a my z nim nie będzie juz na to tyle czasu. Jeśli zaś chodzi o wakacje...pomyslcie ile stresu i pracy maja teraz dzieci. Obecny czas jest dla nich wbrew pozorom bardzo intensywny.Powinny odpocząć przed kolejnym rokiem i zabieranie im wakacji to pomysl conajmniej glupi.

    • 19 3

    • 4-tej klasy?

      To juz był czas, kiedy srodki antykoncepcyjne były bezproblemowo dostępne. Widać dojrzałość fizyczna przegonila tę drugą. Ale jeszcze jest coś takiego jak odpowiedzialność. Radzę sprawdzić w encyklopedii co to takiego.

      • 2 3

    • Serio?

      Ja akurat w obecnej sytuacji (czysto wynikowo) mam pracy o 200 % więcej niż rok do roku. W domu trojka dzieci :3 kl super zdolny i pracowity ale emojonalnie jedna wielka awantura. 5 kl - miły i spokojny ale udaje pół dnia że robi zlecone zadania (bo u nas tak są prowadzone zajęcia) oraz córka 4 lata w tym wszystkim pozostawona "sama sobie."Nie każdy ma możliwości spędzenia spokojnie czasu, bez stresu z dziećmi - pracując, ucząc, podając jedzenie sprzątać (bo brudzi się o ile bardziej) itd Nie ma czasu na czas z dziećmi!

      • 0 0

  • Powtórzyć rok szkolny . (1)

    Ponieważ do wakacji zajęć szkolnych już nie będzie . Uważam ,że ten rok szkolny należy w przyszłym roku bezwzględnie powtórzyć o ile ... następny rozpocznie się we wrześniu.

    • 11 27

    • Chory jesteś? Bo brak mi słów.

      • 5 0

  • Opinia wyróżniona

    Widać o co biega w naszym systemie edukacji (6)

    Czarno na białym wyszło przy okazji tej epidemii, że nasz system edukacji nie jest nastawiony na kształcenie, przekazywanie wiedzy, tylko odbębnianie podstawy programowej i wpisywanie ocen. Gdyby było inaczej, nikt by się takimi sprawami, jak egzamin ósmoklasisty nie przejmował.

    • 112 11

    • Taki system. Te zmiany na gorsze postępują. Podstawa, dokumenty, papier wszystko przyjmie. Łatwiej oceniać pracę nauczycieli w ten sposób, toć w kuratoriach orły nie pracują i jakby trzeba było merytorycznie... zgroza!

      • 14 2

    • Co gorsza mamy fatalnych nauczycieli i to także (2)

      ich wina!

      • 10 10

      • Nie to twoja wina, że siedzisz na tyłku i uprawiasz spychologię...a może twój geniusz jes niewydolny...ot i cała prawda.

        • 6 6

      • Nauczycieli mamy różnych, beznadziejnych i fantastycznych, niedouczonych i tych ciągle się kształcących, konformistów i postępowych reformatorów, jak w każdym innym zawodzie. Nie wrzucajmy wszystkich do jednego worka.

        • 11 0

    • naprawdę...ja ucze jak zawsze...tylko mausia z tatusiem sprzętu nie ogarniają.

      • 2 3

    • Dotyczy to niestety też uczelni wyższych

      Wygląda na to, że władzom poszczególnych wydziałów zależy tylko na ilości studentów, zaliczaniu punktów ECTS oraz pewnie godzinami dla wykładowców. Co będzie student(absolwent) wiedział po skończeniu studiów nikogo nie obchodzi.

      • 1 1

  • Popieram!

    Mamy całe zastępy specjalnie uzdolnionych. Moze trochę wybiórczo, bo w temacie gier Internetowych i tworzeniu blogów. Ale zawsze... Do tej pory nie mieli,Bidulki, czasu na erudycje, więc połowę przyszłego roku ,proponuje przeznaczyc na wiadomości z zakresu sztuki, muzyki a przede wszystkim historii Polski a nie UE. Ale pewnie bez internetu nie dotrze. A uszy zablokowane.

    • 6 0

  • (5)

    Nauczyciele pracują po 14h dziennie ale się uśmiałam chyba tygodniowo

    • 19 29

    • (1)

      Byłaś kiedyś nauczycielką? Tylko mi nie ściemniaj, że masz w rodzinie, albo znajomych.

      • 10 1

      • Ja mam

        8h tygodniowo max.

        • 1 1

    • no... moze nie 14

      moja żona, nauczycielka, siedzi przy kompie od 3 tygodni po jakieś 12-13 godzin dziennie, po tym ja odrywam, to jest chore... a wypłaty jak zwykle będzie jakieś 2300 na rękę. Niezapłacone godziny za uzeranie sie cudzymi bachorami. Najlepsze są telefony od zrozpaczonych rodziców, co proszą o porady jak wytrzymać z g..niarzem cały dzień.

      • 11 2

    • To i typowy wsiok. strach pomyśleć że rodzic. Moja siostra nauczycielka na takich jak ty mówi płaszczka. Mocny w gębie na forach a na wywiadówce potulne cielę co pani łapki by wylizali.

      • 4 2

    • Ja nie pracuję ja zapierd....non stop

      • 0 0

  • Najlatwiej wykonac te pare

    Nieskoplikowanych ruchów a potem brac500+. Dzieci niech chowa państwo, jak chcieli i nie dali skrobac!

    • 11 3

  • (1)

    PiS wszystko rozp......ł. Edukacja padła jedna z pierwszych przez szczerzącą zęby kre....ę.

    • 11 7

    • d**il zostanie d**ilem

      • 0 1

  • Giertych 2.0 (1)

    Mój rocznik był tym, który dzięki Panu Giertychowi uzyskał pozytywny wynik z matury mimo tego, że na to nie zasługiwał. Jeśli wtedy, powód takiej zmiany był bynajmniej śmieszny, to teraz jest bardziej uzasadniony. Myślę, że pojawi się podobny polityk, który będzie proponował nagięcie zasad w taki sposób, aby Ci z gorszymi wynikami również 'zaliczyli' ten egzamin.

    • 7 0

    • Marura juz dawno

      Przestalabyc jakimkolwiek wykladnikiem.

      • 5 0

  • A może wszystkich promować do następnej klasy zamiast powtarzać

    Dzieci sobie poradzą bo i tak następne klasy to często powtórki

    • 11 3

  • Moje mojsze najmojsze (3)

    Jak dzieci nie mogą zdawać testu 8-klasisty ani matury, dorośli wybierać prezydenta nawet korespondecyjnie to dlaczego sprzedawcy, policjanci, strażacy, służba zdrowia ma pracować?
    Bądźcie sprawiedliwi jak nikt to nikt a nie że ja z rodziną siedzę w domu a inni mają ryzykować.

    • 7 3

    • a jak jest pożar to strażacy muszą gasić. Niesprawiedliwe (1)

      niech siedzą w domu

      • 5 0

      • Nawet w nocy, w niedziele i święta...

        • 0 0

    • wez sie

      Oflaguj!

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Science Cafe. Przyszłość zapisana w genach? Epigenetyka w skali

20 zł
wykład, sesja naukowa, warsztaty

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Gdynia ScienceSlam

sesja naukowa

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Źródła energii odnawialnej to:

 

Najczęściej czytane