Wiadomości

stat

"Doradcy kariery" pomogą gdyńskim uczniom

"Gdyńscy doradcy kariery" zbadają predyspozycje zawodowe uczniów i pomogą w podjęciu decyzji, w której branży najlepiej odnajdzie się dana osoba.
"Gdyńscy doradcy kariery" zbadają predyspozycje zawodowe uczniów i pomogą w podjęciu decyzji, w której branży najlepiej odnajdzie się dana osoba. fot. 123rf.com/ Cathy Yeulet

Wybór szkoły, studiów, a później odpowiedniej pracy to jedne z ważniejszych decyzji w życiu uczniów i ich rodziców. W planowaniu przyszłości bezpłatnie pomogą gdyńscy doradcy kariery z Powiatowego Urzędu Pracy. Specjalny punkt konsultacyjny zaczął właśnie działać w Infoboksie. Spotkania odbywają się tam w pierwszy i trzeci poniedziałek miesiąca.Czy miałe(a)ś kiedykolwiek kontakt z doradcą zawodowym?

tak, wielokrotnie 8%
owszem, kilka razy 24%
nie, ale zamierzam spróbować 19%
nie, nie potrzebuję porad 49%
zakończona Łącznie głosów: 75
Miejsc pracy przybywa, jednak kwalifikacje kandydatów nie zawsze są w stanie sprostać oczekiwaniom pracodawców. Młodym osobom w wyborze przyszłej ścieżki kariery pomóc może badanie predyspozycji zawodowych uczniów.

Tu z pomocą przychodzi specjalny punkt konsultacyjny, który powstał w gdyńskim Infoboksie. Doradcy zawodowi z Powiatowego Urzędu Pracy czekają tam na uczniów i rodziców w każdy pierwszy i trzeci poniedziałek miesiąca. Specjaliści określą mocne i słabe strony kandydata, ale również porozmawiają o oczekiwaniach z rodzicami - co bywa często kluczowe przy podejmowaniu decyzji dotyczącej edukacyjnej i zawodowej przyszłości.

Doradcy z Powiatowego Urzędu Pracy zajmą się dokładną analizą silnych stron każdego ucznia i spróbują nakierować młodzież oraz rodziców na odpowiedni kierunek.
Doradcy z Powiatowego Urzędu Pracy zajmą się dokładną analizą silnych stron każdego ucznia i spróbują nakierować młodzież oraz rodziców na odpowiedni kierunek. fot. 123rf.com/Cathy Yeulet

Doradcy zawodowi w Infoboksie- Niezwykle ważne jest to, żeby decyzja nie wynikała tylko z mody, z tego, o czym słyszymy w środkach masowego przekazu, ale żeby była to przemyślana decyzja. Wsparta rozmową z rodzicami, nauczycielem i m.in. także z doradcą zawodowym. Dzięki współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy rusza w Gdyni nowy projekt, dzięki któremu nie tylko uczniowie, ale też rodzice będą mogli dowiedzieć się, jak wesprzeć swoje dziecko we właściwym wyborze, tak aby uczeń w przyszłości mógł wykonywać zawód, który będzie sprawiał przyjemność - tłumaczy Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni.
Władze miasta deklarują, że jednoczesna obecność rodzica i ucznia w pokoju pomoże w rozsądnym wyborze, choć nierzadko pomysły na życie młodych i ich opiekunów różnią się - i to znacznie, przez co dochodzi do spięć i nieporozumień.

- Myślimy o młodych ludziach i o tym, że podjęcie przez nich właściwego wyboru ścieżki zawodowej jest jednym z gwarantów ich powodzenia w życiu prywatnym i tego, aby gospodarka mogła się rozwijać. Tymczasem podjęcie tej decyzji bywa niezwykle trudne - dodaje Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki i jednocześnie przewodnicząca gdyńskiego Zespołu ds. rozwoju zawodowego, w ramach którego działa punkt konsultacyjny.
Skorzystać z punktu konsultacyjnego będzie można nie tylko indywidualnie, ale też grupowo.

Punkt konsultacyjny działa w Gdynia InfoBox - to miejsce spotkań doradców zawodowych Powiatowego Urzędu Pracy w Gdyni z młodzieżą dokonującą wyboru szkoły, kierunku studiów, zawodu oraz ich rodzicami.
Punkt konsultacyjny działa w Gdynia InfoBox - to miejsce spotkań doradców zawodowych Powiatowego Urzędu Pracy w Gdyni z młodzieżą dokonującą wyboru szkoły, kierunku studiów, zawodu oraz ich rodzicami. fot. 123rf.com/stokkete

Konsultacje ws. pracy: indywidualne i grupoweKonsultacje indywidualne z doradcami odbywają się w pierwszy i trzeci poniedziałek miesiąca, od godz. 12 do 18. Przeznaczone są one dla uczniów i rodziców i dotyczą wyboru szkoły, wyboru zawodu, określenia potencjału ucznia.

Co na konsultacjach indywidualnych?


  • przeprowadzają testy predyspozycji i uzdolnień

  • wskazują możliwe ścieżki edukacji i późniejszej kariery zawodowej

  • wzmacniają postawy prorozwojowe

  • motywują

  • informują o aktualnych realiach rynku pracy


Na spotkania indywidualne obowiązują zapisy.
e-mail: gdk@pupgdynia.pl
tel. 58 621 11 50 wew. 205 lub 206

Z kolei w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca o godz. 17 urzędnicy zapraszają na spotkanie grupowe rodziców, chcących poszerzyć wiedzę o aktualnej sytuacji na rynku pracy.

Opinie (23)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie drzewa i krzewy rosnące w lasach mają największe znaczenie dla zwierząt?