Wiadomości

Andrzej Duda na razie nie dostanie tytułu doktora honoris causa AWFiS

fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

Senat Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku nie podjął dziś uchwały, która miała rozpocząć postępowanie nadające tytuł doktora honoris causa prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie. Informacja o tej inicjatywie wzbudziła wcześniej duże kontrowersje.W środę, 5 lutego, o godz. 11 odbyło się posiedzenie senatu AWFiS. Jednak jak się dowiedzieliśmy punkt, który zapowiadał podjęcie uchwały rozpoczynającej procedurę nadania Andrzejowi Dudzie honorowego tytułu, wypadł z porządku obrad.

- Senat nie rozpatrywał dziś tej uchwały, została ona zdjęta z porządku obrad, ale to nie oznacza, że nie zostanie ona podjęta w późniejszym terminie. Na pewno jednak poczekamy na decyzję w tej sprawie, ponieważ sprawa nabrała wymiaru politycznego, a w związku z kampanią wyborczą, chcemy zaczekać najprawdopodobniej na jej koniec - powiedziała Karolina Rogowska, rzecznik prasowy AWFiS.
Wniosek o nadanie Dudzie tytułu doktora honoris causa AWFIS jeszcze w grudniu 2019 roku złożył prof. Paweł Cięszczyk. Wniosek trafił wtedy do ówczesnego rektora dr. hab. Waldemara Moski. Z kolei 9 stycznia 2020 roku na nowego rektora Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku na kadencję 2020-2024 został wybrany Paweł Cięszczyk.

Tytuł dla zasłużonychInformacja o tym, że prezydent Duda miałby otrzymać tytuł honorowy doktora honoris causa od sportowej uczelni wzbudziła sporo kontrowersji. Według statutu uczelni "tytuł honorowy doktora honoris causa nadaje senat osobom szczególnie zasłużonym dla życia naukowego, sportowego, kulturalnego, społecznego lub politycznego".

Prezydent RP nie został do tej pory wyróżniony tytułem doktora honoris causa.

Doktorzy honoris causa AWFiSGdańska uczelnia wyróżniła już 11 osób. Ostatnio w 2018 roku tytuł doktora honoris causa Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego otrzymał prof. Ferid Murad - noblista, badacz na skalę światową, wynalazca viagry.

Doktorzy honoris causa AWFiS to również m.in. prof. Juri D. Kropotov - światowej sławy specjalista w zakresie badań nad ludzkim mózgiem, prof. Enrico Bertoli - wybitny specjalista w dziedzinie biochemii i żywienia człowieka czy Irena Szewińska - powszechnie uznawana za najlepszą polską lekkoatletkę wszech czasów.

Opinie (120) ponad 10 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Lis spokrewniony jest z: