• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nauka w dwóch językach? Sprawdzamy co proponują trójmiejskie podstawówki

Wioleta Stolarska
6 czerwca 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 
Klasy dwujęzykowe w publicznych szkołach podstawowych powstają w Trójmieście. Klasy dwujęzykowe w publicznych szkołach podstawowych powstają w Trójmieście.

Znajomość języka obcego to dzisiaj konieczność i choć prawie połowa Polaków deklaruje, że posługuje się przynajmniej jednym językiem obcym to w praktyce wiele osób ma problemy z komunikacją. Jak temu zaradzić? - Dzieci dwujęzyczne są bardziej otwarte na świat, łatwiej sobie radzą w życiu, szybciej się uczą - przekonują zarówno nauczyciele, jak i rodzice, którzy zdecydowali się wysłać dziecko do klasy dwujęzycznej. Według nich, im wcześniej zaczniemy uczyć się języka obcego, tym łatwiej nam pójdzie. My podpowiadamy, które publiczne szkoły w Trójmieście dają takie możliwości.



Jak twoje dziecko uczy się języków obcych?

Rozumiemy, czytamy, ale często nie potrafimy mówić i myśleć w innym języku. Rozwiązaniem i sposobem na efektywną naukę języka obcego dla najmłodszych może być edukacja dwujęzyczna.

- Przez oddział dwujęzyczny należy rozumieć oddział szkolny, w którym nauczanie jest prowadzone w dwóch językach: polskim oraz obcym nowożytnym będącym drugim językiem nauczania, przy czym prowadzone w dwóch językach są co najmniej dwa zajęcia edukacyjne, z wyjątkiem zajęć obejmujących język polski, część historii dotyczącą historii Polski i część geografii dotyczącą geografii Polski, w tym co najmniej jedne zajęcia edukacyjne wybrane spośród zajęć obejmujących: biologię, chemię, fizykę, część geografii odnoszącą się do geografii ogólnej, część historii odnoszącą się do historii powszechnej lub matematykę - czytamy na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Według zasad przyjętych w obowiązującej reformie oświaty klasy dwujęzyczne w szkołach podstawowych można tworzyć od klasy VII.

Inwestycja w przyszłość dziecka



Im wcześniej zaczniemy uczyć się języka obcego, tym lepiej, łatwiej i efektywniej nam pójdzie. Nauka od wczesnych lat - najlepiej przedszkola lub szkoły podstawowej - ma wpływ na stopień przyswajania, swobodę używania języka oraz wymowę. Nauka w drugim języku od wczesnych lat wpływa korzystnie na rozwój intelektualny dziecka, zdolność myślenia abstrakcyjnego oraz poszukiwania niestandardowych rozwiązań. Szkoła dwujęzyczna uczy również tolerancji, wrażliwości na inność oraz umiejętności funkcjonowania w wielokulturowym środowisku.

Dwujęzyczny może być tak naprawdę każdy, chociaż wiele osób jest przekonanych, że dotyczy to tylko tych osób, które mają rodziców różnej narodowości.

W Trójmieście publiczne szkoły podstawowe oferują naukę w klasach dwujęzycznych. W Gdańsku klasy dwujęzyczne prowadzone są w dwóch szkołach podstawowych: SP nr 3 w ZSO 7 - w języku angielskim i języku hiszpańskim oraz w SP nr 45 w języku angielskim. Kształci się w nich obecnie 72 uczniów.

- Żeby rozpocząć naukę w naszej klasie dwujęzycznej należy przystąpić do sprawdzianu z kompetencji językowych. Uczniowie, którzy uczą się w takiej klasie mają możliwość poszerzenia wiedzy językowej zarówno na lekcjach języka angielskiego, ale też na lekcjach z innych przedmiotów, które w różnym wymiarze nauczane są w języku obcnym. Jednak nie jest to tak, że młodzież rozpoczyna w klasie VII edukację wyłącznie w języku angielskim. Przedmioty dla uczniów nowe, np. chemia, muszą poznać dobrze najpierw w języku ojczystym, a język obcy jest rozszerzeniem ich wiedzy. My oferujemy 5 przedmiotów nauczanych dwujęzycznie, aby jak najbardziej poszerzać wiedzę i rozwijać kompetencje młodzieży - mówi Katarzyna Protasewicz, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 45 w Gdańsku.
Jak przekonuje, taka wcześniejsza dwujęzyczna edukacja jest świetnym przygotowaniem do późniejszego kształcenia - młodzież może bez obaw kontynuować naukę w dwujęzycznym liceum, czy zdawać maturę międzynarodową.

- Dzieci, które uczą się u nas same widzą, że ta klasa jest dla nich szansą, widzą też, ze poziom jest wyższy i przykładają się bardziej - dodaje.
SP nr 45 w Gdańsku zamierza również od września w klasach IV-VI wprowadzić dodatkową godzinę języka angielskiego, jako przedsmak klasy dwujęzycznej a tym samym zachętę do nauki w tej klasie.

- O tym, że klasy dwujęzyczne oferują publiczne szkoły podstawowe nie wszyscy wiedzą, dlatego zależy nam żeby dotrzeć do osób, które mimo że chodzą do innej szkoły chciałyby podjąć takie wyzwanie - przekonuje Protasewicz.
O efektach przekonani są również rodzice.

- Jako rodzic uważam, że nauczyciele są profesjonalistami i pasjonatami tego co robią a poziom nauczania w tej klasie jest naprawdę na wysokim poziomie - przekonuje Adam Warnicki, rodzic jednego z uczniów w SP nr 45.
Klasy dwujęzykowe w publicznych szkołach podstawowych powstają w Trójmieście. Klasy dwujęzykowe w publicznych szkołach podstawowych powstają w Trójmieście.
Z kolei w Gdyni w szkołach podstawowych nr: 40,43, 51 i 53 dodatkowym językiem jest angielski, a w szkole podstawowej nr 26 młodzież kształci się w języku francuskim.

- W ubiegłym roku mieliśmy dwie klasy i mam nadzieję, że teraz również się uda. W klasie mamy 4 godziny języka francuskiego, a dodatkowo przedmioty takie jak geografia, chemia czy historia prowadzimy z elementami języka francuskiego. Uczą u nas nauczyciele z II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Gdyni i nasi uczniowie mają też gwarancję kontynuacji nauki w tej szkole - mówi Alicja Bajduszewska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 26 w Gdyni, filia na ul. Wolności 25.
Jak przekonuje, uczniowie, którzy chcieliby uczęszczać do klasy dwujęzycznej nie mają obowiązku zdawania egzaminu z języka francuskiego żeby się dostać.

- Moi uczniowie, którzy zaczynali nie mówili ani słowa po francusku, a teraz świetnie sobie radzą. Są bardzo zadowoleni - dodaje.

Miejsca

Opinie (114) 1 zablokowana

  • (2)

    Miałam angielski od zerówki (do końca liceum i 2 lata na studiach - każda grupa inny poziom) , niemiecki dopiero w liceum (2 lata) a na studiach zapisałam się na hiszpański (4 lata). Niedawno idąc do pracy miałam testy (ustne i pisemne).
    Angielski na poziomie B2, niemiecki A0 :) , a hiszpański C1.

    • 1 4

    • No i?

      • 6 1

    • Efekt łał

      No normalnie jesteś zarą***ta!Kufa no.

      • 2 1

  • w Gdyni jest Szkoła Amerykańska w wykłądowym angielskim. (2)

    szczerze polecam. Móje dziecko po kilku latach nauki śmiga po angielsku

    • 2 9

    • A jak z polskim i matematyką?

      Bo wiesz...jeżeli liczysz,że dzięki temu wyemigruje do Ameryki, to tam wszyscy potrafią po angielsku...tak więc bez szału.

      • 8 1

    • A gdzire miesci sie ta szkola?

      • 0 0

  • sopot???

    - tu nic się nie dzieje? - gdzie jest jakas podstawowka dwujezyczna??? wiem, ze jest prywatna, platna, ale to chyba cos nie tak

    • 0 0

  • A gdzie Pozytywna Szkoła Podstawowa? (1)

    • 1 2

    • A to jeszcze istniej? Mieli zamknąć. I otworzyć normalną podstawówkę.

      • 3 0

  • Sopot - jak zwykle dno!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • 0 0

  • Panie Prezydencie - co się dzieje z Sopotem?

    Gdzie są klasy dwujęzyczne?

    • 1 0

  • Po co te obce języki skoro polskiego dobrze nie znają czytać ani pisać dobrze nie potrafią tylko seplenia pod nosem a jeszcze zmuszać do nauki języka obcego

    • 4 0

  • W Europie angielski, francuski i niemiecki.

    Ale angielski jako pierwszy musi byc opanowany perfekcyjnie. Inne jezyki w zaleznosci gdzie zamierzacie sie udac i ewentualnie na stale zamieszkac. Na kontynencie amerykanskim oczywiscie konieczny jest angielski jesli planujecie swoja przyszlosc zwiazac z USA lub piekna i spokojna Kanada. Poza tymi dwoma krajami obowiazkowo trzeba znac w calej Ameryce hiszpanski a potem angielski. Narody Latynoskie chociaz w wiekszosci (nie wszyscy) znaja angielski to pokazuja dume ze swoich korzeni i rozmawiaja tylko po hiszpansku. Czasem udaja ze nie znaja angielskiego. Mlody Polak na poczatku swojej kariery zawodowej jeszcze nie jest w stanie zdecydowac sie gdzie chcial by ewentualnie zamieszkac i dlatego nie wie jaki dodatkowo jezyk wybrac. To jest naprawde trudne a gdziekolwiek chcial by pojechac to oczywiscie w jezyku angielskim porozumie sie ale tamtejsi ludzie w kontaktach osobistych chca aby porozumiewac sie z nimi tylko i wylacznie w ich jezyku narodowym. Znajdziesz prace we Francji to przecietny Francuz nie bedzie z toba rozmawial po angielsku chociaz zna takze ten jezyk. To samo w Niemczech, Hiszpanii, Wloszech i gdziekolwiek na swiecie. Ja lecialem liniami KLM i rozmawialem z jedna holenderska rodzina to powiedzieli mi ze chca aby obcokrajowcy opanowali jezyk jakim Holendrzy sie posluguja a nie po angielsku. Taka duma narodowa. A Polacy zapatruja sie podobnie. Zadacie od Ukraincow czy Niemcow pracujacych w Polsce aby poslugiwali sie jezykiem polskim ktorego w ogole nie znaja. Jeszcze raz, wpierw angielski perfekt a potem ostroznie wyselekcjonowac jeszcze jeden z ktorego krajem zamierzacie zwiazac swoja przyszlosc. Poza tym sa przypadki ze po kilku latach znowu gdzies chcielibyscie sie przeniesc, tj. np. z Niemiec do Francji lub Hiszpanii. Wtedy trzeba uczyc sie jeszcze jednego jezyka. Tyle ze te jezyki nie musza koniecznie byc opanowane perfekcyjnie aby tylko swobodniej sie porozumiec i zrozumiec co pracodawca wam mowi bez koniecznosci powtarzania czego od was zada. Oczywiscie jest i tak ze niektorzy maja zdolnosci do opanowywania jezykow a wtedy jest o wiele latwiej... W zyciu stale trzeba byc otwarty na wiedze. Jej przyswajanie nie jest takie trudne a dla ludzi majacych rozne zainteresowania i hobbies to juz zaden problem. Klopoty beda mieli tylko ci ktorzy leza odlogiem na kanapie i gapia sie maslankowato w telewizje nie baczac ktory kanal ogladaja. Do nich nic nigdy nie dociera.... Brak jakich kolwiek zainteresowan to tragedia dla takich osob...

    • 4 5

  • a dlaczego

    a dlaczego Ci uczniowie maja zagwarantowane liceum angielskie? Czy nie powinny tam uczęszczać najzdolniejsze językowo dzieci ze wszystkich szkól w Trojmieście?

    • 3 0

  • Na cały Gdańsk tylko 2 szkoły ... Bardzo słabo

    • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Science Cafe. Przyszłość zapisana w genach? Epigenetyka w skali

20 zł
wykład, sesja naukowa, warsztaty

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Kultura wzmacnia. kultura krzepi! Bałtyckie Perły Kultury

warsztaty, spotkanie, konsultacje

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie miasto jest siedzibą władz województwa Pomorskiego?

 

Najczęściej czytane