• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dyrektorzy wystawią oceny? Kuratorium: chodzi o dobro ucznia

Wioleta Stolarska
16 kwietnia 2019 (artykuł sprzed 5 lat) 
Kto wystawi oceny uczniom na świadectwach? Kto wystawi oceny uczniom na świadectwach?

Trwa dziewiąty dzień strajku w oświacie. Tymczasem w szkołach zbliża się termin wystawiania ocen końcowych. Szczególnie w klasach maturalnych, gdzie zajęcia kończą się 26 kwietnia, na wystawienie ocen i zwołanie rad klasyfikacyjnych zostały cztery dni. Bez strajkujących nauczycieli jest to niemożliwe, jednak jak informuje kuratorium oświaty w tak szczególnej sytuacji może zastąpić ich dyrektor, którego "obowiązkiem jest przeprowadzenie wszystkich czynności wynikających z organizacji roku szkolnego".



Kto może wystawiać oceny końcowe uczniów?

W Trójmiejskich placówkach od 8 kwietnia większość zajęć dydaktycznych jest zawieszona. Nauczyciele nie prowadzą lekcji, a co za tym idzie nie wystawiają ocen. Najtrudniejsza sytuacja jest w klasach programowo najwyższych w szkołach ponadgimnazjalnych, gdzie według rozporządzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej 26 kwietnia powinno odbyć się zakończenie zajęć.

Aby do tego doszło, w kwietniu nauczyciele powinni wystawić oceny końcowe i zwołać rady pedagogiczne, które klasyfikują uczniów do ukończenia nauki w szkole średniej. W wielu placówkach jednak jeszcze do tego nie doszło ze względu na prowadzony strajk. Jak wiadomo również, bez ukończenia szkoły średniej uczniowie nie mogą podejść do egzaminów maturalnych.

Czytaj też: Bez świadectwa nie będzie matury. Co z ocenami dla uczniów szkół średnich?

Zastępstwo w wystawianiu ocen?



Z prośbą o pomoc dyrektorzy zwrócili się do kuratorium. To wyjaśnia z kolei, że w sytuacji wystąpienia akcji strajkowej dyrektor szkoły powinien przypomnieć nauczycielom termin, w którym należy ustalić roczne oceny klasyfikacyjne.

- Dyrektor szkoły, jako przewodniczący rady pedagogicznej, powinien zawiadomić wszystkich nauczycieli, strajkujących i niestrajkujących, o terminie posiedzenia rady pedagogicznej, zwoływanej w celu podjęcia uchwały w sprawie klasyfikacji i promocji uczniów (art. 69 ust. 5 i 6 ustawy - Prawo oświatowe) - czytamy w oświadczeniu pomorskiego kuratorium oświaty.
Jak wyjaśnia kuratorium, według ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych kierownik zakładu pracy, czyli szkoły, nie może być w czasie strajku ograniczony w pełnieniu obowiązków - w tym przypadku obowiązkiem dyrektora szkoły jest przeprowadzenie wszystkich czynności wynikających z organizacji roku szkolnego.

- W przypadku, gdy nauczyciele strajkujący nie ustalą rocznych ocen, dyrektor powinien upoważnić innego nauczyciela do ustalenia tych ocen - informuje kuratorium.
Według kuratorium "strajk uniemożliwiający przystąpienie uczniów do egzaminów zewnętrznych narusza poręczone konstytucyjnie prawo do nauki, która do ukończenia 18 roku życia jest obowiązkowa (art. 70 ust. 1 Konstytucji RP)". Dodatkowo zgodnie z art. 5 o prawie oświatowym "Nauczyciel w swoich działaniach dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych ma obowiązek kierowania się dobrem uczniów".

Miejsca

Opinie (345) 5 zablokowanych

  • Xyz

    Przekichane jak masz zagrozenie a gdzie okrws pt. Za rok bd lepiej prze Pani

    • 0 0

  • Konstytucja?

    Serio Konstytucja? Kuratorium niech się zastanowi na co się powołuje ... Może jeszcze zaczną w koszulkach chodzić

    • 2 2

  • Premierze miej Pan jaja.

    Panie Premierze Morawiecki, miej Pan jaja i pokaż gdzie miejsce jest nauczyciela. Zero podwyżek i podnieść im czas pracy do 40h tygodniowo. Czy ma zajęcia czy nie 8h dziennie siedzi w szkole i ma wtedy czas na sprawdzanie sprawdzianów, klasówek i "przygotowanie się do zajęć".

    • 9 2

  • Apropos ostatniego akapitu - maturzysci 18 lat skończyli w zeszłym roku ;)

    • 0 0

  • Do wszystkich przygłupów, (1)

    proponujących strajkujących nauczycieli masowo zwalniać. Przenieście się na górę tej strony, kliknijcie na linijce napis "Praca" i wpiszcie słowo "nauczyciel". Jeszcze nikogo za strajk nie zwolniono (on jest zresztą legalny), a już wyskoczy wam dzisiaj (19 kwiecień) 113 wolnych wakatów dla nauczycieli. W innych dużych miastach wyskakuje nawet po kilkaset propozycji zatrudnienia nauczyciela. O tak właśnie do tego cudownego zawodu z małą liczbą godzin pracy dziennie i długimi wakacjami, ludzie się pchają! Zwolnić strajkujących teoretycznie można. Ale co dalej? No to zamiast 113 wolnych wakatów nauczycielskich w Trójmieście wyskoczy ich np. kilka tysięcy. I co wtedy?

    • 2 0

    • Będą pracować 5x10h (22x10=220
      godz.) i problemu nie będzie!

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Science Cafe. Przyszłość zapisana w genach? Epigenetyka w skali

20 zł
wykład, sesja naukowa, warsztaty

Kultura wzmacnia. kultura krzepi! Bałtyckie Perły Kultury

warsztaty, spotkanie, konsultacje

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Warchlak to:

 

Najczęściej czytane