stat
Impreza już się odbyła

Dzień Hipercholesterolemii Rodzinnej

Hipercholesterolemia rodzinna to jedna z najczęstszych chorób dziedzicznych, dotykających całe rodziny. Zazwyczaj pozostaje nieuświadomiona, a jej pierwszym objawem jest zawał lub udar. Jak go uniknąć? M.in. tego dowiemy się podczas Światowego Dnia Świadomości Hipercholesterolemii Rodzinnej.

Charakterystyczny w tej chorobie jest bardzo wysoki poziom złego cholesterolu (cholesterolu LDL) oraz występowanie w młodym wieku m. in. choroby wieńcowej, zawału serca czy udaru mózgu. Przyjęło się uważać, że podwyższony cholesterol to zasługa siedzącego trybu życia oraz złej diety, a jego jednym z objawów jest otyłość. W tej chorobie jednak wysoki poziom cholesterolu mają także dzieci oraz osoby młode, wysportowane i zdrowo odżywiające się. Podwyższony poziom cholesterolu nie daje żadnych objawów i często pierwszą manifestacją hipercholesterolemii rodzinnej jest przedwczesny zawał serca lub udar mózgu. Ostatnie badania sugerują, że nawet 1 na 200 osób cierpi na tę chorobę, a zdiagnozowanych jest zaledwie ok. 1- 2%, dlatego tak istotne są wszelkie kampanie społeczne dotykającego tego tematu.

Światowy Dzień Świadomości Hipercholesterolemii Rodzinnej przypada na 24 września. Biorą w nim udział wszystkie organizacje pacjenckie w Europie. Odbywać się będzie również w Gdańsku. Z tej okazji zapraszamy na spotkanie z ekspertami z dziedziny kardiologii, pediatrii, dietetyki, które ma na celu zwiększenie świadomości na temat tej choroby w społeczeństwie. W trakcie wydarzenia odbędzie się warsztat edukacyjny, podczas którego poruszone zostaną najistotniejsze tematy związane z hipercholesterolemią rodzinną, czyli m.in.:

20 lat działalności na rzecz hipercholesterolemii rodzinnej w Gdańsku, o której opowie prof. Marcin Gruchała, rektor GUMed;
Na przykładzie działalności jedynej w Polsce poradni dedykowanej pacjentom z hipercholesterolemią rodzinną dr Krzysztof Chlebus przedstawi, jak wygląda skuteczna diagnostyka i leczenie pacjentów z hipercholesterolemią rodzinną;
Prof. Małgorzata Myśliwiec, ordynator Kliniki Pediatrii, Diabetologii i Endokrynologii UCK, odpowie m.in. na pytanie, czy miażdżyca u dzieci jest możliwa? Posłuchamy także o opiece pediatrycznej w hipercholesterolemii rodzinnej;

Przedstawiciele organizacji pacjenckich (Stowarzyszenie Pacjentów z Hiperlipemią Rodzinną, Koalicja Serce dla Kardiologii) przedstawią oczekiwania i potrzeby osób dotkniętych tą chorobą;

Dowiemy się także, jak powinna wyglądać dieta w hipercholesterolemii i czy należy spożywać produkty bogate w cholesterol.

W trakcie wydarzenia wykonywane będą bezpłatnie badania profilaktyczne, takie jak pomiary lipidogramu z nakłucia opuszka palca (badanie zbliżone do pomiaru glikemii na glukometrze), pomiar ciśnienia tętniczego oraz interpretacja uzyskanych wyników na podstawie scali ryzyka sercowo-naczyniowego SCORE. Uzyskane wyniki badań będą na miejscu konsultowane z kadrą lekarską. Osoby, u których wyniki wskażą na hipercholesterolemię rodzinną, skierowane zostaną bezpośrednio na rozszerzenie diagnostyki w Krajowym Centrum Hipercholesterolemii Rodzinnej, które jest współorganizatorem całej akcji. Będzie także możliwość wykonania analizy składu ciała oraz interpretacja wyników przez dietetyka.

Na uczestników spotkania czeka monolit - fotościanka z wizerunkiem Mona Lisy, która wedle ustaleń była najstarszą znaną osobą z tą chorobą.

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Sprawdź się

Wybierz poziom

Do kości płaskich u człowieka zaliczamy: