• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dziwne nazwy kierunków studiów. Między "controllingiem" a "auditingiem"

Marzena Klimowicz-Sikorska
19 lutego 2013 (artykuł sprzed 11 lat) 
Auditing, controlling, celnictwo - zabawne, niezrozumiałe nazwy, które kryją niekiedy ciekawe kierunki studiów. Auditing, controlling, celnictwo - zabawne, niezrozumiałe nazwy, które kryją niekiedy ciekawe kierunki studiów.

Maturzyści powoli zagrzewają się do walki o to, by na egzaminie końcowym zdobyć jak największą liczbę punktów, my tymczasem przyglądamy się najoryginalniej brzmiącym kierunkom studiów I i II stopnia, specjalizacjom czy studiom podyplomowym.



Czy nazwa kierunku studiów ma dla ciebie jakieś znaczenie?

Zdążyliśmy już przyzwyczaić się do kierunków typu: "zarządzanie zasobami ludzkimi", ale jakie studia kryją się pod nazwą "controlling", "surdopedagogika", "tyflopedagogika", "auditing ekologiczny" czy "celnictwo", które można studiować na niektórych trójmiejskich uczelniach?

Przejrzeliśmy strony internetowe większości szkół wyższych w Trójmieście, zarówno tych państwowych jak i prywatnych, w poszukiwaniu niecodziennych, czasem dziwnych, wręcz zabawnych, a nieraz tak skomplikowanych, że bez słownika ciężko zgadnąć z czym mamy do czynienia, nazw kierunków studiów I i II stopnia, specjalności na nich i studiów podyplomowych.

Jedną z nich jest rachunkowość i controlling finansowy. To studia podyplomowe, które można podjąć w Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku. W tym całym zestawie zastanawia tylko nieszczęsny anglicyzm, który można by z powodzeniem zastąpić bardziej strawnym polskim odpowiednikiem np. "kontroli finansowej".

"Controlling" zyskuje na popularności, bowiem do swojej oferty edukacyjnej dołączyła go również Sopocka Szkoła Wyższa, która proponuje studia podyplomowe z controllingu w zarządzaniu przedsiębiorstwem. Jak czytamy na stronie uczelni "Celem studiów jest poznanie przez słuchaczy roli controllingu w przedsiębiorstwie. Słuchacze nauczą się zarządzać majątkiem obrotowym, oceniać ryzyko działalności, oceniać podejmowane przedsięwzięcia inwestycyjne, kreować wartość przedsiębiorstwa, zarządzać informacją w firmie." Mimo drażniącej nazwy, studia brzmią dość poważnie.

Po controllingu trafiliśmy na auditing, a dokładniej na studia podyplomowe auditingu ekologicznego, które oferuje Uniwersytet Gdański. Zapewne twórcom nazwy tych studiów chodziło o polskie słowo "audyt", ale być może cudaczna kalka z języka angielskiego ma przyciągać studentów żądnych pracy poza granicami naszego kraju.

Uniwersytet ma też do zaoferowania kilka innych ciekawych studiów podyplomowych, jak np. gedanistykę, na której słuchacze zdobędą kompletną wiedzę na temat dziejów i kultury Gdańska od średniowiecza po dzień dzisiejszy, czy np. niemcoznawstwo, który jest interdyscyplinarnym makrokierunkiem dającym studentom wiedzę z historii i filologii germańskiej z uwzględnieniem nauk społecznych, prawnych i ekonomicznych.

Wśród oferowanych studiów podyplomowych na UG naszą uwagę przykuła również psychologia transportu. Wbrew pozorom nie zgłębimy tam technik opanowywania agresji podczas stania w korkach, ale dowiemy się jak zdobyć uprawnienia do działań diagnostyczno-orzeczniczych w dziedzinie psychologii transportu, poszerzymy wiedzę i umiejętności praktyczne z dziedziny bezpieczeństwa ruchu drogowego. Studia skierowane są wyłącznie do dyplomowanych psychologów.

Ciekawy kierunek proponuje też Szkoła Wyższa Prawa i Dyplomacji. W ramach pięcioletnich studiów prowadzonych w systemie dwustopniowym można zgłębić tajniki chinoznawstwa. Studia kończą się tytułem zawodowym magistra stosunków międzynarodowych w specjalności chinoznawstwo. Podczas studiów można nie tylko przyswoić tematykę związaną z Chinami od historii po gospodarkę, ale też nauczyć się języka mandaryńskiego na poziomie zaawansowanym. Podobnie jest ze studiami o Japonii, również proponowanymi na tej uczelni.

Z kolei po podyplomowych studiach w Wyższej Szkole Turystyki i Hotelarstwa możemy stać się m.in. menedżerami lecznictwa uzdrowiskowego, SPA&Wellness. Dzięki tym studiom czeka na nas kariera w rozmaitych ośrodkach błogiego relaksu.

Za to nie na przyjemności, a na pracy z dziećmi i młodzieżą z zburzeniami wzroku i słuchu nastawione są podyplomowe studia z surdopedagogiki i tyflopedagogiki w Gdańskiej Wyższej Szkole Humanistycznej. Natomiast w Wyższej Szkole Zarządzania można na kierunku administracja wybrać specjalność celnictwo. Wbrew pozorom nie nauczymy się na nich do nikogo celować, a zgłębimy jedynie szeroko rozumianą tematykę handlu międzynarodowego.

A dla tych, którzy lubią być na topie z trendami Gdańska Wyższa Szkoła Humanistyczna przygotowała studia podyplomowe o przeciwdziałaniu dyskryminacji płciowej, prowadzeniu działalności na rzecz tolerancji itp. o nazwie Gender Studies.

A może ktoś z was studiuje lub studiował jakiś dziwny, ciekawy, skomplikowanie brzmiący kierunek?

Miejsca

Opinie (93) 6 zablokowanych

  • (1)

    Proponuję, żeby Uniwersytety otworzył kierunek studiów, który najlepiej przygotuje absolwentów do przyszłej pracy, to jest: zarządzanie w procesie produkcji w małej gastronomii lub zgodnie z obecną modą, bardziej angielsko brzmiące: macdonalding and kebabing. A tak serio to władze Uniwersytetu powinny pójść do więzienia za otwieranie takich kierunków..

    • 2 1

    • studia to nie tylko

      przygotowanie ludzi do pracy wyrobniczej, to także poszerzenie horyzontów, rozwój własnych zainteresowań itp.

      • 0 0

  • dziwne to

    nie wiem jak będzie, ale wybrałam bezpieczeństwo zdrowotne na wyższej szkole bezpieczeństwa, wcześniej czytałam pozytywne opinie o tej uczelni, a to też nowy kierunek jakby nie patrzeć

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Gdynia ScienceSlam

sesja naukowa

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Funkcją skóry u człowieka nie jest:

 

Najczęściej czytane