• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Egzamin ósmoklasisty. Jak będzie wyglądał i czy trzeba się martwić?

Wioleta Stolarska
12 września 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 
Egzamin ósmoklasisty po raz pierwszy odbędzie się w kwietniu 2019 roku. Egzamin ósmoklasisty po raz pierwszy odbędzie się w kwietniu 2019 roku.

Egzamin ósmoklasisty budzi przerażenie wśród uczniów i ich rodziców, ich wątpliwości dotyczą głównie poziomu trudności. Dzieci i rodzice nie wiedzą, jak będzie wyglądał, a nauczyciele straszą, że będzie bardzo trudny. Pierwszy raz sprawdzian odbędzie się już w kwietniu 2019 roku, tegoroczni ósmoklasiści już zaczynają przygotowania. Czy jest się czego bać?



Czy wprowadzone zmiany w szkolnictwie przyniosą dobre efekty?

Do tej pory to egzamin gimnazjalny był najważniejszym testem przed szkołą średnią, teraz zastąpi go egzamin ósmoklasisty. W kwietniu 2019 roku po raz ostatni odbędzie się egzamin gimnazjalny (10-12 kwietnia), a także po raz pierwszy uczniowie przystąpią do egzaminu na zakończenie 8 klasy (15-17 kwietnia). Co powinni wiedzieć uczniowie i rodzice?

Na początek trzy testy wiedzy



Maraton egzaminacyjny potrwa trzy dni. Każdego z nich uczniowie przystąpią do pisemnego sprawdzianu z innej dziedziny.
Termin główny:
  • język polski - 15 kwietnia 2019 r. (poniedziałek) - godz. 9:00 (120 minut)
  • matematyka - 16 kwietnia 2019 r. (wtorek) - godz. 9:00 (100 minut)
  • język obcy nowożytny - 17 kwietnia 2019 r. (środa) - godz. 9:00 (90 minut)

Termin dodatkowy:
  • język polski - 3 czerwca 2019 r. (poniedziałek) - godz. 11:00
  • matematyka - 4 czerwca 2019 r. (wtorek) - godz. 11:00
  • język obcy nowożytny - 5 czerwca 2019 r. (środa) - godz. 11:00

  • Termin ogłaszania wyników egzaminu ósmoklasisty 14 czerwca 2019r.
  • Termin przekazania szkołom wyników i zaświadczeń 14 czerwca 2019 r.
  • Termin wydania zaświadczeń oraz informacji zdającym 21 czerwca 2019 r.

Pierwsze ważne decyzje powinny zapaść już do 30 września - rodzice ucznia lub słuchacz powinni złożyć dyrektorowi szkoły pisemną deklarację, w której wskażą język obcy nowożytny, z którego uczeń przystąpi do egzaminu. Ósmoklasista może przystąpić do egzaminu z angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego, ukraińskiego lub włoskiego. Uczeń może wybrać tylko ten język, którego uczy się w szkole w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych. Zdanie w tej kwestii można zmienić jeszcze do ok. 15 stycznia (trzy miesiące przed egzaminem).

W tym roku to na razie jedyna deklaracja, którą trzeba będzie złożyć obowiązkowo, z kolei od 2022 roku ósmoklasista będzie przystępował już do egzaminu z czterech przedmiotów obowiązkowych: języka polskiego, matematyki, języka obcego nowożytnego oraz jednego przedmiotu do wyboru spośród takich jak biologia, chemia, fizyka, geografia lub historia (konieczna będzie w tej sprawie odpowiednia deklaracja).

Egzamin przepustką do liceum?



Wiele wątpliwości, jeszcze więcej niewiadomych, tworzone na szybko nowe oddziały szkolne i jeszcze szybciej pisane podstawy programowe - to wszystko sprawiło, że zarówno dzieci, jak i ich rodzice z przerażeniem oczekują na egzamin.

- Właśnie dograłam korepetycje z polskiego, matematyki i angielskiego. Koszt miesięczny to ponad 600 zł. Jestem bardzo zestresowana, bo nie wiem, jak będą wyglądały testy, dowiedziałam się od korepetytorów, że bardzo dużo materiału trzeba nadrobić z gimnazjum, a program nie jest dopasowany. Dodatkowo mój syn poszedł do pierwszej klasy o rok wcześniej, ponieważ politycy i szkoła namawiali mnie, że jak puszczę syna wcześniej, będzie miał lepiej i łatwiej dostanie się do liceum... Teraz słyszę coś zupełnie odwrotnego, szkoły są przepełnione, a do liceum będzie trudniej się dostać, bo zdają klasy ósme i gimnazjum - opowiada Dagmara, mama ósmoklasisty.
Lista niejasności jest długa, bo ten egzamin wiosną 2019 r. odbędzie się pierwszy raz. Sprawdzian wiedzy po ósmej klasie jest niezwykle ważny dla przyszłości nastolatków, bo punkty z niego będą kluczowe przy rekrutacji do liceów i techników.

Ósmoklasiści znajdują się niestety w tzw. kumulacji roczników. O miejsca w szkołach średnich w kraju będzie starało się ok. 726 tys. dzieci, a nie jak zazwyczaj ok. 350 tys. Nie dla wszystkich z pewnością starczy miejsc w wymarzonych placówkach.

- Jesteśmy pierwszym rocznikiem, który musi się z tym zmierzyć i pewnie będą na nas eksperymentować, a to nie w porządku. Dlaczego mamy mieć gorzej niż inne roczniki - pyta Damian, uczeń 8 klasy jednej z gdańskich szkół. - Wiadomo już, że dostanie się do dobrej szkoły średniej będzie jak wyścig szczurów. Jest nas zdecydowanie więcej, ale taka sytuacja będzie tylko w tym roku i na pewno nikt dla nas nie zwiększy liczby miejsc w liceach, żeby każdy miał równe szanse - mówi.
O to, czy uda się zdobyć miejsce w dobrej szkoły martwi się też tata Dominiki, która już od dawna planuje swoją przyszłość.

- Moja córka ciężko pracuje, żeby dostać się do jednego z najlepszych liceów w trójmieście, a później na wymarzone studia. Teraz jednak konkurencja będzie zdecydowanie większa, dlatego już teraz czujemy stres i presję, bo te dzieciaki nawet jak będą miały świetnie wyniki to po prostu mogą się nie dostać do wybranej szkoły, bo będzie ich dwa razy więcej - przekonuje.
- Dzieci muszą sporo nadrabiać, bo tak naprawdę robią teraz trzy lata materiału w dwa. Mój syn oprócz zajęć w szkole będzie chodził na dodatkowe korepetycje, które przygotują go do egzaminów, jego plan tygodnia to właściwie sama nauka. Rozumie, że ten rok będzie trudny i odpuszcza sobie przyjemności, ale czy tak to powinno wyglądać? - zastanawia się Marta, mama ósmoklasisty z Gdyni.
Niestety w większości przypadków dzieci, które uczą się według nowego programu, mają tak przeładowany plan lekcji, że z domu wychodzą po godz. 7, wracają między godz. 16 a 17. Zajęć mają więcej niż ich pracujący rodzice.

- Musimy iść z programem w niespotykanym dotychczas tempie, nie ma czasu na zastanowienie, na poświęcenie trudniejszym zagadnieniom dodatkowej lekcji. Niestety da się zauważyć, że atmosfera wśród ósmoklasistów jest fatalna - przyznaje Agata, nauczycielka w jednej z gdańskich szkół.
Uczniowie nadrabiają podczas zajęć dużo materiału. Uczniowie nadrabiają podczas zajęć dużo materiału.

Nowa podstawa podnosi poprzeczkę



Według twórców egzamin ósmoklasisty może wydawać się trudny - poprzeczkę wyznacza podstawa programowa. W arkuszu przybędzie zadań otwartych i dotyczy to zarówno języka polskiego, jak i matematyki, a później także innych przedmiotów.

Przed dłuższą formą wypowiedzi pisemnej zniknie tekst, który był podporą dla ucznia. Teraz bez znajomości danej lektury napisanie pracy będzie zdecydowanie trudniejsze. Sama liczba lektur również się zwiększyła z 13 do 20 pozycji.

Zobacz przykładowe arkusze egzaminacyjne przygotowane przez CKE

W przykładowym arkuszu egzaminacyjnym z zadaniami z języka polskiego (w wersji standardowej) zawarto 21 zadań. Wśród nich były zarówno zadania otwarte, jak i zamknięte. Pytania odnosiły się m.in. do zamieszczonych w arkuszu tekstów.

Wśród zadań otwartych znalazło się m.in. takie, w którym uczeń miał przedstawić swoje stanowisko i argumenty w dyskusji. W innym trzeba było napisać zaproszenie na spotkanie ze znanym specjalistą od reklamy i przekonać w nim, że warto wziąć w tym spotkaniu udział. Uczeń musiał napisać też wypracowanie. W arkuszu przykładowym był wybór między napisaniem listu otwartego a opowiadania.

Zobacz przykładowy arkusz egzaminacyjny z JĘZYKA POLSKIEGO

Przykładowy arkusz z matematyki zawierał 22 zadania - 16 z nich to zadania zamknięte, sześć - zadania otwarte. Na rozwiązanie tego arkusza uczeń będzie miał 100 minut.

Zobacz przykładowy arkusz egzaminacyjny z MATEMATYKI

W próbnym arkuszu egzaminacyjnym z języka angielskiego było 14 zadań. Odnoszą się one przede wszystkim do nagranych tekstów (głównie dialogów) oraz krótkich tekstów zamieszczonych w arkuszu. Uczeń musi też napisać e-mail do kolegi w Anglii, w którym ma opisać spotkanie ze specjalnym gościem. Na rozwiązanie arkusza z języka obcego uczeń będzie miał 90 minut.

Zobacz przykładowy arkusz egzaminacyjny z JĘZYKA ANGIELSKIEGO

Próbny egzamin przygotowany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną odbędzie się dopiero w grudniu. Nie będzie obowiązkowy, przystąpią do niego zainteresowane szkoły.

Maraton egzaminacyjny potrwa trzy dni. Każdego z nich uczniowie przystąpią do pisemnego sprawdzianu z innej dziedziny. Maraton egzaminacyjny potrwa trzy dni. Każdego z nich uczniowie przystąpią do pisemnego sprawdzianu z innej dziedziny.

Egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać



Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. Nie jest określony jednak minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać, dlatego egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać.

Uczeń, który jest laureatem lub finalistą olimpiady przedmiotowej albo laureatem konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim, organizowanego z zakresu jednego z przedmiotów objętych egzaminem ósmoklasisty, jest zwolniony z egzaminu z tego przedmiotu.

Opinie (95) 3 zablokowane

  • Zapomniał wół jak cięlęciem był

    A pamiętacie Wy, jak byliście w 8-mej klasie? Zapomnieliście, że te 8 klas coś u was ukształtowało? A co zrobiło się z Gimnalistami - grali w słoneczka i inne sprawy! Pomyślcie trochę!

    • 0 2

  • Do książek (2)

    Jak się pouczą to nie będzie stresu... A nie kompy i inne ajfony...Jak czytam o korepetycjach to krew mnie zalewa rodzice są takimi tłukami że nie potrafią wytłumaczyć materiału na poziomie podstawówki...

    • 0 5

    • Rodzice są w pracy....

      • 0 0

    • Dzieci chodzą tez na korepetycje z ninnego względu ponieważ nie wiem czy wiesz ale korepetytor pracujący na codzień z dziećmi trochę inaczej coś wytłumaczy niż rodzic który tego nie robi na codzień i pokaże ci jakaś metodę ze studiów

      • 0 0

  • Najlepsze to ze w niektórych szkołach nie ma nauczycieli. Nikt nie chce pracować za tą kasę

    • 2 0

  • Co wy piszecie

    Szkoła uczy życia ,zwłaszcza średnia i zawodowa.Poznajesz inne środowisko ,każdy chce się pokazać,jest wesoło.Wszystko mogą zje... rodzice o nadmiernych ambicjach.Nie tylko nauka i przedmioty uczą życia.Kontakty z rówieśnikami także.Nie ma dobrych szkół.Jak dzieciak jest ukierunkowany przez rodzicow bedzie sie uczyl , jak mu nie pokażą konsekwencji nieuctwa nie.Powodzenia młodzi.

    • 1 0

  • Nadrabianie materiału kosztem uczniów - klasyka polskich nauczycieli

    i ich porażka. Bo czemu winien uczeń? Może to od nauczycieli powinno się wymagać lepszego przygotowania do zajęć - czyli wyjście poza utarte schematy i poprowadzenie zajęć tak aby materiał był łatwy lekki przyjemny i ciekawie przedstawiony to wtedy szybciej zapamiętają i oszczędzą sporo czasu w domu.
    No i postaje pytanie jak interpretować potrzebę korepetycji? Niskim poziomem lekcji czy brakiem uczenia się ucznia czy przewrażliwieniem rodziców czy sztucznie wygenerowaną potrzebą przez korepetytorów?
    Pytam bo za moich szkolnych czasów na korepetycje chodziły nieliczne dzieci tylko wtedy gdy były zagrożone oblaniem roku. A dzisiaj mam wrażenie że to stały element edukacji równoległy do szkoły.

    • 2 1

  • wkurzeni , a nie przerażeni

    Dlaczego piszecie o przerażonych rodzicach. My się nie boimy o wiedzę naszych dzieci, a o to co będzie dalej. Nikt nie wie co będzie za pół roku. Gdzie mają składać papiery, do jakiej szkoły. Jakie będą klasy i jakie licea ? Jak można się uczyć w takich warunkach ? Kiedy w końcu ktoś zacznie mówić o tym co po egzaminach ? Egzaminy będą łatwe, bo przecież nikt nie pozwoli na to, żeby się przyznać, do błędów, ale co dalej ? Czy w czerwcu dowiemy się gdzie co te dzieciaki mają robić po wakacjach ? Nie straszcie nas egzaminami, bo my się ich nie boimy, zdadzą i już, my się zastanawiamy co wymyślicie na ostatnią chwilę, gdy będzie trzeba cos zrobić z tymi absolwentami.

    • 2 0

  • wd 40

    Ostatni raz głosowałam na PIS.Przepraszam was z całego serca Kochani.

    • 1 0

  • eksperyment (2)

    my nie zamierzamy poddać się temu eksperymentowi,żeby potem niebo i ziemię poruszyć ,aby dziecko dostało się do dobrej szkoły{podejrzewam,że łapówki będą dawane także}my po prostu nie wyślemy naszego syna na egzamin.pójdzie w przyszłym roku, będzie lużniej.i tak szedł o rok wcześniej.pozdrawiam.

    • 2 0

    • Egzamin

      Jak nie napisze egzaminu to nie skończy podstawówki. Egzamin jest obowiązkowy.

      • 0 0

    • Trochę robisz krzywdę swojemu dziecku ponieważ jak poszło o rok wcześniej to cis może lekko inaczej rozumieć ale to ten sam rozumek który ma dziecko rok starsze ponieważ uczą się tego razem w jednej chwili dziecko strasz śnie przerabiali tego wcześniej i jest w takiej samej sytuacji a twoje może się wstydzić przed ludźmi z młodszej lasy i przed nauczycielami ze powtarza rok

      • 0 0

  • Testy przygotowujące

    Drodzy rodzice. Trafiłem ostatnio na taką nowość testy online na egzamin ósmoklasisty. Sprawdziłem i działa to bardzo dobrze. Polecam sprawdzić egzamin-8klasa.pl

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Science Cafe. Przyszłość zapisana w genach? Epigenetyka w skali

20 zł
wykład, sesja naukowa, warsztaty

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Gdynia ScienceSlam

sesja naukowa

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Pomniki przyrody to:

 

Najczęściej czytane