• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Egzamin ósmoklasisty. Kiedy uczniowie podejdą do testów?

Piotr Kallalas
17 maja 2022, godz. 08:00 
Opinie (9)
- Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. Nie jest określony minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać, dlatego egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać - informuje Centralna Komisja Egzaminacyjna - Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. Nie jest określony minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać, dlatego egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać - informuje Centralna Komisja Egzaminacyjna

Trzydniowy egzamin ósmoklasistów rozpoczyna się dokładnie za tydzień. To oznacza, że uczniowie mają ostatnie dni na powtórki i próby przyswojenia materiału do testu, który podsumowuje etap edukacji podstawowej.Jak oceniasz szkołę podstawową funkcjonującą w trybie ośmiu klas?

Ósmoklasiści odliczają już ostatni czas do rozpoczęcia egzaminów sprawdzających wiedzę zdobytą w toku nauczania w szkołach podstawowych. Pierwszego dnia, a więc 24 maja 2022 r., uczniowie zmierzą się z językiem polskim - egzamin składający się z dwóch części potrwa 120 min. Następnie przyjdzie czas na matematykę (100 min), a testy zostaną zakończone sprawdzeniem umiejętności z języka obcego nowożytnego (90 min). Uczniowie mieli do wyboru: język angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, ukraiński lub włoski. Wszystkie egzaminy rozpoczną się o godz. 9.

- Uczeń mógł wybrać tylko ten język, którego uczy się w szkole w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych - wskazuje Centralna Komisja Edukacyjna.
Egzamin ósmoklasisty - harmonogram

 • Egzamin z języka polskiego - 24.05.2022 r.
 • Egzamin z matematyki - 25.05.2022. r.
 • Egzamin z języka obcego nowożytnego - 26.05.2022 r
.
Czytaj też: Uczniowie z Ukrainy to kolejny egzamin dla polskiej oświaty? "Brakuje rozwiązań"

Egzamin ósmoklasisty - nie można go oblaćDo egzaminu przystępują wszyscy uczniowie klasy VIII szkoły podstawowej, ale także uczniowie szkół artystycznych realizujących kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej - w klasie, której zakres nauczania odpowiada klasie VIII szkoły podstawowej. Co istotne, każdy uczeń zdaje.

- Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. Nie jest określony minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać, dlatego egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać - informuje Centralna Komisja Egzaminacyjna.

Czytaj też: Dziecko miało wypadek w szkole? Sprawdź, czy przysługuje mu odszkodowanie

Egzamin ósmoklasisty. Kiedy wyniki?Uczniowie będą czekać na wyniki przeszło miesiąc. Dokładnie 1 lipca zostaną ogłoszone oficjalne rezultaty, a tydzień później - 8 lipca - osoby, które podeszły do egzaminu, otrzymają zaświadczenia o wynikach szczegółowych, które uwzględnią procentową punktację oraz wynik w skali centylowej dla każdego z przedmiotów.

- Na przykład uczeń, który z języka polskiego uzyskał 78 proc. punktów możliwych do zdobycia (wynik procentowy), dowie się z zaświadczenia, że wynik taki sam lub niższy uzyskało 73 proc. wszystkich zdających (wynik centylowy), co oznacza, że wynik wyższy uzyskało 27 proc. zdających. Wynik centylowy umożliwia porównanie swojego wyniku z wynikami uczniów w całym kraju - wyjaśnia Centralna Komisja Egzaminacyjna.
Uczniowie, którzy z przyczyn zdrowotnych lub losowych nie będą w stanie przystąpić do testów, będą musieli stawić się w kolejnym miesiącu. Sesję zaplanowano w terminie od 13 do 15 czerwca - egzaminy odbędą się w takiej samej kolejności - młodzież zacznie od języka polskiego, następnie przystąpi do testu z matematyki i skończy, sprawdzając swoje umiejętności z języka obcego.

Opinie (9)

 • Najważniejsze jak zostaną ocenione i jaki wybrać przelicznik. Czy przez procesowanie czy certyfikację ?

  Czy z estymacją czy współczynnikiem ? Jaka średnia, zakres, wariancja, przedział tolerancji... Przecież nie można tak po prostu w procentach. Nie może być za uczciwie.

  • 5 0

 • (3)

  Najważniejsza sprawa jest to, aby wszyscy uczniowie dostali się do szkół srednich, bo już w tamtym roku brakowało miejsc dla dobrych uczniow , a teraz wyjdzie z podstawówek 1,5 razy tyle dzieci co w zeszłym roku, a doszli jeszcze imigranci. Miejmy nadzieje, ze nie zmarnuje się ten wyż demograficzny , który zna już jezyki obce, zna się na informatyce i ma chęci do dalszego kształcenia się. Co robi się w kwestii tworzenia nowych klas, szkół???

  • 19 1

  • Jak dobry uczeń może się nie dostać do szkoły?! Przypominam, że może wybrać aż 5 szkół i ile chce klas.

   • 0 2

  • (1)

   Dziś już 17 maj a nie ma informacji do ilu szkół w Trojmiescie mogą uczniowie skladac podania ?

   • 0 3

   • od dawna są..

    • 0 0

 • Testy testy........ (1)

  Egzaminy testy sprawdziany a po szkolach nadal ludzie nie ptzygotowani do zycia ,po co to wszystko, moze pora spojzec inaczej na oswiate tych mlodych ludzi aby poza ksiazkowymi formulkami wiedzieæi nieco wiecej o zyciu. Sa cywilizowane krave w ktorych oswiata dziala i bez matur testow czt tez im podobnych

  • 2 2

  • które kraje mają studentów, inż czy finansistów, politologów, nauczycieli bez matur czy innych egzamin??

   • 1 0

 • Jedny z głównych haseł towarzyszących reformie oświaty było odejście od testów.

  Co się okazało? To zwyczajnie niemożliwe.Likwidacja testów,na egzaminach maturalnych i egzaminach po 8 klasie oznaczałaby,ze wyniki będą dramatycznie słabe.Dotyczy to szczególnie matematyki.To by oznaczało,ze matury nie zda 70-80 procent zdających.Polityka państwa jest jednak taka,ze prawie każdy powinien mieć maturę,stad konieczność utrzymania testów na egzaminach zewnętrznych.

  • 1 1

 • bez korków pryw nie da rady. W szkole wszystko tłumaczy się pandemią, zero tłumaczeń zadań,

  wszystko scedowane jako praca domowa, zapisywana w e-dzienniku o godz.20 z opcją zrobienia zadań na następny dzien. Teraz nie ma powtórek bo nauczyciele sprawdzają ...matury i nie zdążą powtórzyć niczego z 8 klasistami.. Od początku 7 klasy nauczyciekla nie oddała pisemnych sprawdzianów. prośby, skargi do dyr nic nie dają. Moja uczy sie sama i mam nadzieję, że mając próbny zdany na 98% z kazdego przedmiotu da sobie radę ale co z dziećmi które same nie daja rady a szkoła ma to gdzieś a rodzic niema kasy na korki??? co to za super szkoły w rankingach, w których dzieci chodza na korki?

  • 3 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Wystawa o kosmosie "Kosmopark"

wystawa, warsztaty

Szekspir: Rozgrzewka!

improwizacje, teatr dla dzieci, warsztaty, spotkanie

Warsztaty: Przywództwo sytuacyjne

warsztaty

Ogłoszenia polecane

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Czy możesz spotkać wiewiórkę w drodze do szkoły?