Egzamin z angielskiego na 100 proc.? Kursy językowe dla uczniów

O tym, że języki obce warto znać, nikogo nie trzeba przekonywać. Powrót do szkoły oznacza też powrót do zajęć dodatkowych, a coraz więcej dzieci i nastolatków korzysta z kursów językowych. Przygotowują się do przyszłych egzaminów szkolnych, ale też zdobywają certyfikaty. W Trójmieście wiele szkół oferuje naukę stacjonarną i zdalną.Jak twoje dziecko uczy się języków obcych?

Zobacz wyniki (115)
Znajomość przynajmniej jednego języka obcego jest niezwykle ważna, ale nie wszystkim przychodzi równie łatwo. Często nauka w szkole to tylko niezbędne minimum, aby sprawnie się komunikować czy osiągać najlepsze wyniki na egzaminach.

Coraz częściej już od najmłodszych lat dzieci zapisywane są na zajęcia językowe, również młodzież, która potrzebuje znajomości języka angielskiego szczególnie do gier, programów czy innych zainteresowań, którego chętnie uczy się na kursach językowych.

Wiele trójmiejskich szkół językowych wychodzi naprzeciw naszym oczekiwaniom i dopasowuje swoją ofertę do potrzeb dzieci i młodzieży.

Czytaj też: Klasy dwujęzyczne w trójmiejskich szkołach

Uczniowie wolą stacjonarne zajęcia- Rok szkolny 2020/2021 zamierzamy spędzić stacjonarnie. W ofercie od zawsze mamy kursy online dla uczniów indywidualnych - i te zostaną. Natomiast grupy przejdą w tryb online tylko w sytuacji lockdownu. Przewidujemy nauczanie hybrydowe, gdy obostrzenia będą tak surowe, że zajęcia stacjonarne będą musiały być ograniczone, ale największym zainteresowaniem nadal cieszą się zajęcia stacjonarne. Młodzi ludzie wybierają najczęściej naukę w grupach do siedmiu osób - opowiada Beata Bużan ze szkoły językowej Prestige Lingua.
Tu do wyboru dla dzieci i młodzieży są m.in. zajęcia egzaminacyjne: ósma klasa, matura, FCE, CAE, CPE, IELTS, TOEFL - język angielski. Także cambridge'owskie egzaminy YLE dla młodszych uczniów.

- Spotkania w "realu" są najlepsze, jednak kilka miesięcy w online spowodowało, że nasza oferta na zdalne nauczanie jest świetnie opracowana, a narzędzia, z których korzystamy, angażują każdego naszego ucznia w 100 proc., nie obciążając rodziców - dodaje Joanna Gabryś-Trybała, dyrektor zarządzająca Prestige Lingua.
Szkoła od ubiegłego roku uczy również maluchy - już od drugiego roku życia - licencjonowaną metodą Teddy Eddie.

- Dzieci uczą się mówić całymi zdaniami, a nie tylko słówek wyrwanych z kontekstu. Jesteśmy tak zachwyceni efektami, że dzieci faktycznie mówią, że wprowadzamy hiszpański dla najmłodszych. Kolejna licencjonowana metoda - Colorin Colorado - święci triumfy. Hiszpański jest drugim popularnym językiem w Polsce, Polacy chętnie się go uczą, gdyż coraz więcej podróżują (mamy nadzieję, że ta pandemia wkrótce minie) i widzą, że ze znajomością angielskiego i hiszpańskiego będą mogli "przenosić góry" - opowiada Joanna Gabryś-Trybała.
Przyznaje, że wśród najmłodszych uczniów kolejnym popularnym językiem jest niemiecki. Korzystając z tego, że małe dzieci nie mają żadnych uprzedzeń czy nawet doświadczeń, chętnie się go nauczą.

Szkoły językowe w Trójmieście


Również w Szkole Językowej Ambit zajęcia odbywają się zarówno stacjonarnie jak i online, a - jak przekonuje dyrektor szkoły Wojciech Walder - tu też większym zainteresowaniem uczniów cieszą się kursy stacjonarne.

- Większość młodych osób zapisuje się na zajęcia grupowe, mamy bardzo małe grupy, maksymalnie siedmioosobowe, średnio trzy-, pięcioosobowe, co szczególnie doceniają nasi uczniowie w czasach pandemii - mówi Wojciech Walder.
Jak dodaje, szkoła ma w swojej ofercie kursy przygotowujące do wszystkich egzaminów, jest też Centrum Egzaminacyjnym Goethe.

Pandemia wyzwaniem dla wszystkich szkółZnajomość języków obcych to kapitał na przyszłość. Szczególnie język angielski. Wiedzą o tym dobrze rodzice i dlatego szturmem zapisują swe dzieci do szkół językowych, niezależnie od tego, czy będą to zajęcia stacjonarne, czy zdalne.

W szkole językowej ProfiLingua Gdańsk możliwe są trzy formy edukacji: stacjonarna, online i hybrydowa - dla tych, którzy nie zawsze mogą pojawić się na zajęciach.

- Nasi uczniowie są bardzo otwarci na uczestnictwo w lekcjach w formie stacjonarnej. Wiemy z doświadczenia, że taka forma nauki jest bardzo ważna i efektywna szczególnie dla najmłodszych - mówi Marcin Szatkowski, dyrektor Szkoły ProfiLingua Gdańsk Wrzeszcz.
W ofercie dla uczniów są też specjalne kursy przygotowujące do sprawdzianów po szkole. Nie brakuje też młodych osób, które planują zdawać międzynarodowe egzaminy.

- Oferujemy kursy z języków: angielskiego, niemieckiego oraz hiszpańskiego. Zdecydowanie najwięcej chętnych osób uczęszcza na nasze zajęcia, by przygotować się do egzaminów z języka angielskiego lub niemieckiego. W tym roku mamy nawet chętnych uczniów na egzamin ósmoklasisty z języka hiszpańskiego - mówi Marcin Szatkowski. - W tym roku mamy już dwie grupy osób w wieku 13-16 lat, chcących zdać w czerwcu 2021 roku międzynarodowy egzamin First Certificate English. Mamy kilku lektorów, którzy specjalizują się w przygotowaniu do egzaminów z języka angielskiego oraz niemieckiego - dodaje.
Obecny rok szkolny stał się ogromnym wyzwaniem dla wszystkich szkół, w tym dla szkół językowych. Bez problemu poradziły sobie w tej sytuacji te, które już wcześniej w ofercie miały zajęcia online - tak jest m.in. w szkole Berlitz.

- Obecnie dajemy studentom możliwość nauki bezpośredniej i online, z możliwością zmiany w każdym momencie oraz opcje mieszane. Studenci mogę na bieżąco informować nas, że np. jutrzejsze lekcje chcieliby przenieść do wirtualnych klas lub odwrotnie - mówi Rafał Sebastjaniuk, dyrektor Szkoły Berlitz w Gdańskuw Gdyni.
Jak przyznaje, w porównaniu do czasu sprzed pandemii koronawirusa zainteresowanie kursami online wzrosło, jednak teraz podział uczestników wybierających miedzy nauką zdalną a stacjonarną jest niemal równy.

- Wyjątkiem są kursy językowe dla dzieci i młodzieży, gdzie jednak przewagę mają rozwiązania bezpośrednie. Od lat już przygotowujemy młodzież do zdania matury z języka angielskiego i innych języków. Coraz większe zainteresowanie mają też kursy przygotowujące do egzaminu ośmioklasisty. Nauka w szkole językowej jest czasem niezbędna, by odnieść sukces podczas egzaminów. Pracowałem kiedyś w szkole i w przedszkolu i wiem, jak nauka tam wygląda, nauczyciele robią, co mogą, ale klasy w przedszkolach i szkołach są przepełnione i uczniowie nie mają czasem nawet możliwości, aby mówić na lekcjach w języku obcym. W Berlitz nasze grupy mają maksymalnie do sześciu osób, dzięki czemu jest nie tylko czas, ale i odpowiednia atmosfera, aby się przełamać i mówić. Mniejsza grupa to mniejszy stres dla uczniów - przekonuje Rafał Sebastjaniuk.
Obniża się też wiek "studentów" na kursach językowych.

- Rodzice mają coraz większą świadomość, że wcześnie rozpoczęta nauka języka obcego pozwala na odpowiednie wyćwiczenie aparatu mowy, co wpływa na późniejszy brak problemów z wymową, a osłuchanie się z językiem obcym od najmłodszych lat przynosi zdecydowanie szybszy sukces edukacyjny. Każdy kurs dla dzieci kończymy wydaniem certyfikatu, bo wiemy, jak ogromne znaczenie ma to dla dzieci, jest to potwierdzenie odniesionego sukcesu. To daje satysfakcję i mobilizuje do dalszej pracy. Dla młodzieży znaczenie mają międzynarodowe certyfikaty, które są uznawane na zagranicznych uczelniach i przez pracodawców, do których z sukcesem pomagamy się przygotować - dodaje.
Znajomość języka obcego to dzisiaj konieczność, dlatego edukacja dwujęzyczna staje się coraz bardziej popularna.
Znajomość języka obcego to dzisiaj konieczność, dlatego edukacja dwujęzyczna staje się coraz bardziej popularna. fot. 123rf.com/Lamai Prasitsuwan
W Oxford Language Centre również wzrosło zainteresowanie kursami online.

- Dużo naszych kursantów przekonało się do zajęć w formie zdalnej. W roku szkolnym 2020/2021 przewidujemy, że zajęcia będą prowadzone zarówno stacjonarnie, jak i zdalnie. Każdy nasz uczeń po zakończeniu całorocznego kursu otrzymuje certyfikat - mówi Dominika Kozłowska z Oxford Language Centre.

Znajdź korepetytora w TrójmieścieJęzyka obcego nauczyć możemy się też w domu i nie tylko dzięki zdalnym zajęciom, a indywidualnym lekcjom z lektorem.

- W naszej szkole większość uczniów nadal wybiera kursy i korepetycje z dojazdem naszych lektorów do siebie do domu lub też do firmy, jednak udział kursów online w stosunku do lat poprzednich znacząco się zwiększył. Ważne w przypadku naszej szkoły jest to, że nauczają naprawdę sprawdzeni lektorzy, którzy przeszli naszą rekrutację i niezależnie od sposobu nauczania lekcje są po pierwsze ciekawe, a po drugie realizowany materiał jest indywidualnie przygotowywany pod potrzeby każdego ucznia - przekonuje Grzegorz KuzykCentrum Języków Obcych MOOSE.
Tu również odpowiednie zajęcia znajdą uczniowie przygotowujący się do egzaminów.

- Na początek sprawdzamy zawsze, co należy przypomnieć i uzupełnić, a następnie lektor skupia się już na samym przygotowaniu do egzaminu. Nasi lektorzy od wielu już lat przygotowują swoich uczniów do egzaminów na wybrane przez nich certyfikaty - dodaje.

Opinie (33) 10 zablokowanych

 • Uczyłbym się. Nie powiem

  • 12 4

 • Szkoda że w Polsce uczy się dzieci jak zdać egzamin (7)

  A nie jak mówić w innym języku.

  • 44 2

  • Egzamin nie ma nic wspólnego ze sprawdzaniem umiejętności komunikacji, więc jedno albo drugie. (3)

   Bo wiadomo, żeby się dogadać, przede wszystkim musisz szlifować akcent i wkuć jak najwięcej lingwistycznej terminologii...

   • 2 4

   • Terminologii raczej nie, słownictwa. I należy zadbać o poprawną wymowę i dobrą gramatykę. (1)

    • 3 2

    • Liczy się kolejność.

     Po co Ci piękna wymowa, jeżeli nie potrafisz sklecić płynnie całego zdania, tylko robisz sobie przerwy na zastanowienie się, jak nazywa się czas, którego właśnie zamierzasz użyć, żeby przywołać wykutą tabelkę odmiany?

     • 4 4

   • co za naród

    nie rozumieją szydery....

    • 0 0

  • Przecież wiele egzaminów polega na rozmowie. (2)

   First for schools, cae, fce, ielts, cpe i całe mnóstwo innych. W tych egzaminach bez mówienia raczej nie da rady ich zdać. Problemem jest to, że u nas ludzie zapisują się na kurs żeby zdać maturę, i ćwiczą jak konie tylko to co jest do matury. Nic innego ich nie interesuje.

   • 6 1

   • (1)

    to jest tylko część tych egzaminów. Pisemna część to czysty schemat, który się kuje miesiącami.

    • 0 0

    • Jeśli ktoś jest tępy, to kuje.

     • 0 0

 • Szybciej bym się nauczył, gdyby uczyła mnie ładna pani. (1)

  • 10 7

  • Zapraszam

   • 0 0

 • Nauka w szkołach jest tragiczna (2)

  Jeszcze nie spotkałam nauczyciela angielskiego, który sumiennie podszedł do nauki języka w szkole państwowej:(
  Przykre, że Ci sami ludzie co uczą w szkołach podstawowych uczą w szkołach prywatnych i w tych prywatnych potrafią czegoś nauczyć...

  • 18 5

  • Nie do końca...

   W prywatnych grupy są mniejsze i bardziej jednorodne jeśli chodzi o poziom zaawansowania, a przede wszystkim SĄ (w szkołach podział dopiero przy 25 uczniach w klasie) , lektorzy nie tracą czasu na sprawy organizacyjne i uspakajanie uczniów, którzy akurat mają inne priorytety niż nauka, bo chodzą tam ci, którzy chcą się uczyć (lub rodzice chcą i bardziej motywują, ale to rzadziej). I jeszcze kilka innych czynników, ale wg mnie te są najistotniejsze.

   • 10 1

  • Paradoksalnie nauka języków obcych w szkołach jest najlepiej prowadzonym przedmiotem spośród reszty. Bardzo dużo pracy ćwiczeniowej, mało teorii. Mogłoby być lepiej ale porównajcie sobie jak jest prowadzony angielski a jak np. fizyka/chemia/w-f.

   • 4 1

 • Uczą mówić a (8)

  nie uczą rozumieć i rozmawiać...

  A ten hiszpański to jakaś pomyłka, największe bezrobocie wśród młodych wykształconych i także rozmawiają po angielsku...

  • 7 1

  • (1)

   Hiszpański jest akurat potrzebny na wakacjach, dogadaj się z Hiszpanem po angielsku (poza Barceloną czy centrum Madrytu).

   • 3 0

   • Objechałem

    Andaluzję i nie było problemu z angielskim...

    • 0 0

  • Widać żeś nieuk i nicpoń (3)

   Jeżyk Hiszpański to zaraz drugi po angielskim, daje wiele możliwości

   • 1 3

   • Puta (1)

    • 3 0

    • Pajero !

     Mitsubishi oczywiście...

     • 1 0

   • To

    sprawdź sobie ilu hiszpańskojęzycznych jest bezrobotnych i bez przyszłości...

    Są jakieś biura pośrednictwa pracy poszukujące Polaków ze znajomością hiszpańskiego tamże?

    • 0 0

  • (1)

   Hiszpański otwiera pół świata jeśli chcesz podróżować, ale żeby zarabiać to chyba niemiecki jest potrzebny.

   • 3 1

   • By podróżować wystarczy mieć kasę...

    • 0 0

 • (1)

  wystarczy chciec i mozna samemu sie nauczyc

  • 4 4

  • Może 1 na 1000 coś tam się nauczy sam

   • 2 2

 • Angielski to znam,

  Tylko słów nie pamiętam

  • 8 1

 • Pytanko .dla czego na siłe ? (2)

  Czemu pytam grzecznie na siłe chcecie abyśmy sie uczyli angola? czy oni potrafia po Polsku?.
  Nie wierze.
  nas starych uczyli na sile po Rosyjsku ..teraz na sile angola - A co ,Polski to co brzydki język ?
  Nasz JęsZZZZyk jest Pięęęęęnkny ! . i zawsze i wszędzie nie wstydze się mówić po Polsku ( Jak co nie które gwiazdeczki ) GFFiazdeczki ....

  • 1 9

  • A co masz jakis problem z polskim ?

   • 3 0

  • do pytanko

   No dobrze, że się nie wstydzisz. Tylko z racji tego, że polski jest używany tylko w Polsce nie jest to popularny język poza naszymi granicami. Dlatego warto znać jakiś język bardziej pożyteczny, a nawet dwa. Jednym z nich jest angielski, dobry jest też jakiś romański i dla młodszego pokolenia może być chiński.

   • 0 0

 • (1)

  Na wyjazd stąd zawsze się przyda znajomość języków obcych

  • 5 2

  • czemu nie wyjechales?

   • 1 0

 • tylko norweski

  Norweski jest najpiękniejszy.

  • 1 4

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Festiwal Konopny
Festiwal Konopny
spotkanie, targi
sty 29-30
sobota - niedziela, g. 12:00
Gdańsk, Polsat Plus Arena Gdańsk
Arena Mówców
Arena Mówców
wykład, konferencja
mar 28
poniedziałek, g. 9:00
Gdynia, Gdynia Arena
Festiwal Piwa, Wina i Cydru
Festiwal Piwa, Wina i Cydru
degustacja, spotkanie, targi
sty 29-30
sobota - niedziela, g. 12:00
Gdańsk, Polsat Plus Arena Gdańsk

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Co to jest rolnictwo ekologiczne?

 

Najczęściej czytane