• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Filologia nie tylko dla tłumaczy. Niszowe języki coraz popularniejsze

Wioleta Stolarska
26 czerwca 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 
Uczelnie odpowiadają na potrzeby i zainteresowania językowe swoich studentów, otwierając kolejne kierunki filologiczne, prowadząc studia w wybranych językach. Uczelnie odpowiadają na potrzeby i zainteresowania językowe swoich studentów, otwierając kolejne kierunki filologiczne, prowadząc studia w wybranych językach.

Największe zainteresowanie na rynku pracy wzbudzają osoby znające dobrze języki obce, a tych właśnie można nauczyć się między innymi na studiach filologicznych. Dzisiaj absolwent filologii to nie tylko przyszły nauczyciel języków obcych. Perspektyw zatrudnienia jest tyle, ile samych kierunków filologicznych. Sprawdzamy, co proponują trójmiejskie uczelnie.



Gdzie zaczynałeś(aś) naukę języka obcego?

Najbardziej popularne od wielu lat filologia angielska, niemiecka, czy francuska, w ostatnich rankingach przegrywają z japonistyką, filologią chińską czy szwedzką. Jak się okazuje, studenci coraz częściej poszukują języków, które są trudne i mało znane, a co za tym idzie, jest mniejsza liczba potencjalnych rywali na rynku pracy.

Zobacz także: kursy języków obcych w Trójmieście

Również trójmiejskie uczelnie odpowiadają na potrzeby i zainteresowania językowe swoich studentów, otwierając kolejne kierunki filologiczne, prowadząc studia w wybranych językach obcych czy umożliwiając dokształcanie się w specjalnych grupach językowych.

Kierunki filologiczne w czołówce najbardziej obleganych studiów



Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego to aż 23 kierunki. Na Neofilologii można kształcić się w zakresie 20 obcych języków nowożytnych: angielskiego, białoruskiego, chińskiego, chorwackiego, duńskiego, fińskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, norweskiego, portugalskiego, rosyjskiego, serbskiego, szwedzkiego, tureckiego, ukraińskiego, włoskiego oraz regionalnego języka kaszubskiego, a także w miarę zapotrzebowania - litewskiego i łotewskiego.

- Nowością w ofercie od roku akademickiego 2018/2019 jest kierunek cultural communication - studia stacjonarne I stopnia w języku angielskim, które będą kształcić w zakresie analizowania zjawisk z dziedziny komunikacji w kulturze w anglojęzycznym obszarze językowym oraz prowadzenia działalności w zakresie komunikacji i organizacji działań w obszarze mediów i w instytucjach kultury - zapowiada uczelnia.
Od lat kierunki filologiczne znajdują się w czołówce najbardziej obleganych kierunków na UG. W zeszłym roku były to: skandynawistyka (11,30 osób na jedno miejsce), filologia angielska (10,31), zarządzanie instytucjami artystycznymi - specjalność menadżerska (8,96), sinologia (6,90) oraz amerykanistyka (5,85). Uczelnia spodziewa się, że w rekrutacji na nadchodzący rok akademicki kierunki językowe również będą cieszyć się dużym zainteresowaniem wśród kandydatów na studia.

- Pracodawcy cenią wysokie kompetencje językowe i translatoryczne, a także kompetencje miękkie oraz umiejętność komunikacji międzykulturowej naszych absolwentów, którzy znajdują zatrudnienie m.in. na rynku mediów, wydawnictw, szkolnictwa wszystkich poziomów kształcenia, marketingu, administracji państwowej i unijnej oraz turystyki - mówi dr Ewelina Gutowska-Kozielska, prodziekan ds. studenckich Wydziału Filologicznego UG.
Uczelnie odpowiadają na potrzeby i zainteresowania językowe swoich studentów, otwierając kolejne kierunki filologiczne, prowadząc studia w wybranych językach. Uczelnie odpowiadają na potrzeby i zainteresowania językowe swoich studentów, otwierając kolejne kierunki filologiczne, prowadząc studia w wybranych językach.
Na filologii w Wyższej Szkole Bankowej student uzyska brytyjskie wykształcenie uzupełniające - certyfikaty specjalistyczne Londyńskiej Izby Handlu i Przemysłu (LCCI).

- Studenci tego kierunku koncentrują się na praktycznych aspektach użycia języka. Rozwijają swoją wiedzę i umiejętności pod kątem ich przydatności w karierze zawodowej w środowisku korporacyjnym. Nasz cel to maksimum praktyki z zakresu zagadnień biznesowych. Wiedza połączona z umiejętnościami językowymi na najwyższym poziomie to klucz do sukcesu zawodowego - mówi dr Andrzej Kołłątaj, menedżer kierunku filologia w Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku.
Zajęcia dodatkowe dla studentów filologii w WSB to English Language Club i Cinema Club.

W czasie zajęć w English Language Club studenci są aktywizowani, aby posługiwać się językiem angielskim w sytuacjach naturalnych, poprzez swobodną rozmowę z native speakerami. Spotkania odbywają się w klubie Red Light w Gdańsku. Studenci otrzymują bogaty program rozrywkowy i są zachęcani do rozmowy po angielsku. Jest to uzupełnienie przedmiotu PNJ Konwersacje, pozwalające na naukę języka w swobodnej atmosferze.

- Jest to udowodnione naukowo, że aktywizacja języka obcego jest najbardziej efektywna w naturalnym kontekście, poprzez swobodną rozmowę z rodowitymi użytkownikami języka oraz zawodowymi wykładowcami języka angielskiego - przekonuje Karol Łykowski, starszy specjalista ds. promocji i e-marketingu z WSB.
Z kolei w Ateneum-Szkole Wyższej można wybrać następujące specjalności: filologia angielska, germańska, hiszpańska, szwedzka, włoska.

- Podchodzimy do uczenia języka obcego w sposób praktyczny, oferując studentom dużą liczbę godzin zajęć językowych tak, by kończąc naukę na studiach I stopnia, absolwenci byli w stanie kompetentnie rozpocząć pracę, wykorzystując zdobyte umiejętności. Spore znaczenie w procesie nauczania mają obowiązkowe praktyki, które pozwalają na doskonalenie kompetencji językowych oraz poznanie środowiska pracy, jak również możliwości zagranicznych wyjazdów studyjnych w ramach programu Erasmus Plus. Wybór specjalności nie jest przypadkowy. Wybraliśmy takie, które dają absolwentowi możliwości na rynku pracy i na które jest zapotrzebowanie. Warto zwrócić uwagę na nową specjalność, filologię szwedzką, którą uruchomiliśmy w poprzednim roku akademickim. W związku z rozwojem współpracy firm trójmiejskich i szwedzkich dostrzegliśmy zapotrzebowanie na pracowników posługujących się właśnie językiem szwedzkim. Jednak studia na tym kierunku to nie tylko nauka języka, ale również poznawanie kultury współpracy ze Szwecją - informuje biuro prasowe uczelni.
Zainteresowaniem cieszy się też filologia angielska, ale pracodawcy coraz częściej wymagają od kandydatów - oprócz znajomości języka angielskiego - kompetencji w zakresie dodatkowego języka obcego, w związku z czym zainteresowaniem cieszą się filologia germańska, włoska czy hiszpańska.

Uczelnie odpowiadają na potrzeby i zainteresowania językowe swoich studentów, otwierając kolejne kierunki filologiczne, prowadząc studia w wybranych językach. Uczelnie odpowiadają na potrzeby i zainteresowania językowe swoich studentów, otwierając kolejne kierunki filologiczne, prowadząc studia w wybranych językach.
Znajomość języków obcych to podstawa w dzisiejszym świecie biznesu, dlatego - jak tłumaczą przedstawiciele Sopockiej Szkoły Wyższej - dużym zainteresowaniem cieszą się kierunki biznesowo-lingwistyczne.

- Dużą popularnością cieszy się kierunek Business and Languages. Program studiów przygotowany został wspólnie z praktykami biznesu i wzorowany jest na programach i trendach kształcenia uczelni światowych. Jest to połączenie studiów biznesowo-ekonomicznych z intensywną nauką dwóch języków. Zajęcia z języków obcych stanowią 50 proc. programu studiów. Studenci mają również gwarantowane semestralne praktyki studiów w największych korporacjach polskich i zagranicznych. Sopocka Szkoła Wyższa jako jedyna w Polsce Północnej prowadzi również studia w języku angielskim z finansów i rachunkowości ACCA (studia II stopnia oraz studia podyplomowe). ACCA to największa i najszybciej rozwijająca się międzynarodowa organizacja zrzeszająca specjalistów z zakresu finansów i rachunkowości. Kwalifikacja ACCA to jedna z najbardziej prestiżowych kwalifikacji zawodowych z zakresu finansów i rachunkowości, doceniana przez pracodawców na całym świecie. Kierunek przeznaczony jest dla osób chcących osiągnąć wysoką pozycję zawodową w dziedzinie rachunkowości, audytu i finansów. Kwalifikacje ACCA dają uprawnienia do zasiadania w Spółkach Skarbu Państwa. Zostając studentem SSW kierunku Finanse i Rachunkowość ACCA studenci mają dodatkowo możliwość wzięcia bezpłatnego udziału w prestiżowym 144-godzinnym kursie na poziomie menedżerskim - Global Business Services Qualification. Sopocka Szkoła Wyższa w ramach projektu finansowanego przez UE oferuje swoim studentom różnych kierunków również dodatkowe bezpłatne kursy z języka angielskiego i niemieckiego biznesowego - mówi Joanna Pietrzak, rzecznik prasowy SSW.
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni prowadzi studia w języku angielskim na kierunkach: Global Logistic oraz Management. Pierwsze kompleksowo przygotowują do pracy na stanowiskach związanych z planowaniem, koordynacją i organizacją transportu w zakresie globalnym. Studia na kierunku Management pozwalają zdobyć wiedzę i umiejętności niezbędne do pełnienia funkcji menedżera w przedsiębiorstwach międzynarodowych. Kierunki obcojęzyczne są oblegane przez obcokrajowców, około połowa studentów to osoby z zagranicy.

- WSAiB im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni jest otwartym centrum egzaminacyjnym Londyńskiej Izby Przemysłowo-Handlowej. W uczelni funkcjonuje Centrum Języków Obcych z branżowymi kursami, dla języka angielskiego są to kursy biznesowy i rachunkowości, z międzynarodowym certyfikatem LCCI oraz kurs dla pracowników służb publicznych. Certyfikację uczelnianą mają zaś kursy prawnicze i finansowe dla języka rosyjskiego, niemieckiego oraz angielskiego. W WSAiB studenci mają lektoraty z kilku języków: angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego i rosyjskiego. Zajęcia prowadzi doświadczona kadra, także native speakerów - mówi Alicja Peplińska, kierownik Działu Marketingu i PR.
Uczelnie odpowiadają na potrzeby i zainteresowania językowe swoich studentów, otwierając kolejne kierunki filologiczne, prowadząc studia w wybranych językach. Uczelnie odpowiadają na potrzeby i zainteresowania językowe swoich studentów, otwierając kolejne kierunki filologiczne, prowadząc studia w wybranych językach.

Lekarzy i naukowców kształcą w językach obcych



Również uczelnie, które kształcą w specjalistycznych kierunkach technicznych duży nacisk kładą na naukę w językach obcych. Politechnika Gdańska w swoim Centrum Języków Obcych kształci w następujących językach: angielskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim, włoskim, rosyjskim, szwedzkim, japońskim, chińskim czy hindi. Prowadzi też kursy języka polskiego dla obcokrajowców.

- Nauczanie języka hindi prowadzone jest od roku 2011, w formie kursów dodatkowych, nieodpłatnych. Nauka odbywa się na dwóch poziomach zaawansowania. Z możliwości nieodpłatnego uczestnictwa w zajęciach mogą skorzystać również wszyscy zainteresowani mieszkańcy Trójmiasta. Kursy objęte są patronatem Ambasady Republiki Indii w Warszawie. Podczas zajęć studenci uczą się gramatyki, wymowy i pisowni hindi, poznają też kulturę Indii - informuje biuro prasowe uczelni.
Politechnika na studiach I stopnia prowadzi też sześć kierunków w języku angielskim: Data Engineering, Design and Production Engineering, Bachelor in Management - studia płatne, Green Technologies and Monitoring, Energy Technologies, Mechanical Engineering.

Z kolei Gdański Uniwersytet Medyczny prowadzi specjalistyczne lektoraty języków obcych: angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego, polskiego dla obcokrajowców czy łacińskiego, dla studentów wszystkich kierunków i wydziałów, zgodnie z wymiarem godzinowym ujętym w planie studiów.

- Zajęcia są prowadzone na różnych poziomach zaawansowania i kończą się egzaminem (lub zaliczeniem zgodnie z zatwierdzonym planem studiów) na poziomie wymaganym przez standardy kształcenia dla poszczególnych kierunków. Celem lektoratów języków obcych prowadzonych przez SPNJO GUMed jest zapoznanie studentów z językiem specjalistycznym dla każdego kierunku studiów, np. medycyny, stomatologii, farmacji, dietetyki, fizjoterapii, pielęgniarstwa, położnictwa, ratownictwa medycznego, zdrowia publicznego, psychologii zdrowia, jak również zapewnienie, że po zakończonym kursie student będzie w stanie swobodnie funkcjonować w obcojęzycznym środowisku zawodowym i posługiwać się fachowym piśmiennictwem w danym języku. Ponadto studentom oraz pracownikom GUMed Studium daje możliwość bezpłatnego sprawdzenia swojego poziomu językowego - kilka razy w roku, przy współpracy z British Council, organizowane są sesje pre-testingów, które spotykają się zawsze z dużym zainteresowaniem. Pracownicy GUMed korzystają również z językowych kursów doszkalających - mówi Joanna Śliwińska, rzecznik prasowy Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Miejsca

Opinie (82)

  • Płacimy coraz wyższe podatki, żeby na UG mogli uczyć gwary kaszubskiej. (3)

    Kierunek potrzebny tylko kilku kaszubom, żeby mieli pracę na etacie.

    • 18 4

    • wolę, by moje podatki sżły na to niż na bogacenie się polityków (1)

      • 5 6

      • od profesora do polityka niedaleko i na odwrot

        zatem skad wiesz na kogo placisz

        • 4 3

    • Gwarą to twoi dziadkowie mówili, lwowską lub wileńską.

      • 0 1

  • Gdybym miala glowe do jezykow i szybko i przyjemnie bym sie ich uczyla to szarpla bym z 4 naraz, a tak to w jednym roku sie poucze a w nastepnym juz polowe zapomne przez 3 mce w wakacje nie uzywania ;-(

    • 7 0

  • Ciekawostka (1)

    Mam 21 lat. W zeszłym roku wróciłem z Norwegii z programu Erasmus plus (nie dla studentów). W ciągu 9 miesięcznego pobytu opanowałem język norweski na poziomie komunikatywnym. Po powrocie pracowałem kilka miesięcy w firmie remontujacej łazienki w Norwegii, w której zajmowałem się tłumaczeniem i kontaktem z klientami. Moje zarobki wynosiły na początku 2,5k netto A po 3 miesiącach 3k netto. Dokładnie taka sama stawkę otrzymała absolwentka filologii norweskiej po 5 latach studiów, która defacto język znała o wiele gorzej niż ja. Po liceum chciałem iść na skandynawistyke niestety nie dostałem się z powodu zbyt dużej liczby chętnych. Teraz cieszę się, że nie poszedłem na te studia bo od września będę pracować w Norwegii. Mi się udało. Życzę innym powodzenia

    • 23 4

    • Poziom komunikatywny?

      Po 9 mcach w Norwegii? Chyba sie obijałeś... filologia to nie kurs językowy, a ta osoba pewno lepiej znała norweski, skoro skończyła skandynawistykę.

      • 6 2

  • Podstawa wykształcenia (1)

    A gdzie filologia klasyczna? Wykształcenie klasyczne jest podstawą uniwersytetu. Wstydem jest, by wykształcony człowiek nie znał łaciny i greki. O tempora, o mores! Wszak język angielski to w 80% przekształcona łacina.

    • 9 7

    • uwarzam że w prawdziwje Polsce powinnismy mowic tylko po polsku

      precz z pseudopolakami mówiącymi w języku zdrajców narodu!!!!!

      • 0 5

  • Jedyny pożyteczny kierunek humanistyczny

    Razem z kierunkami technicznymi i ścisłymi również obce języki są przyszłościowym kierunkiem.

    • 3 6

  • Z tego, co wiem (1)

    to uczelnia ma uczyć, a na studiach się studiuje samemu. Zapomniały dzieciaczki, że szkółkę skończyły? W szkole językowej w której pracuję, szefu mówi, że 99% studencików oblewa rozmowę po angielsku, bo pytanie "Jak długo mieszkasz w Gdańsku?" tłumaczą "How long do you live...". Czacha dymi, nóż się w kieszeni otwiera, szlag ognisty człowieka trafia. Albo pisze taki półmózg pracę dyplomową po polsku i daje komuś do przetłumaczenia. Nie, to nie są zmyślone przypadki.

    • 5 0

    • Ateneum

      Niestety sama mam znajomych anglistow ktorzy bardzo zle mowia po angielsku, maja braki w gramatyce i slownictwie. Niestety ukonczenie filologii angielskiej nie oznacza znajomosci jezyka. Ateneum filologię angielska odradzam - cale studia magisterskie na kierunku nauczycielskim moje kolezanki mialy... Uwaga... W jezyku polskim!!! Zajecia typu zapchaj dziura - wszystkie możliwe psyvhologie, przedsiebiorczosci, nawet wf!!! Praktyczne zajecia z Pania Imbir o totalna kpina. Ja na szczescie wybralam translatoryke - super wykladowcy z tlumaczen, duzo nauki.

      • 0 0

  • Filologia nie ma nic wspólnego z tłumaczeniem ! (3)

    aby zostac tlumaczem przysieglym nie trzeba studiowac filologii i na odwrót - to zupelnie inna droga

    • 7 3

    • Niby masz racje ale w zyciu moze bedziesz zmuszony (1)

      wykonywac takie prace gdzie wyksztalcenie i doswiadczenie wyniesione z przeszlosci bardzo jest przydatne. Wcale nie jest powiedziane ze po filologii od razu albo czy w ogole znajdziesz zatrudnienie w wyuczonym kierunku. Na Brooklynie sa takze polskie sprzataczki i nianki dla starszych zniedoleznialych osob wlasnie po anglistyce.

      • 3 2

      • ale egzamin na tlumacza przysieglego nie wymaga ukonczenia filologii

        zatem mam racje w 100% nie "niby"

        • 0 1

    • Co ty im tłumaczysz jak to polskie "inżyniery"

      • 0 0

  • Czy jezyki uzywane przez Holendrow i Belgow mozna uwazac za niszowe? (1)

    Kiedys lecialem do Amsterdamu liniami KLM. obok siedziala bardzo sympatyczna para holenderska. Tak od slowa do slowa powiedzialem im ze jezeli kiedykolwiek zdecydowal bym sie zamieszkac gdzies w zachodniej Europie to albo we francuskiej Normandii albo wlasnie w Holandii. No i wtedy momentalnie humor na twarzach tych dwoje zniknal. Wy Polacy macie sie uczyc naszego jezyka. Ja im mowie ze holenderski i polski sa bardzo niepopularne bo tylko jedne panstwa nim wladaja i dodalem ze holendrzy takze swietnie mowia po angielsku i niemiecku to nie bylo by zadnego problemu z porozumieniem sie. Nic nie pomoglo. Uparcie twierdzili ze jak chce u nich mieszkac to ich jezyk jest pierwsza rzecza jaka trzeba znac. Po tym scieciu sie juz nie odezwalismy sie do siebie chociaz do konca lotu pozostalo jeszcze jakies 3 godziny.

    • 3 5

    • To chyba naturalne, że jak masz zamiar gdzieś długo mieszkać (na stałe?),

      to starasz się nauczyć języka tubylców. Tym bardziej, że masz dużo łatwiej od tych, którzy muszą uczestniczyć w kursach poza krajem, gdzie się danego języka używa.
      A na początek i do pracy wystarczy angielski.

      • 1 0

  • Studiowałam filologie

    Zajęło mi to 5 lat, studia były wbrew pozorom, ciężkie. Mam magistra ze swojej pasji i niezłą pracę w branży IT, bo skonczylam też informatykę. Moi koledzy ze studiów zrobili podobnie i nie narzekają.
    Filologia może nie jest super przyszłościowym kierunkiem, ale praca z językami obcymi to najlepsze ćwiczenie umysłu. Plastyczny umysł opanuje tez inne dziedziny, na odwrót to nie działa :)

    • 11 0

  • Skonczylam filologię rosyjską na UG (3)

    Byłam tez pol roku na romanistyce. Poziom nauczania to dramat. Filologie na UG zupełnie nijak się mają do rynku pracy. Tłumaczem przysięgłym to może zostaniesz jeśli dzieciństwo spędziłeś w danym kraju, ale na pewno nie po tych śmiesznych specjalizacjach translatorskich na UG. Nie mówię o anglistyce i germanistyce, bo jako że to popularne języki poziom mają tam podobno wyższy. Natomiast filologię rosyjską większośc moich rówieśników skończyła z zerową praktyczną znajomością języka. Nie umieliby się nawet bez stresu z Rosjaninem na ulicy dogadać. Wszystko przez 5 lat mozna było czytać po polsku i się prześlizgiwać z roku na rok. Ja dzisiaj mowie po rosyjsku swietnie ale tylko dlatego, że wszystkie lektury na studiach czytałam w oryginale kiedy inny czytali po polsku, i załatwiłam sobie roczny wyjazd stypendialny do Rosji. Dzisiaj w mojej pracy to mój główny język komunikacji, ale na pewno nie dzięki UG. Jak człowiek się nie zawieźmie to niczego się na tych ich filologiach nie nauczy a i tak miagistrem zostanie... z beznadziejną znajomością języka ;)

    • 9 4

    • Potwierdzam, jeśli chodzi o romanistykę

      No niestety poziom UG runął w ostatnim czasie, jakieś 10 ostatnich lat to równia pochyła.

      • 0 1

    • na filologii rosyjskiej pracują też osoby, które znają rosyjski od dziecka,

      więc w tym przypadku to studenci mieli chyba od kogo zaczerpnąć

      • 2 0

    • Nie masz się czym chwalić

      No to nie masz się co chwalić, że skończyłaś takie studia. Skoro poziom był taki mizerny, to w jakim celu zmarnowałaś na uczelni tyle lat?

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Science Cafe. Przyszłość zapisana w genach? Epigenetyka w skali

20 zł
wykład, sesja naukowa, warsztaty

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Gdynia ScienceSlam

sesja naukowa

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Atmosfera to:

 

Najczęściej czytane