• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Filologia nie tylko dla tłumaczy. Niszowe języki coraz popularniejsze

Wioleta Stolarska
26 czerwca 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 
Uczelnie odpowiadają na potrzeby i zainteresowania językowe swoich studentów, otwierając kolejne kierunki filologiczne, prowadząc studia w wybranych językach. Uczelnie odpowiadają na potrzeby i zainteresowania językowe swoich studentów, otwierając kolejne kierunki filologiczne, prowadząc studia w wybranych językach.

Największe zainteresowanie na rynku pracy wzbudzają osoby znające dobrze języki obce, a tych właśnie można nauczyć się między innymi na studiach filologicznych. Dzisiaj absolwent filologii to nie tylko przyszły nauczyciel języków obcych. Perspektyw zatrudnienia jest tyle, ile samych kierunków filologicznych. Sprawdzamy, co proponują trójmiejskie uczelnie.



Gdzie zaczynałeś(aś) naukę języka obcego?

Najbardziej popularne od wielu lat filologia angielska, niemiecka, czy francuska, w ostatnich rankingach przegrywają z japonistyką, filologią chińską czy szwedzką. Jak się okazuje, studenci coraz częściej poszukują języków, które są trudne i mało znane, a co za tym idzie, jest mniejsza liczba potencjalnych rywali na rynku pracy.

Zobacz także: kursy języków obcych w Trójmieście

Również trójmiejskie uczelnie odpowiadają na potrzeby i zainteresowania językowe swoich studentów, otwierając kolejne kierunki filologiczne, prowadząc studia w wybranych językach obcych czy umożliwiając dokształcanie się w specjalnych grupach językowych.

Kierunki filologiczne w czołówce najbardziej obleganych studiów



Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego to aż 23 kierunki. Na Neofilologii można kształcić się w zakresie 20 obcych języków nowożytnych: angielskiego, białoruskiego, chińskiego, chorwackiego, duńskiego, fińskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, norweskiego, portugalskiego, rosyjskiego, serbskiego, szwedzkiego, tureckiego, ukraińskiego, włoskiego oraz regionalnego języka kaszubskiego, a także w miarę zapotrzebowania - litewskiego i łotewskiego.

- Nowością w ofercie od roku akademickiego 2018/2019 jest kierunek cultural communication - studia stacjonarne I stopnia w języku angielskim, które będą kształcić w zakresie analizowania zjawisk z dziedziny komunikacji w kulturze w anglojęzycznym obszarze językowym oraz prowadzenia działalności w zakresie komunikacji i organizacji działań w obszarze mediów i w instytucjach kultury - zapowiada uczelnia.
Od lat kierunki filologiczne znajdują się w czołówce najbardziej obleganych kierunków na UG. W zeszłym roku były to: skandynawistyka (11,30 osób na jedno miejsce), filologia angielska (10,31), zarządzanie instytucjami artystycznymi - specjalność menadżerska (8,96), sinologia (6,90) oraz amerykanistyka (5,85). Uczelnia spodziewa się, że w rekrutacji na nadchodzący rok akademicki kierunki językowe również będą cieszyć się dużym zainteresowaniem wśród kandydatów na studia.

- Pracodawcy cenią wysokie kompetencje językowe i translatoryczne, a także kompetencje miękkie oraz umiejętność komunikacji międzykulturowej naszych absolwentów, którzy znajdują zatrudnienie m.in. na rynku mediów, wydawnictw, szkolnictwa wszystkich poziomów kształcenia, marketingu, administracji państwowej i unijnej oraz turystyki - mówi dr Ewelina Gutowska-Kozielska, prodziekan ds. studenckich Wydziału Filologicznego UG.
Uczelnie odpowiadają na potrzeby i zainteresowania językowe swoich studentów, otwierając kolejne kierunki filologiczne, prowadząc studia w wybranych językach. Uczelnie odpowiadają na potrzeby i zainteresowania językowe swoich studentów, otwierając kolejne kierunki filologiczne, prowadząc studia w wybranych językach.
Na filologii w Wyższej Szkole Bankowej student uzyska brytyjskie wykształcenie uzupełniające - certyfikaty specjalistyczne Londyńskiej Izby Handlu i Przemysłu (LCCI).

- Studenci tego kierunku koncentrują się na praktycznych aspektach użycia języka. Rozwijają swoją wiedzę i umiejętności pod kątem ich przydatności w karierze zawodowej w środowisku korporacyjnym. Nasz cel to maksimum praktyki z zakresu zagadnień biznesowych. Wiedza połączona z umiejętnościami językowymi na najwyższym poziomie to klucz do sukcesu zawodowego - mówi dr Andrzej Kołłątaj, menedżer kierunku filologia w Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku.
Zajęcia dodatkowe dla studentów filologii w WSB to English Language Club i Cinema Club.

W czasie zajęć w English Language Club studenci są aktywizowani, aby posługiwać się językiem angielskim w sytuacjach naturalnych, poprzez swobodną rozmowę z native speakerami. Spotkania odbywają się w klubie Red Light w Gdańsku. Studenci otrzymują bogaty program rozrywkowy i są zachęcani do rozmowy po angielsku. Jest to uzupełnienie przedmiotu PNJ Konwersacje, pozwalające na naukę języka w swobodnej atmosferze.

- Jest to udowodnione naukowo, że aktywizacja języka obcego jest najbardziej efektywna w naturalnym kontekście, poprzez swobodną rozmowę z rodowitymi użytkownikami języka oraz zawodowymi wykładowcami języka angielskiego - przekonuje Karol Łykowski, starszy specjalista ds. promocji i e-marketingu z WSB.
Z kolei w Ateneum-Szkole Wyższej można wybrać następujące specjalności: filologia angielska, germańska, hiszpańska, szwedzka, włoska.

- Podchodzimy do uczenia języka obcego w sposób praktyczny, oferując studentom dużą liczbę godzin zajęć językowych tak, by kończąc naukę na studiach I stopnia, absolwenci byli w stanie kompetentnie rozpocząć pracę, wykorzystując zdobyte umiejętności. Spore znaczenie w procesie nauczania mają obowiązkowe praktyki, które pozwalają na doskonalenie kompetencji językowych oraz poznanie środowiska pracy, jak również możliwości zagranicznych wyjazdów studyjnych w ramach programu Erasmus Plus. Wybór specjalności nie jest przypadkowy. Wybraliśmy takie, które dają absolwentowi możliwości na rynku pracy i na które jest zapotrzebowanie. Warto zwrócić uwagę na nową specjalność, filologię szwedzką, którą uruchomiliśmy w poprzednim roku akademickim. W związku z rozwojem współpracy firm trójmiejskich i szwedzkich dostrzegliśmy zapotrzebowanie na pracowników posługujących się właśnie językiem szwedzkim. Jednak studia na tym kierunku to nie tylko nauka języka, ale również poznawanie kultury współpracy ze Szwecją - informuje biuro prasowe uczelni.
Zainteresowaniem cieszy się też filologia angielska, ale pracodawcy coraz częściej wymagają od kandydatów - oprócz znajomości języka angielskiego - kompetencji w zakresie dodatkowego języka obcego, w związku z czym zainteresowaniem cieszą się filologia germańska, włoska czy hiszpańska.

Uczelnie odpowiadają na potrzeby i zainteresowania językowe swoich studentów, otwierając kolejne kierunki filologiczne, prowadząc studia w wybranych językach. Uczelnie odpowiadają na potrzeby i zainteresowania językowe swoich studentów, otwierając kolejne kierunki filologiczne, prowadząc studia w wybranych językach.
Znajomość języków obcych to podstawa w dzisiejszym świecie biznesu, dlatego - jak tłumaczą przedstawiciele Sopockiej Szkoły Wyższej - dużym zainteresowaniem cieszą się kierunki biznesowo-lingwistyczne.

- Dużą popularnością cieszy się kierunek Business and Languages. Program studiów przygotowany został wspólnie z praktykami biznesu i wzorowany jest na programach i trendach kształcenia uczelni światowych. Jest to połączenie studiów biznesowo-ekonomicznych z intensywną nauką dwóch języków. Zajęcia z języków obcych stanowią 50 proc. programu studiów. Studenci mają również gwarantowane semestralne praktyki studiów w największych korporacjach polskich i zagranicznych. Sopocka Szkoła Wyższa jako jedyna w Polsce Północnej prowadzi również studia w języku angielskim z finansów i rachunkowości ACCA (studia II stopnia oraz studia podyplomowe). ACCA to największa i najszybciej rozwijająca się międzynarodowa organizacja zrzeszająca specjalistów z zakresu finansów i rachunkowości. Kwalifikacja ACCA to jedna z najbardziej prestiżowych kwalifikacji zawodowych z zakresu finansów i rachunkowości, doceniana przez pracodawców na całym świecie. Kierunek przeznaczony jest dla osób chcących osiągnąć wysoką pozycję zawodową w dziedzinie rachunkowości, audytu i finansów. Kwalifikacje ACCA dają uprawnienia do zasiadania w Spółkach Skarbu Państwa. Zostając studentem SSW kierunku Finanse i Rachunkowość ACCA studenci mają dodatkowo możliwość wzięcia bezpłatnego udziału w prestiżowym 144-godzinnym kursie na poziomie menedżerskim - Global Business Services Qualification. Sopocka Szkoła Wyższa w ramach projektu finansowanego przez UE oferuje swoim studentom różnych kierunków również dodatkowe bezpłatne kursy z języka angielskiego i niemieckiego biznesowego - mówi Joanna Pietrzak, rzecznik prasowy SSW.
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni prowadzi studia w języku angielskim na kierunkach: Global Logistic oraz Management. Pierwsze kompleksowo przygotowują do pracy na stanowiskach związanych z planowaniem, koordynacją i organizacją transportu w zakresie globalnym. Studia na kierunku Management pozwalają zdobyć wiedzę i umiejętności niezbędne do pełnienia funkcji menedżera w przedsiębiorstwach międzynarodowych. Kierunki obcojęzyczne są oblegane przez obcokrajowców, około połowa studentów to osoby z zagranicy.

- WSAiB im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni jest otwartym centrum egzaminacyjnym Londyńskiej Izby Przemysłowo-Handlowej. W uczelni funkcjonuje Centrum Języków Obcych z branżowymi kursami, dla języka angielskiego są to kursy biznesowy i rachunkowości, z międzynarodowym certyfikatem LCCI oraz kurs dla pracowników służb publicznych. Certyfikację uczelnianą mają zaś kursy prawnicze i finansowe dla języka rosyjskiego, niemieckiego oraz angielskiego. W WSAiB studenci mają lektoraty z kilku języków: angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego i rosyjskiego. Zajęcia prowadzi doświadczona kadra, także native speakerów - mówi Alicja Peplińska, kierownik Działu Marketingu i PR.
Uczelnie odpowiadają na potrzeby i zainteresowania językowe swoich studentów, otwierając kolejne kierunki filologiczne, prowadząc studia w wybranych językach. Uczelnie odpowiadają na potrzeby i zainteresowania językowe swoich studentów, otwierając kolejne kierunki filologiczne, prowadząc studia w wybranych językach.

Lekarzy i naukowców kształcą w językach obcych



Również uczelnie, które kształcą w specjalistycznych kierunkach technicznych duży nacisk kładą na naukę w językach obcych. Politechnika Gdańska w swoim Centrum Języków Obcych kształci w następujących językach: angielskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim, włoskim, rosyjskim, szwedzkim, japońskim, chińskim czy hindi. Prowadzi też kursy języka polskiego dla obcokrajowców.

- Nauczanie języka hindi prowadzone jest od roku 2011, w formie kursów dodatkowych, nieodpłatnych. Nauka odbywa się na dwóch poziomach zaawansowania. Z możliwości nieodpłatnego uczestnictwa w zajęciach mogą skorzystać również wszyscy zainteresowani mieszkańcy Trójmiasta. Kursy objęte są patronatem Ambasady Republiki Indii w Warszawie. Podczas zajęć studenci uczą się gramatyki, wymowy i pisowni hindi, poznają też kulturę Indii - informuje biuro prasowe uczelni.
Politechnika na studiach I stopnia prowadzi też sześć kierunków w języku angielskim: Data Engineering, Design and Production Engineering, Bachelor in Management - studia płatne, Green Technologies and Monitoring, Energy Technologies, Mechanical Engineering.

Z kolei Gdański Uniwersytet Medyczny prowadzi specjalistyczne lektoraty języków obcych: angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego, polskiego dla obcokrajowców czy łacińskiego, dla studentów wszystkich kierunków i wydziałów, zgodnie z wymiarem godzinowym ujętym w planie studiów.

- Zajęcia są prowadzone na różnych poziomach zaawansowania i kończą się egzaminem (lub zaliczeniem zgodnie z zatwierdzonym planem studiów) na poziomie wymaganym przez standardy kształcenia dla poszczególnych kierunków. Celem lektoratów języków obcych prowadzonych przez SPNJO GUMed jest zapoznanie studentów z językiem specjalistycznym dla każdego kierunku studiów, np. medycyny, stomatologii, farmacji, dietetyki, fizjoterapii, pielęgniarstwa, położnictwa, ratownictwa medycznego, zdrowia publicznego, psychologii zdrowia, jak również zapewnienie, że po zakończonym kursie student będzie w stanie swobodnie funkcjonować w obcojęzycznym środowisku zawodowym i posługiwać się fachowym piśmiennictwem w danym języku. Ponadto studentom oraz pracownikom GUMed Studium daje możliwość bezpłatnego sprawdzenia swojego poziomu językowego - kilka razy w roku, przy współpracy z British Council, organizowane są sesje pre-testingów, które spotykają się zawsze z dużym zainteresowaniem. Pracownicy GUMed korzystają również z językowych kursów doszkalających - mówi Joanna Śliwińska, rzecznik prasowy Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Miejsca

Opinie (82)

  • Ja skoczylem filologie germanska - wybor serca, nie rozumu - pamietam pierwsze zajecia, pierwszy wyklad - w auli jakies 120 osob, zajaranych jak dzieci, weszla Pani Prof. „Dzien Dobry, jesli przyszli Panstwo na ten kierunek z mysla o nauczeniu sie stricte jezyka, to jestescie Panstwo w bledzie” - dalej do konca leciala juz po niemiecku o jezykoznawstwie.. Na koniec wykladu zostala juz polowa „studentow”.. Obronilo sie tylko 15.. W brew pozorom pracy mamy tyle, ze moglbym z biura nie wychodzic..

    • 7 0

  • Gdańsk dno

    W porównaniu do Poznania, Warszawy, Wrocławia, Krakowa.

    • 3 3

  • a co z podstawą (1)

    czyli z językiem łacińskim? już niemodny?

    • 3 1

    • Jakstudiowalam, to był jako przedmiot przez 3 semestry. Pani Róża ostro nas cisnęła ;)

      • 1 0

  • w Szwecji, Norwegii, danii jak mlodziez konczy podstawowke to zadaje sobie pytanie: (7)

    jakie wybrac gimnazjum aby miec po nim prace. stad mlodziez tych krajow wybiera z glowa gimnazja. potem pracuje w swoim zawodzie nabierajac praktyki zawodowej a dopiero pozniej wybiera sie na studia, ktore trwaja 3 lata. wybiera takie studia po ktorych jest praca, nie jest do pomyslenia aby Szwed, Norweg, Dunczyk szedl na studia po ktorych nie ma pracy. do tego pracuje w kazde lato bo nie ma stypendium ani ze szkoly sredniej ani ze studiow a placic za czynsz i utrzymac sie musi, nie leci po pieniadze do rodzicow.. uczen szkoly podstawowej juz ma praktyki w klasie 8 i 9 szkoly podstawowej i to 2 tygodnie a potem praca latem maksymum 3 tygodnie. nie do pomyslenia w Polsce.

    • 2 2

    • (2)

      nie wiem skad wziales te bajki, ale tak nie jest.

      • 4 2

      • mieszkam w Szwecji,i wiem ze tak jest (1)

        bo stykam sie z tym na codzien, slysze jak dyskutuja aby miec prace po szkole a jak im mowie ze Polacy ida na studia aby miec paierek, i to na studia psychiologie, anglistyka i studia trwaja 5 lat to mnie pytaja sie czy nie lepiej byloby aby pojechali do pracy do anglii na rok, popracowali, ukonczyli kursy na Cambridge i by nauczyli sie jezyka zawodowego , nabrali doswiadczenia. Szwedzi mysleli ze zartuje z 5 letnimi studiami w Polsce

        • 0 3

        • "popracować sobiie i ukończyc kurs na Cambridge"---policz koszty kursu i ile Polak zarobi w W. Brytanii, plus wynajem pokoju

          • 2 0

    • Ciekawe dlaczego "fizyczne zawody" wykonują imigranci (1)

      • 1 0

      • Bo tamtejsi juz nie chca tego robic i

        dlatego immigranci sa mile widziani.

        • 0 0

    • mój kuzyn robi wykończniowkę/remonty w Danii, mieszka tam z rodziną od 8 lat, (1)

      dobrze mu się wiedzie finansowo,
      natomiast nie spotkał Duńczyka, który robiłby takie remonty----to jakie zawody miałeś na myśli po tych zawodówkach?

      Może jakieś typu rzeźnik, ale na pewno nie ślusarz czy spawacz.

      • 2 0

      • To sa wlasnie roboty gdzie az 80% Polakow robi w USA.

        Dlatego nikt sie z Polonia nie liczy. Owszem, taka praca jest potrzebna ale dlaczego nasi w w iekszosci tylko takich robot sie imaja. Zadnych ambicji aby w zyciu awansowac. Zadnego Polaka w rzadach stanowych i federalnym nie uswiadczysz. I dlatego nic nie znaczymy za oceanem Atlantyckim. Trzeba sie uczyc i robic wszystko aby awansowac. Wtedy nas inni zauwaza i beda sie z nami liczyc zarowno za granica jak i w Polsce. Polacy powinni zajmowac stanowiska managerskie lub dyrektorow w wiekszych firmach a nie wyrobnikow.

        • 1 0

  • Kuźnia bezrobotnych

    Nie wiem kto tak zatrudnia na pniu absolwentów filologii obcych?? Można zostać recepcjonistą, baristą lub pracownikiem call centre czy recepcji hotelu. W najlepszym razie nauczycielem. Coś nie tak z tym artykułem i z tymi możliwościami absolwentów. Język jest wtórny - wspaniały jako dodatek do prawdziwych, praktycznych umiejętności.

    • 0 0

  • Egzamin na tlumacza przysieglego NIE wymaga ukonczenia zadnej filologii

    Filologia nie daje uprawnien tlumacza przysieglego

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Science Cafe. Przyszłość zapisana w genach? Epigenetyka w skali

20 zł
wykład, sesja naukowa, warsztaty

Kultura wzmacnia. kultura krzepi! Bałtyckie Perły Kultury

warsztaty, spotkanie, konsultacje

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie nietypowe rośliny można znaleźć w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym?

 

Najczęściej czytane