• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdańscy studenci przyłączają się do protestu przeciwko ustawie Gowina

Wioleta Stolarska
11 czerwca 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 

Po Warszawie i Łodzi gdańscy studenci rozpoczęli protest przeciwko ustawie 2.0. Kilkadziesiąt osób pojawiło się popołudniu w okolicach Wydziału Filologiczno-Historycznego na terenie Kampusu Bałtyckiego, by później rozpocząć strajk okupacyjny. Podobnie jak ich koledzy z kraju, nie zgadzają się z założeniami przygotowanej przez Jarosława Gowina ustawy 2.0, która ma zmienić szkolnictwo wyższe.



Czy zmiany proponowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego uważasz za korzystne?

Niespełna tydzień temu kilkudziesięciu studentów Uniwersytetu Warszawskiego pojawiło się w Pałacu Kazimierzowskim, gdzie znajduje się siedziba rektora i rozpoczęła protest okupacyjny. Studenci są przeciwni tak zwanej Ustawie 2.0 Jarosława Gowina, nad którą obraduje sejm. Na balustradzie balkonu wywiesili transparenty z napisami m.in. "Żądamy demokratycznych uniwersytetów". Z kolei w weekend warszawskich studentów poparli żacy z Łodzi. Teraz głos zabrali studenci Uniwersytetu Gdańskiego.

- Nasz bunt i protest wynika raczej z podjętych działań w Warszawie, aczkolwiek u nas też były takie nastroje. Chcemy też okazać wsparcie koleżankom i kolegom, którzy walczą o rzeczy dla nas ważne - mówi Joanna Piechowiak, organizatorka protestu i studentka IV roku Filologii Polskiej. - Przez wiele miesięcy trwały rozmowy, prowadziliśmy różne działania, ale nie przyniosły takich efektów na jakie liczyliśmy, więc protest wydaje się być ostateczną formą i odpowiedzią na brak porozumienia - wyjaśnia.
Jak przekonują protestujący, nie wszyscy zdają sobie sprawę, jak ustawa Gowina może zmienić funkcjonowanie polskich uczelni. I o tym właśnie rozmawiają ze swoimi kolegami i popierającymi ich osobami.

- Liczymy na rozmowy. Nie mówimy definitywnie nie, bo zauważyliśmy, że w reformie są rzeczy, które będą wpływały korzystnie na edukację, ale jest też wiele, które wymagają dalszych rozmów i dalszych poprawek - przekonują protestujący studenci.
  • Protest gdańskich studentów przeciw przygotowanej przez Jarosława Gowina ustawy 2.0, która ma zmienić szkolnictwo wyższe.
  • Protest gdańskich studentów przeciw przygotowanej przez Jarosława Gowina ustawy 2.0, która ma zmienić szkolnictwo wyższe.
  • Protest gdańskich studentów przeciw przygotowanej przez Jarosława Gowina ustawy 2.0, która ma zmienić szkolnictwo wyższe.
  • Protest gdańskich studentów przeciw przygotowanej przez Jarosława Gowina ustawy 2.0, która ma zmienić szkolnictwo wyższe.
  • Protest gdańskich studentów przeciw przygotowanej przez Jarosława Gowina ustawy 2.0, która ma zmienić szkolnictwo wyższe.
  • Protest gdańskich studentów przeciw przygotowanej przez Jarosława Gowina ustawy 2.0, która ma zmienić szkolnictwo wyższe.
Protestujący studenci domagają się m.in. demokratyzacji i autonomii uczelni, utrzymania struktury wydziałowej, uczelni bez polityków czy gwarancji transparentności, m.in. w obrębie decyzji finansowych uniwersytetu. Chcą odrzucenia projektu ustawy w obecnym kształcie lub wprowadzenia do niego poprawek. Popierają ich uczelniane wydziały i pracownicy naukowi.

- Akcja nabiera rozmachu i do czwartku powinna rozszerzyć się jak najbardziej, wszyscy musimy do tego czwartku wytrzymać kiedy to ustawa będzie omawiana - przekonują protestujący. - Stoimy wobec realnej groźby utraty autonomii, jeden z najważniejszych punktów projektu tej ustawy to pomysł utworzenia rad uczelni przeważnie zewnętrznych w stosunku do uczelni, które będą decydowały o kształcie i przyszłości uczelni wyższych bardziej niż senaty i społeczność uniwersytecka - dodają.
Czytaj też: Studia zaoczne są "gorsze"? Poziom ma podnieść dodatkowy rok nauki

Projekt po setkach poprawek ma obowiązywać od września?



Po tym jak we wrześniu 2017 roku podczas Narodowego Kongresu Nauki Jarosław Gowin oficjalnie przedstawił pełną wersję propozycji projekt przeszedł już trzy tury poprawek. Przyjęcie projektu - wraz ze 160 poprawkami (głównie rządowymi) - zarekomendowała również sejmowa komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży. Obecnie zajmuje się nim sejm.

MNiSW chce, by nowa ustawa o szkolnictwie wyższym zaczęła obowiązywać od 1 października 2018 r. Jeszcze kilka tygodni temu Jarosław Gowin przekonywał podczas wywiadów, że jest pewien, iż projekt ustawy 2.0 zostanie przyjęty, gdyż takie są ustalenia w obozie rządzącym. "Konstytucja dla nauki" zyskała m.in. oficjalne poparcie Jarosława Kaczyńskiego, który podkreślał to podczas wspólnej konferencji prasowej z wicepremierem, szefem resortu nauki Jarosławem Gowinem w marcu 2018 roku.

Czytaj też: Gowin przedstawił "konstytucję dla nauki". Projekt zmieni szkolnictwo wyższe

Studenci walczą o:
  • Demokratyzacje uczelni. Gwarantowanych w ustawie wyborów przedstawicieli społeczności akademickiej do wszystkich organów decyzyjnych i kierowniczych oraz zwiększenia standardów demokratycznych przy wyborach rektorskich.
  • Autonomie uczelni. Pozbawienia rady uczelni prawa do przedstawiania kandydatów na rektora i ustalania strategii uczelni.
  • Utrzymanie struktury wydziałowej. Utrzymania istnienia struktury wydziałowej na poziomie ustawy.
  • Uczelnię bez polityków. Zaprzestania ataków na niezależność nauki i zabezpieczenia wolności badań przed stronniczą konstrukcją programów grantowych oraz ingerencjami politycznymi.
  • Gwarancję transparentności. Zagwarantowania szerokiego dostępu do informacji publicznej oraz transparentności decyzji finansowych i administracyjnych w obrębie uniwersytetu.
  • Zwiększenie finansowania. Zwiększenia finansowania nauki i szkolnictwa wyższego (w sumie min. do 2 proc. PKB z budżetu państwa) w ciągu najbliższych lat.
  • Zapewnienie godnych warunków socjalnych. Upowszechnienia i waloryzacji stypendiów socjalnych i naukowych na wszystkich szczeblach kształcenia oraz ulepszenia infrastruktury: akademików i Domów Pracownika Naukowego, tak by zniwelować socjalne bariery w dostępie do kształcenia i kariery akademickiej.
  • Wzmocnienie praw pracowniczych. Zapewnienia godnych warunków pracy przez wprowadzenie zbiorowego układu pracy z możliwością podjęcia strajku całej branży względem postanowień ministerstwa oraz związków rektorów.
  • Gwarancję publikowania w języku polskim. Twardych gwarancji dla możliwości prowadzenia i publikowania badań w języku polskim w humanistyce i naukach społecznych.
  • Sprzeciw wobec centralizacji. Zaprzestania uderzania w interesy regionów oraz wycofania się z przepisów ustawy umożliwiających degradację naukową i finansową uczelni regionalnych, a także otwarcia ścieżek kariery naukowej - tak, aby awans był dostępny nie tylko dla wielkomiejskich elit, ale dla wszystkich zdolnych badaczy i badaczek.
  • Zmianę art. 124 p. 5. Żądamy, by wygaśnięcie umowy o pracę z pracownikiem akademickim następowało w przypadku prawomocnego wyroku sądu za przestępstwo umyślne.

Miejsca

Opinie (174) 6 zablokowanych

  • Opinia do filmu

    Zobacz film Protest gdańskich studentów

    Dlaczego krytykujący strajk nie przedstawiają argumentów za zmianami tylko z założenia krytykują. (2)

    1. Gowinowskie dążenie do wysokiego miejsca w rankingach, wiąże się z upodobnieniem naszego systemu szkolnictwa do tego w USA, co prowadzi do ogłupienia społeczeństwa i bezsensownych badań w stylu: ,, Amerykańscy naukowcy stwierdzili, że...", nie wspominając że składową w tych rankingach zamiast wiedzy studentów jest liczba książek.
    2. Przywrócenie niejasnych rozmów kwalifikacyjnych, promujących kumoterstwo, łapówkarstwo a nawet wykorzystywanie seksualne- nie bez powodu z tego zrezygnowano.
    3. Wymogi odnośnie prowadzących zajęcia- nie zawsze( a nawet) zwiększą poziom nauczania, a według niektórych znawców wręcz go drastycznie obniżą.

    Panie Gowin, w '38 Adolf H. wygrał w Niemczech ranking popularności, czy naprawdę cyferka jest dla Pana ważniejsza od zdrowego rozsądku?

    • 1 10

    • Opinia do filmu

      Zobacz film Protest gdańskich studentów

      Absurdalna argumentacja.

      ad. 1. System amerykański doprowadził do tego, że to właśnie tam prowadzi się najbardziej zaawansowane badania naukowe. To tam jest centrum światowej nauki. Ogłupianie społeczeństwa, o którym mówisz to zjawisko ogólnoświatowe i wygląda na to, że jest niezależne od systemów szkolnictwa,
      ad. 2. Patologię należy korygować, nie widzę przeszkód, aby tak zorganizować kwalifikacje aby zminimalizować ryzyko wystąpienia wskazanych problemów. Rozmowy kwalifikacyjne mogą pomóc wyeliminować z uczelni wyższych ludzi, którzy w ogóle nie powinni się tam znaleźć. Na prawdę nie każdy musi mieć wyższe wykształcenie, a ci którzy je zdobędą powinni prezentować odpowiednio wysoki poziom zarówno jeśli chodzi o wiedzę, ale również np. kulturę osobistą,
      ad. 3. Zwiększenie wymogów obniży poziom nauczania? Na jakiej podstawie tak twierdzisz? Może poprzesz to twierdzenie jakimiś badaniami, bo wg. mnie jest wbrew zdrowemu rozsądkowi.

      Porównanie systemu rankingowego publikacji naukowych z wyborami w Niemczech (w roku 1933) świadczy albo o totalnej ignorancji, albo o świadomej chęci antagonizowania ludzi.

      • 1 0

    • Opinia do filmu

      Zobacz film Protest gdańskich studentów

      Idź lepiej podaj big maca a nie na telefonie siedzisz

      • 1 0

  • Opinia do filmu

    Zobacz film Protest gdańskich studentów

    z tabletem na barykady!

    śmieszni są jak te ich stoisko fruwające pod uczelnianą starą wiatą (społem).. i żeby było jasne - popieram studentów. nie mają siły przebicia. groteska. ale to jak wszystko w Polsce - przeżarte "komuną", zaściankiem, majstrami od siedmiu boleści, kombinatorstwem, nowobogackimi patusami z zagranicy przyjeżdżającymi na weekendy, gardzącymi kulturą i sztuką.. dopiero się zmieni jak wymrą kadry - w urzędach wszelkiej maści, na uczelniach właśnie, zusach etc etc

    • 3 1

  • Opinia do filmu

    Zobacz film Protest gdańskich studentów

    Luksusowy jacht za 18 mln euro...

    ...kontra ten protest.

    • 0 0

  • Opinia do filmu

    Zobacz film Protest gdańskich studentów

    Do roboty a nie na imprezy.

    • 4 1

  • (1)

    Do pani redaktor Stolarskiej: Czy wy nigdy nie możecie zrobić normalnej sondy? A gdzie jest czwarty wariant odpowiedzi: Polskie szkolnictwo wyższe potrzebuje reformy, ale projekt Gowina jest zły i szkodzi gorzej od Reformy Kudryckiej.
    P.S. wydział Filologiczno-Historyczny nie istnieje od 2008 r. kiedy został przekształcony w wydziały Filologiczny i Historyczny
    P.S. 2 za to co z wydziałami Filologicznym i Histlrycznym zrobili Ceynowa i Włodarski powinni dostać dożywotnią karę łagru.

    • 10 2

    • Idź mi big maca podaj lepiej

      • 1 2

  • Opinia do filmu

    Zobacz film Protest gdańskich studentów

    szybka nauka

    Nauka nie powinna być wolna tylko szybka xD

    • 3 1

  • Uniwersytet to intelektualny trup

    Juz dawno odstajemy od standardów. Elity trzymaja sie stołków i wysylaja swoje młodzieżówki. Brawo Gowin ! Lewacki Uniwersytet Warszawski i lewacki Uniwersytet Gdański. Wspolny protest lewaków nie dziwi. Czas skonczyc z ich dyktatura, ktora trwa mimo reform po 89 roku.

    • 7 2

  • Opinia do filmu

    Zobacz film Protest gdańskich studentów

    Zróbcie płatne studia wyższe jak na zachodzie

    a nie Pasożyty będą tu strajkować...

    • 6 2

  • Opinia do filmu

    Zobacz film Protest gdańskich studentów

    "Wolna nauka" - tak, to jest nasza rzeczywistość

    Najfajniej gdybyśmy mieli szybką naukę na wysokim poziomie, ale leniom śmierdzącym marzy się by była wolna...

    • 5 0

  • Opinia do filmu

    Zobacz film Protest gdańskich studentów

    Smieszne

    strajkować to dobra pora żeby ten rząd pisowski usunąć z pola bitwy wszystko popsuli i psują nadal a ciemnotę trzeba uczyć co dobre a co złe

    • 0 7

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

Gdynia ScienceSlam

sesja naukowa

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie jest największe bogactwo naturalne Pomorza?

 

Najczęściej czytane