Wiadomości

stat

Uczniowie zorganizowali "wykrzyknik poparcia" dla nauczycieli

- Popieramy ich postulaty, bo wspólnie troszczymy się o przyszłość naszego kraju - przekonywali uczniowie trójmiejskich szkół podczas manifestacji "Gdański wykrzyknik poparcia dla nauczycieli". Kilkadziesiąt osób kolejny raz okazało swoją solidarność ze strajkującymi pracownikami oświaty.Strajk nauczycieli trwa od 9 dni i na razie nic nie wskazuje na to, aby miał się szybko zakończyć. Nauczyciele mogą jednak liczyć na wsparcie wielu uczniów i rodziców.

We wtorek o godz. 17 na Placu Solidarności zobacz na mapie Gdańska przed pomnikiem Poległych Stoczniowców, zebrała się młodzież z trójmiejskich szkół, by zamanifestować swoje poparcie dla strajkujących nauczycieli. Kilkadziesiąt osób zgromadzonych na placu utworzyło wielki wykrzyknik.

Około godz. 17:30 na Placu Solidarności utworzono wielki wykrzyknik.
Około godz. 17:30 na Placu Solidarności utworzono wielki wykrzyknik. fot. Piotr Hukało / Trojmiasto.pl
- Uważamy, że nauczyciele pełnią bardzo ważną funkcję w naszym życiu i powinni lepiej zarabiać. To powinna być prestiżowa praca, płatna podobnie do inżynierów czy informatyków - mówiła organizatorka, Weronika Choińska z I Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku.
Uczniowie przekonywali, że chcą w ten sposób podziękować za trud pracy nauczycieli i okazać im wparcie w trudnych chwilach.

- Będziemy stać murem za nauczycielami, ponieważ to oni nas kształtują i jesteśmy im wdzięczni za to. Widzimy serce i zaangażowanie. Nauczyciele walczą nie tylko o pieniądze, ale i o godność tego zawodu. Strajk to nie są wakacje, to nie jest czas wolny. Osobiście jestem dumna z tego, że młodzi ludzie nie boją się odezwać - przez to, że nas to dotyczy, chcemy, żeby brano nas po uwagę - mówiła Natalia Skwira z I Liceum Ogólnokształcącego.
Na proteście pojawili się nie tylko uczniowie gdańskich szkół, ale ich rodzice popierający strajk.
Na proteście pojawili się nie tylko uczniowie gdańskich szkół, ale ich rodzice popierający strajk. fot. Piotr Hukało / Trojmiasto.pl

Co dalej ze strajkiem nauczycieli?Rozmowy między stroną rządową a Związkiem Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych zostają wznowione. Kolejna tura rozmów odbędzie się w czwartek o godz. 10 w Centrum Dialogu.

Ostatnie spotkanie w CPS Dialog miało miejsce 7 kwietnia, przeddzień rozpoczęcia ogólnopolskiego strajku. Podczas ostatnich negocjacji Związek Nauczycielstwa Polskiego oraz Forum Związków Zawodowych zeszły z głównego żądania 1000 złotych podwyżki do wynagrodzeń zasadniczych. Zamiast tego związkowcy zaproponowali podwyżkę w wysokości 30 procent pensji z wyrównaniem od 1 stycznia 2019 roku oraz uwolnienie dodatku stażowego ponad ustawowy limit określony na 20 procent. Później zaproponowano podwyżkę rozłożoną na dwie tury: 15 procent od 1 stycznia oraz 15 procent od 1 września.

Rząd apeluje do ZNP i FZZ o podpisanie porozumienia, które 7 kwietnia zaakceptowała oświatowa Solidarność. Do przyznanej od stycznia podwyżki w wysokości 5 procent, rząd zobowiązał się dodać 9,6 procent podwyżki we wrześniu. Oprócz tego porozumienie zapewnia: wynagrodzenie za prowadzenie zajęć dodatkowych (w 2019 roku ma zostać przeznaczone na to w sumie 57 milionów złotych); 1000 złotych na start dla młodych nauczycieli; minimalny dodatek za wychowawstwo w wysokości 300 złotych; skrócenie stażu nauczyciela stażysty do 9 miesięcy; zmniejszenie dokumentacji w procedurach awansu oraz zagwarantowanie opinii rady rodziców w procedurze oceny pracy nauczyciela. Ostatnim punktem porozumienia jest zmiana systemu wynagradzania nauczycieli wypracowana w uzgodnieniu ze związkami zawodowymi do 2020 roku.

Opinie (515) 8 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jak możesz chronić środowisko w codziennym życiu: