• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Gdański Tydzień Zawodowca

  • Kalendarz
    5 - 13 marca 2020
  • Lokalizacja
    Gdańsk
  • Bilety
    wstęp wolny

Jaką ofertę mają gdańskie technika i szkoły branżowe? Jakie kwalifikacje można zdobyć w ramach nauki zawodu? Z którymi pracodawcami współpracują szkoły zawodowe? Już 5 marca rozpocznie się Gdański Tydzień Zawodowca, podczas którego będzie okazja, by zapoznać się z ofertą szkół zawodowych. W programie dni otwarte szkół, możliwość uzyskania porady specjalistów w Centrum Rozwoju Talentów oraz gala konkursu Pracodawca Przyjazny Gdańskiej Szkole Zawodowej.

- Kształcenie zawodowe to ważny element gdańskiej edukacji. To nie tylko nauka teorii, ale przede wszystkim praktyczna nauka zawodu. Dzięki czemu absolwenci naszych szkół zawodowych, zarówno techników jak szkół branżowych są przygotowani do wejścia na rynek pracy. Organizując Tydzień zawodowca - chcemy odczarować mit szkoły zawodowej. Pokazać jak szeroka i atrakcyjna jest oferta naszych zawodówek. Jest to również okazja, aby poznać pracodawców, którzy ściśle współpracują ze szkołami. Często wręcz szkolą swoich przyszłych pracowników - podkreśla Piotr Kowalczuk, zastępca ds. edukacji i usług społecznych.

W ramach "Gdańskiego Tygodnia Zawodowca" zaplanowano wiele wydarzeń: targi gdańskich szkół zawodowych, dni otwarte poszczególnych szkół, konsultacje ze specjalistami Centrum Rozwoju Talentów oraz galę, podczas której specjalną nagrodę "Pracodawca przyjazny gdańskiej szkole zawodowej" otrzymają te firmy, które w ramach swojej działalności szczególny nacisk kładą na współpracę ze szkołami zawodowymi.

Tegoroczna inauguracja Tygodnia zawodowca odbędzie się w czwartek, 5 marca podczas Dnia techniki, który odbędzie się w Szkołach Okrętowych i Technicznych "Conradinum". Tego dnia będzie można spotkać zarówno pracodawców jak i uczelnie wyższe współpracujące ze szkołą. Wśród wydarzeń zaplanowano naukowe i popularnonaukowe, pokazy urządzeń i sprzętu oferowanego przez firmy, prelekcje i wystawy.

W sobotę, 7 marca o godz. 10.00 odbędzie się wręczenie nagród dla firm przyjaznych szkołom zawodowym. Gala odbędzie się po raz szósty. Konkurs jest formą promocji kształcenia zawodowego, a także wzmocnieniem współpracy pomiędzy pracodawcami i szkołami zawodowymi. Nagradzając pracodawców zwracamy również uwagę na innowacyjne rozwiązania techniczne i technologiczne wykorzystywane w kształceniu zawodowym. Kto otrzyma tytuł "Pracodawcy przyjaznego gdańskiej szkole zawodowej" przekonamy się na gali.

Tego dnia po gali na AmberExpo odbędą się targi szkół zawodowych na których będzie można poznać tegoroczną ofertę gdańskich zawodówek.

Jaki zawód jest najlepszy dla twojego dziecka ? - doradzą specjaliści

W poniedziałek, 9 marca Centrum Rozwoju Talentów zaprasza rodziców wraz z młodzieżą na indywidualne konsultacje, podczas których będzie możliwość rozmowy ze specjalistami, którzy doradzą zarówno w wyborze szkoły jak i określeniu kompetencji dziecka. Konsultacje odbywać się będą w godz. 10.00-15.00 i nie trzeba się na nie wcześniej zapisywać.

Tego dnia o godz. 16.00 odbędzie się również seminarium dla rodziców pt. Jestem ważny - dokonuję wyboru, dotyczące wsparcia młodzieży w przyszłych wyborach szkolno-zawodowych. Podczas spotkania poruszone zostaną zagadnienia dotyczące emocji ośmioklasisty i jego rodziny w okresie przygotowań do egzaminu i rekrutacji. Omówione zostaną harmonogramy czynności w postępowaniu rekrutacyjnym, kryteria i regulaminy rekrutacji do szkół, a także przedstawione zostaną ścieżki kształcenia. Rodzice dostaną garść praktycznych informacji, dzięki którym, będą w stanie realnie pomóc swoim dzieciom w wyborze szkoły i procesie formalnym mu towarzyszącym. Aby wziąć udział w seminarium należy wcześniej zapisać się. Wszelkie informacje dotyczące zapisów znajdują się na stronie www.centrumtalentow.pl.

Zapisy obowiązywać będą również na zajęcia, które odbywać się będą od godz. 16.00 tego samego dnia, a adresowane do młodzieży Talentowe stacje - zawodowe inspiracje - pracownia talentów dla 8-klasistów. Będzie to 8 stacji, na których każdy uczeń będzie mógł poeksperymentować i poznać swój osobisty profil zdolności. Te predyspozycje skierują uczestników do konkretnych zawodów, w których można je wykorzystywać. Całość pracowni zakończy zaplanowanie wybranej ścieżki w oparciu o ofertę szkół.

Od wtorku, 10 marca do piątku, 13 marca odbywać się będą dni otwarte szkół zawodowych. Będzie można poznać nie tylko ofertę kształcenia ale również zajrzeć do pracowni i warsztatów. Porozmawiać z nauczycielami i pracownikami szkoły. Szczegółowy harmonogram znajdą Państwo poniżej.

Gdańskie zawodówki rozwijają się - nowe pracownie i warsztaty

Tydzień zawodowca to również okazja, by zaprezentować rozwijającą się infrastrukturę szkół zawodowych. Nauka zawodu realizowana jest w nowoczesnych, przystosowanych do realiów rynku pracy warsztatach i pracowniach. Wiele inwestycji możliwych było dzięki realizowanemu przez miasto projektowi "Gdańsk miastem zawodowców - podniesienie jakości edukacji zawodowej", który dofinansowany jest ze środków unijnych.

W środę, 11 marca w dwóch gdańskich szkołach zaprezentowane zostaną nowe pracownie. W Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich oddana będzie pracownia hotelarska, której projekt powstał dzięki współpracy ze studentką V roku architektury Politechniki Gdańskiej inż. Agnieszką Lindą. Jest to sala lekcyjna, z punktem recepcyjnym i lobby hotelowym, w której mogą odbywać się zajęcia z hotelarstwa, np. z realizacji usług w recepcji. Tego dnia podpisana zostanie również umowa patronacka pomiędzy szkołą a Grupą Dobry Hotel.

Tego samego dnia w Zespole Szkół Samochodowych otwarte zostaną zmodernizowane pracownie szkolne. Modernizacja dotyczyła piętnastu pracowni, w tym: hali diagnostyki i napraw, pracowni elektrotechniki i elektroniki zawodowej połączonej z hamownią z silnikiem wysokoprężnym i benzynowym, pracowni silnikowej, transportu drogowego, diagnostyki i naprawy podwozi samochodowych, diagnostyki i naprawy motocykli oraz pracowni zespołów napędowych. Łączna wartość projektu to ok. 13 mln zł. Dzięki projektowi uczniowie mogą zdobywać wiedzę w nowoczesnych i świetnie wyposażonych pracowniach.

A w piątek, 13 marca na terenie Zespołu Szkół Energetycznych oddany zostanie nowy budynek dydaktyczny. Pawilon został zbudowany pod kątem montażu urządzeń energetyki odnawialnej na potrzeby kształcenia w zawodach technik energetyk, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, technik elektryk, elektryk w branży budownictwo. W ramach tej inwestycji, poza tradycyjnym wykończeniem budynku w sieci sanitarne czy ciepłownicze, na dachu zainstalowana została też instalacja solarna i fotowoltaiczna - te źródła energii odnawialnej będą częściowo lub w całości zaopatrywały budynek w energię elektroenergetyczną oraz cieplną. Tego samego dnia szkoła wzbogaci się o cenny sprzęt wykorzystywany w nauce zawodu, a przekazany przez absolwentów szkoły. Sprzęt o wartości ok. 40 tysięcy złotych, został ofiarowany szkole przez firmy Nava i JonyBros. Prezesami firm są: Michał Migalski i Julian Pawlukiewicz, którzy ukończyli Zespół Szkół Energetycznych.

Szkoły zawodowe wybrało ponad 8 tysięcy młodych ludzi

W obecnym roku szkolnym 2019/2020 w technikach i branżowych szkołach I stopnia kształci się ponad 8000 uczniów. W roku szkolnym 2020/2021 planowane jest utworzenie około 2900 miejsc w klasach pierwszych. W nowym roku szkolnym możliwa będzie nauka w ponad 70 zawodach, wśród których pojawią się również nowe specjalizacje takie jak: technik spawalnictwa, technik stylista (dotychczas realizowany w ramach eksperymentu pedagogicznego), lakiernik samochodowy, pomoc opiekuna osoby starszej - eksperyment pedagogiczny. W ramach dotychczasowych zawodów wprowadzono innowacje pedagogiczne: technik grafiki i poligrafii cyfrowej z elementami reklamy, technik mechatronik - programowanie robotów, technik mechanik - projektowanie 3D, technik elektryk - instalacje przemysłowe i na jednostkach pływających. Gdańskie szkoły zawodowe współpracują z ponad 400 pracodawcami w zakresie kształcenia zawodowego praktycznego i praktyk zawodowych, umów o współpracy i klas patronackich.

Tydzień zawodowca 5-13 marca w Gdańsku

5 marca 9:00-14:00 - "Dzień Techniki" Szkoły Okrętowe i Techniczne "Conradinum"

7 marca 10.00-11.00 - Gala Pracodawca Przyjazny Gdańskiej Szkole Zawodowej,

12.00-15.00 - Targi Szkół, dzień prezentacji wszystkich szkół zawodowych, Miejsce: Międzynarodowe Targi Gdańskie - AMBEREXPO ul. Żaglowa 11, 80-560 Gdańsk, 1 piętro

9 marca 9:00-13:00 - wizyty w Centrum Rozwoju Talentów w Olivia Business Centre, Budynek Olivia Six

10-13 marca dni otwarte szkół zawodowych:

10 marca: Zespół Szkół Kreowania Wizerunku, Zespół Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo - Usługowych, Zespół Szkół Energetycznych;

11 marca: Zespół Szkół Samochodowych, Zespół Szkół Gastronomiczno - Hotelarskich, Szkoły Ekonomiczno - Handlowe, Zespół Szkół Łączności, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2, Zespół Szkół Specjalnych Nr 2;

12 marca: Państwowe Szkoły Budownictwa, Szkoły Okrętowe i Techniczne CONRADINUM, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1, Zespół Szkół Specjalnych Nr 1;

13 marca: Zespół Szkół Morskich, Zespół Szkół Energetycznych

Przeczytaj także

Opinie

Sprawdź się

Wybierz poziom

Drzewa użytkowe to?

 

Najczęściej czytane