• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Gdańskie Forum Partycypacji

O współdecydowaniu na Gdańskim Forum Partycypacji. W ramach obchodów Święta Wolności i Praw Obywatelskich głos zabierze także Gdańska Partycypacja. Forum odbędzie się w dniach 3-4 czerwca w nowopowstałej przestrzeni Stołówki przy historycznej Bramie Stoczniowej nr 2. W programie znajdziemy m.in. solidną porcję wymiany doświadczeń, prezentację dobrych praktyk, debaty, warsztaty oraz wspólne śniadanie na dobry początek.

paź 11-14

środa - sobota

bilety 3500 - 4500 zł
przedsprzedaż 2700 - 3900 zł
Gdańskie Forum Partycypacji

Celem Forum jest oswojenie pojęcia partycypacji i zachęcenie do pogłębienia dialogu. Mieszkańcy, eksperci, urzędnicy, radni i młodzież spotkają się w jednej przestrzeni. Będziemy rozmawiać o tym, czym jest współdecydowanie i jak zachęcać ludzi do dołączania do różnych działań. Zastanowimy się także, co zrobić, by oczekiwania uczestników konsultacji społecznych i procesów partycypacyjnych nie spotykały się z rozczarowaniem - wyjaśnia Martyna Nagórska z Fundacji RC, koordynatorka projektu DecydujMY! - Partycypacja jest ważnym elementem budowania społeczeństwa obywatelskiego.

Program wydarzenia:

Większości z nas zagadnienie partycypacji obywatelskiej wydaje się być niedostępnym, dalekim od codzienności i mało atrakcyjnym. Tymczasem bierzemy udział w procesach partycypacyjnych częściej niż myślimy. Program zaplanowany został tak, by pokazać różne oblicza współdecydowania i współdziałania. Podczas całego wydarzenia uczestnicy będą mieli dostęp do Stoiska Miejskich Partycypacji, czyli punktu informacyjnego, przy którym będą mogli się dowiedzieć o różnych procesach partycypacyjnych w Gdańsku.

W sobotę 3.06 o godzinie 11:00 Gdańskie Forum Partycypacji otworzy Śniadanie Społeczników. Forum odbędzie się na placu przy Europejskim Centrum Solidarności (pl. Solidarności 1). Będzie to przestrzeń do networkingu z przedstawicielami najrozmaitszych grup, organizacji i urzędów, które na co dzień przeprowadzają procesy partycypacyjne.

Łukasz Samborski, dyrektor Fundacji RC ujawnia: Śniadanie będzie dobrą okazją, by przedstawić nasze projekty i inicjatywy rzecznicze, jak np. tworzącą się Pomorską Federację Organizacji Pozarządowych, której celem jest budowanie wspólnej struktury wzmacniającej głos 3. sektora. Bo przecież to właśnie organizacje społeczne zwykle są jednym z bardziej aktywnych uczestników partycypacji.

13:00 14:00 Warsztaty dla Radnych Dzielnicowych
14.30 15.20 Dobre Praktyki Partycypacji Masterplan Piecki-Migowo
15:30 16:20 Jak tworzyć miejsca otwarte? Podręcznik Solidarności Codziennie
16:30 18:00 Młodzi w akcji: Debata oksfordzka - Fundacją Ergo

Niedzielne aktywności przeznaczone są dla gdańskiej młodzieży, która włącza się w partycypację, biorąc udział w akcjach społecznych lub angażując się, chociażby w życie swojej szkoły. To także dzień dla Towarzystwa Urbanistów Polskich, którzy właśnie świętują 100. rocznicę powstania. Zaprezentują swój dorobek, podzielą się doświadczeniem i opowiedzą o swojej pracy.

12:00 13:00 Głosem Młodych: warsztaty z Generation Europe - Fundacja IRSE
13:00 14:00 Projekty z zaangażowaniem na przykładzie dorobku Towarzystwa Urbanistów Polskich dyskusja
14:00 15:00 Dialog: Działaj, Graj, Zmieniaj Kraj. Gry planszowe dla młodzieży z nagrodami

Projekt DecydujMY!
Projekt DecydujMY! Zwiększanie wpływu Młodych i Dorosłych na życie w Gdańsku koordynowany jest przez Fundację RC. Jego celem jest poszerzenie wiedzy na temat szerokich możliwości partycypacji obywatelskiej i przybliżenie korzyści z nich wynikających. W trakcie trwania projektu zaplanowano działania promujące różne zagadnienia procesów partycypacyjnych, które prowadzone są w Gdańsku oraz spotkania dotyczące szukania nowych rozwiązań włączających mieszkańców we współdecydowanie o politykach miejskich i nie tylko.

Więcej na temat projektu: https://fundacjarc.org.pl/projekty/decydujmy/


Partnerami wydarzenia są Miasto Gdańsk, Fundacja Ergo, Fundacja IRSE Instytut Równowagi Społeczno-Ekonomicznej i Towarzystwo Urbanistów Polskich. Projekt DecydujMy objęty został Patronatem Honorowym Prezydent Miasta Gdańska.

-
Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele Fundusz Regionalny.

Opinie

Sprawdź się

Wybierz poziom

Źródła energii odnawialnej to:

 

Najczęściej czytane