• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Gdańskie Targi Książki 2022 (9 opinii)

Wydarzenie w ramach

3 dni, 51 wystawców, 55 spotkań autorskich i debat - zapraszamy na Gdańskie TargI Książki. W tym roku po raz pierwszy wydarzenie odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności. Wstęp darmowy!

Zapraszamy rodziny z dziećmi, uczniów, nauczycieli, młodzież, entuzjastów czytania i tych, którzy chcą połknąć bakcyla. Spotkać będzie można uznanych twórców, autorów bestsellerów i debiutantów. Znajdziecie tu prozę, poezję, książki popularnonaukowe, literaturę dziecięcą i wydawnictwa artystyczne. To będzie dobry czas!

Kilka sposób na udział w targach
Z oferty targowej można skorzystać na kilka sposobów. Po pierwsze odwiedzić stoiska, na których wydawcy prezentują swoją ofertę, zapoznać się z nowościami, dokonać zakupów. Po drugie - wziąć udział w spotkaniach autorskich, warsztatach i debatach, pokazach, spektaklu dla dzieci... Po trzecie - zdobyć autograf i spotkać się indywidualnie z autorami na stoiskach ich wydawców, a zaproszono uznanych twórców, autorów bestsellerów i debiutantów.

- Serdecznie zachęcamy, abyście Państwo na GDAŃSKICH TARGACH KSIĄŻKI pozostali jak najdłużej, korzystając ze wszystkich sposobów na wspólne spędzenie czasu, jakie oferuje to wydarzenie. Przestrzeń w ECS i wokół sprzyja spotkaniom towarzyskim i rozmowom o książkach - przekonuje współodpowiedzialny za wydarzenie dr Jakub Kufel, kierownik Wydziału Naukowego ECS. - Szczególnie do przybycia zachęcamy rodziców z dziećmi. Gdańskowi, który pretenduje do tytułu Miasta Literatury, szczególnie zależy na tym, aby miłość do książek stawała się udziałem czytelników w każdym wieku, również tych najmłodszych.

Atrakcje programowe
W piątek organizatorzy szczególnie zapraszają dzieci ze szkół podstawowych oraz ich nauczycieli. Dla uczniów przygotowano sześć spotkań autorskich, a dla bibliotekarzy i nauczycieli kreatywne warsztaty "Literatura w akcji!", które odpowiedzą na pytanie, jak ciekawie korzystać z książek podczas lekcji i promować je w bibliotece. Wstęp jest darmowy, ale obowiązuje rezerwacja miejsc.

W drugiej części dnia rozpoczną się, trwające aż do niedzielnego popołudnia, różnorodne spotkania i debaty. Wśród kilkudziesięciu tematów sporo miejsca zajmie nie tylko współczesna literatura piękna, ale i historia najnowsza, w tym ta dotycząca Solidarności, dziejów Gdańska oraz tematów ważnych dla sfery społecznej i debaty publicznej, jak problematyka kobiecości i męskości, kondycja rodziny i osób LGBTQ+ czy sytuacja uchodźców. Szeroko pokazywana i dyskutowana będzie też podczas targów literatura faktu, która cieszy się wśród czytelników wciąż rosnącym zainteresowaniem.

W niedzielę znów znajdzie się wiele atrakcji dla najmłodszych, m.in. spotkanie z autorami Nagrody Literackiej Podróż Hestii i spektakl dla dzieci "Piraci dobrej roboty" w wykonaniu Teatru Miniatura.

Magia nazwisk
Spektrum autorów oraz prowadzących spotkania, których zaproszono na GDAŃSKIE TARGI KSIĄŻKI jest bardzo szerokie. Gościem jednego z nich będzie prawnik, były rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar, bohater właśnie opublikowanego wywiadu rzeki "Nigdy nie odpuszczę", a innego - gwiazda na niebie estońskiej literatury, pierwszy raz goszczący w Polsce - Andrus Kivirähk (w programie również projekcja filmu opartego na jego prozie "Listopad") Spośród kilkudziesięciu autorów z pewnością uwagę przyciągną nazwiska osób znanych, których książki otrzymują nagrody literackie, są czytane i wygrywają w rankingach popularności, jak np. Radek Rak, Marcin Wicha, Sylwia Chutnik, Wit Szostak, Tamara Duda, Ivan Čolović, Dorota Kotas, Marek Krajewski czy Michał Witkowski. Warto wiedzieć, że gośćmi spotkań będą również tłumacze autorów zagranicznych, którzy nie będą występowali w roli translatorów, ale współautorów książek. Spotkania z autorami zagranicznymi będą tłumaczone na język polski.

To czwarta edycja GDAŃSKICH TARGÓW KSIĄŻKI, największego na Pomorzu wydarzenia poświęconego literaturze. Celem inicjatywy jest promocja czytelnictwa i literatury publikowanej w Polsce, a także integracja środowiska literackiego i miłośników książek.

Organizatorem GDAŃSKICH TARGÓW KSIĄŻKI 2022 jest Sztuka Wyboru, a współorganizatorami są miasto Gdańsk, ECS i AmberExpo.
PROGRAM:

PIĄTEK / 16 WRZEŚNIA

*zapisy dla szkół e-mail: stavik@gdanskietargiksiazki.pl

11:00-12:30 / BIBLIOTEKA ECS*
Spotkanie z Grażyną Bąkiewicz, autorką książki "Kto tu rządzi? Demokracja od podwórka". Prowadzący: dr Arkadiusz Smagacz

12:00-12:45 / SALA NR 1*
Spotkanie z Roksaną Jędrzejewską-Wróbel, autorką książki "Stan splątania". Prowadzący: Przemek Staroń

12:00-12:45 / SALA NR 4*
"Historia kobiet - o czym nie uczymy się w szkole" - spotkanie z Katarzyną Radziwiłł

13:00-14:45 / BIBLIOTEKA ECS*
Literatura w akcji! - praktyczne pomysły na kreatywne warsztaty z książką w szkole i w bibliotece
Interaktywne spotkanie dla nauczycieli i nauczycielek oraz dla bibliotekarzy i bibliotekarek.
Prowadząca: Katarzyna Domańska
https://forms.gle/VmWwqfRpDYEgiFSg8

13:00-13:45 / AUDYTORIUM*
Spotkanie z Pawłem Beręsewiczem (dla uczniów klas VI-VIII Szkół Podstawowych)

13:00-13:45 / SALA NR 1*
Spotkanie z Moniką Milewską, autorką książki "Skok przez Bałtyk"

13:00-13:45 / SALA NR 4*
Spotkanie z Katarzyną Radziwiłł, autorką książki "Jak zdobyć nagrodę Nobla?"

15:00-15:45 / BIBLIOTEKA ECS
"Jak Służba Bezpieczeństwa rozpracowywała Solidarność?" Spotkanie z dr. Grzegorzem Majchrzakiem. Prowadzenie: dr Przemysław Ruchlewski

15:00-15:45 / SALA NR 1
Spotkanie z Marcinem Wichą, autorem książki "Nic drobniej nie będzie". Prowadząca: Aleksandra Boćkowska

16:00-16:45 / BIBLIOTEKA ECS
Męskość w kryzysie - debata wokół książki "Historia męskości" (premiera tomu 3). Uczestnicy debaty: Magdalena Środa, Dobrosław Kot. Prowadząca: Dagny Kurdwanowska

17:00-17:45 / BIBLIOTEKA ECS
Spotkanie z Dorotą Kotas. Prowadząca: Hanna Łozowska

17:00-17:45 / SALA NR 1
Spotkania z Pauliną Siegień, autorką książki "Miasto bajka"

SOBOTA / 17 WRZEŚNIA

10:00-10:45 / BIBLIOTEKA ECS
Spotkanie z Katarzyną Barlińską

11:00-11:45 / BIBLIOTEKA ECS
"Dziewczynka, dziewczyna, kobieta - czyli międzypokoleniowa rozmowa o odkrywaniu własnej tożsamości" - spotkanie autorskie z Joanną Brezą, Wiktorią Bieżuńską i Olgą Górską.
Prowadząca: Joanna Borowik Hołubowicz

11:00-11:45 / SALA NR 1
Spotkanie z Joanną Olech, autorką książki "Miziołki wracają, czyli kaszydło rządzi!"

11:00-11:45 / SALA NR 4
Spotkanie z nominowanymi do Nagrody Literackiej Podróż Hestii 2022. W rozmowie udział wezmą autorzy książek dla dzieci i młodzieży nominowani w II edycji konkursu Literacka Podroż Hestii: Sasza Hady (Aleksandra Motyka), "Zefiryna i księga uroków" (Wydawnictwo Literackie)
Roksana Jędrzejewska-Wróbel, "Stan splątania" (Wydawnictwo Literackie), Marcin Przewoźniak, "Zabójcze pierogi. Mama w occie" (Wydawnictwo Wilga/GW Foksal), Katarzyna Wasilkowska, "Już, już!" (Wydawnictwo Literatura), Agnieszka Wolny-Hamkało "Po śladach" (Wydawnictwo Hokus-Pokus). Spotkanie poprowadzi Weronika Wawrzkowicz.

11:00-11:45 / SALA NR 5
Spotkanie z Magdaleną Witkiewicz, autorką książki "Córka generała". Prowadząca: Ryszarda Wojciechowska

12:00-12:45 / SALA NR 5
Spotkanie z Małgorzata Rogalą, spotkanie wokół książki "Opowiem ci bajkę" oraz serii kryminałów z wątkiem szkolnym i edukacyjnym. Prowadząca: Ryszarda Wojciechowska

13:00-13:45 / SALA NR 5
Spotkanie z Aleksandrą Majdzińską - premiera książki "Szalom bonjour Odessa". Prowadząca: Natalia Soszyńska

14:00-14:45 / BIBLIOTEKA ECS
Spotkanie z Sylwią Chutnik, autorką książki "Tyłem do kierunku jazdy". Prowadząca: Hanna Łozowska

14:00-14:45 / SALA NR 1
Spotkanie z Tamarą Dudą, autorką książki "Córeczka". Prowadząca: Maria Klaman

14:00-14:45 / SALA NR 4
Spotkanie z Adamem Bodnarem, autorem książki "Nigdy nie odpuszczę"

14:00-14:45 / SALA NR 5
"Czy polityka to bagno?" - Spotkanie z Vincentem V. Severskim i Przemysławem Piotrowskim wokół powieści "Bagno" oraz "Plac Senacki 6 PM"

15:00-15:45 / BIBLIOTEKA ECS
"Smok w porzeczkach" - Spotkanie z Andrusem Kivirähkiem i Anną Michalczuk-Podlecki. Prowadzący: Szymon Kloska [spotkanie tłumaczone z języka estońskiego na język polski].
Wydarzenie towarzyszące: projekcja filmu "Listopad" w sali projekcyjnej w mediatece, godz. 13.00 i godz. 16.00 - zapisy na bezpłatny seans: https://tiny.pl/wx36k

15:00-15:45 / SALA NR 1
Spotkanie z Pawłem Radziszewskim i premiera książki "Niepowinność". Prowadząca: Dagny Kurdwanowska

15:00-15:45 / SALA NR 4
Spotkanie z Justyną Bargielską, autorką książki "Pij ze mną kompot"

15:00-15:45
/ SALA NR 5
"Worstseller" - opowiadania (bez)nadziejne - Spotkanie z Tymoteuszem Skibą, autorem książki "Worstseller". Prowadzący: Piotr Sitkiewicz

16:00-16:45 / BIBLIOTEKA ECS
Spotkanie z Michałem Witkowskim, autorem książki "Tango. Czarny kryminał retro". Prowadząca: Joanna Borowik Hołubowicz

16:00-16:45 / AUDYTORIUM
"Czy Gdańsk jest miastem literatury?" W dyskusji wezmą udział: Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Magdalena Witkiewicz, Artur Rogoś. Prowadzący: Fabian Cieślik

16:00-16:45 / SALA NR 1
Spotkanie z Mieczysławem Abramowiczem, autorem książki "Teatr żydowski w Gdańsku 1876-1968"

16:00-16:45 / SALA NR 4
Spotkanie z Agnieszką Śladkowską, autorką książki "Franek Błyskawica. Jak wychować rodzeństwo i nie zwariować?"

16:00-16:45 / SALA NR 5
Spotkanie z Tymonem Tymańskim, autorem książki "Sclavus". Prowadząca: Natalia Soszyńska

17:00-17:45 / BIBLIOTEKA ECS
Spotkanie wokół publikacji "Liderzy podziemia Solidarności". W wydarzeniu wezmą udział: Bogdan Lis, Bogdan Borusewicz.

17:00-17:45 / AUDYTORIUM
Spotkanie z Markiem Krajewskim. Prowadząca: Dominika Ikonnikow

17:00-17:45 / SALA NR 1
"A jeśli uchodźcy są najważniejszym pytaniem, przed jakim stajemy?" - Spotkanie z Dobrosławem Kotem, autorem książki "Tratwa Odysa. Esej o uchodźcach". Prowadzący: Marek Wilczyński

NIEDZIELA / 18 WRZEŚNIA

11:00-11:45 / BIBLIOTEKA ECS
"Piraci dobrej roboty" - spektakl Teatru Miniatura. Adaptacja i reżyseria: Anna Wolszczak, scenografia: Marta Kodeniec, muzyka: Paulina Derska, obsada: Magdalena Bednarek, Piotr Srebrowski.

12:00-12:45 / BIBLIOTEKA ECS
"Niezrozumiały. Trudna historia Gdańska" - debata na temat historii Gdańska. Uczestnicy: Jan Daniluk i Janusz Mosakowski. Prowadząca: Dominika Ikonnikow

12:00-12:45 / SALA NR 1
Spotkanie z Martą Justyna Nowicką, autorką książki "Słowacki. Wychodzenie z szafy"

12:00-12:45 / SALA NR 4
Spotkanie z Dawidem Iwańcem, autorem książki "Ogień wyszedł z lasu"

13:00-13:45 / BIBLIOTEKA ECS
Spotkanie z Katarzyną Igą Gawęcką, autorką książki "Halina Mickiewiczówna. Ciepło głosu i serca". Prowadząca: Hanna Wilczyńska-Toczko

13:00-13:45 / SALA NR 1
Spotkanie z Anną Cieplak, autorką książki "Rozpływaj się". Prowadząca: Dagny Kurdwanowska

13:00-13:45 / SALA NR 4
"Cała siła jaką czerpię na życie. Świadectwa, relacje, pamiętniki osób LGBTQ+ w Polsce". O książce porozmawiają dr Łukasz Mikołajewski oraz osoby autorskie.

13:00-13:45 / SALA NR 5
Spotkanie z Krzysztofem Bochusem, autorem serii "Wachmistrz", kryminałów retro z Christianem Abellem oraz thrillerów z dziennikarzem Adamem Bergiem. Prowadząca: Ryszarda Wojciechowska

14:00-14:45 / BIBLIOTEKA ECS
Spotkanie z Witem Szostakiem, autorem książki "Szczelinami". Prowadzenie: Natalia Soszyńska

14:00-14:45 / SALA NR 1
Spotkanie z Jānisem Joņevsem, premiera książki "Jelgava '94". Prowadzący: Wojciech Ossowski

14:00-14:45 / SALA NR 4
Spotkanie z Aleksandrą Kucharską i Katarzyną Fiszer, autorkami książki "Smaki Gdańska". Prowadzący: Daniel Wojciechowski

14:00-14:45 / SALA NR 5
Spotkanie z Jakubem Sieczko, autorem książki "Pogo"

15:00-15:45
/ BIBLIOTEKA ECS
"Jak się tu znaleźliśmy?" - Spotkanie wokół książki Agnieszki Kochanowskiej z przedstawicielami społeczności narodowych - prof. Martą Koval, Aksaną Saldatawą
Czytanie performatywne wybranych opowieści - ukraińskiej i białoruskiej przez aktorów Teatru Miniatura: Jacka Majoka, Jakuba Ehrlicha

15:00-15:45 / SALA NR 4
Spotkanie z laureatem/laureatką 2. edycji Nagrody Literacka Podróż Hestii

15:00-15:45 / SALA NR 5
"Komu potrzeba jest jeszcze poezja?" - debata z udziałem poetki Magdaleny Lipińskiej oraz poetów Pawła Kobylewskiego i Zdzisława Lipińskiego. Prowadzący: Kornel Maliszewski

16:00-16:45 / BIBLIOTEKA ECS
Spotkanie z Ivanem Čolovićem i Magdaleną Petryńską, promocja książki "Rozstanie z tożsamością". Spotkanie tłumaczone z języka serbskiego na polski. Prowadzący: Szymon Kloska

16:00-16:45 / AUDYTORIUM
Spotkanie z Radkiem Rakiem, autorem książki "Agla". Prowadząca: Natalia Soszyńska

16:00-16:45 / SALA NR 1
Spotkanie z Pawłem Bilińskim, autorem książki "Kinematograf o sobie. Autotematyzm w polskim filmie fabularnym"

WYSTAWCY
Agora, Babaryba, Claroscuro | Amaltea | Poławiacze Pereł, Czarna Owca, Części Proste, Dlaczemu, Dowody na istnienie, Dwie Siostry, Europejskie Centrum Solidarności, Foksal, Fundacja Centrum Architektury, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Grupa autorska "NiepOCZYtalni", Helion, Instytut Kultury Miejskiej, IPN, Kameleon, Karakter, Kirin, Krytyka Polityczna, Książkowe Klimaty, Marpress + Widnokrąg, Media Rodzina, Międzynarodowe Centrum Kultury Kraków, Motyle Książkowe, Muzeum - Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Nasza Księgarnia, Oficyna Gdańska, Oficynka, Samowydawcy.pl, Skarpa Warszawska, Słowo Obraz/Terytoria, Sztuka Wyboru, Świat książki, Tashka, ToTamto, Tu się czyta - (Buka, Format, Tako, Albus, Druganoga), Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Vectra, Wielka Litera, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, W Podwórku, Wydawnictwo ADAMADA, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Literatura, Wydawnictwo M, Wydawnictwo Wolno, Wytwórnia, Znak.

GTK | INFORMACJE PRAKTYCZNE
/ Udział we wszystkich wydarzeniach GTK jest darmowy
/ Wstęp do Europejskiego Centrum Solidarności jest bezpłatny
/ Wystawa stała, wystawa czasowa STOCZNIA i Wydział Zabaw - bilety w tradycyjnej cenie
/ Czynne będą restauracja oraz kawiarnia (parter), a także bar ze specjalną ofertą lunchową (1 piętro)
/ Zachęcamy do skorzystania z komunikacji miejskiej i rowerów.

UWAGA! W niedzielę z powodu 60. Biegu Westerplatte w godz. 6-14 wjazd na parking podziemny ECS będzie możliwy tylko od ul. Jana z Kolna. Wyłączone z ruchu zostaną ulice ks. Jerzego Popiełuszki i Nowomiejska oraz parking przy ul. Nowomiejskiej (skrzyżowanie z ul. Jana z Kolna)
/ Parking podziemny w ECS płatny wg zwykłych zasad. UWAGA! Część miejsc parkingowych będą użytkować wystawcy, co zmniejszy pulę dostępnych stanowisk.
/ Wejścia do budynku ECS będą otwarte od pl. Solidarności i Drogi do Wolności
/ Program targowy będzie na bieżąco prezentowany na ekranach w przestrzeni wystawienniczej
/ Stoiska targowe staną na parterze ECS - hol główny, ogród zimowy, przestrzeń przy audytorium, pod i na antresoli
/ Spotkania z autorami i inne wydarzenia targowe będą się odbywać w audytorium (parter), w bibliotece (1 piętro) i salach warsztatowych (3 piętro)
/ Spotkania z autorami obcojęzycznymi będą tłumaczone na język polski
/ Wszystkie wydarzenia realizowane w bibliotece ECS będą transmitowane na FB ECS

Informacja o biletach

Udział we wszystkich wydarzeniach GTK jest darmowy
/ Wstęp do Europejskiego Centrum Solidarności jest bezpłatny
/ Wystawa stała, wystawa czasowa STOCZNIA i Wydział Zabaw – bilety w tradycyjnej cenie

Opinie (9) 1 zablokowana

 • ale jakie wydawnictwa? (1)

  • 3 3

  • Czerwone - lewicowe

   • 1 6

 • "Wydarzenie dofinansowane przez miasto Gdańsk"

  A czemu same dziewczyny? gdzie ten parytet?

  • 5 7

 • targi (1)

  Czyli ECS organizuje targi książki w Amberexpo na Żaglowej. Czy Tak?

  • 2 4

  • To nie ECS organizuje, ale udostępnia swoją siedzibę na targi w tym roku.

   • 5 0

 • (1)

  Rozumiem że na targach będzie pełna równość tyle samo autorów kobiet i mężczyzn, wierzących i ateistow, wydawnictw wydających prawicowych i lewicowych autorów. Inaczej to będą targi dla kolegów.

  • 3 11

  • Targi książki w ECS

   Targi książki odbędą się w Europejskim Centrum Solidarności, Plac Solidarności 1. A nie na ulicy Żaglowej 11, jak jest napisane. Nie zamierzacie tego poprawić, tylko ludzie pojadą pod niewłaściwy adres?

   • 3 0

 • Targi Ksiązki (1)

  ECS? To podziękuję. To miejsce nie ma nic wspólnego z kulturą

  • 0 1

  • Właśnie

   może mieć. Na kulturę każde miejsce jest dobre.

   • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Wybierz poziom

Pomniki przyrody to:

 

Najczęściej czytane