stat
Impreza odwołana
PATRONAT

Gdańskie Targi Książki: Podróże do wysp absolutu - off

Wydarzenie w ramach

Wydawnictwo Copernicus Center Press i Kino Kameralne Cafe mają zaszczyt zaprosić wszystkie uczestniczki i uczestników Gdańskie Targi Książki.

sie 20-23

czwartek - niedziela

Sopot
Wstęp wolny
lis 13-15

piątek - niedziela

Gdańsk,
bilety 0-10 zł
Podczas Targów odbędzie się spotkanie z Karolem Jałochowskim - dziennikarzem, publicystą i dokumentalistą, autorem bestsellerowej książki "Heretycy, Buntownicy, Wizjonerzy. 22 podróże z największymi umysłami naszych czasów" jaka ukazała się nakładem wydawnictwa CCPress.

Karol zaprezentuje obszerne fragmenty swoich filmów, a także opowie o:
Wszystkich światach Ekerta czyli:
Jak dokumentować bohatera, który jest równie trudny do uchwycenia, jak dziedzina, którą się zajmuje, czyli mechanika kwantowa? Jak filmować człowieka, który sam zachowuje się niczym cząstka w stanie superpozycji? A może przebywa w wielu światach równoległych jednocześnie (co dopuszcza nieortodoksyjna interpretacja mechaniki kwantowej)?

Opowieść o Arturze Ekercie (ur. 1961), wybitnym fizyku polskiego pochodzenia, jednym z wynalazców kryptografii kwantowej (protokół E91), przeplatana fragmentami filmu Ekert: Model do składania (2015, reż. Karol Jałochowski).

Tajemnicy ptaka kiwaka
Co można powiedzieć o zdarzeniach z przeszłości, których nikt nie zarejestrował? Czy informacje na ich temat przepadają bez wieści? Co na ten temat mówi mechanika kwantowa? Czy to miejsce, gdzie kończy się fizyka a zaczyna filozofia?

Opowieść o Charlesie H. Bennetcie (ur. 1943), jednym z pomysłodawców idei teleportacji kwantowej, to spacer po ziemi niczyjej, przeplatana fragmentami filmu Tajemnica ptaka kiwaka (2015, reż. Karol Jałochowski).

Drugim zabiciu Kota (Schrödingera) czyli:
Jak filmować to, co niefilmowalne? Jak opowiadać o tym, co nieopowiadalne: o inherentnej przypadkowości świata, nieoznaczoności, splątaniu kwantowym? Jak budować nietrywialne wizualne metafory mechaniki kwantowej?

Opowieść o powstawaniu filmu Rzeczywistość utracona (2013, reż. Karol Jałochowski), poświęconego filozoficznym konsekwencjom tzw. twierdzenia Bella, z którego wynika, że Einstein się mylił.

Karol Jałochowski dziennikarz tygodnika Polityka, autor tekstów i dokumentów filmowych o pograniczu nauk ścisłych, kultury i filozofii, poświęconych wybitnym myślicielom epoki; z wykształcenia fizyk, stypendysta Centre for Quantum Technologies, National University of Singapore, współpracownik Santa Fe Institute (od 2017), laureat nagrody Grand Press za film Bomba, która wstrząsnęła światem, poświęcony Royowi Glauberowi (2015). Jest autorem książki Heretycy, buntownicy, wizjonerzy. 22 podróże z największymi umysłami naszych czasów (2019).

Prowadzenie i moderacja: Marek Ścibior

Opinie

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Sprawdź się

Wybierz poziom

Klif położony poza strefą oddziaływania fal, to: