• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdańskie szkoły nie będą rekrutować do "zerówek"? Będzie 6 tys. miejsc

Wioleta Stolarska
16 lutego 2024, godz. 14:30 
Opinie (174)
Rodzice mogą wybrać, czy będzie odbywało się to w zerówce w przedszkolu, szkole podstawowej albo w innej formie. Rodzice mogą wybrać, czy będzie odbywało się to w zerówce w przedszkolu, szkole podstawowej albo w innej formie.

1 marca w Gdańsku rusza rekrutacja do I klas szkół podstawowych i "zerówek" - poinformował w rozporządzeniu jeszcze w połowie grudnia ubiegłego roku gdański magistrat. Jednak jak się okazuje, nie wszystkie szkoły zamierzają otworzyć oddziały "0". - W tym roku podobno 40 gdańskich podstawówek nie otworzy "zerówek", które są obowiązkowe (w szkole lub przedszkolu) - alarmują rodzice.Jaką "zerówkę" wybralibyście dla dziecka?

Obowiązek nauki w zerówce rozpoczyna się w wieku 6 lat. Oznacza to, że wszystkie dzieci, które kończą 6 lat w 2024 roku, powinny rozpocząć przygotowanie przedszkolne, potocznie nazywane zerówką, w roku szkolnym 2024/2025.

Rodzice mogą wybrać, czy będzie odbywało się to w zerówce w przedszkolu, szkole podstawowej albo w innej formie (warto pamiętać, że oddział przedszkolny w szkole podstawowej nie wchodzi w skład struktury szkoły podstawowej, co oznacza, że nie obowiązuje w nim rejonizacja).

Zapisy do przedszkoli i szkół podstawowych 2024/25. Rekrutacja rusza już w marcu Zapisy do przedszkoli i szkół podstawowych 2024/25. Rekrutacja rusza już w marcu

Zerówka w szkole czy w przedszkolu?Wielu rodziców 6-latków staje przed decyzją, czy dziecko powinno zostać w "zerówce" w przedszkolu, czy też zmienić otoczenie i pójść do oddziału w szkole. Decyzja wiąże się również często ze zmianą finansowania opieki.


W Gdańsku rekrutacja do "zerówek" rusza 1 marca, jednak jak się okazuje, wiele szkół podstawowych nie będzie otwierało oddziałów "0".

- Na dwa tygodnie przed rekrutacją okazało się, że nie będzie już zerówki na Oruni Górnej, zostałam odesłana na ul. Kolorową lub Srebrną. Fakt, że to tylko 3 km stąd, ale dobrze wiem,y jak długo można pokonywać odcinek 3 km w Gdańsku, szczególnie na południu. Jeśli od września kolejni rodzice dołączą do kierowców, bo będą musieli dojeżdżać z dziećmi, to na drogach będzie dramat, a czas z dzieckiem będziemy spędzać w korku, w aucie - pisze nasz czytelnik.
- W tym roku podobno 40 gdańskich podstawówek nie otworzy "zerówek", które są obowiązkowe (w szkole lub przedszkolu) - alarmują rodzice.
- W tym tygodniu w szkołach podstawowych na terenie Gdańska odbyły się nadzwyczajne spotkania z nauczycielami placówek na których poinformowano, iż od roku 2024/2025 w większości szkół podstawowych i przedszkolach nie będzie naboru do zerówek. Dotyczy to bardzo dużej ilości dzieci z Gdańska, które miały iść do zerówki w podstawówkach. Niektóre przedszkola w ogóle nie mają zerówek. Miasto Gdańsk w tym temacie milczy, a rekrutacja rusza od 1 marca. Podobno ma być zwiększona ilość miejsc w przedszkolach pozytywne inicjatywy, które są zupełnie inaczej finansowane niż szkoły podstawowe - informuje inna nasza czytelniczka.

Niemal tysiąc dzieci mniej w "zerówkach"O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy gdański magistrat, który zapewnia, że wszystkie gdańskie sześciolatki znajdą miejsca w przedszkolnych lub szkolnych oddziałach zerowych, a oferta miejsc w oddziałach zerowych w poszczególnych latach przygotowywana jest w odpowiedzi na zapotrzebowanie, wynikające z liczby dzieci urodzonych w danym roczniku.

Jak poinformowano, "dane demograficzne wskazują, że w nadchodzącym roku szkolnym, w porównaniu do obecnego, liczba dzieci w zerówkach zmniejszy się o niemal tysiąc". Miasto przekonuje, że zabezpiecza miejsca zarówno w przedszkolach, jak i zerówkach szkolnych.

- Szacujemy, że w tym roku do zerówek pójdzie około 5,5 tys. młodych gdańszczanek i gdańszczan. Mamy dostępnych 6 tys. miejsc w oddziałach zerowych w przedszkolach i szkołach podstawowych. Zachęcamy rodziców do uczestniczenia w dniach otwartych szkół podstawowych i decydowania, czy chcą, by ich dzieci kontynuowały naukę w przedszkolu, do którego obecnie uczęszczają, czy wybierały się do szkół. Rodzice aktualnych przedszkolaków mają czas na podjęcie decyzji do 29 lutego - mówi Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. - Przypominamy, że w rekrutacji uzupełniającej będziemy jeszcze oferować dostępne miejsca i umożliwiać zmiany, zgodnie z zapotrzebowaniem.
Jak dodaje, sale, w których uczą się dzieci w szkolnych zerówkach muszą być dostosowane, a co za tym idzie, wymagają nakładów finansowych. Gdański magistrat zapewnia, że prowadzone są procesy modernizacyjne, zmierzające do zwiększenia liczby zerówek w szkołach podstawowych, by w rekrutacji uzupełniającej pojawiło się ich jak najwięcej.


O powstanie nowych oddziałów "0" w placówkach publicznych niesamorządowych prowadzonych przez Pozytywne Inicjatywy zapytaliśmy również przedstawicieli fundacji.

- W naszych placówkach decyzje o powstaniu zerówek podejmują indywidualnie dyrektorzy w odpowiedzi na lokalne potrzeby. Konsultujemy to też z Wydziałem Edukacji i właśnie z tego względu powstanie m.in. zerówka w przedszkolu przy ul. Wąsowicza. Wiemy, że w tym roku będą większe potrzeby tych miejsc niż w latach wcześniejszych. Staramy się w miarę możliwości na bieżąco i adekwatnie reagować na potrzeby danego miejsca. Mamy świadomość, że potrzeby w zależności od dzielnic są zróżnicowane - mówi dr Piotr Szeląg, Wiceprezes Zarządu, Fundacja Pozytywne Inicjatywy.

Zerówki w szkole (38 opinii)

Może redakcja się zainteresuje że nie będzie od września we wszystkich szkołach zerówek, bo samorząd Gdański nie wdrożył jakiś derektyw ppoż a miał na to 6 lat. Gdańsk Południe ma tylko 2 szkoły do tego przystosowane.
Może redakcja się zainteresuje że nie będzie od września we wszystkich szkołach zerówek, bo samorząd Gdański nie wdrożył jakiś derektyw ppoż a miał na to 6 lat. Gdańsk Południe ma tylko 2 szkoły do tego przystosowane.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (174)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Science Cafe. Przyszłość zapisana w genach? Epigenetyka w skali

20 zł
wykład, sesja naukowa, warsztaty

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Kultura wzmacnia. kultura krzepi! Bałtyckie Perły Kultury

warsztaty, spotkanie, konsultacje

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie zwierzęta spotkasz w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym?

 

Najczęściej czytane