Wiadomości

stat

Gdzie najchętniej na studia? Na podium WSB i PG

Najczęściej wybierane uczelnie według raportu o wynikach rekrutacji na rok akademicki 2019/2020 wydanego przez resort nauki i szkolnictwa wyższego.
Najczęściej wybierane uczelnie według raportu o wynikach rekrutacji na rok akademicki 2019/2020 wydanego przez resort nauki i szkolnictwa wyższego. mat. prasowe

Na pierwszy rok studiów w roku akademickim 2019/2020, w uczelniach nadzorowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyjęto ponad 424 tys. osób. Teraz resort informuje, które szkoły i kierunki cieszyły się największą popularnością. W naszym regionie na czele rankingu wśród uczelni publicznych znalazła się Politechnika Gdańska - żeby się na nią dostać, trzeba było pokonać siedem osób, z kolei najczęściej wybieraną uczelnią niepubliczną w regionie i drugą w kraju jest Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku.Czym kierowałe(a)ś się, wybierając kierunek studiów?

własnymi zainteresowaniami 47%
szansą na znalezienie pracy po studiach 27%
renomą uczelni 7%
łatwością w dostaniu się na studia 8%
innymi względami 7%
nie podejmowałe(a)m nauki na uczelni wyższej 4%
zakończona Łącznie głosów: 750
Według raportu o wynikach rekrutacji na rok akademicki 2019/2020, wydanego przez resort nauki i szkolnictwa wyższego, ponad 110 tys. studentów zdecydowało się kontynuować naukę na studiach drugiego stopnia, 311 tys. zaś zrekrutowało się na studia pierwszego stopnia lub na jednolite studia magisterskie. Które kierunki cieszyły się największą popularnością?

Najchętniej na informatykę, najtrudniej na orientalistykęTak jak w poprzednich latach, młodzi ludzie najchętniej wybierali informatykę. Na ten kierunek studiów papiery złożyło aż 32 680 osób. Zaraz za nią pojawiła się
psychologia (25 831 chętnych) wyprzedzając zarządzanie, które znalazło się na trzecim miejscu (22 930 chętnych).

Na dalszych miejscach znalazły się: kierunek lekarski (z wyłączeniem uczelni medycznych, które nadzoruje minister zdrowia), prawo, ekonomia, filologia angielska, finanse i rachunkowość, budownictwo i logistyka.

Z kierunków, które były najbardziej oblegane, na prowadzenie wysunęła się orientalistyka - 26 osób na jedno miejsce, i matematyka - 22 konkurentów. Najtrudniej dostać się było również na: orientalistykę - sinologię (19,5 osoby na miejsce), sztuki nowoczesne - Design now! (16), elektromobilność (15,9), komunikację wizerunkową (15,7), mechanikę i projektowanie maszyn (15,7), realizację obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografię (15,3), Media Design i marketing wizerunkowy (15,0).

Politechniki na prowadzeniuNajbardziej popularne uczelnie to szkoły ekonomiczne i techniczne, dopiero na trzecim miejscu znalazły się uniwersytety. Uczelnie najczęściej wybierane przez kandydatów (w przeliczeniu na jedno miejsce - cztery i więcej zgłoszeń kandydatów) to politechniki - z Warszawy, z Gdańska i z Poznania.

O miejsce na Politechnice Gdańskiej trzeba było walczyć ze średnio siedmioma osobami.

- Tak wysoka liczba chętnych na podjęcie studiów na Politechnice Gdańskiej pokazuje, że z każdym rokiem stajemy się coraz mocniejszym ośrodkiem akademickim - mówi Maciej Dzwonnik, rzecznik Politechniki Gdańskiej. - Nasza uczelnia oferuje szeroki wybór kierunków, które udanie wpisują się w obecne trendy i oczekiwania przyszłych studentów. Co więcej, studia na PG są też praktycznie gwarancją otrzymania ciekawej pracy, a także wysokich zarobków. Naszym atutem jest też lokalizacja, Gdańsk jest bowiem świetnym miejscem nie tylko do studiowania, ale też spędzania czasu poza uczelnią. Jesteśmy pewni, że dzięki uzyskaniu kilka tygodni temu statusu "uczelni badawczej" przez Politechnikę Gdańską, chętnych na studia będzie jeszcze przybywać w kolejnych latach - dodaje.

Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsk druga w krajuZ kolei wśród uczelni niepublicznych, najczęściej wybieranych przez kandydatów, zarówno na studiach stacjonarnych, jak i niestacjonarnych po raz kolejny na podium uplasowała się Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku. To najczęściej wybierana niepubliczna uczelnia w regionie i druga w kraju. Awansowała o jedną pozycję w porównaniu do roku ubiegłego.

Na studia w roku akademickim 2019/20 w WSB w Gdańsku wraz z wydziałem w Gdyni zdecydowało się łącznie około 7 tys. kandydatów.

- To dzięki wieloletniej, konsekwentnej polityce realizowania założonych celów. Należą do nich, po pierwsze, programy nauczania dostosowane do realiów rynku pracy. Po drugie wykładowcy z dużym doświadczeniem nie tylko naukowym, ale również praktycznym. Po trzecie pracownicy administracyjni zorientowani na klienta, realizujący jednocześnie nasze cele strategiczne. Dodatkowo tzw. "zwinność rozwojowa", nasza organizacja potrafi szybko dostosować się do zmieniającego się otoczenia, zarówno prawnego jak i gospodarczego. Potrafimy też bacznie obserwować konkurencję i jesteśmy zawsze otwarci na potrzeby studentów. Założone cele realizujemy równie skutecznie na naszym gdyńskim wydziale, który z roku na rok coraz silniej zaznacza swoją obecność zarówno na terenie samej Gdyni, jak i na terenie Małego Trójmiasta - ocenia Małgorzata Bednarek, wicekanclerz Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku.
Najwięcej osób zdecydowało się na studia na kierunku informatyka, łącznie ok. 900 osób oraz zarządzanie ok. 800 osób. Tegoroczne nowości, czyli psychologia oraz multimedia i grafika komputerowa, również cieszyły się ogromnym zainteresowaniem kandydatów.

- Nasi wykładowcy oraz pracownicy administracyjni angażują się w codziennie wykonywaną pracę, zawsze są otwarci i pomocni. To oni tworzą klimat tego miejsca. Wsłuchujemy się w potrzeby studentów, w ich bolączki i problemy. Staramy się zmieniać dla nich, co roku się unowocześniamy i ulepszamy. W tym roku też będziemy wprowadzać zmiany. Mamy nadzieję, że to będzie zauważone przez obecnych studentów i za rok ponownie będziemy nr 1. - przekonuje Maja Głuchowska-Wójcicka, prodziekan Wydziału Ekonomii i Zarządzania WSB Gdynia.

Opinie (61) 3 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Co to jest rolnictwo ekologiczne?