• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdzie studiują dyrektorzy

Maciej Goniszewski
30 marca 2005 (artykuł sprzed 19 lat) 
Jeżeli chcesz studiować w Trójmieście, a po studiach koniecznie chcesz zostać dyrektorem to największą szansę na zrealizowanie tego marzenia masz rozpoczynając studia na Uniwersytecie Gdańskim. Jeżeli interesuje cię po prostu stanowisko kierownicze lub specjalisty to lepsza jest Politechnika Gdańska. Jak wynika z rankingu tygodnika Newsweek ze znalezieniem interesującej i odpowiedzialnej pracy problemów nie mają także absolwenci Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Akademii Medycznej, Akademii Morskiej w Gdyni i Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku.

"Przy opracowywaniu rankingu interesowało nas tylko jedno kryterium - na ile skutecznie uczelnie przygotowują swoich studentów do sprostania wymogom rynku pracy" - piszą autorzy rankingu. Na zlecenie "Newsweeka" Pracownia Badań Społecznych w Sopocie zapytała ponad 600 czołowych firm i instytucji w Polsce o to, kogo najchętniej zatrudniają, jakie uczelnie kończyli ich pracownicy - w wieku do 33 lat.

W ogólnym rankingu na 100 uczelni Politechnika Gdańska zajęła 7 miejsce, Akademia Sztuk Pięknych 21 miejsce, Uniwersytet Gdański trzydzieste, Akademia Medyczna pięćdziesiąte ósme, Akademia Morska siedemdziesiąte szóste, a Wyższa Szkoła Bankowa osiemdziesiąte drugie.

Sukces Politechniki Gdańskiej wiąże się z bardzo ścisłą współpracą uczelni z pracodawcami.

- Pytamy pracodawców o opinie na temat programu nauczania oraz kierunków studiów - informuje Beata Orzażewska, rzecznik prasowy uczelni. - W wyniku tych konsultacji na PG wkrótce powstaną nietypowe kierunki: bezpieczeństwo i higiena pracy, zarządzanie kryzysowe, technologie bezpieczeństwa narodowego.

Niespodziewanie wysokie miejsce zajęła gdańska ASP, która nie jest kojarzona z uczelnią kształcącą menedżerów.

- Bardzo nas cieszy osiągnięty wynik, ale należy zachować odpowiednie proporcje - powiedział Portalowi Trojmiasto prof. Tomasz Bogusławski, rektor uczelni. - Naszym celem nie jest kształcenie menedżerów, ale kształcimy osoby kreatywne, które potrafią znaleźć swoje miejsce na rynku pracy i zajmują eksponowane stanowiska w firmach. Połowa naszych studentów kształci się na kierunkach z zakresu sztuki użytecznej.

Mówiąc o właściwych proporcjach rektor ASP zwrócił uwagę na różnice w wielkości poszczególnych uczelni i w związku z tym trudność porównywania ich. PG od 1995 roku miała 15 tys. 546 absolwentów. Firma badająca znalazła 391 z nich zajmujących wyższe stanowiska co dało uczelni wskaźnik na poziomie 2,52 proc. UG w tym samym czasie miał 36 tys. 984 absolwentów. Na samodzielnych stanowiskach znaleziono 572 z nich co dało wskaźnik na poziomie 1,55 proc. Tymczasem ASP, która znalazła się między tymi uczelniami, miała w tym czasie 713 absolwentów. 12 z nich odnaleziono na kierowniczych stanowiskach co dało wskaźnik na poziomie 1,68 proc.

Dlatego więcej o poziomie trójmiejskich uczelni mogą powiedzieć bardziej szczegółowe rankingi przygotowane przez tygodnik. A z nich wynika, że wśród uniwersytetów najlepszy jest warszawski a zaraz za nim gdański. Politechnika Gdańska jest najlepszą politechniką w kraju. Akademia Wychowania Fizycznego najgorszą w kraju wśród tego typu uczelni. Akademia Medyczna jest piąta na dziewięć podobnych uczelni w kraju. ASP zajmuje drugie miejsce po Akademii Teatralnej z Warszawy wśród 13 uczelni artystycznych. Akademia Muzyczna jest czwarta na pięć uczelni, a Akademia Morska jest lepsza od podobnej uczelni w Szczecinie i w tej kategorii nie ma więcej szkół.

Interesujący jest też ranking uczelni, które kształcą największą liczbę dyrektorów i kierowników. W tej kategorii UG jest na czwartym miejscu po Uniwersytecie Warszawskim, Szkole Głównej Handlowej i Akademii Ekonomicznej w Poznaniu.

- Wbrew pozorom jesteśmy w tej statystyce tak wysoko nie tylko dzięki absolwentom zarządzania i ekonomi ale także w dużej mierze dzięki absolwentom nauk społecznych - powiedział Portalowi Trójmiasto prof. Andrzej Ceynowa, rektor UG. - Wynika to z tego, że firmy coraz bardziej potrzebują nie menedżerów, a liderów. Człowiek po zarządzaniu znający modele, według których powinno się działać, jest często przez te modele ograniczony w swoich działaniach. Tymczasem dyrektor filozof, psycholog czy socjolog wykorzystując swoją wiedzę może wprowadzić rozwiązania zupełnie nowatorskie a przy tym bardzo skuteczne. Rosnące zainteresowanie naukami społecznymi daje się zauważyć nie tylko wśród pracodawców, ale także wśród maturzystów. Na jedno miejsce na psychologii przypadało w ubiegłym roku 25 chętnych. Na filozofii i socjologii przypadało po 10 chętnych na jedno miejsce. Tymczasem na zarządzanie 8 chętnych na 1 miejsce.
Maciej Goniszewski

Opinie (57) 1 zablokowana

  • Pan Wojtek Jakubowski...

    ...bardzo dobrze potrafi operowac glebia ostrosci, aby pokazac najlepsza kandydatke na dyrektora.
    Trzeba miec statyw, otworzyc szeroko obiektyw (2...2.8), a migawke na 1/1000 s. Efekt - jak na zalaczonym obrazku.

    • 0 0

  • Prywatne szkoły ??? Buahhhaaaa

    (...) ze znalezieniem interesującej i odpowiedzialnej pracy problemów nie mają także absolwenci Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Akademii Medycznej, Akademii Morskiej w Gdyni i Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku. (...)
    Na 100 szkoł "szacowna" Wyższa Szkoła Bankowa zajęła 82 miejsce... To chyba jednak mają problemy ???

    • 0 0

  • hmmm to ja sie zapisuje:D taka sliczna czapeczka, twarzowa, tylko czy mi tutaj uznaja;)

    • 0 0

  • Dobry wieczor Basiu!

    Pozdrawiam z Ursynowa i ide zmienic polaryzacje. Na pozioma.

    • 0 0

  • Dory dzien A.

    i co spolaryzowany juz???

    • 0 0

  • "Wbrew pozorom jesteśmy w tej statystyce tak wysoko nie tylko dzięki absolwentom zarządzania i ekonomi"
    ekonomia to jeszcze, ale zarzadzanie - wydzial gier i zabaw tak podnosi statystki? rotfl :)))

    serdeczne, nocne pozdrowienia Basiu :)

    • 0 0

  • a jak kcesz zostać prezesem spółki zoooo

    to wybierz studia na jednej z licznych wyższych szkół do spraw upowszechniania głupoty zarządzania itp, itd,
    wpłacasz 3500 PLN za semestr i dostajesz dyplom inżyniero-magistra-testosterona, który podpisuje kanclerz szkoły wyższej im. leppera....

    • 0 0

  • PG - moja miłość:))

    Brawo PG!

    • 0 0

  • Kto ma ten ranking pod ręką?? I kto mi powie, na której pozycji plasuje się WSTiH w Gdańsku???

    • 0 0

  • najwiecej do powiedzenia maja zawsze ci ktorzy maja najmniej wspolnego

    Stan! Tak sie sklada ze prowadze zajecia na uczelni panstwowej i prywatnej. Nie wiem skad twoje podejscie do szkol prywatnych ale jezeli chodzi o Wyzsza Szkole Bankowa to moge cie zapewnic, ze nie odbiega poziomem od dobrej panstwowej, a smiala bym tez powiedziec ze ja niejednokrotnie przewyzsza. Nie bede dluzej chwalic, zeby moim studentom za bardzo nie slodzic ;) A jezeli chodzi o wynik wspomnianej szkoly prywatnej to uwierz mi ze bylby o wiele wyzszy gdyby nie tak nieporownywalna ilosc studentow...

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Kultura wzmacnia. kultura krzepi! Bałtyckie Perły Kultury

warsztaty, spotkanie, konsultacje

Gdynia ScienceSlam

sesja naukowa

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jak możesz chronić środowisko w codziennym życiu:

 

Najczęściej czytane