Wiadomości

stat

Gowin przekazał ponad 15 mln zł w obligacjach dla Uniwersytetu Morskiego

Akademia Morska we wrześniu zmieniła nazwę na Uniwersytet Morski.
Akademia Morska we wrześniu zmieniła nazwę na Uniwersytet Morski. fot. trojmiasto.tv

Obligacje skarbowe o wartości 15 356 000 zł otrzymał Uniwersytet Morski w Gdyni. Symboliczny czek na ręce rektora przekazał minister nauki i szkolnictwa wyższego. Przyznanie obligacji skarbowych wpisuje się w decyzję rządu o udzieleniu wsparcia finansowego dla uczelni w związku z wejściem w życie reformy szkolnictwa wyższego.Przywiązujesz wagę do rangi uczelni?

nie, jeśli znajduję coś dla siebie w ofercie to nie jest ważne, czy to akademia, czy uniwersytet, czy szkoła wyższa 26%
raczej nie, choć wiadomo, że uczelnie prywatne nie mogą porównywać się z publicznymi 15%
tak, uniwersytety i politechniki są najbardziej prestiżowe 59%
zakończona Łącznie głosów: 298
Czek symbolizuje kwotę, jaką gdyńska uczelnia otrzyma w obligacjach Skarbu Państwa. Szef resortu nauki i szkolnictwa wyższego wyjaśniał, że od 1 stycznia 2019 r. czek nabierze realnego kształtu. Uczelnie, które takie wsparcie otrzymały będą wówczas mogły wydać pieniądze lub też trzymać je na swoich kontach.

Czytaj też: Trójmiejskie uczelnie inaugurują rok akademicki

Jarosław Gowin podczas przemówienia z okazji inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Morskim w Gdyni podkreślił, że sukces z wdrożenia Konstytucji dla Nauki w dużej mierze zależy od zwiększenia nakładów na naukę i uczelnie wyższe.

- Jestem przekonany, że środki te posłużą na dobrze przemyślane inwestycje, będą służyć całej wspólnocie akademickiej, a przede wszystkim posłużą podniesieniu poziomu kształcenia młodego pokolenia Polaków, młodych elit polskiego państwa i przyszłych elit morskich - mówił wicepremier Jarosław Gowin.
Rektor UMG prof. Janusz Zarębski z symbolicznym czekiem na obligacje skarbowe dla uczelni.
Rektor UMG prof. Janusz Zarębski z symbolicznym czekiem na obligacje skarbowe dla uczelni. fot. Uniwersytet Morski

Nowa ustawa zmieniła szkolnictwo wyższe1 października weszła w życie Konstytucja dla Nauki, nowa ustawa, która w zasadniczy i ewolucyjny sposób zmienia sposób funkcjonowania polskich uczelni.

W ramach stworzenia odpowiednich warunków finansowych zwiększony został budżet (wzrost o 1 mld 350 mln zł), rząd wydaje także obligacje Skarbu Państwa w łącznej wysokości 3 mld zł do podziału między wszystkie uczelnie publiczne.

Czytaj też: Władze trójmiejskich uczelni o ustawie Gowina: Czekaliśmy na zmiany

Wicepremier zapewniał, że pieniądze przeznaczone na obligacje dla uczelni były dzielone w taki sposób, aby służyć rozwojowi nie tylko silnych ośrodków akademickich. Przekazał, że najwyższa dotacja dla pojedynczej uczelni nie może być wyższa niż 50 mln zł.

- Te środki mają być przeznaczone na inwestycje. Nie mogą być przeznaczone na wzrost wynagrodzeń - zastrzegł wicepremier.
Z kolei podwyżki na uczelniach, które planuje rząd, mają obowiązywać od 1 stycznia. Będą rozłożone na trzy lata, ale już od nowego roku każdy pracownik zatrudniony na uczelni będzie mógł uzyskać wyższe wynagrodzenie.

Opinie (89) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Informacje

Reklama

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Ptaki drapieżne to: