Wiadomości

Gowin przekazał ponad 15 mln zł w obligacjach dla Uniwersytetu Morskiego

Akademia Morska we wrześniu zmieniła nazwę na Uniwersytet Morski.
Akademia Morska we wrześniu zmieniła nazwę na Uniwersytet Morski. fot. trojmiasto.tv

Obligacje skarbowe o wartości 15 356 000 zł otrzymał Uniwersytet Morski w Gdyni. Symboliczny czek na ręce rektora przekazał minister nauki i szkolnictwa wyższego. Przyznanie obligacji skarbowych wpisuje się w decyzję rządu o udzieleniu wsparcia finansowego dla uczelni w związku z wejściem w życie reformy szkolnictwa wyższego.Przywiązujesz wagę do rangi uczelni?

nie, jeśli znajduję coś dla siebie w ofercie to nie jest ważne, czy to akademia, czy uniwersytet, czy szkoła wyższa 26%
raczej nie, choć wiadomo, że uczelnie prywatne nie mogą porównywać się z publicznymi 15%
tak, uniwersytety i politechniki są najbardziej prestiżowe 59%
zakończona Łącznie głosów: 298
Czek symbolizuje kwotę, jaką gdyńska uczelnia otrzyma w obligacjach Skarbu Państwa. Szef resortu nauki i szkolnictwa wyższego wyjaśniał, że od 1 stycznia 2019 r. czek nabierze realnego kształtu. Uczelnie, które takie wsparcie otrzymały będą wówczas mogły wydać pieniądze lub też trzymać je na swoich kontach.

Czytaj też: Trójmiejskie uczelnie inaugurują rok akademicki

Jarosław Gowin podczas przemówienia z okazji inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Morskim w Gdyni podkreślił, że sukces z wdrożenia Konstytucji dla Nauki w dużej mierze zależy od zwiększenia nakładów na naukę i uczelnie wyższe.

- Jestem przekonany, że środki te posłużą na dobrze przemyślane inwestycje, będą służyć całej wspólnocie akademickiej, a przede wszystkim posłużą podniesieniu poziomu kształcenia młodego pokolenia Polaków, młodych elit polskiego państwa i przyszłych elit morskich - mówił wicepremier Jarosław Gowin.
Rektor UMG prof. Janusz Zarębski z symbolicznym czekiem na obligacje skarbowe dla uczelni.
Rektor UMG prof. Janusz Zarębski z symbolicznym czekiem na obligacje skarbowe dla uczelni. fot. Uniwersytet Morski

Nowa ustawa zmieniła szkolnictwo wyższe1 października weszła w życie Konstytucja dla Nauki, nowa ustawa, która w zasadniczy i ewolucyjny sposób zmienia sposób funkcjonowania polskich uczelni.

W ramach stworzenia odpowiednich warunków finansowych zwiększony został budżet (wzrost o 1 mld 350 mln zł), rząd wydaje także obligacje Skarbu Państwa w łącznej wysokości 3 mld zł do podziału między wszystkie uczelnie publiczne.

Czytaj też: Władze trójmiejskich uczelni o ustawie Gowina: Czekaliśmy na zmiany

Wicepremier zapewniał, że pieniądze przeznaczone na obligacje dla uczelni były dzielone w taki sposób, aby służyć rozwojowi nie tylko silnych ośrodków akademickich. Przekazał, że najwyższa dotacja dla pojedynczej uczelni nie może być wyższa niż 50 mln zł.

- Te środki mają być przeznaczone na inwestycje. Nie mogą być przeznaczone na wzrost wynagrodzeń - zastrzegł wicepremier.
Z kolei podwyżki na uczelniach, które planuje rząd, mają obowiązywać od 1 stycznia. Będą rozłożone na trzy lata, ale już od nowego roku każdy pracownik zatrudniony na uczelni będzie mógł uzyskać wyższe wynagrodzenie.

Opinie (89) 1 zablokowana

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Żołądź to owoc: