• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Grabówek: plany wysokiej zabudowy niepokoją mieszkańców

Patryk Szczerba
3 marca 2018 (artykuł sprzed 6 lat) 
Niewykluczone, że w najbliższych latach krajobraz na Grabówku zmieni się po zabudowie deweloperów. Na zdjęciu Dom Studencki nr 4. Niewykluczone, że w najbliższych latach krajobraz na Grabówku zmieni się po zabudowie deweloperów. Na zdjęciu Dom Studencki nr 4.

Przy ul. Beniowskiego w Gdyni, w miejscu, gdzie stoją 10-piętrowe wieżowce wykorzystywane przez uczelnię jako akademiki zobacz na mapie Gdyni, będzie mogło powstać kolejne osiedle z budynkami sięgającymi nawet 80 metrów. - Obawiamy się proponowanych parametrów - mówią mieszkańcy. - Skoro są tam już wysokie budynki, zezwalamy, by nadal była tam wysoka zabudowa - odpowiadają władze miasta.



Czy przewidujesz szybką zabudowę Grabówka w okolicach Akademii Morskiej?

Dobiegają końca prace nad projektem planu zagospodarowania rejonu ulic Komandorskiej, Morskiej i Kapitańskiej w Gdyni. Główne założenia projektu mają na celu ochronę zabytkowego charakteru części Grabówka oraz uporządkowanie zabudowy i układu komunikacyjnego i określenie zasad rozbudowy budynków Akademii Morskiej.

Czytaj też: Nowy kampus Akademii Morskiej oczami studentów

Nowy kampus Akademii Morskiej i obawy mieszkańców o akademiki



Uczelnia przymierza się do inwestycji. W marcu 2016 roku rozstrzygnęła konkurs na koncepcję architektoniczną nowego kampusu, a teraz czeka na zapisy w planie, określające możliwości inwestycyjne.

Zobacz również: Krok do rozbudowy Akademii Morskiej

Zaniepokojenie wśród mieszkańców dzielnicy wzbudziły zapisy planistów, dotyczące terenów, przy których zlokalizowane są m.in. dwa akademiki należące do Akademii Morskiej przy ul. Beniowskiego 15-17 zobacz na mapie GdyniBeniowskiego 20-22 zobacz na mapie Gdyni.

Zgodnie z nimi, po wyburzeniu akademików będzie tam mogła powstać zabudowa wielorodzinna z parametrami wysokości do 6 kondygnacji i 61 m. npm na większej części terenu. Wskaźniki na fragmencie terenu rosną nawet do 80 m n.p.m. i 13 kondygnacji.

Blisko stu mieszkańców Grabówka podpisało pismo skierowane do biura planowania przestrzennego, by odejść od zaproponowanych parametrów. Jak podkreślają, pojawiły się one na wniosek jednego z deweloperów oraz uczelni w toku prac planistów i trafiły do ostatecznej wersji projektu.

Zobacz również: Zmiany na niebezpiecznym skrzyżowaniu na Grabówku

Mieszkańcy: stracimy my i cały Grabówek



- Obecnie przygotowany plan zagospodarowania przewiduje możliwość wybudowania na tym terenie właśnie takich budynków, jakie zaplanował deweloper i o co wnoszą władze uczelni i wszystko wskazuje na to, że plan ten został stworzony pod te założenia - czytamy w korespondencji.
Zdaniem sygnatariuszy pism, które osobno trafiły też na biurka prezydenta Wojciecha Szczurka i wiceprezydenta Marka Stępy, po wybudowaniu osiedla przede wszystkim wzrośnie ruch na i tak już zatłoczonych drogach, zwiększy się hałas, a na decyzjach stracą nie tylko okoliczni, ale cała dzielnica. Proponują zabudowę niską szeregową lub wielorodzinną.

Akademia Morska zapewnia, że zainwestuje w remont akademików i nie planuje sprzedaży terenu, na których stoją. Akademia Morska zapewnia, że zainwestuje w remont akademików i nie planuje sprzedaży terenu, na których stoją.
- Zezwolenie na budowę planowanego osiedla mieszkaniowego spowoduje wzrost liczby mieszkańców ulicy o około 40 proc., a wprowadzenie do ruchu dodatkowych 200-300 samochodów na pewno pogorszy warunki życia, nie tylko na ulicy Beniowskiego, ale również na ulicach przyległych - Kołłątaja, Kapitańskiej, Grabowo, którymi trzeba tu dojechać. Zwiększy się również i tak już przekroczona norma poziomu hałasu i zanieczyszczeń, takich jak spaliny, kurz itp. - można przeczytać w korespondencji przesłanej do biura planowania miasta.
Poczytaj: Parkowanie na Grabówku: dyskusja

- Uważamy, że teraz jest okazja, aby władze miasta mogły skorygować popełnione przed laty błędy, takie jak budowa wieżowców oraz kilku budynków wielorodzinnych, powyżej 10 mieszkań, na ulicy o charakterze zabudowy jednorodzinnej, i tym razem zadbać o jakość życia mieszkańców związanych z tą okolicą niekiedy od trzech pokoleń. Gdynia powinna się rozwijać, ale nie powinno być tak, że kosztem jakości życia obecnych mieszkańców spokojnych do niedawna dzielnic, warunki zabudowy są dostosowywane do planów i projektów firm deweloperskich - dodają.
Część mieszkańców wskazuje, że Akademia Morska przy okazji lekką ręką pozbywa się działek, które można byłoby wykorzystać na parking. Chodzi m.in. o tereny położone przy ul. Beniowskiego 36 A zobacz na mapie Gdyni.

- Idealne miejsce na duży parking, z dojazdem z obu ulic, tj. działki o numerach 963 i 953 przy ul. Beniowskiego 36 A, należące do uczelni, są aktualnie wystawione na licytację przez Akademię Morską i najprawdopodobniej trafią w ręce dewelopera, który sprzedając swoje lokale, sprowadzi w okolicę nowe auta - zaznacza pan Krzysztof.
Cena wywoławcza za teren o powierzchni 2,8 tys. m kw. to nieco ponad 2 mln zł. O tym, kto zaoferował najwięcej przekonamy się w połowie kwietnia.

Zobacz szczegóły przetargu

Władze Gdyni: wysoka zabudowa od dawna



Władze miasta odpowiadają, że dopuszczenie zabudowy jest zasadne, skoro funkcjonuje tam od lat 70.

- Wysokie budynki są tam od dawna, wpisały się w krajobraz. Nie wprowadzamy czegoś nowego w tym zakresie, poza tym w przyszłości moglibyśmy narazić się na roszczenia odszkodowawcze od właścicieli terenu. Dyskutować można oczywiście o tym, jak zwiększy się liczba mieszkańców, kiedy powstaną nowe budynki - odpowiada Marek Stępa, wiceprezydent Gdyni.

Akademia Morska: planujemy remont akademików



Z kolei przedstawiciele Akademii Morskiej odpowiadając na pytania dotyczące losów terenów, zapewniają, że obecnie nie ma planów sprzedaży gruntów, gdzie są akademiki.

- Nie planujemy sprzedaży, w związku z tym nie prowadzimy rozeznania w tym zakresie. Co roku gruntownie remontujemy po kilka mieszkań - wymiana instalacji, malowanie, remont łazienek. W planach na najbliższe lata mamy remont centralnego ogrzewania oraz termomodernizację obu budynków - wyjaśnia Agnieszka Czarnecka z Akademii Morskiej.
Projekt planu po rozpatrzeniu uwag powinien być głosowany jeszcze w tym roku.

Zobacz projekt planu zagospodarowania Morska, Komandorska, Kapitańska

Miejsca

Opinie (228) ponad 10 zablokowanych

  • Proponuję ogrodzić cały Grabówek i stworzyć skansen wsi pomorskiej. O taką mam koncepcję.

    • 4 7

  • (2)

    Gdynia to wiocha!!!!!!

    • 3 6

    • Stwierdził miastowy (1)

      • 2 1

      • Ze słomą w walonkach.

        • 2 0

  • Prawdopodobnie z uwagi na obszerność artykułu (1)

    nie znalazły się w nim pozostałe argumenty mieszkańców. Prosimy nie hejtować tylko merytorycznie odnieść się do fragmentu listu otwartego, skierowanego do Prezydenta Szczurka:

    W całej tej sprawie należy odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań:
    - jakie są racjonalne przesłanki do tego, aby zezwolić na tym terenie na budowę tak dużej inwestycji, zmieniając jednocześnie sposób zagospodarowania na zabudowę mieszkaniową wielorodzinną,
    Obecne budynki były przeznaczone na „inwestycje celu publicznego” natomiast plan kwalifikuje te tereny pod zabudowę wielorodzinną wielkogabarytową.
    - w jaki sposób władze Akademii już dostały zgodę na zmianę sposobu zagospodarowania jednego
    budynku, z domu asystenckiego na zabudowę wielorodzinną, bez zapewnienia wymaganej liczby
    miejsc parkingowych. Sprzedaż tych mieszkań świadczy o tym, że uczelnia nie potrzebuje tylu lokali dla studentów. Przykład ten pozwala również przypuszczać, że nawet gdyby teraz wybudowano kompleks dla Akademii Morskiej, to w przyszłości może on zostać zamieniony na cele komercyjne.
    - czy dokonano analizy jak taka inwestycja wpłynie na już ograniczoną przejezdność
    ul. Beniowskiego, na poziom hałasu i zanieczyszczenie powietrza? W większości istniejących
    budynków mieszkania są usytuowane w parterach, a okna oddalone od jezdni o około 5 - 10m.
    - czy plany zagospodarowania nie powinny uwzględniać potrzeb lokalnej społeczności, związanych od lat z dotychczasowym sposobem zagospodarowania przestrzennego?
    - czy plan zagospodarowania nie powinien brać pod uwagę poprawę, a nie pogorszenie, jakości życia mieszkańców?
    Obecna działalność władz uczelni (działalność hotelowa oraz wynajmowanie powierzchni pod lokale gastronomiczne) dalece wychodzi poza cele dydaktyczne. Nie biorą pod uwagę, między innymi faktu, że wynajem pokoi dla grup zorganizowanych wprowadza do ruchu na naszej wąskiej ulicy, pełnowymiarowe autokary turystyczne, które blokują przejazd i mają problemy z manewrowaniem.
    Ponadto uważamy, że tak drastyczna zmiana sposobu zagospodarowania terenu naszej okolicy wymaga szerszych konsultacji i władze miasta powinny bardziej szczegółowo informować obecnych mieszkańców o planach rozbudowy, które w zasadniczy sposób zmieniają dotychczasowe warunki naszego życia. Jak dotychczas krąży wiele różnych informacji, powodujących duży niepokój.
    Niektórzy z nas mieszkają tu od kilku pokoleń i mają prawo wiedzieć, jak rysuje się nasza i naszych dzieci oraz wnuków przyszłość. Nasze rodziny „wrosły” już w tą dzielnicę i nie chciałyby szukać innego spokojnego miejsca do zamieszkania.
    Dlatego jeszcze raz prosimy Pana Prezydenta o wzięcie pod uwagę naszych wniosków do planu zagospodarowania, aby zapobiec teraz i w przyszłości, przekształcenia tych pięknych terenów, położonych w sąsiedztwie Parku Krajobrazowego, w blokowisko z problemami komunikacyjnymi.
    Prosimy o powstrzymanie planów budowy inwestycji wielorodzinnych w naszej okolicy.
    Wielu z podpisanych mieszkańców popierało Pana i Pańskie ugrupowanie z myślą, że będziecie podejmować decyzje poprawiające warunki życia stałych mieszkańców Gdyni i przeciwdziałać przedsięwzięciom nastawionym tylko na zysk.

    • 10 3

    • Problemem jest tylko Siwy typek na zbyt wysokim stanowisku i jego lepkie raczki

      • 1 1

  • Po ostatnich wpisach widać, że już strzeliły korki od szampana

    • 2 1

  • Miasto (8)

    Gdynia to Miasto, w mieście powinny być wysokie budynki, tak dzieje się we wszystkich największych miastach świata.
    Jednak u nas cały czas są stali maruderzy którzy żyją starymi czasami, jeśli ktoś chce małe budyneczki to niech przeprowadzi się na wieś lub do mniejszej miejscowości typu Tczew lub Żukowo

    • 3 13

    • A gdzie, w tych wysokich budynkach, przewidziane są parkingi z punktami ładowania pojazdów elektrycznych ? (2)

      Jako pierwsze zrobić odpowiednie parkingi i DOJAZDY do nich, a dopiero można stawiać mieszkaniówkę i akademiki. Ale znając życie, postawią budynki i nastawiają dużo znaków zakazu wjazdu, parkowania i podobnych. Podczas budowy zniszczą wiele jezdni i zieleni. Tylko kto te wszystkie szkody naprawi ?

      • 5 0

      • (1)

        Kup porzadny duży samochód i przejedziesz ta wąską uliczka, spychajac ten caly zlom co tam stoi..i po co mi parking, jak wszystko, co tam jest zepchne ma bok?

        • 1 1

        • Gdybyś tu był kiedykolwiek to by ci na myśl nie przyszło słowo złom

          • 3 0

    • Kupisz nam bilet czy podstawisz wagon z drewnianymi drzwiami.

      Już byli tacy spece od wysiedleń.

      • 4 1

    • Gdynia to miasto 250 tysięczne a nie jedno z największych miast świata (1)

      Ponadto w wielkich miastach są ścisłe centra z wysoką zabudową i pozostałe obszary pozbawione wieżowców. Natomiast w Gdyni (w Gdańsku niestety także) panuje moda, żeby pojedyncze wysokoścowce rozrzucać chaotycznie po całym obszarze miasta.

      Nie ma żadnych powodów poza żądzą zysków deweloperów aby w Gdyni konieczne było pięcie się z zabudową w górę. Miasto wyglądałoby dużo lepiej bez budynków powyżej 5 pięter..

      • 4 1

      • Tym bardziej, że mieszkańców jest coraz mniej. Kogo stać na te dwupoziomowe apartamenty. Kupują po 10 mieszkań, wynajmują a podatki od tego (po odliczeniu kosztów) płacą w Warszawie lub innym mieście. Tutaj mamy tylko podatek od nieruchomości.

        • 3 0

    • (1)

      Grabówek to nie centrum.W centrum jest stabilny grunt.Grabówek zagrożony jest osuwiskami.Jeżeli ktoś podpisze się pod projektem budowy wieżowców ,to niech ta sama osoba podpisze odpowiedzialność obecnym mieszkańcom na wypadke osuwiska (przyp. Kaminną góre z ubiegłego roku).Mapy osuwiskowe są w UM Gdyni. 100 lat temu już specjaliści wiedzieli o możliwości osuwisk w tej części Gdyni w pasie przyleśnym od Grabówka do ul Kieleckiej. Czyży władze zapomniały o tych mapach?

      • 4 0

      • Na Lelewela (w tym samym pasie. 500 metrów w kierunku centrum) już był taki przypadek.

        A mimo to tam też jest w planie wieżowiec.

        • 4 0

  • Czyli, że boją się, że ktośzbuduje nowe łądne bloki obok ruder?xd

    • 1 4

  • Nie widzę żadnego problemu (2)

    Niech mieszkańcy którzy obawiają się zabudowy, złożą się, kupią ten teren i wtedy tam mogą zrobić park.

    • 1 8

    • Dziękujemy wujku dobra rada (1)

      • 3 0

      • To byl wujek deweloper..Jego lepiej nie sluchac bo zawsze grabi pod siebie.

        • 6 0

  • Zaniżona cena licytowanych działek (7)

    Dlaczego nikt nie zwraca uwagi na wspomniany w artykule przetarg działek należących do Akademii Morskiej! Nie dość że cena o połowę niższa od ceny gruntu w tym rejonie (za tyle co chce AM mozna kupic dzialke na peryferiach Gdyni), to jeszcze w warunkach licytacji jest m. in. zapis o "swobodnym wyborze ofert"

    • 3 2

    • Ktoś powinien solidnie skontrolować (2)

      Poczynania kierujących tą uczelnią od 2 lat.

      • 5 0

      • (1)

        CBA powinno dokładnie przyjrzeć się tej pięknej układance

        • 6 0

        • CBA przez 2 lata nie zajelo sie Amber Gold i czekalo nie wiadomo na co a tu sie sprawa zajmie/?

          Oni sie tylko meleksami zajmuja deweloperki i przetargow na miescie nie sprawdzaja.

          • 4 1

    • Rzeczoznawca Janusz (2)

      wycenił nieruchomość z poziomu kanapy. Dla twojej wiadomości 1/3 działki ma ograniczenia zabudowy związane z LWNp - nie będę rozwijał skrótu, może chociaż w tym wypadku się nieco wysilisz.

      • 0 3

      • Czytaj ze zrozumieniem!!! Z poziomu kanapy

        • 1 1

      • Tam faktycznie przebiega linia wysokiego napięcia

        więc może akademia powinna wybudować parking tylko dla swoich studentów.

        • 2 2

    • Nie wiem czy masz racje.

      O jakiej cenie mówisz? Jedno jest pewne, ze względu na problemy z dojazdem i dyskusją na temat planów jest problem ze sprzedażą mniejszych działek pod zabudowę jednorodzinną.
      Akademiki mają złą opinię, jak zrobią jednokierunkowe to trzeba bedzie robić objazd przez zakorkowaną Morską lub Kapitańską. A wszystko przez to że za komuny wybudowali te wieżowce.
      Ale z tym dowolnym wyborem oferenta to faktycznie ktoś powinien sprawdzić. W końcu to jest uczelnia państwowa.

      • 4 0

  • no bo bo no

    "- Skoro są tam już wysokie budynki, zezwalamy, by nadal była tam wysoka zabudowa - odpowiadają władze miasta."

    • 5 2

  • (1)

    a czy ktoś w UM wie ,że część Gdyni od Morskiej w stronę lasu i od Warszawskiej w stronę lasu zagrożona jest osuwiskami.Czy ktoś to kontroluje? Żeby nie stało się to, co na Kamiennej Górze w ubiegłym roku (osuwisko z ulicy Kasprowicza na Sienkiewicza). Przy zmieniającym się klimacie coraz więcej osuwisk w Polsce. W roku 1934, jak były dzielone działki w rejonie ul Wolności,Słupeckiej,Tatrzańskiej ,Olsztyńskiej,Kwidzyńskiej, Nowogrodzkiej (Działki Leśne) , , ,Beniowskiego, Kołłątaja, Lelewela, Kapitańskiej (Grabówek) wydawano pozwolenia na zabudowę jednorodzinną (góra 1-2 piętra. Nie bez powodu tak się działo.Są mapy terenów zagrożonych już z 1930r. Teren jest górzysty i przy dobrej ulewie ''zjadą ''te deweloperski wieżowce jak po zjeżdżalni. Żeby potem nie było lamentu ,że coś spłynęło z deszczem i nie będzie winnego jak ludzie poginą.. Natomiast palowanie terenu, spowoduje pękanie ścian w sąsiednich domach już stojących ( potężne drgania). Radzę UM sprawdzić te stare mapy z zagrożeniem osuwiskami w Gdyni zanim wydadzą kolejną decyzję deweloperom na budowę wieżowców w tak górzystym terenie.

    • 2 1

    • W okolicy Wolności - Lelewela już raz popłynęło.

      • 4 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Science Cafe. Przyszłość zapisana w genach? Epigenetyka w skali

20 zł
wykład, sesja naukowa, warsztaty

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Gdynia ScienceSlam

sesja naukowa

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Które z wymienionych poniżej miast ma największą powierzchnię?

 

Najczęściej czytane