• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Greencoin za bycie eko? W Gdańsku będzie prowadzony pilotaż

Piotr Kallalas
13 kwietnia 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Dzień pełen atrakcji na Targu Węglowym
Działania proekologiczne, takie jak jazda na rowerze, będą premiowane. Projekt nie zakłada jednak czerpania korzyści finansowych. Działania proekologiczne, takie jak jazda na rowerze, będą premiowane. Projekt nie zakłada jednak czerpania korzyści finansowych.

Czy "zielona waluta" ma szansę wpłynąć na rozwinięcie postaw proekologicznych u mieszkańców Gdańska? O nowym projekcie badawczym, którego elementem będzie pilotaż testowany w naszym mieście, i perspektywach wprowadzenia systemu nagradzania za bycie "eko" porozmawialiśmy z mgr. inż. arch. Kacprem Radziszewskim, kierownikiem międzynarodowego projektu "Greencoin" z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej.



Czy projekt "Greencoin" wpłynie na postawy mieszkańców Gdańska?

Czym tak naprawdę jest "Greencoin"?

Mgr. inż. arch. Kacper Radziszewski: Oczywiście poza kwestiami technologicznymi jest to stosunkowo prosta koncepcja nagradzania mieszkańców danego miasta na podstawie ich proekologicznych zachowań. Należy jednak podkreślić, że nie chcemy nikogo karać za fakt niewpisywania się w pewne legislacyjne obostrzenia czy zalecenia, czy za przypadki nienadążania za wprowadzanymi zmianami.

Chodzi o system nagradzania społecznego: dzieci, dorosłych i osób starszych na podstawie ich codziennego życia, przy jednoczesnym kształtowaniu proekologicznych nawyków. Przykładowo jeśli ktoś korzysta z papierowej torby zamiast plastikowej, to ma pozytywny wpływ na środowisko, a nie zawsze ma poczucie, że to coś zmienia. Taki system może pomóc. Z drugiej strony mówimy o systemie, w którym można czynnie uczestniczyć niezależnie od poziomu zamożności i możliwości finansowych. Naszym celem jest również dążenie do zniwelowania różnic społecznych poprzez nagradzanie prawidłowej postawy.

Czytaj też: Czy to już moda na sprzątanie miasta?

Jak zrodził się pomysł systemu nagradzania za postawy proekologiczne?

Projekt "Greencoin" został zainicjowany w czasie międzynarodowych warsztatów, w których oprócz Polski wzięły udział jeszcze Norwegia, Liechtenstein i Szwajcaria. Poszukiwaliśmy odpowiednich pomysłów, które pozwoliłyby realnie wpłynąć na zmianę postaw społecznych w kwestii dbania o środowisko w "mieście przyszłości". Otrzymaliśmy dofinansowanie z Funduszy Norweskich, których operatorem jest Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, a teraz rozpoczynamy prace badawcze, które zakończą się 9-miesięcznym pilotażem. W projekt są zaangażowane zarówno polskie, jak i norweskie ośrodki badawcze.

W jaki sposób można weryfikować działania proekologiczne?

Między innymi przy pomocy telefonu. Przykładowo jeśli znajdziemy śmieci na ulicy, to możemy zrobić ich zdjęcie, a następnie wykonać zdjęcie tego samego miejsca po usunięciu śmiecia, odpowiednie algorytmy są w stanie rozpoznać to działanie. Chodzi nam również o włączenie szerokiego spektrum podmiotów, które pozwolą np. na weryfikację, jeśli ktoś zgłosi, że kupił torbę w formie papierowej albo wykorzystał swoją własną.

Chodzi o zmianę nawyków, jak w przypadku jazdy na rowerze czy pokazania ograniczonego zużycia prądu lub innych mediów poprzez podłączenie się do systemów domowych. Warto dodać, że rozwijamy miasta w kierunku "smart cities", a tak naprawdę jesteśmy jeszcze daleko od tego. Natomiast technologie eko będą się rozwijać i chcemy być częścią tego trendu.

Czytaj też: Jak legalnie pozbyć się nietypowych odpadów

Międzynarodowy zespół polsko-norweski w dniu ogłoszenia wyników o finansowaniu projektu podczas organizowanych warsztatów IdeaLab 6 marca 2020 r. w Otwocku. Międzynarodowy zespół polsko-norweski w dniu ogłoszenia wyników o finansowaniu projektu podczas organizowanych warsztatów IdeaLab 6 marca 2020 r. w Otwocku.
Greencoin kojarzy się nieco z kryptowalutą?

Mam świadomość takich skojarzeń, ale to zdecydowanie nie jest kryptowaluta i w żaden sposób jej nie przypomina. System będzie polegał na przyznawaniu punktów lojalnościowych i będzie przygotowany dla konkretnego miasta, a na początku w ramach pilotażu właśnie dla Gdańska. Natomiast jest jeszcze za wcześnie, aby mówić o konkretnym systemie nagradzania, ten zostanie opracowany przez naukowców z Uniwersytetu w Stavanger oraz Głównej Szkoły Handlowej w Warszawie.

W dużej mierze będzie oparty o zasady teorii gier, regule, która wskazuje, że do uzyskania efektów nie zawsze jest potrzebny wymiar finansowy jako forma nagrody, jak np. dzieje się to w przypadku gromadzenia "lajków" w mediach społecznościowych. Dlatego w najbliższym czasie będzie opracowywany program - być może zbierania punktów, a być może otrzymywania pewnych konkretnych usług, udogodnień w życiu codziennym, opracowanie właściwego modelu należy do jednych z najważniejszych zadań, które stoją przed nami.

Na jakim etapie są prace?

Prace nad projektem ruszyły 1 marca, natomiast pierwsze efekty będziemy mogli obserwować za dwa lata, kiedy ruszy gdański pilotaż. Mamy podpisany list intencyjny z miastem i teraz będziemy przygotowywać się do wdrożenia wersji testowej, która potrwa 9 miesięcy. Prace polegają na opracowywaniu systemu informatycznego, aplikacji umożliwiającej działanie programu, a także na wspomnianej analizie nagradzania, która powinna angażować społeczeństwo. Zbadamy, czy jesteśmy w stanie przy pomocy tego narzędzia zmienić nastawienie i nawyki mieszkańców. Jeśli to się uda, będzie to największy sukces projektu.

Czytaj też: Wiosenne porządki? Nie wyrzucaj rzeczy, podaj je dalej

Jaka jest przyszłość "Greencoin"?

Do tej pory pojawiały się pewne pomysły w postaci programów lojalnościowych firm czy ulg. Nasza idea jest jednak zupełnie oderwana od kwestii materialnych. Nie będzie możliwości wymiany na pieniądze, ale każdy użytkownik będzie mógł się angażować, również dzięki połączeniom z innymi aplikacjami. Projekt będzie także udostępniany na zasadzie otwartej licencji po jego zakończeniu i ma być spersonalizowany do potrzeb miasta, w tym momencie Gdańska. Chcielibyśmy jednak stopniowo rozszerzać zasięg i móc realizować jego koncepcję w innych miastach w Polsce i Europie. Na dziś jesteśmy otwarci na współpracę z prywatnymi i publicznymi podmiotami naszego miasta oraz na wszelkie pomysły czy inicjatywy ze strony mieszkańców, które mogą zostać wdrożone. Wszelkie opinie można nadsyłać na adres greencoin@pg.edu.pl.

Ośrodki badawcze biorące udział w projekcie: Politechnika Gdańska, Szkoła Główna Handlowa, Uniwersytet Marii Grzegorzowskiej, Uniwersytet w Stavanger, Oslo Metropolitan University, a także Stowarzyszenie Inicjatywa Miasto.

Miejsca

Opinie (100) 10 zablokowanych

  • (8)

    System ratingu obywatela coraz blizej. Narazie jako zabawa i grinkojn ale juz niebawem, tak jak w chinach - niski rating obywatelski - samolotem nie polecisz. Szczepic sie nie chcesz? rating w dol.

    • 59 6

    • Najgorsze że ludzie coraz częściej popierają komunistyczne rozwiązania

      Byle fejsio w komórce był....

      • 22 1

    • Lajki najważniejszą walutą. No a lajki od jakiejś instytucji, to już szczyt szczęścia. Lajkujmy się!

      • 11 0

    • Rating to najlepsze co może być (5)

      Elita do elity, motłoch do motłochu. Leciałeś kiedyś z tymi, którym się udało kupić bilet za 70 zł? W samolocie robią taką samą trzodę jak w swojej sutenerze. Jak ktoś jest śmierdzącym syfiarzem, to nigdy nie powinien mieć prawa do wchodzenia między normalnych ludzi

      • 2 8

      • niby tak tylko z Twojej gadki wynika że jesteś smrodem noszącym za wysoko swój nosek i jak dla mnie to Ty możesz być śmieciem, nie wiesz kto i o czym by decydował

        • 5 1

      • (3)

        i to ty bedziesz decydowac kto jest elita a kto motlochem? tfu!

        • 2 1

        • No własnie ty a nie ja (2)

          Za takie wpisy i brak myślenia już masz 10 punktów na minusie

          • 1 1

          • (1)

            oj synek synek... internet daje takim fajfusom jak ty mozliwosci, oj daje... w zyciu jestes nieudacznikiem ale tutaj mozesz sie powywyzszac i besztac ludzi. Jestes malym czlowieczkiem - taki intelektualny karzel.

            • 0 1

            • To po co mu odpowiadasz? Na temat twojego intelektu to też dużo mówi

              • 1 1

  • Iza (10)

    Litości...Jeżeli masz siatkę foliowa na zakupy i używasz jej wielokrotnie to jest to ok.
    Taka siatkę można poddać recyklingowi więc jest to eko.

    Śmieszni są ludzie ,którzy niszą siatki materiałowe ,papierowe na zakupy a kupują foliowe worki na śmieci ...

    Kluczowe jest to aby folia ,plastik,szkło ,papier ,metale były poddane recyklingowi i wracały do ludzi w nowej formie pod różnymi postaciami .

    Podobnie śmieszne jest jeżdżenie eko tramwajem ,pociągiem lub autem na prąd,prąd w Polsce jest ze spalania węgla więc żadnej ekologi tu nie ma .

    • 37 8

    • Recykling też zużywa zasoby (1)

      Pytam więc, czy priorytetowa jest ochrona zasobów czy zmniejszenie liczby śmieci? Bo w ten sposób to wszystko może być eko albo odwrotnie.

      • 9 0

      • Iza

        Nie da się zmniejszyć liczby śmieci .
        Przy takiej konsumpcji i populacji nie ma szans na same opakowania papierowe i bawełniane ,lniane .

        Papier można poddać recyklingowi kilka razy a później co ? Wycinać lasy?

        Jedynym rozwiązaniem jest sprawna segregacja odpadów i ich recykling .

        Dodatkowo opakowania zwrotne w sklepach .

        • 6 1

    • (1)

      Ja mam siatke foliową na głowie zamiast maseczki i siedzę od roku w nieogrzewanej i ciemnej piwnicy. Nie zostawiam śladu węglowego. Plus 100 punktow za ratowanie życia innym i bycua eko green. Postawa godna naśladowania.

      • 12 1

      • Niestety dokonałeś wpisu na trojmiasto.pl i w efekcie zrobiłeś ślad węglowy. Musisz za kare dwa dni nie jeść :)

        • 3 0

    • Wydaje się, Izo, ze utożsamiasz zużycie energii elektryczną z jej wytwarzaniem. (5)

      Z punktu widzenia ekologii maksymalne wykorzystanie już wytworzonej energii ma sens. Nie wiem czego teraz uczą w szkołach więc nie wiem czy i jak tłumaczyć dalej.

      • 4 5

      • (2)

        Juz wytworzonej energii? Ty myslisz ze prad to w tym gniazdku mieszka? Nie wiem czego teraz ucza w szkolach wiec nie wiem czy i jak tlumaczyc dalej...

        • 8 0

        • No mieszka i jak podłączam ładowarkę do mojego eko-ajfona to przechodzi i tam mieszka przez jeden dzień. Ajfon jest eko bo w zestawie nie musiałem kupować ładowarki, mam od poprzedniego ajfona.

          • 0 1

        • Starszy,niekoniecznie mądrzejszy- prąd jest w gniazdku cały czas - czasem potrafi porazić.

          Jakbyś przeczytał ze zrozumieniem umowę i rachunek od Energii, to byś wiedział, że zamawiasz prąd "z góry".

          • 0 0

      • Drogi Leonie (1)

        Kiedy włączasz elektryczny czajnik napięcie w sieci spada odrobinę, co powoduje, że automatyka w elektrowni odrobinę zwiększa prędkość taśmociągu z węglem zasilającym kocioł podgrzewający wodę, która paruje i napędza turbiny, które następnie napędzają prądnice wytwarzające prąd i napięcie w sieci wraca do normy. Innymi słowy gotując wodę w elektrycznym czajniku gotujesz ją węglem w elektrowni i to nie tylko w przenośni. Gotujesz dwa razy więcej wody niż potrzebujesz - bardzo ekologiczne.

        • 2 0

        • tak to nie działa droga Izo, najpierw dostarczasz energię, a potem z niej korzystasz.

          Jeśli nie korzystasz i nie jest to prąd z elektrowni kogeneracyjnej to masz problem z nadwyżką i chłodzeniem. To są zupełne podstawy. Brednie o taśmociągach zostaw dla siebie.

          • 0 0

  • i za auta elektryczne na wungiel ? też będzie. POzorne bio eko jak wyłączanie na 1h prądu (2)

    Czy torba papierowa jest eko ? NIE. Torba wielorazowa z przetworzonego plastiku tak. Pseudo-eko i ich nagonka.

    • 28 3

    • uważam za dewiację pisanie dużego PO w każdym możliwym słowie

      tymbardziej, że nie ma tu nic o polityce

      • 2 3

    • Akumulatory za 10 lat z tych AUT będą plywac tam gdzie plastik obecnie .

      • 10 0

  • Kolejna bzdura i marnowanie pieniedzy na pseudobadania (2)

    Pewnie jakieś granty z jewrouni.
    Takie rozwiązania powinny być na poziomie producentów, a nie biednych mieszkańców. Na razie mieszkańcy mają same kary. Np. Segregujemy śmieci i płacimy coraz więcej. Nie ma to sensu

    • 69 7

    • Segregację i odpowiedzialność zbiorową (1)

      Jako pierwszy wprowadził nielubiany pan z wąsem, operował też pojęciem kapitał ludzki, za to bardzo troszczył się o zwierzątka i nie jadł mięsa.

      Kłamstwem w artykule jest, że torba papierowa jest bardziej ekologiczna od foliowej - nawet pomijając jedno/wielorazowość do jej wytworzenia potrzeba znacznie więcej wody.

      • 8 0

      • Jaskie jeszcze głupoty będziemy musieli uznać

        za prawdy objawione. Do czego jeszcze zmuszą nas światłe władze.

        • 2 0

  • Ja bym proponował bycie eko zacząć od zaprzestania palenia śmieciami i węglem w piecach. (3)

    no niestety jesteśmy dopiero na tym etapie.

    • 18 14

    • A ja, zaprzestania kupowania : (2)

      Co dwa lata smartfona, co 4 lata auta, co pare lat sprzętu AGD i RTV. I innych niepotrzebnych rzeczy

      • 9 1

      • (1)

        Chcesz zabić gospodarkę? (Chin i USA, no ale zawsze :) )

        • 0 1

        • Czyli nasza gospodarkę :)

          Albo eko albo gospodarka :/

          • 0 0

  • Drzewa wycinają, a lewackie pseudo ekologiczne "programiki" forsują. (1)

    Wstyd!

    • 52 3

    • różni ludzie się różnie zachowują

      dlaczego wrzucasz wszystkich do "jednego worka"?

      • 1 7

  • (3)

    Greencoin nie ma być wymieniany na pieniądze. Większość zwraca uwagę właśnie na pieniądze. Jeśli nie będzie pieniędzy, będzie przez chwilę modne, a po chwili zniknie.
    Jeśli będą pieniądze, to chętnie za jakiś czas poczytam, jak kreatywni będą ludzie w oszukiwaniu systemu.
    Tak wiem, chodzi o prowadzenie badań, a nie o efekty.

    • 63 2

    • Greencoin taka kryptowaluta istniał kilka lat temu i jest obecnie martwy. Czyzby proba wskrzeszenia i powrotu na gieldy przez kogos kto nie chce stracic?

      • 10 1

    • Pieniądze będą, ale tylko na badania i realizację projektu - dla uczestników już nie. Ot taka religia ekologiczna jak każda inna religia - na widoku szlachetny cel, a w ukryciu przepływ kasy jest tylko w jednym kierunku.

      • 4 0

    • No i temat na habilitację z konkluzją: pomysł był dobry, ale użytkownik zły.

      • 0 0

  • To jest żart, prawda? Taki 1 kwietnia? (2)

    Przecież każdy kto ma trochę oleju z głowie wie, że "EKO" znaczy inaczej "do depy". Nic co jest eko się nie sprawdza. Siatki eko? Żart. Kubki eko? Żart. Ekojedzenie? Żart i oszustwo. Ja sam kupiłem ostatnio białą eko farbę do sufitu. Malowałem biały sufit 5 razy Pięć! razy a i tak mam cienie i smugi. Zejdźcie mi z oczu tym eko.

    • 45 3

    • "Eko" jak najbardziej się sprawdza. "Eko" oznacza EKOnomiczny dla producenta.
      Ja też miałem problemy z białą farbą "Eko". Tak ze dwadzieścia lat temu. Wtedy zrozumiałem, co na prawdę oznacza "Eko". Od tego czasu unikam wszystkiego, co jest reklamowane jako "Eko" i nie żałuję.

      • 14 2

    • Plastikowe kupki

      To nie eko i nie prestiż

      • 0 0

  • I dodatkowo ekstra bonus na leczenie chorób wywołanych bieganiem, chodzeniem czy jazdą na rowerze w masce. Można to porównać do palenia tytoniu. Tak samo szkodliwe.

    • 26 5

  • Co za brednie ludzie jakie Eko...jak nie LGBT atakuje to zieloni. Dajcie zyc... (1)

    • 44 4

    • Lewactwo = Segregacja,Separacja,Eliminacja.

      • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Żołądź to owoc:

 

Najczęściej czytane