Wiadomości

stat

Hewelianum to nie tylko stare mury

W ramach projektu EKO-Hewelianum teren Fortów zmieni się.Centrum Hewelianum to nie tylko zabytkowe obiekty, interaktywne wystawy i cykl popularno-naukowych wystaw, ale też Poforteczny Park Edukacyjny, którego celem jest ochrona przyrody Grodziska.Czy zwiedzała(e)ś kiedyś forty napoleońskie w Gdańsku?

tak, zarówno budynki, jak i otaczajce je parki

59%

tak, ale tylko budynki

6%

tylko spacerowała(e)m po parku

20%

nie, niegdy nie była(e)m w tej okolicy

15%
- Rewitalizujemy nie tylko zabytkowe budynki, ale także całą przestrzeń wokół - mówi Lucyna Rokitiańska z działu rozwoju i organizacji wystaw Centrum Hewelianum.

EKO-Hewelianum to projekt utworzenia Pofortecznego Parku Edukacyjnego na terenie Fortu Góry Gradowej w Gdańsku. Jest on elementem koncepcji budowy kompleksu edukacyjno - rekreacyjnego. Główną ideą tego projektu jest przede wszystkim ochrona przyrody Grodziska. A jest co chronić, bowiem teren ten to miejsce występowania unikalnych gatunków flory i fauny. Program ma też kształtować wśród najmłodszych proekologiczne postawy.

- Celem projektu EKO-Hewelianum jest zwiększenie atrakcyjności tego miejsca poprzez utworzenie parku miejskiego, udostępnienie mieszkańcom i turystom terenów rekreacyjnych oraz stworzenie edukacyjnych ścieżek ekologicznych - tłumaczy Lucyna Rokitiańska.

W ramach projektu EKO-Hewelianum trwa przebudowa terenów Fortu. Dwa tygodnie temu rozpoczęła się wycinka drzew i krzewów. Docelowo powstaną tam alejki, staną ławki i latarnie.

Oprócz tego odbywają się rozmaite zajęcia i warsztaty. - Podczas Bałtyckiego Festiwalu Nauki odbędą się w Centrum Hewelianum zajęcia pod tytułem "Eko-detektyw". W trakcie warsztatów uczestnicy będą mieli możliwość pobrania próbek wody oraz gleby i samodzielnego ich przebadania pod okiem doświadczonego biologa. Jest to jedna z przykładowych aktywności Centrum Hewelianum w propagowaniu i popularyzacji wiedzy ekologicznej - dodaje Rokitiańska.

Przebudowa Fortów ma zakończyć się w połowie 2012 r.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (41)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Polityka prywatności
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Informacje

REKLAMA

Wydarzenia

Sprawdź się

Poziom:

Klif położony poza strefą oddziaływania fal, to: