Wiadomości

I religia i etyka wliczane do średniej? Projekt MEN

Szykują się zmiany w ocenach końcowych z religii i etyki. Do średniej będą liczyły się oba stopnie (jeśli uczeń chodzi na jedne i drugie zajęcia).
Szykują się zmiany w ocenach końcowych z religii i etyki. Do średniej będą liczyły się oba stopnie (jeśli uczeń chodzi na jedne i drugie zajęcia). fot. Krzysztof Mystkowski/KFP

Od września uczniom, którzy uczęszczają w szkole zarówno na religię, jak i etykę, do średniej będą wliczane oceny z obu tych przedmiotów. To nowy projekt Ministerstwa Edukacji Narodowej, który skierowany został do konsultacji.Czy oceny z religii/etyki powinny być wliczane do średniej?

tak, to ocena, jak każda inna 11%
raczej nie - wybór tego przedmiotu powinien być uwarunkowany potrzebą duchową, a nie nadzieją na wysoką ocenę 22%
nie, to przedmiot nieobowiązkowy 67%
zakończona Łącznie głosów: 722
Uczniowie, którzy od września br. uczęszczać będą na lekcje religii i etyki, zyskają szansę na podciągnięcie swojej końcowej średniej. Do konsultacji trafił właśnie projekt MEN, zgodnie z którym wliczane będą do niej stopnie z obu tych przedmiotów.

- Rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów w szkołach publicznych doprecyzowuje sposób wpisywania na świadectwo ukończenia szkoły ocen z religii i etyki - mówi Anna Ostrowska, rzecznik prasowy MEN. - Na świadectwie miałyby być wpisywane: pozioma kreska w przypadku ucznia, który nie uczęszczał ani na religię, ani na etykę, ocena z religii albo etyki, jeżeli uczeń uczęszczał tylko na jedne z tych zajęć lub dwie oceny w sytuacji, gdy uczeń uczęszczał na religię i na etykę.
Również do tej pory do średniej ocen wliczano stopnie z religii lub etyki, ale na innych zasadach. W przypadku, gdy uczeń uczęszczał jednocześnie na oba zajęcia ze stopni wyliczana była średnia ocena, widoczna na świadectwie końcowym.

Czytaj również: Stała liczba dzieci idących do pierwszej komunii

Przypomnijmy, że ani religia, ani etyka nie są przedmiotami obowiązkowymi, a o obecności na zajęciach decyduje rodzic z dzieckiem. W ubiegłym roku sprawdziliśmy, czy zajęcia te cieszą się wśród uczniów trójmiejskich szkół zainteresowaniem. Okazało się, że tak - szczególnie w przypadku religii, choć nie zabrakło uczniów z obu tych przedmiotów. Czytaj więcej: Chodzą na religię mimo że nie jest obowiązkowa

Opinie (220) 5 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie ryby żyją w Bałtyku?