Wiadomości

stat

I religia i etyka wliczane do średniej? Projekt MEN

Szykują się zmiany w ocenach końcowych z religii i etyki. Do średniej będą liczyły się oba stopnie (jeśli uczeń chodzi na jedne i drugie zajęcia).
Szykują się zmiany w ocenach końcowych z religii i etyki. Do średniej będą liczyły się oba stopnie (jeśli uczeń chodzi na jedne i drugie zajęcia). fot. Krzysztof Mystkowski/KFP

Od września uczniom, którzy uczęszczają w szkole zarówno na religię, jak i etykę, do średniej będą wliczane oceny z obu tych przedmiotów. To nowy projekt Ministerstwa Edukacji Narodowej, który skierowany został do konsultacji.Czy oceny z religii/etyki powinny być wliczane do średniej?

tak, to ocena, jak każda inna 11%
raczej nie - wybór tego przedmiotu powinien być uwarunkowany potrzebą duchową, a nie nadzieją na wysoką ocenę 22%
nie, to przedmiot nieobowiązkowy 67%
zakończona Łącznie głosów: 722
Uczniowie, którzy od września br. uczęszczać będą na lekcje religii i etyki, zyskają szansę na podciągnięcie swojej końcowej średniej. Do konsultacji trafił właśnie projekt MEN, zgodnie z którym wliczane będą do niej stopnie z obu tych przedmiotów.

- Rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów w szkołach publicznych doprecyzowuje sposób wpisywania na świadectwo ukończenia szkoły ocen z religii i etyki - mówi Anna Ostrowska, rzecznik prasowy MEN. - Na świadectwie miałyby być wpisywane: pozioma kreska w przypadku ucznia, który nie uczęszczał ani na religię, ani na etykę, ocena z religii albo etyki, jeżeli uczeń uczęszczał tylko na jedne z tych zajęć lub dwie oceny w sytuacji, gdy uczeń uczęszczał na religię i na etykę.
Również do tej pory do średniej ocen wliczano stopnie z religii lub etyki, ale na innych zasadach. W przypadku, gdy uczeń uczęszczał jednocześnie na oba zajęcia ze stopni wyliczana była średnia ocena, widoczna na świadectwie końcowym.

Czytaj również: Stała liczba dzieci idących do pierwszej komunii

Przypomnijmy, że ani religia, ani etyka nie są przedmiotami obowiązkowymi, a o obecności na zajęciach decyduje rodzic z dzieckiem. W ubiegłym roku sprawdziliśmy, czy zajęcia te cieszą się wśród uczniów trójmiejskich szkół zainteresowaniem. Okazało się, że tak - szczególnie w przypadku religii, choć nie zabrakło uczniów z obu tych przedmiotów. Czytaj więcej: Chodzą na religię mimo że nie jest obowiązkowa

Opinie (220) 5 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Źródła energii odnawialnej to: