• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Instytut Morski będzie częścią gdyńskiego uniwersytetu

Wioleta Stolarska
11 września 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
Akademia Morska od 1 września 2018 roku formalnie zmieniła nazwę na Uniwersytet Morski w Gdyni. Akademia Morska od 1 września 2018 roku formalnie zmieniła nazwę na Uniwersytet Morski w Gdyni.

Od 1 października Instytut Morski w Gdańsku (IM) stanie się częścią Uniwersytetu Morskiego w Gdyni (UM). Tym samym instytut stanie się jednostką organizacyjną uczelni, podobnie jego wydziały, a pracownicy instytutu staną się pracownikami uniwersytetu, jak również pracownikami badawczymi. Jak zapewniają władze UM: "instytut zachowa samodzielność i autonomię w działaniu, a realizowane projekty będą kontynuowane".



Decyzję w sprawie włączenia Instytutu Morskiego w Gdańsku w struktury Uniwersytetu Morskiego w Gdyni podjął Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Z wnioskiem w sprawie połączenia instytucji wystąpiła gdyńska uczelnia.

Czytaj też: Gowin przekazał ponad 15 mln zł w obligacjach dla Uniwersytetu Morskiego

Jeszcze na etapie konsultacji i prac Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej nad oceną zasadności włączenia instytutu w struktury uniwersytetu władze UM deklarowały, że instytut zachowa samodzielność i autonomię w działaniu. Rektor UMG prof. Janusz Zarębski zapewnia też, że wynagrodzenie pracowników instytutu po połączeniu obu instytucji ma szansę wzrosnąć zgodnie z uczelnianym systemem wynagradzania. Jak przekonuje gdyńska uczelnia: "nie są planowane żadne rewolucyjne zmiany, zachowana zostanie ciągłość prac projektowych, a zespoły robocze instytutu mają pozostać w takim samym składzie jak dotychczas".

- Moim zadaniem jest dbanie o rozwój uczelni, wzmocnienie jej w obszarze badawczo-rozwojowym, taki kierunek znalazł aprobatę obu ministrów - mówi prof. Janusz Zarębski, rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. - Decyzja Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego jest logiczną konsekwencją przyjętej przez polski rząd strategii zarysowanej w Planie na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, a jej zasadniczym skutkiem będzie utworzenie silnego ośrodka badań zajmującego się wyzwaniami dotyczącymi szeroko pojętej gospodarki morskiej. Wspólnie mamy szansę stać się takim silnym ośrodkiem. Sięgając po zewnętrzne finansowanie oraz występując w negocjacjach biznesowych jako uniwersytet z dobrze funkcjonującym instytutem, posiadamy większe portfolio.
Czytaj też: UG w elitarnym gronie 17 międzynarodowych konsorcjów

Specjalny zespół do połączenia instytucji



Pod koniec sierpnia, kiedy weszło w życie rozporządzenie ministra ws. połączenia instytucji, powołano zespoły robocze złożone z pracowników obu instytucji, które mają przygotować technicznie IM i UM do połączenia się.

Analiza wniosku połączenia instytutu z uniwersytetem trwała pół roku - od stycznia do maja 2019 roku. W styczniu powołany został przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zespół, jego zadaniem była ocena stanu majątkowego i skutków włączenia instytutu w struktury UM. W skład zespołu wchodzili przedstawiciele Instytutu Morskiego w Gdańsku, Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, przedstawiciele MGMiŻŚ oraz MNiSW.

- Nie było protestów środowiska, do zespołu wpłynął jedynie list Komitetu Badań Morza PAN, jego stanowisko było analizowane przez zespół, który wypracował rekomendacje dla ministra GMiŻŚ. Natomiast na etapie konsultacji gotowego rozporządzenia nikt już nie wnosił zastrzeżeń - informuje UM.
Czytaj też: NIK: "Akademia Morska źle zarządza majątkiem"

Instytut Morski prowadzi innowacyjne badania związane z bezpieczeństwem i ochroną środowiska. Instytut Morski prowadzi innowacyjne badania związane z bezpieczeństwem i ochroną środowiska.

Połączenie instytucji zagrożeniem dla prac badawczych



We wspomnianym liście Komitet Badań Morza Polskiej Akademii Nauk przekonywał, że "wprowadzenie w życie koncepcji połączenia obu instytucji stwarza poważną groźbę dezorganizacji badań morza w Polsce i wyrządzi im niepowetowaną szkodę".

- Jesteśmy przekonani, że połączenie tych dwóch jednostek w żaden sposób nie polepszy systemu kształcenia na uniwersytecie, albowiem pracownicy Instytutu Morskiego nie prowadzą zajęć dydaktycznych i nie mają w tym zakresie doświadczenia. Zaś zaangażowanie władz Uniwersytetu Morskiego do prowadzenia wyspecjalizowanych projektów komercyjnych, w których istotne jest szybkie podejmowanie często ryzykownych decyzji, z pewnością zaburzy proces sprawnego reagowania na potrzeby projektów prowadzonych przez Instytut Morski - przekonywał Komitet. - Prowadzone w Instytucie Morskim w Gdańsku prace i działania w zakresie oceny środowiskowej, społecznej i ekonomicznej przedsięwzięć związanych z budownictwem morskim (np. farmy wiatrowe, rurociągi podwodne) są istotnymi elementami badań i wykorzystania praktycznego środowiska morskiego. Ich całkowite lub chociażby okresowe zaniechanie spowoduje szkody związane z dezorganizacją obecnie prowadzonych przedsięwzięć, a ponadto uszczupli w sposób istotny potencjał naszego kraju w zakresie działalności badawczo-rozwojowej na morzu - informowano.

50 lat badań naukowców



Instytut Morski jest jednostką naukowo-badawczą, od ponad 50 lat ściśle związaną z gospodarką morską. Wykonuje prace naukowo-badawcze i wdrożeniowe, opracowuje studia i ekspertyzy oraz udziela konsultacji i doradztwa w zakresie: gospodarki transportowej, ekonomiki i prawa morskiego, modernizacji i eksploatacji portów, hydrotechniki morskiej, geotechniki, oceanografii operacyjnej, monitoringu Południowego Bałtyku i zapobiegania zagrożeniom, gospodarki wodnej i inżynierii morskiej, ochrony i kształtowania środowiska, ekologii morza, zagospodarowania regionu nadmorskiego, tworzenia baz danych i monitoringu zjawisk ciągłych oraz nowych technologii i gospodarki elektronicznej. Badania IM wspomagają liczne pracownie i laboratoria.

Miejsca

Opinie (119) 9 zablokowanych

  • Błąd w sztuce? Gdzieś? U kogoś?

    A może IM jest po prostu za dobry jako lider?

    • 13 1

  • skandal ! (1)

    Wieloletni Dyrektor Instytutu wnosił zastrzeżenia m. in. do Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej czy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego przedstawiając liczne argumenty że łączenie obu instytucji nie ma sensu bo ośrodki te działają m. in. w zupełnie innych dyscyplinach naukowych i zajmują się innymi tematami zarówno w kwestiach naukowych jak i pracach komercyjnych. Obie instytucje do tej pory nawet nigdy nie współpracowały. Dyrektor oczywiście został przez Ministra Grubarczyka odwołany i na jego miejsce ludzie z ministerstwa dosłownie do Instytutu wprowadzili nowego dyrektora. Nowy dyrektor to oczywiście pracownik Uniwersytetu Morskiego, który był członkiem komisji oceniającej celowość włączenia IM do UM. Na etapie tych pseudo konsultacji społecznych, które odbyły się w 3 dni nowy napisał tylko że nie wnosi żadnych zastrzeżeń do projektu włączenia i sprawa załatwiona. Cały dorobek naukowy i majątek Instytutu zostanie przejęty przez Uniwersytet. Zainteresowanym tematem polecam niezwykłą biografię Rektora UM , który wystąpił do Ministra Gróbarczyka z wnioskiem o włączenie Instytutu do UM. ;)

    • 39 2

    • Niezła afera...

      Gdzie moralność gdzie dbałość o ludzi?

      • 10 0

  • (2)

    Uważam, że powołanie Uniwersytetu Morskiego jest błędem zwłaszcza w sytuacji, gdy w Trójmieście mamy Uniwersytet Gdański, uczelnię o światowej renomie; to zbyteczne dublowanie i marnowanie potencjałów naukowo-badawczych, nie mówiąc już o kosztach, wszak oba Uniwersytety w przeważającej mierze utrzymywane są z pieniędzy podatników. Może to wyglądać bardziej na chęć zaspokojenia osobistych ambicji środowiska gdyńskiego niż odpowiedź na rzeczywiste potrzeby.

    • 12 6

    • to nie to samo (1)

      Uniwersytet Gdański to uczelnia prestizowa Akademia Morska w Gdyni również i będzie coraz bardziej rosła w siłę ! zobaczycie !

      • 1 8

      • rzeczywiście to nie to samo

        Rozumiem lokalny (uczelniany) entuzjazm "haliny"ale jak świat światem zawsze każda ze znanych szkół morskich była, jest i będzie (jak by nie zaklinać rzeczywistości) wyższą szkołą zawodową. To nie jest wstyd. Takie szkoły są niezbędne . Kto czyta nie tylko posty wie że Uniwersytet (łac. universitas magistrorum et scholarium, 'ogół nauczycieli i uczniów') to jest najstarszy rodzaj uczelni o charakterze nietechnicznym, której celem jest przygotowanie kadr pracowników naukowych oraz kształcenie wykwalifikowanych pracowników.
        I tak mogłoby pozostać gdyby nie chore ambicje pchające tę sytuację w oparach obłędu na krawędź przepaści. "Dmuchamy" sztuczne byty żeby każde nawet małe miasto mogło czuć cię jak Kraków. Po co? Żeby kształcić specjalistów którzy przychodząc do przyszłego pracodawcy dumnie wypinając pierś chwalić się że znają Worda i Exela (ale o tabelach przestawnych nawet nie słyszeli) - czyli potrafią pisać i czytać - czy naprawdę o to chodzi?

        • 10 0

  • Uniwersyet w Gdyni ??? (1)

    To Gdynia ma uniwersytet ??? od kiedy ???? i czemu łączy sie z gdanskim instytutem morskim ??? bez sensu ,to nie lepiej połączyć Instytut z jakąś gdanska uczelnią? ?? Wydzialem Oceanofrafii na PG np ... kto to wymysla ???

    • 15 4

    • kto wymysla.? kolega rektor z kolegą ministrem...

      • 21 0

  • Nie będzie niczego

    Słowa jak widać prorocze....

    • 13 1

  • IM. Był jeszcze, a może nadal jest, MIR. I działał wiele lat. I tylko ryb już nie ma. I co?

    • 4 0

  • komitet (1)

    to ten komitet nie ma w składzie nazwisk?

    • 7 0

    • Komitet

      Ma ale zostały zanominizowane

      • 1 0

  • Pisowski minister więc wiadomo dlaczego taka decyzja...

    • 8 2

  • gifty

    Hmmm... Jakby to ująć?? Zawłaszczenie?? Wrogie przejęcie?? O! Wiem! Podarunki dla Januszka od Groo: kamienica, IMOR, trochę sprzętu, grunty. Reszta się nie liczy.

    • 14 2

  • czyżby przygrywka do przejęcia Gdańska przez Gdynię?

    ;)

    • 2 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Science Cafe. Przyszłość zapisana w genach? Epigenetyka w skali

20 zł
wykład, sesja naukowa, warsztaty

Gdynia ScienceSlam

sesja naukowa

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie ptaki żywią się rybami?

 

Najczęściej czytane