- 1 Znane osoby, które studiowały w Trójmieście (58 opinii)
- 2 Po semestrze rezygnuje nawet 1/3 studentów (137 opinii)
- 3 75 lat wyjątkowej szkoły z Gdyni (35 opinii)
- 4 Jest z Gdańska i inspiruje cały świat (20 opinii)
- 5 Zmianowość w szkołach, czyli gdy dziecko zaczyna szkołę o godz. 15 (154 opinie)
- 6 Gdańscy nauczyciele i dyrektorzy roku (54 opinie)
Jak dostać się na medycynę - co zdawać na maturze i jak się przygotować?
Rekrutacja na studia medyczne co roku wzbudza dużo emocji, to jedne z najbardziej obleganych kierunków przez kandydatów. Tylko w tym roku na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym o jedno miejsce na kierunku lekarsko-dentystycznym starały się 24 osoby, z kolei na kierunek lekarski aplikowało nieco ponad 11 os. na miejsce. Jak dostać się na medycynę? Jakie wyniki trzeba osiągnąć? Jakie przedmioty są brane pod uwagę?
Uczelnie wyższe w Trójmieście - prywatne i publiczne

Rekrutacja na studia medyczne. Liczba miejsc jest ograniczona
Liczba miejsc na kierunkach medycznych jest ograniczona. Uczelnia przygotowuje rekrutację zgodnie z projektem Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie limitu przyjęć.
I tak na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym na studia na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym utworzono 326 miejsc na kierunek lekarski - jednolite studia magisterskie prowadzone (stacjonarne) w języku polskim, 171 miejsc na kierunek lekarski (niestacjonarne) w języku polskim oraz 50 miejsc na jednolite studia magisterskie (stacjonarne i niestacjonarne) w języku angielskim.
W przypadku kierunku lekarsko-dentystycznego projekt Rozporządzenia Ministra Zdrowia zakłada 47 miejsc na jednolite studia magisterskie (stacjonarne) w języku polskim i 22 miejsca na studia (niestacjonarne) w języku polskim.
Limit przyjęć na kierunek farmacja to 145 miejsc (142 dla obywateli polskich, 3 dla cudzoziemców). Na analityce medycznej całkowity limit miejsc wynosi 57 (55 dla obywateli polskich i 2 dla cudzoziemców).
- Podczas tegorocznej rekrutacji najpopularniejszy okazał się kierunek lekarsko-dentystyczny, na który o jedno miejsce starały się niemal 24 osoby (23,82 os. na miejsce, 1 120 kandydatów). Sporym zainteresowaniem cieszyły się również: kierunek lekarski - 11,19 os. na miejsce (3 647 kandydatów), analityka medyczna, na którą o jedno miejsce starało się ponad 5 osób (5,67 os. na miejsce, 312 kandydatów) oraz farmacja - 605 kandydatów (4,26 os. na miejsce) - informuje dr hab. Sławomir Wójcik, kierownik Działu Rekrutacji GUMed.

Z jakim wynikiem na medycynę?
Medycyna to wymarzony kierunek dla wielu licealistów. Właśnie dlatego tak trudno się na nią dostać. Zdarza się, że kandydaci nie poddają się po jednej nieudanej rekrutacji i próbują aplikować w kolejnych latach z poprawionymi wynikami egzaminów maturalnych. Jak przekonują studenci, rok, dwa czy nawet trzy lata opóźnienia w przypadku studiów medycznych niewiele zmienia.
Jak dostać się na medycynę i nie zwariować? Kluczem do sukcesu jest oczywiście odpowiedni wynik egzaminów maturalnych, pomogą też osiągnięcia w konkursach czy olimpiadach.
Progi punktowe każdego roku są inne w zależności od uczelni. Sprawdziliśmy, jak wyglądały wyniki kandydatów ubiegających się o miejsca na kierunkach medycznych podczas tegorocznej rekrutacji 2022/23 na studia medyczne na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.
I tak w przypadku studiów stacjonarnych na kierunek lekarski 76,4 proc. kandydatów to maturzyści 2022, jednak aż 23,6 proc. osób aplikujących na medycynę to osoby, które maturę pisały w roku 2021 lub jeszcze wcześniej. W przypadku kierunku lekarsko-dentystycznego 71,9 proc. kandydatów to tegoroczni maturzyści, a aż 28,1 proc. osoby wcześniej zdające maturę.
Jeszcze więcej osób zdających maturę w ubiegłych latach aplikuje, ponownie wybierając studia niestacjonarne. Na kierunek lekarski w tym roku kandydowało 65 proc. maturzystów 2022 i aż 35 proc. osób zdających maturę wcześniej. W przypadku kierunku lekarsko-dentystycznego 59,6 proc. kandydatów to tegoroczni maturzyści, a aż 40,4 proc. osoby wcześniej zdające maturę.
To doskonały dowód na to, że kandydatów na medycynę porażki nie zrażają.
Z jakim wynikiem matury na medycynę? Z wyników tegorocznej rekrutacji na kierunek lekarski (stacjonarny) wynika, że średni wynik wszystkich kandydatów wyniósł 90,4 pkt. Z czego tegoroczni maturzyści mieli średnio 91, a ubiegłoroczni (w tegorocznej rekrutacji) 89,3 pkt.
Z kolei średni wynik obowiązkowego przedmiotu - biologii na kierunek lekarsko-dentystyczny (stacjonarny) wynosił 87,9 pkt. Z czego tegoroczni maturzyści mieli średnio 88,7, a ubiegłoroczni (w tegorocznej rekrutacji) 85 pkt.
Osoby kandydujące na farmacje o najlepszy wynik starały się z egzaminu maturalnego z chemii - tu średni wynik wszystkich kandydatów wyniósł 52,7 pkt. Z czego tegoroczni maturzyści mieli średnio 52,5, a ubiegłoroczni (w tegorocznej rekrutacji) 50,2 pkt.
Na grafikach przedstawiamy szczegółowe dane z rekrutacji na studia medyczne 2022/23 na GUMed:

Jakie wymagania rekrutacyjne na medycynę?
Jakie przedmioty trzeba zdawać na maturze, żeby aplikować na studia medyczne? Wymagania oczywiście mogą różnić się w zależności od uczelni oraz trybu studiów. Najczęściej wymaganymi przedmiotami maturalnymi są jednak: biologia, chemia, fizyka, matematyka.
Wymagania na kierunkach medycznych na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym:
Podstawą ustalenia kolejności kandydatów na listach rankingowych jest wynik kwalifikacji ustalany na podstawie wyników egzaminów maturalnych. W rekrutacji uwzględniane są również osiągnięcia w ogólnopolskich olimpiadach stopnia centralnego, olimpiadach międzynarodowych oraz konkursach. Sposób obliczenia wyniku kwalifikacji zależy od: rodzaju posiadanej matury oraz ustalonych zasad kwalifikacji dla danego kierunku studiów.
Studia na kierunku lekarskim trwają 6 lat, z kolei na kierunku lekarsko-dentystycznym 5 lat. Tu wymagania są takie same.
Wymaganym przedmiotem na poziomie rozszerzonym na świadectwie dojrzałości jest w pierwszej kolejności biologia oraz jeden przedmiot do wyboru spośród: chemia, fizyka, matematyka.
Kwalifikacja kandydatów na studia odbywa się na zasadzie konkursu. Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na kierunek lekarski mogą uzyskać maksymalnie 200 punktów (2 × 100 punktów za poszczególny przedmiot). O przyjęcie na studia ubiegać się mogą wyłącznie osoby, które otrzymają co najmniej 50 proc. maksymalnej liczby punktów możliwych do uzyskania w procesie rekrutacji (100 pkt). Dla kandydatów na jednolite studia magisterskie z taką samą punktacją wprowadza się dodatkowe kryterium przyjęcia. Pierwszeństwo na liście rankingowej mają osoby posiadające wyższy wynik z egzaminu maturalnego z biologii na poziomie rozszerzonym.

Studia na kierunku farmacja trwają 5 lat, student odbywa też 6-miesięczną praktykę zawodową. Wymaganym przedmiotem na poziomie rozszerzonym na świadectwie dojrzałości jest w pierwszej kolejności chemia oraz jeden przedmiot do wyboru spośród: biologia, fizyka, matematyka.
Kwalifikacja kandydatów na studia odbywa się na zasadzie konkursu. Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na kierunek farmacja mogą uzyskać w wyniku postępowania kwalifikacyjnego maksymalnie 200 punktów (2 × 100 punktów za poszczególny przedmiot). O przyjęcie na studia ubiegać się mogą wyłącznie osoby, które otrzymają co najmniej 30 proc. maksymalnej liczby punktów możliwych do uzyskania w procesie rekrutacji (60 pkt).
Dla kandydatów na jednolite studia magisterskie z taką samą punktacją wprowadza się dodatkowe kryterium przyjęcia. Pierwszeństwo na liście rankingowej mają osoby posiadające wyższy wynik z egzaminu maturalnego z chemii na poziomie rozszerzonym.

Z kolei studia na kierunku analityka medyczna trwają 5 lat. Tu wymaganym przedmiotem na poziomie rozszerzonym na świadectwie dojrzałości jest w pierwszej kolejności biologia oraz jeden przedmiot do wyboru spośród: chemia, fizyka, matematyka.
Kwalifikacja kandydatów na studia odbywa się na zasadzie konkursu. Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na kierunek farmacja mogą uzyskać w wyniku postępowania kwalifikacyjnego maksymalnie 200 punktów (2 × 100 punktów za poszczególny przedmiot). O przyjęcie na studia ubiegać się mogą wyłącznie osoby, które otrzymają co najmniej 30 proc. maksymalnej liczby punktów możliwych do uzyskania w procesie rekrutacji (60 pkt).
Dla kandydatów na jednolite studia magisterskie z taką samą punktacją wprowadza się dodatkowe kryterium przyjęcia. Pierwszeństwo na liście rankingowej mają osoby posiadające wyższy wynik z egzaminu maturalnego z biologii na poziomie rozszerzonym.
Miejsca
Opinie wybrane
-
2022-08-30 10:34
Pielegniarstwo (21)
to bylo moje marzenie, ale posluchalam mojej mamy, ze nie mam wystarczajaco empatii, zeby wykonywac ten zawod. No to jestem ksiegowa i szczerze nie znosze tej pracy. Taka rada dla maturzystow, to wy bedziecie pracowac w wybranym zawodzie kilkadziesiat lat, nie wasi rodzice. Sluchajcie siebie.
- 191 3
-
2022-08-30 11:10
(1)
Niestety, rodzice nie zawsze chcą dobrze dla swoich dzieci.
A poza tym, patrzą bardziej na inne aspekty, pewność zatrudnienia etc.
Szkoda, że w Polsce nie ma doradztwa zawodowego z prawdziwego zdarzenia.- 33 2
-
2022-08-30 11:38
Tez bardzo zaluje. Teraz to dla mnie juz troche za pozno. Nie mam warunkow na studia dzienne i tak rozmyslam czasem co powinnam ze soba zrobic, zeby nie utknac w pracy, ktorej nie lubie i w branzy, w ktorej nie chce sie rozwijac.
- 28 0
-
2022-08-30 11:27
(6)
Ja skończyłam pielęgniarstwo, bardzo mi się podobało na studiach. Natomiast ja nie mam empatii i nie przepracowałam ani jednego dnia. Szkoda że wcześniej tego nie wiedziałam
- 19 0
-
2022-08-30 11:51
(4)
A gdzie Pani teraz pracuje? Mam troche kolezanek, ktore byly pielegniarkami i sie przebranzowily, glownie na beauty. Ostrzykiwanie ust, zabiegi z osoczem itp.
- 6 3
-
2022-08-30 15:33
Zostałam programistkom (3)
Zarabiam super ale nie lubię tej pracy
- 1 11
-
2022-08-30 15:53
Ja zostałem z programistom. (1)
Nie lubię go, ale dobrze zarabia.
- 12 1
-
2022-08-30 16:24
Dajesz programistom.
A zostałeś jak już z programistą.
- 8 1
-
2022-08-30 16:12
Takie elitarne studia medyczne a błąd aż oczy bolą
Zostałam (tą) programistką.
W pracy pomagam (tym) programistkom.- 15 0
-
2022-08-30 13:23
ja akurat mam znajomą farmaceutkę co zrobiła studia pielęgniarskie i sobie bardzo chwali. Co prawda w warszawie
mieszka, ale robi np. wlewy witaminowe czy inne cuda i bardzo sobie chwali zarobki i warunki pracy. Ze szpitale godzinę od warszawy płacą 100 zł brutto za godzine już nie mówię.
- 8 1
-
2022-08-30 14:25
Przykro mi:( (3)
Pamiętaj, że nigdy nie jest za późno na spełnianie marzeń:)
- 9 0
-
2022-08-30 15:33
Nawet po śmierci? (1)
- 2 1
-
2022-08-30 16:25
Zwłaszcza wówczas
- 6 0
-
2022-08-31 10:14
Niby tak, ale wiesz, juz trzeba te marzenia troche dostosowac pod rzeczywistosc. Moze jak dzieci podrosna ;)
- 1 0
-
2022-08-30 18:36
Ja tez posluchalem rodzicow. (4)
Zostalem inzynierem i mecze sie w h**. 5 cyfrowa kwota w ogole mnie nie leczy. Moglbym miec mniej jako historyk lub archeolog. Za pozno na zmiane. Jeszcze 20 lat do emerytury.
- 9 3
-
2022-08-31 08:33
(2)
To masz 45 lat,ruszaj z nowymi wyzwaniami!
- 3 0
-
2022-08-31 12:06
Musialbym rozwod pierw wziąć. (1)
zona nie zaakceptuje pensji 3k. Mi tam starczy :)
- 2 0
-
2022-08-31 20:45
to niech
zarobi...
- 1 0
-
2022-08-31 20:44
w ch***...
Widac zes inzynier...
Ale wszystko przed toba, widzisz, ze jest cos do zrobienia...- 3 0
-
2022-08-31 08:30
(1)
Ja jestem pielęgniarką z długim stażem,spróbowałam księgowosci i też to nie dla mnie.Zawsze możesz spróbować,3 lata studiów ale na praktykach ocenisz czy to ci odpowiada.Może warto?
- 4 0
-
2022-08-31 10:17
Moze i tak. Jak mam jeszcze kilkadziesiat lat pracowac do emerytury, to warto by chociaz bylo dac sobie szanse.
- 2 0
-
2022-08-31 17:41
mój kumpel spełnił życzenie swojej mamy i skończył elektryczny na PG
po wszystkim powiedział że to p....li i wyjechał do anglii. Został suwnicowym. Pamiętam że zawsze był świetny z fizyki, ale "inżynier elektryk" to nie było jego marzenie. Tak więc wybierajmy to co lubimy bo tylko coś co się lubi zapewni że będziemy w tym dobrzy. Wiem ze socjolog czy politolog będzie miał problemy z pracą, ale wybitny politolog takową znajdzie, a nawet jeśli nie to wcale nie będzie miał gorzej niż mój kumpel. Bo suwnicowym zawsze można zostać.
- 3 0
-
2022-08-30 13:49
Ale to trzeba mieć łeb (5)
aby takie wyniki z matur wykręcić
Jeszcze rozumiem super przygotowanie się do jednego rozszerzenia, ale trzech-czterech to łeb jak sklep
szacun- 47 9
-
2022-08-30 21:14
Kujon to nie geniusz (2)
- 6 9
-
2022-08-31 17:43
no matmy czy fizyki to raczej nie wykujesz (1)
albo to czujesz albo nie umiesz
- 7 1
-
2022-09-02 16:25
Fizyka to śmiech
Najłatwiejsze rozszerzenie od lat. Materiał do opanowania od zera w plus-minus 8 tygodni. Matematyka wymaga dużo większego wyćwiczenia, a biol-chem ma znacznie szerszy zakres.
- 1 3
-
2022-08-31 10:26
Bez korepetycji ani rusz (1)
Pamiętaj, że wszystkie te dzieciaki chodzą długo długo przed maturą na korepetycje, z biologii, chemii, matmy, angielskiego... Nie chodzi wcale o łeb jak sklep, dla każdego kto chce, jest to osiągalne. Pytanie, czy chce się potem badać nie zawsze czystych i przyjemnych ludzi, wąchać zapachy szpitalne wydalin, brać odpowiedzialność za źle diagnozy
Pamiętaj, że wszystkie te dzieciaki chodzą długo długo przed maturą na korepetycje, z biologii, chemii, matmy, angielskiego... Nie chodzi wcale o łeb jak sklep, dla każdego kto chce, jest to osiągalne. Pytanie, czy chce się potem badać nie zawsze czystych i przyjemnych ludzi, wąchać zapachy szpitalne wydalin, brać odpowiedzialność za źle diagnozy czy zabiegi, oglądać rozwalone głowy i kości. Kwestia upodobań zawodowych. Z wiekiem zrozumiałam, że to wcale nie jest taka przyjemna i fajna praca jaką się wydaje być w serialach. Są inne, też bardzo rozwojowe i ambitne. Udanych wyborów każdemu!
- 6 3
-
2022-08-31 18:00
Korepetycje u odpowiednich ludzi.
- 3 2
-
2022-08-30 10:51
No i super (2)
Będąc dopiero w szpitalu uck na oddziale zobaczyłem jaka rzesza młodych lekarzy tam pracuje. Zawsze szanowałem ambitną młodzież, warto rozwijać zainteresowania, właściwie dobierać sobie znajomych . Pamiętajcie jesteście przyszłością tego narodu życzę wam dużo empatii , serca i wytrwałości.
- 110 11
-
2022-08-30 16:43
Chciałbym się dostać na praktykę (1)
Ginekologiczną. Gdzie mam się zgłosić?
- 0 13
-
2022-08-30 17:26
Jako pacjent?
Jeśli do poradni to proszę się zgłosić do poradni. Jak na oddział to do szpitala. Chyba że przez "praktykę ginekologiczną" rozumie pan "zostać ginekologiem", w takim razie proszę się zgłosić na maturę z chemii i biologii a później na studia medyczne.
- 11 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.