Wiadomości

stat

Jak przetrwać pierwsze miesiące na studiach? Uczelnie pomagają "pierwszakom"

Przed studentami pierwszego roku trudny czas i oswajanie się z nowym otoczeniem.
Przed studentami pierwszego roku trudny czas i oswajanie się z nowym otoczeniem. Fot. Magdalena Siwerska

Przeprowadzka do nowego miejsca, nowi wykładowcy i znajomi, większe partie materiału do przyswojenia - początki na studiach nie należą do łatwych. Uczelnie próbują jednak temu zaradzić i organizują m.in. wyjazdy integracyjne i kursy wyrównawcze. To tutaj student uczy się "sztuki przetrwania" i zdobywa wiedzę, która przyda mu się już od pierwszych miesięcy na studiach.Czy uważasz, że właściwie wybrałe(a)ś kierunek studiów?

tak, na szczęście kierunek spełnił moje oczekiwania

47%

nie do końca, ale to wina m.in. moich mylnych wyobrażeń

25%

nie, drugi raz nie wybrał(a)bym kierunku, który studiowałe(a)m

28%
  • zakończona

  • łącznie głosów: 211
Pierwszy rok studiów to czas prawdziwej próby i egzamin z samodzielnego życia. Nic dziwnego, że większość świeżo upieczonych studentów już zawczasu próbuje się dowiedzieć, co tak naprawdę ich czeka w najbliższej przyszłości. Informacje przekazywane pocztą pantoflową i opinie zasłyszane od starszych kolegów to popularna i najłatwiejsza metoda na przygotowanie się do nowej rzeczywistości.

- Z jednej strony jest radość, że dostałam się na wymarzone studia, że czeka mnie nowy etap. Z drugiej strony, nie wiem do końca, czego się spodziewać. Rozpytuję znajomych, którzy już studiują, ale i tak mam sporo obaw - przyznaje Ela z Malborka, która w października dołączy do studiujących prawo na Uniwersytecie Gdańskim.
Kierunek: adapciak

Młodzi ludzie chętnie korzystają też z innych możliwości, które ułatwią im przestawienie się na studenckie tory. Dużą popularnością cieszą się m.in. tzw. adapciaki. Kilkudniowe wyjazdy integracyjne organizują trójmiejskie samorządy studenckie. Swoje adapciaki ma m.in. Politechnika Gdańska, Uniwersytet Gdański czy Akademia Morska w Gdyni. Za kilkaset złotych studenci spotykają się z przedstawicielami uczelnianego życia i spędzą czas we własnym gronie. W wydarzeniu bierze zazwyczaj udział kilkadziesiąt osób.

- W ramach obozu przyszli studenci będą mogli wziąć udział m.in. w spotkaniu z władzami uczelni, szkoleniach, zabawach integracyjnych, zawodach sportowych, pokazach filmów czy koncertach. Ponadto Parlament Studentów UG przygotowuje szkolenia z zakresu praw i obowiązków studenta dla osób rozpoczynających studia na naszej uczelni. Przyszli żacy mogą poznać najważniejsze akty prawne obowiązujące na uczelni, dowiedzieć się, jak wygląda organizacja i tok studiów, jakie są formy pomocy materialnej oraz możliwości rozwijania swoich zainteresowań - wyjaśnia Łukasz Bień z Parlamentu Studentów UG.
Uczelniane "ABC"

Obozy integracyjne ułatwią nawiązanie nowych znajomości, ale po jego zakończeniu studenci nadal mogą nie wiedzieć, jak poruszać się po uczelni i do kogo się zgłosić w określonej sprawie. Tutaj z pomocą przychodzą często same uczelnie.

- Co roku przygotowujemy publikację pt. "Samodzielnik Pierwszaka", którą otrzymują wszyscy nowo przyjęci studenci. Znajdują się w nim wszelkie potrzebne na początku studiów informacje, począwszy od adresów i danych kontaktowych do dziekanatów, poprzez informacje dotyczące stypendiów, elektronicznych legitymacji studenckich, aż po rozkład roku akademickiego i słowniczek studenta. Znajdują się tam także informacje dotyczące możliwości działania w kołach i organizacjach studenckich, a nawet opieki zdrowotnej. Ta książeczka - w ocenie wielu studentów - ułatwia stawianie pierwszych kroków na uczelni - przyznaje Ewa Lach z biura prasowego Politechniki Gdańskiej.
Podobne "ściągi" dla początkujących studentów przygotowują m.in. poszczególne wydziały na Uniwersytecie Gdańskim. Tzw. niezbędnik studenta jest dostępny na stronie uczelni.

Najpierw kurs, potem studia

Dla niektórych studentów ważnym etapem przygotowania do studiów są kursy wyrównawcze. W Trójmieście organizowane są m.in. na PG oraz UG. Podczas zajęć uczestnicy powtarzają, systematyzują i porządkują wiedzę z danego przedmiotu - zazwyczaj chodzi o przedmioty ścisłe, takie jak matematyka czy fizyka.

Celem kursów jest jak najlepsze przygotowanie absolwentów szkół ponadgimnazjalnych do podjęcia nauki na uczelni wyższej i zwiększenie ich szansy na pomyślne przejście pierwszej sesji. Kursy, podobnie jak wyjazdy integracyjne, nie są na każdą kieszeń. Za kilkadziesiąt godzin ćwiczeń trzeba zapłacić kilkaset złotych. Najczęściej zajęcia zaczynają się pod koniec sierpnia lub we wrześniu.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (34)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
13.10.2017 wprowadzono zmiany w regulaminie.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wydarzenia

Sprawdź się

Poziom:

Aniołki to osiedle znajdujące się w: