Jak szczepienie przeciw COVID-19 wpływa na płodność mężczyzn?

Badania naukowców z Uniwersytetu w Miami pokazują, że szczepienia przeciw COVID-19 nie mają negatywnego wpływu na płodność mężczyzn.
Badania naukowców z Uniwersytetu w Miami pokazują, że szczepienia przeciw COVID-19 nie mają negatywnego wpływu na płodność mężczyzn. fot. Piotr Hukało / Trojmiasto.pl

Amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu w Miami przeanalizowali jakość męskiego nasienia przed i po zastosowaniu szczepionek przeciw COVID-19 opartych na technologii mRNA. Wyniki pokazują, że pogłoski o negatywnym wpływie szczepień na płodność mężczyzn są mitem.Gdzie zaszczepić się w Trójmieście przeciw COVID-19? Znajdź najbliższy punkt szczepień


Czy zaszczepisz się przeciw COVID-19?

Zobacz wyniki (1384)
Na forach społecznościowych możemy znaleźć wiele niesprawdzonych teorii dotyczących negatywnego wpływu szczepień na nasz organizm. Ogromna skala prowadzonej profilaktyki i stosunkowo niewielka liczba występujących niepożądanych odczynów sprawiają, że zdecydowana większość obaw została już rozwiana. Nie zmienia to faktu, że cały czas część społeczeństwa obawia się zaszczepienia do tego stopnia, że często rezygnuje z tej formy ochrony.

Czytaj też: Czy kobiety w ciąży powinny szczepić się przeciw COVID-19?

Szczepionki nie obniżają płodności mężczyznBiorąc pod uwagę ostatnie badania prowadzone w Stanach Zjednoczonych, można wyraźnie stwierdzić, że preparaty na COVID-19 opierające się na technologii mRNA nie mają negatywnego wpływu na płodność mężczyzn i tym samym można wykreślić kolejną teorię spotykaną w internecie.

Naukowcy z Uniwersytetu w Miami zbadali parametry jakości nasienia w korelacji z faktem przyjęcia szczepionki przeciw COVID-19 - chodziło o preparaty firmy Pfizer-BioNTech i Moderny. W projekcie wzięli udział chętni w wieku od 18 do 50 roku życia, którzy wcześniej nie przeszli infekcji wywołanej koronawirusem. Nasienie biorących udział w badaniu zostało przeanalizowane zarówno przed szczepieniem, jak i 70 dni po otrzymaniu zastrzyku.

Potrzebujesz porady specjalisty? Znajdź seksuologa w Trójmieście


Wyniki potwierdzają, że wakcynacja nie wpłynęła negatywnie na jakość nasienia. Co ciekawe, było wręcz odwrotnie - w badanej grupie po zaszczepieniu odnotowano istotny wzrost liczby plemników i poziomu ich ruchliwości.

Co istotne, w badaniu wzięło udział ośmiu mężczyzn z tzw. oligospermią, a więc obniżoną ilością plemników - u siedmiu z nich poziom plemników podniósł się do wartości określanych jako normę.

Czytaj też: Milion osób w pełni zaszczepionych na Pomorzu

Obiecujące wyniki, potrzeba dalszych analizDo przedstawionych rezultatów odniósł się również dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.

- Rewelacyjne wyniki badań - poprawa jakości męskiego nasienia po szczepieniach p/COVID-19! Mężczyźni produkują więcej plemników po szczepieniach, co może zwiększyć szansę na potomstwo - napisał lekarz za pośrednictwem mediów społecznościowych.


W przypadku możliwego pozytywnego wpływu szczepionek na jakość nasienia potrzebne są jeszcze dalsze badania, bowiem autorzy publikacji zwracają uwagę na ograniczenia w postaci małej próby - przebadano 45 mężczyzn - a także możliwego zaburzenia wyniku ze względu na okres abstynencji. Nie zmienia to faktu, że jest to kolejna praca, która obala głośny mit powtarzany często w przestrzeni wirtualnej.

Czytaj też: Kiedy seks jest niebezpieczny? "Wirusom jest wszystko jedno"

Wyniki badań prowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Miami pod kierownictwem Daniela Gonzaleza zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym "Jama - Journal of the American Medical Association".

Opinie wybrane


wszystkie opinie (244)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »

Wydarzenia

Jan Heweliusz - astronom, rajca miejski i dyplomata
Jan Heweliusz - astronom, rajca...
wykład
lis 30
wtorek, g. 19:00
Online
Postdata Hackathon
Postdata Hackathon
warsztaty
lis 27-28
sobota - niedziela, g. 9:00
Gdańsk, Postdata
IDEA Squash
IDEA Squash
warsztaty, spotkanie
mar 1
wtorek, g. 18:00 - 20:00
Gdańsk, Instytut Kultury Miejskiej

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

O chorobach cywilizacyjnych można powiedzieć, że:

 

Najczęściej czytane