Wiadomości

Jak wygląda erotyczne życie roślin? Nauka dla dorosłych w Experymencie

Czy kwiaty mogą uwodzić zwierzęta? Który ze sposobów zapylania, czyli najciekawszego i najbardziej skomplikowanego procesu życiowego roślin, nazwiemy perwersyjnym? O tym wszystkim podczas wyjątkowych przyrodniczych warsztatów z pieprzykiem opowiadał ekspert - Piotr Rutkowski. Spotkanie w ramach cyklu Science Cafe przyciągnęło tym razem tłumy odwiedzających.Autogamia, hydrogamia, anemogamia, zoogamia, czyli po prostu - erotyczne życie roślin? Podczas godzinnego spotkania dr hab. Piotr Rutkowski z katedry Taksonomii Roślin i Ochrony Przyrody UG opowiadał o relacjach łączących rośliny i zwierzęta je zapylające. Naukowiec wyjaśnił również m.in., czym różnią się kwiaty zapylane przez ptaki od tych zapylanych przez owady i nietoperze oraz dlaczego samce pewnych błonkówek tak usilnie chcą kopulować z kwiatami określonych gatunków storczyków.

- Myślę, że to jest ważny temat pod względem bioróżnorodności roślin i zwierząt, dlatego, że w obecnych czasach zarówno jedna, jak i druga bioróżnorodność jest zagrożona i jak wszyscy wiemy, rośliny i zwierzęta giną. W związku z tym trzeba je poznać, żeby móc je zrozumieć i finalnie chronić - mówił dr hab. Piotr Rutkowski.
Tego dnia w gdyńskim Experymencie odbyły się również warsztaty pt. 50 twarzy kwiatów, podczas których zainteresowani mieli okazję sprawdzić, jak uwodzą rośliny wykorzystując kolor, zapach czy nektar, zbadać wewnętrzną budowę roślin, odkrywając kody kwiatowe, poznać systemy ochronne roślin, w tym broń chemiczną, a także dowiedzieć się, jak zadbać o bogactwo gatunkowe w swoim ogrodzie.

Science Cafe raz w miesiącu dla dorosłychScience Cafe to cykl naukowych wykładów i warsztatów, które raz w miesiącu odbywają się Centrum Nauki Experyment. W ramach wydarzenia do Gdyni zapraszani są znani naukowcy, popularyzatorzy, a także pasjonaci nauki. Spotkaniom towarzyszą kreatywne warsztaty prowadzone przez edukatorów z Experymentu.

Już 7 kwietnia Piotr Kosek, pasjonat astronomii, astrofizyki i astronautyki, poprowadzi wykład pt. "Czarne Dziury - Władcy Czasu i Przestrzeni" Po wykładzie odbędą się warsztaty prowadzone przez edukatorów Experymentu pt. Ciemność vs. Światło. Uczestnicy dowiedzą się:


  • jak działają obserwatoria fal grawitacyjnych, takie jak amerykańskie LIGO oraz europejskie VIRGO;
  • w jaki sposób naukowcy określają, z jakich pierwiastków zbudowany jest dany obiekt astronomiczny;
  • co to jest "efekt makaronu" i co ma wspólnego z czarnymi dziurami;
  • jakie nietypowe zastosowania mają wiązki światła.

Opinie (18) 3 zablokowane

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie zwierzęta oprócz ryb żyją w Bałtyku?