• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Jak zdobyć patent żeglarski?

Ilona Raczyńska
16 lipca 2013 (artykuł sprzed 10 lat) 
- Żeglarstwa uczymy się przez całe życie. Chcąc uprawiać tę formę sztuki, bo żeglarstwo to sztuka, należy stale się doskonalić. Tak abyśmy mogli zostać artystami żeglarstwa, a nie tylko "obsługiwaczami" jachtu - mówi kpt. Krzysztof Piwnicki. - Żeglarstwa uczymy się przez całe życie. Chcąc uprawiać tę formę sztuki, bo żeglarstwo to sztuka, należy stale się doskonalić. Tak abyśmy mogli zostać artystami żeglarstwa, a nie tylko "obsługiwaczami" jachtu - mówi kpt. Krzysztof Piwnicki.

Słońce, woda i jacht - kto nie marzy o takich wakacjach? Jednak za (prawie) każdym razem trzeba prosić kogoś, kto ma "patent". Sprawdziliśmy jak go zdobyć i dlaczego warto wyrobić go już od najmłodszych lat.Patent żeglarski - jak zrobić patent żeglarski?Patent żeglarski to państwowy dokument, bez którego żaden pasjonat żeglowania nie może samodzielnie pływać czy nawet wypożyczyć łodzi albo jachtu. Uzyskanie go wiąże się z nabyciem wymaganej wiedzy z zakresu m.in. żeglarstwa, meteorologii i bezpieczeństwa na wodzie.

Zgodnie z tegorocznym rozporządzeniem Ministerstwa Sportu i Turystyki obecnie obowiązują trzy stopnie żeglarskie: żeglarza jachtowego, jachtowego sternika morskiego i kapitana jachtowego. Egzaminy są obowiązkowe na dwa pierwsze stopnie, uprawnienia kapitańskie uzyskuje się na podstawie stażu.

Patent żeglarza jachtowego uzyskuje osoba, która ukończyła 14 rok życia i zdała egzamin z wymaganej wiedzy i umiejętności. Patent jachtowego sternika morskiego może uzyskać tylko osoba, która ukończyła 18 lat, odbyła co najmniej dwa rejsy po wodach morskich w łącznym czasie co najmniej 200 godzin żeglugi i zdała egzamin. Posiadając taki dokument można ubiegać się o najwyższy patent - kapitana jachtowego.

- By jednak do tego doszło, trzeba odbyć co najmniej sześć rejsów po wodach morskich, w łącznym czasie co najmniej 1200 godzin żeglugi - mówi Bartosz Gruszka, instruktor z Centrum Treningowego Yachting Holidays. - Do tego trzeba odbyć co najmniej 400 godzin samodzielnego prowadzenia jachtu o długości kadłuba powyżej 7,5 m oraz przynajmniej jeden rejs powyżej 100 godzin żeglugi na jachcie o długości kadłuba powyżej 20 m plus jeden rejs powyżej 100 godzin żeglugi po wodach pływowych z zawinięciem, do co najmniej dwóch portów pływowych.

Prawo jazdy na motorówkę. Uprawnienia na motorówkę - patenty i licencjePatenty żeglarskie bez kursuCo ciekawe, według nowego rozporządzenia ministerstwa, by podejść do egzaminu, nie trzeba ukończyć kursu, jak miało to miejsce dotychczas. Ten przepis oraz sam proces wejścia w życie rozporządzenia budzi wiele kontrowersji w środowisku.

- Wraz z rozporządzeniem z dnia 9 kwietnia nastąpiła znacząca liberalizacja systemu uprawnień w Polsce, jednak przepisy dotyczące trybu egzaminowania weszły dopiero 22 maja. Zanim Polski Związek Żeglarski przygotował nowe druki i procedury mieliśmy już połowę sezonu szkoleniowego za sobą - mówi Paweł Gostkowski ze Szkoły Żeglarstwa Junga. - Rozporządzenie, które regulowało te kwestie wygasło w październiku ubiegłego roku, więc nowe powinno być gotowe 9 miesięcy wcześniej.

Opóźnienia z wydaniem nowych przepisów, kilkumiesięczna luka prawna, brak możliwości zdobycia uprawnień, odbiły się bardzo negatywnie na popularyzacji żeglarstwa - mówi się w branży.

Jeśli jednak teraz zdecydujemy się na kurs, to w Trójmieście znajdziemy wiele ofert klubów żeglarskich czy prywatnych szkół. Największy wybór jest w Gdyni.

Sprawdź w katalogu Trojmiasto.pl gdzie zapisać się na kurs

Najczęściej możemy spotkać się z kursami żeglarskimi w trybie weekendowym lub 7-14-dniowym. Koszta zależą od stopnia, jaki chce się uzyskać i długości kursu. Ceny wahają się od 650 do 2 tys. zł.

Wybierając ofertę należy sprawdzić, jaki zakres szkoleniowy zamierza przeprowadzić w ramach kursu dana szkoła.

Czy interesujesz się żeglarstwem?

- Zdarza się, że oferowany jest np. kurs 7-dniowy z pobytem na jachcie, ale w trakcie szkolenia organizatorzy skupiają się głównie na praktyce. Jeśli uczestnikowi zależy również na poznaniu teorii, to powinien zwrócić na to uwagę przy wyborze firmy - dodaje Gruszka. - Niektóre szkoły stosują tzw. e-learning. Uczestnicy otrzymują materiały drogą internetową i mają za zadanie zapoznać się z nimi przed rozpoczęciem kursu, a podczas żeglowania podsumowywane są najważniejsze zagadnienia teoretyczne. Metoda ta ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników.

Zawsze jednak warto zwracać uwagę nie tylko na metody nauczania, ale także na opinię o szkole i doświadczenie prowadzących kurs.

- Pamiętajmy, że Neptun nie pyta nas jakie mamy papiery. Sprawdzi skrupulatnie co potrafimy - mówi kpt. Krzysztof Piwnicki ze Szkoły Żeglarstwa 4Winds.

Patent żeglarski czy certyfikat kompetencji żeglarskich?Oprócz patentów żeglarskich można w Polsce ubiegać się także o certyfikat kompetencji żeglarskich międzynarodowej organizacji ISSA czy brytyjskiego RYA.

Różnica pomiędzy patentem a certyfikatem jest zasadnicza. Patent uprawnia do prowadzenia określonej wielkości jachtów w określonych warunkach. Certyfikat natomiast nie daje żadnych uprawnień, jest to dokument poświadczający odpowiednie kompetencje żeglarskie jej właściciela. Patenty i certyfikaty nadawane są bezterminowo.

- Niejednokrotnie posiadanie takiego certyfikatu decyduje o tym czy armator jachtu zdecyduje się oddać nam w czarter jacht czy nie. Zjawisko to zauważalne jest np. w Chorwacji, gdzie armatorzy spotkali się z przypadkami, w których osoba wynajmująca jacht wylegitymowała się patentem żeglarskim, a nie posiadała podstawowych umiejętności żeglarskich i w konsekwencji doprowadziła do poważnych zniszczeń jachtu - mówi instruktor. - Brak odpowiednich procedur kontrolnych przy przyznawaniu patentów w niektórych krajach powoduje, że uprawnienia żeglarskie otrzymują osoby, które nie mają wystarczających umiejętności żeglarskich i tu z pomocą przychodzą certyfikaty umiejętności ISSA czy RYA.

Patent żeglarski - ciągła naukaUzyskanie uprawnień to jednak dopiero początek żeglarskiej drogi. I choć z formalnego punktu widzenia doszkalanie nie jest wymagane, to zdrowy rozsądek podpowiada, że warto co jakiś czas korzystać z dodatkowych form edukacji.

- Przeciętny miłośnik żeglarstwa spędza na wodzie od kilu do kilkunastu dni w roku, dlatego warto co jakiś czas doszkalać się, chociażby poprzez dołączenie do rejsu prowadzonego przez doświadczonego skippera lub zapisując się na coraz bardziej popularne 1-2 dniowe warsztaty żeglarskie - dodaje Bartosz Gruszka.

Kursy doszkalające mogą dotyczyć np. obsługi radia, astronawigacji czy nawigacji elektronicznej.

- Żeglarstwa uczymy się przez całe życie. Chcąc uprawiać tę formę sztuki, bo żeglarstwo to sztuka, należy stale się doskonalić. Tak abyśmy mogli zostać artystami żeglarstwa, a nie tylko "obsługiwaczami" jachtu - mówi kapitan. - Pamiętajmy też, że osoby wsiadające na jacht składają swoje zdrowie, a często i życie w ręce osoby, która dany jacht prowadzi. To obliguje nas do tego, by nie zawieść tych, którzy nam ufają i razem z nami chcą przeżywać przygody i wspaniałe chwile, jakich żeglarstwo dostarcza. Żeglarstwo bowiem to wspaniała przygoda i doskonała szkoła charakteru. Żeglarstwo to nieopisane piękno i niewyartykułowana radość. Należy je jednak uprawiać zgodnie ze sztuką i bezpiecznie, a to wymaga ciągłego rozwoju i doskonalenia.

Mimo że kursy żeglarskie czy doskonalące nie są obowiązkowe, to wciąż są dość popularne, choć nie tak jak kiedyś.

- Kursy cieszą się zainteresowaniem zarówno wśród osób dorosłych, jak i młodzieży. Na rozpoczęcie przygody z tą dziedziną nigdy nie jest za późno. Często na szkolenia przychodzi starsza młodzież w wieku nawet 75 lat - mówi kpt. Piwnicki. - Prawdą jest jednak, że żeglarstwo nie należy do nazbyt prężnie rozwijających się dziedzin. Obserwujemy nawet pewien regres. Ostatnie perturbacje prawne, opóźnienia MSiT z wydaniem nowych przepisów czy ograniczenie możliwości zdobycia uprawnień przez dzieci do 14 roku życia, odbiły się bardzo negatywnie na popularyzacji żeglarstwa.

Patent żeglarski: żeglarza jachtowegoPo uzyskaniu dokumentu dana osoba jest uprawniona do prowadzenia jachtów żaglowych:
- po wodach śródlądowych bez ograniczeń
- o długości kadłuba do 12 m po morskich wodach wewnętrznych oraz pozostałych wodach morskich w strefie do 2 mil morskich od brzegu, w porze dziennej.

Patent żeglarski: jachtowego sternika morskiegoOsoba posiadająca patent jest uprawniona do prowadzenia jachtów żaglowych:
- po wodach śródlądowych;
- o długości kadłuba do 18 m po wodach morskich.

Patent żeglarski: kapitana jachtowegoOsoba posiadająca patent kapitana jachtowego jest uprawniona do prowadzenia jachtów żaglowych:
- po wodach śródlądowych i morskich.

Co warte podkreślenia - zgodnie z polskim systemem prawnym, aby prowadzić jachty żaglowe do 7,5 m długości nie trzeba mieć żadnych uprawnień żeglarskich.

Patent żeglarski - cenaIle kosztuje patent żeglarski?

- egzamin na stopień żeglarza jachtowego - 250zł
- egzamin na stopień sternika jachtowego - 350 zł
- wystawienie patentu - 50 zł

Od wszystkich opłat przysługuje zniżka 50% dla osób uczących się do 26 roku życia.

Miejsca

Opinie (24) 5 zablokowanych

 • Polecam szkolenie PG w Iławie (1)

  2 tygodnie świetnej rozrywki, fajna kadra i solidne przygotowanie, akwen też I klasa. Polecam. Egzamin min. u dziekana OiO :)

  ps. oferta raczej dla młodych ludzi:)

  • 5 9

  • dla ludzi o zdrowej watrobie...

   • 2 2

 • to są tylko stawki za egzaminy a same kursy są kilka razy droższe!!

  • 2 1

 • a jak to się ma do uwałaszczenia zawodów

  ministra Gowina? w wykazie nie ma nic takiego jak trener czy instruktor?? Czyżby Pani Minister Mucha nie wiedziała jak ustawę wydał Minister Sprawiedliwości i zatwierdził Sejm - najwyższa władza???

  • 3 3

 • W pierwszym akapicie jest fałszywe stwierdzenie... (2)

  W pierwszym akapicie jest fałszywe stwierdzenie, że jakoby bez patentu "żaden pasjonat żeglowania nie może samodzielnie pływać czy nawet wypożyczyć łodzi albo jachtu". Fakt, że na końcu artykułu jest bardziej rzetelne zestawienie mówiące, że "do 7,5 m długości nie trzeba mieć żadnych uprawnień żeglarskich", ale na dzień dobry jest kłamliwie (manipulacja?).

  • 20 3

  • No a sonda...

   No a sonda to chyba jest tylko dla dzietnych posiadaczy patentów ;).

   • 4 1

  • To jest artykuł sponsorowany to trzeba na początku postraszyć, a nóż widelec ktoś do końca nie doczyta i się zapisze na kurs.

   • 2 0

 • Zdobyć?

  Zdobyć to można kobietę.. ;)

  • 6 6

 • (2)

  Są kraje gdzie pływając swoim własnym jachtem nie potrzebujesz żadnych papierków typu patent.
  I są to kraje dużo bardziej morskie niż nasz.

  • 20 4

  • rozumiem, że nie dałeś rady zdać nawet na ż.j. i dlatego pyszczysz? to jedź do tych krajów, powodzenia :)

   • 1 1

  • Są kraje, gdzie jeżdżac swoim własnym samochodem nie potrzebujesz żadnych papierków typu prawo jazdy. I są to kraje o wiele większe niż nasz.

   • 1 0

 • Yacht Club Rewa

  polecam szkolenia pod okiem Janusza Frąckowiaka

  • 1 6

 • (3)

  Polecam obozy żeglarskie gdzie można zapoznać jakąś fajną sikorkę, która może okazać się żoną

  • 10 2

  • (1)

   czyją

   • 1 0

   • przyszłą

    • 0 0

  • z żoną to nie zabawa

   • 3 0

 • Czy koleś pędzący czarną Skodą Octavią nr GD ... gdzieś ze 110-120 z łudką typu katamaran na dachu i upchniętym masztem w środku

  po Różowej Drodze w Gdyni w Niedziele pod wieczór, to może robi szkolenia na patenty i uczy etyki i kultury ?
  Tak wyganiał samochody z lewego pasa że zatrzymał się jako pierwszy z nami razem na światłach przy ul. Wielkopolskiej i Al.Zwycięstwa i podłubał w nosie.

  Tak tylko pytam.

  • 16 1

 • ... (1)

  Ten facet to oszust. Z kim Pani rozmawiała. Przecież ten gościu jawnie mówi o tym, żeby przychodzic tylko do niego. Niech go Pani zapyta jak załatwił ludzi we współpracy z gruponem. Czy Pani jest zawodowcem?

  • 0 2

  • O którym dokładnie facecie mówisz? Bo rozmowa prowadzona jest z Krzysztofem Piwnickim, Pawłem Gostkowskim i Bartkiem Gruszka

   • 0 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień Kariery BALTEXPO

targi

Kongres Smart Metropolia 2023

konferencja

XII. Europejskie Forum Nowych Idei

3500 - 4500 zł
konferencja, forum

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jaka rzeka przepływa przez centrum Gdańska?

 

Najczęściej czytane