Wiadomości

stat

Jakie zmiany w nowym roku szkolnym 2019/2020?

2 września rozpocznie się nowy rok szkolny 2019/2020.
2 września rozpocznie się nowy rok szkolny 2019/2020. fot. Maciej Czarniak / trojmiasto.pl

2 września naukę w pomorskich szkołach podstawowych i średnich rozpoczyna ponad 300 tys. uczniów. Ten rok będzie dla oświaty szczególny - nadchodzące miesiące pokażą, jak szkoły radzą sobie po powrocie do ośmioletniej podstawówki i czy pomysł likwidacji gimnazjów był trafny. Dużo zmian czeka też nauczycieli, którzy kilka miesięcy temu prowadzili protest ws. poprawienia warunków ich zatrudnienia.Czy reforma oświaty poprawi jakość kształcenia?

tak 14%
nie 76%
nie mam zdania na ten temat 10%
zakończona Łącznie głosów: 1795
Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020 za pasem. Jak będzie on wyglądał w samorządowych placówkach oświatowych? Reforma oświaty wymusiła w ostatnich latach spore zmiany w trójmiejskiej edukacji. Najpierw powrót do ośmioklasowej szkoły podstawowej spowodował liczne remonty, przeprowadzki czy przekształcenia, później rekrutacja podwójnego rocznika do pierwszych klas szkół średnich dała się we znaki absolwentom ósmych klas i likwidowanych gimnazjów, a także szkołom, które często musiały podwoić liczbę klas. Przez najbliższy rok to pierwszoklasiści najmocniej odczują zmiany, które wprowadziła reforma oświaty.

Szkoły gotowe na powrót uczniówJak informuje Pomorskie Kuratorium Oświaty, wszystkie szkoły w województwie przygotowane są na przyjęcie uczniów. W Gdańsku i Gdyni część z nich rok szkolny rozpocznie w nowych obiektach.

Nowoczesne sale lekcyjne, biblioteka, sale gimnastyczne i do ćwiczeń korekcyjnych, ścianka wspinaczkowa, boisko do piłki koszykowej, siatkowej czy tenisa, gabinety lekarskie - to tylko część pomieszczeń znajdujących się w nowoczesnym centrum edukacyjnym, które powstało na Jasieniu. Budowa placówki kosztowała 80 mln zł. W Szkole Podstawowej nr 6 we wrześniu naukę po raz pierwszy rozpocznie 531 uczniów klas I-VIII i 100 dzieci z oddziałów zerówkowych.

Czytaj też: Nowa podstawówka na południu Gdańska rusza we wrześniu

Również w Gdyni we wrześniu Chwarzno i Wiczlino zyskają nowe przedszkole, szkołę oraz infrastrukturę z boiskami i halą. Rusza nowo wybudowane XVII Liceum Ogólnokształcące na Wiczlinie. Naukę rozpocznie tam prawie 700 uczniów - w szkole będą się mieścić klasy starsze szkoły podstawowej, XVII Liceum Ogólnokształcące, ale także zupełnie nowe przedszkole dla 200 dzieci. Koszt inwestycji to około 70 mln zł, w planach jest również budowa basenu.

Czytaj też: Microsoft wesprze budowane liceum w Gdyni

Samorządy podczas wakacji wydały również kilkadziesiąt milionów złotych na dostosowanie placówek do zajęć - powstały pracownie chemiczne, fizyczne i biologiczne. Przeprowadzono też remonty i termomodernizacje szkół.

Szkoły podstawowe w TrójmieścieRównież w Sopocie z uwagi na nabór dwóch roczników młodzieży do szkół ponadpodstawowych podwojona została liczba klas pierwszych w liceach ogólnokształcących. Do sopockich szkół ponadpodstawowych uczęszczać będzie 1750 uczniów - o 370 więcej niż w poprzednim roku szkolnym.

- Na każdym poziomie kształcenia i dla każdej klasy, w zależności od potrzeb, zapewniono dodatkowe godziny zajęć obowiązkowych i pozalekcyjnych z przedmiotów humanistycznych, przyrodniczo-matematycznych oraz języka obcego i wychowania fizycznego. W ramach współpracy z trójmiejskimi uczelniami w sopockich liceach ogólnokształcących nauczyciele akademiccy prowadzić będą dodatkowe zajęcia m.in. z aksonometrii, historii sztuki, nauki rysunku, podstaw prawa, medycyny, chemii i biologii - informuje Piotr Płocki, naczelnik Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Sopotu.

Zmiany w karcie nauczycielaKoniec ubiegłego roku szkolnego upłynął pod znakiem protestu nauczycieli, którzy przez niemal trzy tygodnie prowadzili strajk, domagając się lepszych wynagrodzeń. W tym czasie zajęcia w większości szkół w Trójmieście były odwołane. Ze względu na egzaminy maturalne protest został jednak zawieszony.

od 1 września 2019 roku w życie mają wejść zmiany wprowadzone w Karcie Nauczyciela. Co się zmieni?

- Zmiany dotyczą kilku kwestii związanych z zatrudnieniem nauczycieli: awansu zawodowego, oceny pracy, wynagrodzenia, czasu pracy nauczycieli, formy zatrudnienia czy spraw dyscyplinarnych. W sprawie wynagrodzenia nauczycieli nowe obowiązujące zasady to: 300 zł dodatku funkcyjnego dla wychowawcy klasy, 1 tys. zł jednorazowego świadczenia dla nauczycieli stażystów odbywających staż - nauczyciele stażyści, którzy rozpoczęli staż w roku szkolnym 2018/2019, nie otrzymają świadczenia "na start", który miał im przysługiwać w drugim roku realizacji stażu, dodatek ten ma być wypłacany tylko w roku, w którym nauczyciel rozpoczął staż, podwyżka wynagrodzenia od września w wysokości 9,6 proc., odstąpienie od wprowadzenia dodatku za wyróżniającą się pracę dla nauczycieli dyplomowanych - mówi Monika Kończyk, pomorski kurator oświaty.
Jak dodaje, do dziewięciu miesięcy skrócony zostanie również staż na stopień nauczyciela kontraktowego. Aby awansować na kolejny stopień, nauczyciel będzie musiał mieć odpowiednie kwalifikacje i odbyć staż. Od nauczyciela stażysty nie będzie już się oczekiwało, że zda egzamin - wystarczy uzyskanie akceptacji komisji kwalifikacyjnej po przeprowadzonej rozmowie (w skład komisji wejdzie dyrektor lub wicedyrektor, przewodniczący zespołu nauczycieli i opiekun stażu). Od kontraktowego - zdanie egzaminu przed komisją, a mianowanego - uzyskanie akceptacji komisji kwalifikacyjnej po dokonaniu analizy dorobku zawodowego i przeprowadzonej rozmowie.

Czytaj też: MEN: jest dodatkowy miliard złotych na podwyżki dla nauczycieli

Ostatecznie pozostawiono czterostopniową skalę oceny nauczyciela - wyróżniającą, bardzo dobrą, dobrą i negatywną.

- Organ prowadzący ustali pensum nauczycieli praktycznej nauki zawodu we wszystkich typach szkół i na kwalifikacyjnych kursach zawodowych w wysokości nie wyższej niż 20 godzin. Umowa dla nauczyciela stażysty podpisywana będzie na jeden rok szkolny, limit czasu trwania umów o pracę na czas określony to 36 miesięcy - dodaje Kończyk.
Najważniejsze zmiany w sprawach dyscyplinarnych to: wykluczenie możliwości ukarania nauczyciela karą porządkową za popełnienie czynu naruszającego prawa i dobro dziecka, wprowadzenie obowiązku zawiadomienia rzecznika dyscyplinarnego o popełnieniu przez nauczyciela czynu naruszającego prawa i dobro dziecka, z powodu ukarania nauczyciela karą porządkową za popełnienie czynu naruszającego prawa i dobro dziecka postępowanie wyjaśniające i dyscyplinarne nie będzie mogło zostać umorzone, komisja dyscyplinarna nie będzie też mogła odmówić wszczęcia postępowania z tej przyczyny, wydłużenie okresu ścigania czynu naruszającego prawa i dobro dziecka.

Szkoły średnie w TrójmieścieOd września strajk nauczycieli?Porozumienie, na jakie przystała nauczycielska Solidarność, zakłada podwyżki wynagrodzenia o 9,6 proc. Na takie warunki nie przystał jednak Związek Nauczycielstwa Polskiego, który nadal, zgodnie z postulatem strajkowym, oczekuje podwyżki o 30 proc.

Na początku roku była podwyżka o 5 proc., teraz o 9,6 proc., to jest w sumie niecałe 15 proc., czyli połowa tego, czego oczekują nauczyciele. To przekłada się na podwyżki od 250 do 330 zł brutto.

Już w czerwcu Sławomir Broniarz, szef Związku Nauczycielstwa Polskiego, zapowiadał możliwość strajku nauczycieli we wrześniu. W poniedziałek ZNP zdecydowało, że od 1 do 15 września będzie prowadzić sondaż wśród nauczycieli, w którym mają oni wypowiedzieć się na temat tego, jaką formę powinny przyjąć dalsze protesty. O dalszych działaniach zadecyduje 16 września Związek Nauczycieli Polskich.

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Z jakimi województwami sąsiaduje województwo pomorskie?