• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Kaszuby i Górny Śląsk. Opowiedzieć nieoczywiste

Zapraszamy na spotkanie ze Zbigniewem Rokitą i Tomaszem Słomczyńskim pt. Kaszuby i Górny Śląsk. Opowiedzieć nieoczywiste.

Prowadząca: Stasia Budzisz.

Kim są Kaszubi i Ślązacy? Co stanowi podstawę ich tożsamości i jak zaznaczają swoją odrębność? W końcu, czy w przestrzeń w której żyją pomaga w określeniu samego siebie czy przeszkadza? Wreszcie, czym się owa śląskość i kaszubskość różni od polskości (albo nie różni)?
Zapraszamy na rozmowę z reporterami Tomaszem Słomczyńskim, autorem Kaszëbe i Zbigniewem Rokitą, twórcą Kajś. Opowieści o Górnym Śląsku, laureatem Nagrody Literackiej "Nike" 2021.

Kajś. Opowieści o Górnym Śląsku
Przez większość życia uważałem Ślązaków za jaskiniowców z kilofem i roladą. Swoją śląskość wypierałem. W podstawówce pani Chmiel grała nam na akordeonie Rotę, a ja nie miałem pojęcia, że ów plujący w twarz Niemiec z pieśni był moim przodkiem. O swoich korzeniach wiedziałem mało. Nie wierzyłem, że na Śląsku przed wojną odbyła się jakakolwiek historia. Moi antenaci byli jakby z innej planety, nosili jakieś niemożliwe imiona: Urban, Reinhold, Lieselotte.

Później była ta nazistowska burdelmama, major z Kaukazu, pradziadek na delegacjach w Polsce we wrześniu 1939, nagrobek z zeskrobanym nazwiskiem przy kompoście. Coś pękało. Pojąłem, że za płotem wydarzyła się alternatywna historia, dzieje odwrócone na lewą stronę. Postanowiłem pokręcić się po okolicy, spróbować złożyć to w całość. I czego tam nie znalazłem: blisko milion ludzi deklarujących nieistniejącą narodowość, katastrofę ekologiczną nieznanych rozmiarów, opowieści o polskiej kolonii, o separatyzmach i ludzi kibicujących nie tej reprezentacji co trzeba. Oto nasza silezjogonia.

Zbigniew Rokita reporter, redaktor, specjalizuje się w problematyce Europy Wschodniej i Górnego Śląska. Autor książek reporterskich Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku (podwójnie nagrodzonej Nagrodą Literacką Nike oraz która otrzymała nominację do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus, nagrody Ambasador Nowej Europy i Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego) oraz Królowie strzelców. Piłka w cieniu imperium (książka została przełożona na język ukraiński, a spektakl na jej podstawie wystawiono w Teatrze Nowym w Zabrzu). Autor sztuki teatralnej Nikaj (Teatr Zagłębia, reż. Robert Talarczyk). Pochodzi z Gliwic.

Kaszëbe
Kaszuby, podobnie jak Śląsk, są na tle pozornie monolitycznej tożsamościowo Polski regionem wyjątkowym. Przez lata traktowane z podejrzliwością dla jednych zbyt polskie, dla drugich zbyt niemieckie. Rozpięte pomiędzy Wschodem a Zachodem, z własnym językiem, świadome swej odrębności, mocno zanurzone w historii, otoczone wspaniałą przyrodą.

Dla Tomasza Słomczyńskiego Kaszuby od kilku lat są domem, ale także wyzwaniem. Uczy się języka, opisuje lokalne historie zbierane podczas wędrówek. Ta kaszubska wanoga daje mu możliwość spojrzenia z bardzo bliska, a spotkania z miejscowymi i przyjezdnymi stają się punktem wyjścia do opowieści o złożonej tożsamości Kaszubów, ich burzliwej przeszłości i współczesnych problemach.
Powtarzane tu przez kolejne pokolenia hasło Ni ma Kaszëb bez Pòlonii, a bez Kaszëb Pòlsczi, raz brzmiące niczym pochwała jedności, to znów podkreślające odrębność, jest także zachętą, by wraz z autorem dowiedzieć się więcej o tym niezwykłym kawałku naszego kraju.

Tomasz Słomczyński dziennikarz, współpracuje m.in. z portalami TVN24 i Wirtualna Polska, publikował w Dużym Formacie, Plusie Minusie, Magazynie Świątecznym Gazety Wyborczej, a także w prasie regionalnej, głównie w Dzienniku Bałtyckim. Autor książek Zapytaj jeża i inne historie oraz Miejsca przeklęte oraz Kaszëbë, współautor książki Pogrzebani nocą. Ofiary Grudnia 70 na Wybrzeżu Gdańskim. W 2016 roku przeprowadził się z Trójmiasta do Kartuz. Założył i prowadzi portal magazynkaszuby.pl.

Prowadząca: Stasia Budzisz reporterka i tłumaczka języka rosyjskiego. Współpracuje z m.in. Przekrojem, Krytyką Polityczną i Nową Europą Wschodnią. Prowadzi WPodcast, czyli literacki podcast Wydawnictwa Poznańskiego. Autorka "Pokazuchy. Na gruzińskich zasadach", aktualnie pracuje nad książką reporterską o rodzinnych Kaszubach.

Wstęp bez rejestracji. Obowiązuje limit miejsc. Przy wejściu będzie konieczne wypełnianie oświadczenia o stanie zdrowia i zobowiązania do zakrywania maseczką ochronną ust i nosa.

Przeczytaj także

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Wybierz poziom

Czy możesz spotkać wiewiórkę w drodze do szkoły?