Wiadomości

Kiedy wrócą zajęcia do Pałacu Młodzieży?

Fotografia, robotyka, taniec, szachy czy zajęcia teatralne - to tylko niektóre z zajęć, jakie do tej pory dzieciom i młodzieży z Gdańska proponował Pałac Młodzieży. "Miejsce odkrywania talentów" jednak już od dłuższego czasu stoi puste i wszytko wskazuje na to, że na ponowne otwarcie jeszcze trochę poczekamy. Ze względu na epidemię do tej pory nie powróciły zajęcia stacjonarne. Nowa rekrutacja ma ruszyć w połowie wakacji.Czy twoje dziecko korzysta z półkolonii w czasie wakacji?

tak, z prywatnych płatnych 31%
tak, z dofinansowanych 13%
nie korzysta 56%
zakończona Łącznie głosów: 100
Pałac Młodzieży w Gdańsku im. Obrońców Poczty Polskiej to placówka oświatowa, w której odbywają się pozalekcyjne zajęcia artystyczne i sportowe przeznaczone dla dzieci i młodzieży. Wychowała już dziesiątki talentów, a kolejne pokolenia młodych ludzi wciąż rozwijają tu swoje pasje i realizują marzenia - było tak przynajmniej do czasu, kiedy pojawiła się pandemia koronawirusa. Od kilku miesięcy pracownie stoją puste.

- Od kilku lat Pałac Młodzieży jest ważnym miejscem dla mojej córki. Dlatego bardzo przeżyła brak zajęć w czasie pandemii. Mam wrażenie, że bardziej nawet niż brak lekcji w szkole. W końcu tam chodzi się z pasji, a nie z przymusu. Liczyłyśmy, że po częściowym odmrożeniu oświaty choć część zajęć będzie się odbywać. Niestety tak się nie stało - mówi Anna, mama 10-latki.

Wakacje i półkolonie dla dzieci - znajdź ofertę


Bez wakacyjnej ofertyCo roku w Pałacu Młodzieży organizowane były przez miasto wakacyjne półkolonie dla dzieci, w tym roku jednak samorząd zdecydował się zlecić organizacjom pozarządowym prowadzenie na terenie Gdańska różnego typu zajęć opiekuńczych, edukacyjnych czy sportowych. Do współpracy zgłosiło się jedynie ośmiu organizatorów. Rodzice nie kryją, że właśnie zajęcia w Pałacu Młodzieży bardzo pomagały w organizacji opieki nad maluchami.

- Ciosem jest brak odbywających się od lat półkolonii. Dzieci je uwielbiały, a rodzice - co tu dużo mówić - mogli liczyć na tańszą od komercyjnej ofertę wakacyjną. Nie rozumiem, skąd ta decyzja. Mam wrażenie, że dzieci zostały... porzucone, bo ktoś wolał podejść do sprawy asekuracyjnie. Nie wiem, czy to wina władz miasta, czy władz samego Pałacu. Tak czy inaczej pozostawiono dzieci i rodziców bez pomocy. Komercyjne firmy przygotowały ofertę dla dzieci, więc - jak widać - można, nawet z obostrzeniami sanitarnymi - ocenia Magda, mama dziewięciolatki.
- Rozumiem, że wcześniej zajęcia nie mogły być prowadzone, ale na półkolonie chciałam zapisać dziecko, bo byłam zadowolona z wcześniejszej oferty i córka chętnie brała w nich udział w ubiegłym roku. Szkoda, że nie było takiej możliwości - przyznaje Basia, nasza czytelniczka.
Czytaj też: Kolejne zajęcia i atrakcje dla dzieci i młodzieży na lato

Nie wrócili po odmrożeniu zajęćW pierwszej połowie roku w czasie obowiązkowej izolacji z powodu pandemii koronawirusa zajęcia w Pałacu Młodzieży zostały odwołane. Podobnie jak w innych instytucjach było to konieczne dla bezpieczeństwa nauczycieli i uczestników zajęć.

- Jeśli chodzi o miniony czas, to zajęcia w Pałacu odbywały się w formie zdalnej. Tak jak i w szkołach nie było to najszczęśliwsze rozwiązanie. Zarówno organ prowadzący (Urząd Miejski), jak i nauczyciele Pałacu Młodzieży dołożyliśmy wszelkich starań, aby podołać wyzwaniu. Nie może się to jednak równać z nauką stacjonarną w budynku Pałacu, gdzie mamy świetnie wyposażone pracownie - mówi Elżbieta Porowska, dyrektor Pałacu Młodzieży.
Jednak nawet przy kolejnych etapach odmrażaniach gospodarki, a więc również, kiedy przywracano możliwość prowadzenia zajęć dla dzieci, nie wróciła żadna aktywność do pracowni placówki. Czy Pałac Młodzieży wróci jeszcze ze swoją ofertą?

Czytaj też: Artyści, sportowcy, naukowcy - setki talentów przez 40 lat Pałacu Młodzieży

Rekrutacja w wakacje- W obecnej sytuacji epidemicznej trudno jest planować coś na 100 procent. Myślimy o otwarciu się na dzieci i młodzież w jakiejś formie już w drugiej połowie sierpnia. Nie wiemy natomiast jeszcze, czy będą to warsztaty tematyczne, czy też inne spotkania - przekonuje dyrektor placówki.
Z kolei, jak deklaruje Elżbieta Porowska, już po wakacjach zajęcia miałyby wrócić w pełnym wymiarze.

- Rekrutacja w tym roku rozpocznie się 3 sierpnia. Rekrutacja uzupełniająca odbędzie się w dniach 24-25 sierpnia. Do grona naszych uczestników będzie można dołączyć na wolne miejsca przez cały rok - dodaje.
Nie wiadomo jeszcze, w jakiej formie przeprowadzona zostanie rekrutacja - czy jak dotychczas wnioski będzie trzeba złożyć osobiście, czy będzie to można zrobić online.

Wstępny harmonogram zakłada, że wnioski o przyjęcie na zajęcia rodzice i opiekunowie mogą składać od 3 do 14.08.2020 r. Ich weryfikacja ma się odbyć od 17.08.2020 r. do 21.08.2020 r. Z kolei lista kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych za zajęcia w placówce ma zostać podana 24.08.2020 r. Tego samego dnia Pałac Młodzieży ma też ogłosić listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych.

Tylko dwa dni ma trwać rekrutacja uzupełniająca - od 24 do 25.08.2020. Przez kolejne dwa dni wnioski będą weryfikowane, a 28.08.2020 r. do publicznej wiadomości podane zostaną listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych na zajęcia w placówce.

Zajęcia, które mają być prowadzone w Pałacu Młodzieży w Gdańsku w roku szkolnym 2020/2021 z podziałem na grupy wiekowe.

Opinie (49) 1 zablokowana

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jak możesz chronić środowisko w codziennym życiu: