• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Klasy dwujęzyczne w trójmiejskich szkołach

Wioleta Stolarska
9 lipca 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
Dodatkowe godziny nauki języka obcego, przedmioty nauczane w języku obcym, zajęcia z native speakerem - to aspekty, które coraz częściej decydują o wyborze szkoły. Dodatkowe godziny nauki języka obcego, przedmioty nauczane w języku obcym, zajęcia z native speakerem - to aspekty, które coraz częściej decydują o wyborze szkoły.

Znajomość języka obcego to dzisiaj konieczność, dlatego edukacja dwujęzyczna staje się coraz bardziej popularna. Dzieci już od przedszkola zaczynają naukę języka obcego, zwykle jednak na początku są to po prostu zajęcia dodatkowe. Z kolei naukę w klasie dwujęzycznej można zacząć już w szkole podstawowej, a kontynuować w szkole średniej. Bez wątpienia znajomość języka angielskiego już od najmłodszych lat zaprocentuje w przyszłości.



Jak twoje dziecko uczy się języków obcych?

Jeszcze do niedawna szkoły dwujęzyczne w Polsce były rzadkością, teraz zarówno te nowoczesne placówki, jak i po prostu dwujęzyczne klasy stają się coraz popularniejsze i chętnie wybierane przez uczniów i ich rodziców.

Dodatkowe godziny nauki języka obcego, przedmioty nauczane w języku obcym, zajęcia z native speakerem - to aspekty, które coraz częściej decydują o wyborze szkoły. A to decyzja, o której uczniowie myślą już coraz wcześniej.

Czytaj też: Jak zdać maturę z angielskiego? Przygotowanie do matury 2022

Dwujęzyczność to nowy rozdział w polskiej edukacji. Według zasad przyjętych w obowiązującej reformie oświaty klasy dwujęzyczne w szkołach podstawowych (publicznych) można tworzyć od klasy VII (ze specjalnym pozwoleniem również klasy młodsze).

Warunkiem przyjęcia do klas dwujęzycznych jest uzyskanie promocji do klasy siódmej oraz uzyskanie pozytywnego wyniku sprawdzianu predyspozycji językowych składającego się z części pisemnej oraz ustnej.

Klasy dwujęzyczne w trójmiejskich szkołach



W Trójmieście publiczne szkoły podstawowe i licea oferują naukę w klasach dwujęzycznych.

W Gdańsku klasy dwujęzyczne prowadzone są od klas VII w: SP nr 3 w ZSO 7Szkole Podstawowej nr 45 im. Bohaterów Westerplatte - w języku angielskim.

- Jest to doskonała oferta dla uczniów po skończeniu szóstej klasy. Będą mieli możliwość nauki języka angielskiego przez sześć godzin tygodniowo w podziale na grupy oraz nauki dwujęzycznie historii i geografii, a dodatkowo przygotowywania się do państwowych egzaminów językowych. Nauka odbywać się będzie we współpracy z kadrą pedagogiczną VII Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Wybickiego w Gdańsku. Szkoła Podstawowa nr 3 jest szkołą publiczną, pracującą w systemie jednozmianowym, a nauka w niej jest nieodpłatna - zachęca SP nr 3.
Tu z uwagi na zamiany, które wymusiła epidemia koronawirusa, rekrutacja będzie prowadzona przez cały okres wakacji szkolnych. Z kolei w SP nr 45 od 23 lipca do 31 sierpnia będzie prowadzona rekrutacja uzupełniająca.

Szkoły językowe w Trójmieście


Dwujęzyczne klasy to coraz częściej standard w liceach, również w gdańskich szkołach jest w czym wybierać. Licea ogólnokształcące z oddziałami dwujęzycznymi to: II Liceum Ogólnokształcące im. dr. W. Pniewskiego z językiem niemieckim (dodatkowo angielski, francuski, hiszpański, norweski, włoski), III Liceum Ogólnokształcące z oddziałami dwujęzycznymi im. Bohaterów Westerplatte z językiem angielskim (dodatkowo francuski, hiszpański, niemiecki) i klasa przygotowująca do Matury Międzynarodowej, V Liceum Ogólnokształcące im. S. Żeromskiego z językiem angielskim (dodatkowo niemiecki i rosyjski), X Liceum Ogólnokształcące Dwujęzyczne z językiem angielskim (dodatkowo hiszpański i niemiecki), XV Liceum Ogólnokształcące z oddziałami dwujęzycznymi im. Zjednoczonej Europy z językiem hiszpańskim (dodatkowo angielski i niemiecki), XX Liceum Ogólnokształcące z oddziałami dwujęzycznymi im. Zbigniewa Herberta z językiem angielskim (dodatkowo francuski, hiszpański i niemiecki).

Wybierając edukację w dwóch językach, można zdecydować się na dwie opcje. Pierwszą jest szkoła, drugą są klasy dwujęzyczne. Wybierając edukację w dwóch językach, można zdecydować się na dwie opcje. Pierwszą jest szkoła, drugą są klasy dwujęzyczne.
W Gdyni klasy dwujęzyczne prowadzone są od klas VII w kilku placówkach, to: Szkoła Podstawowa nr 26 im. Żołnierzy Armii Krajowej - w języku francuskim, Szkoła Podstawowa nr 53, Szkoła Podstawowa nr 40 im. kpt. ż. w. Karola Olgierda Borchardta - w języku angielskim.

Często w edukacji dwujęzycznej szkoły podstawowe korzystają ze współpracy z zaprzyjaźnionymi oddziałami liceów. W Gdyni to: II Liceum Ogólnokształcące z oddziałami dwujęzycznymi im. Adama Mickiewicza z językiem francuskim (dodatkowo angielski i niemiecki), III Liceum Ogólnokształcące im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni z międzynarodowymi oddziałami (przygotowanie do międzynarodowej matury IB), gdzie językiem wykładowym jest angielski (dodatkowo j. francuski, hiszpański, niemiecki i rosyjski), XIV Liceum Ogólnokształcące z oddziałami dwujęzycznymi im. Mikołaja Kopernika z językiem angielskim (dodatkowo hiszpański i niemiecki).

Znajdź korepetytora w Trójmieście



Liceum o nauczaniu dwujęzycznym zakłada zwiększoną liczbę godzin nauki danego języka, ale też nauczanie w języku obcym takich przedmiotów, jak: matematyka, historia czy fizyka. Ponadto wybiera się dodatkowy język nowożytny, np. niemiecki lub francuski. Jest to doskonałe przygotowanie do matury w języku angielskim. Absolwent liceum jest przygotowany merytorycznie do kontynuowania studiów specjalistycznych za granicą, na prestiżowych uczelniach w wielu krajach.

Miejsca

Opinie (37) 2 zablokowane

  • Znajomość języków ważna rzecz (2)

    Taka Vanessa wyjedzie za granicę, to musi wiedzieć jak jest po hiszpańsku czy włosku "tylko w zabezpieczeniu" albo Seba na magazyn do Holandii żeby się nie pruł jak miejscowy powie do niego "dzień dobry" bo zrozumie z tego polskie słowo na "ch" :)

    • 7 10

    • Potem Vanessa wróci do polski ze zmywaka odpicowana, wręcz nadęta biznes łoman, dumnie dzierżąć prezent- ajfona, dosłownie wyssanego od szefa...;), oraz pamiątką w brzuchu po egzotycznej miłości z Makumbą;)

      • 5 5

    • Goede morgen :D

      • 4 0

  • Niemiecki w SP1 Gdańsk Morena (2)

    Niech Bóg Was broni przed zapisywaniem dzieciakó do klas "niemieckich" w SP1 na Morenie. Denny poziom nauczania. Bez dodatkowych korepetycji niczego sie nie nauczą.

    • 1 4

    • Do jakich???? Ty chyba nawet nie wiesz, do jakiej szkoły, klasy chodzi twoje dziecko! W SP 1 j.niemiecki jest w ramach innowacji. Mój syn chętnie chodzi na j.niemiecki. I po dwóch latach podstawy zna. Ale trzeba uczyć się słówek, powtarzać, ćwiczyć. Inaczej żadnego języka dziecko się nie nauczy. Nauczyciel niczegi nie wleje do głowy..

      • 7 1

    • Sp1

      Po 3kl zrobilismy adios. Ponoc poziom nauczania odwrotnie proporcjonalny do nr rocznika. Dzieci robia co chca na lekcjach.

      • 0 0

  • zastanawia mnie dlaczego pomimo tylu lat nauki np. języka angielskiego w szkołach (3)

    nasza młodzież nadal ma problemy ze swobodnym posługiwaniem się językiem obcym. Porównując ich z rówieśnikami z krajów zachodnich (poza Hiszpanią i Francją) trochę słabo wypadają nasze dzieci. I tutaj nasuwa się pytanie, czy Skandynawowie, Holendrzy itd. mają specjalne predyspozycje? a może system edukacji jest inny? Nie wierzę, że np. w Szwecji dzieciaki uczęszczają na dodatkowe zajęcia językowe. Oczywiście są osoby, które będą uważać, że ich poziom jest wystarczający...no cóż, ale dzisiaj podróżując po świecie, pracując w międzynarodowych firmach, reprezentując nasz kraj w różnych instytucjach chyba jednak nie wystarczy small talk.

    • 8 0

    • Lektor (1)

      W Skandynawii nie ma pana lektora który czyta filmy w tv. Ten ewenement istnieje tylko e Polsce i chyba Rosji. Znacznie ogranicza osluchanie się z językiem.

      • 1 0

      • a w reszcie krajów wszystkie filmy się dubbinguje, oprócz kilku krajów.

        • 1 0

    • W Szwecji inaczej uczą, w Korei tez dlatego maja wyniki bo nie traci się czasu na zbedne przedmioty !!! Czas to pieniądz i do pracy!!! Lub na studia

      • 0 0

  • kris werner (1)

    język angielski powinien być drugim urzędowym językiem w polsce tzw: polish english. nikomu nie zaszkodzi jak nauczy się 10 ciu słow dziennie

    • 5 2

    • Jestem za, z tym że wolę american english.

      • 0 0

  • Chyba po to aby odbierać telefony w OCB

    Albo pojechać na kelnera na zachód.
    Zawód, umiejętności. Jak język to tłumacz ale wtedy to zupełnie inna nauka.
    A tak to wiedza ogólna i specjalizacja.

    • 0 1

  • ... (2)

    W szkołach publicznych większość przedmiotów powinna być prowadzona w języku angielskim. Język polski i tak używa się na co dzień. Zwłaszcza takie przedmioty jak informatyka czy matematyka powinny być po angielsku. Jeżeli dzieci będą pracować w powiązanych dziedzinach w przyszłości, to i tak nie będą tego robić w naszym języku.

    • 3 2

    • "Języka polskiego używa się na co dzień". A nie "język polski używa się". Angielski będzie naszym dzieciom bardzo potrzebny, ale powinny również umieć mówić poprawnie po polsku.

      • 2 0

    • Tak, tylko kto pójdzie uczyć?

      Żeby szkoły mogły uczyć w taki sposób, państwo musiałoby zacząć płacić normalne pieniądze nauczycielom.

      • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Student Maritime Conference 2024

60 - 480 zł
konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Chmury zbudowane są z:

 

Najczęściej czytane