• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Klasy dwujęzyczne w trójmiejskich szkołach

Wioleta Stolarska
9 lipca 2020 (artykuł sprzed 2 lat) 
Opinie (37)
Dodatkowe godziny nauki języka obcego, przedmioty nauczane w języku obcym, zajęcia z native speakerem - to aspekty, które coraz częściej decydują o wyborze szkoły. Dodatkowe godziny nauki języka obcego, przedmioty nauczane w języku obcym, zajęcia z native speakerem - to aspekty, które coraz częściej decydują o wyborze szkoły.

Znajomość języka obcego to dzisiaj konieczność, dlatego edukacja dwujęzyczna staje się coraz bardziej popularna. Dzieci już od przedszkola zaczynają naukę języka obcego, zwykle jednak na początku są to po prostu zajęcia dodatkowe. Z kolei naukę w klasie dwujęzycznej można zacząć już w szkole podstawowej, a kontynuować w szkole średniej. Bez wątpienia znajomość języka angielskiego już od najmłodszych lat zaprocentuje w przyszłości.Jak twoje dziecko uczy się języków obcych?

Jeszcze do niedawna szkoły dwujęzyczne w Polsce były rzadkością, teraz zarówno te nowoczesne placówki, jak i po prostu dwujęzyczne klasy stają się coraz popularniejsze i chętnie wybierane przez uczniów i ich rodziców.

Dodatkowe godziny nauki języka obcego, przedmioty nauczane w języku obcym, zajęcia z native speakerem - to aspekty, które coraz częściej decydują o wyborze szkoły. A to decyzja, o której uczniowie myślą już coraz wcześniej.

Czytaj też: Jak zdać maturę z angielskiego? Przygotowanie do matury 2022

Dwujęzyczność to nowy rozdział w polskiej edukacji. Według zasad przyjętych w obowiązującej reformie oświaty klasy dwujęzyczne w szkołach podstawowych (publicznych) można tworzyć od klasy VII (ze specjalnym pozwoleniem również klasy młodsze).

Warunkiem przyjęcia do klas dwujęzycznych jest uzyskanie promocji do klasy siódmej oraz uzyskanie pozytywnego wyniku sprawdzianu predyspozycji językowych składającego się z części pisemnej oraz ustnej.

Klasy dwujęzyczne w trójmiejskich szkołachW Trójmieście publiczne szkoły podstawowe i licea oferują naukę w klasach dwujęzycznych.

W Gdańsku klasy dwujęzyczne prowadzone są od klas VII w: SP nr 3 w ZSO 7Szkole Podstawowej nr 45 im. Bohaterów Westerplatte - w języku angielskim.

- Jest to doskonała oferta dla uczniów po skończeniu szóstej klasy. Będą mieli możliwość nauki języka angielskiego przez sześć godzin tygodniowo w podziale na grupy oraz nauki dwujęzycznie historii i geografii, a dodatkowo przygotowywania się do państwowych egzaminów językowych. Nauka odbywać się będzie we współpracy z kadrą pedagogiczną VII Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Wybickiego w Gdańsku. Szkoła Podstawowa nr 3 jest szkołą publiczną, pracującą w systemie jednozmianowym, a nauka w niej jest nieodpłatna - zachęca SP nr 3.
Tu z uwagi na zamiany, które wymusiła epidemia koronawirusa, rekrutacja będzie prowadzona przez cały okres wakacji szkolnych. Z kolei w SP nr 45 od 23 lipca do 31 sierpnia będzie prowadzona rekrutacja uzupełniająca.

Szkoły językowe w Trójmieście


Dwujęzyczne klasy to coraz częściej standard w liceach, również w gdańskich szkołach jest w czym wybierać. Licea ogólnokształcące z oddziałami dwujęzycznymi to: II Liceum Ogólnokształcące im. dr. W. Pniewskiego z językiem niemieckim (dodatkowo angielski, francuski, hiszpański, norweski, włoski), III Liceum Ogólnokształcące z oddziałami dwujęzycznymi im. Bohaterów Westerplatte z językiem angielskim (dodatkowo francuski, hiszpański, niemiecki) i klasa przygotowująca do Matury Międzynarodowej, V Liceum Ogólnokształcące im. S. Żeromskiego z językiem angielskim (dodatkowo niemiecki i rosyjski), X Liceum Ogólnokształcące Dwujęzyczne z językiem angielskim (dodatkowo hiszpański i niemiecki), XV Liceum Ogólnokształcące z oddziałami dwujęzycznymi im. Zjednoczonej Europy z językiem hiszpańskim (dodatkowo angielski i niemiecki), XX Liceum Ogólnokształcące z oddziałami dwujęzycznymi im. Zbigniewa Herberta z językiem angielskim (dodatkowo francuski, hiszpański i niemiecki).

Wybierając edukację w dwóch językach, można zdecydować się na dwie opcje. Pierwszą jest szkoła, drugą są klasy dwujęzyczne. Wybierając edukację w dwóch językach, można zdecydować się na dwie opcje. Pierwszą jest szkoła, drugą są klasy dwujęzyczne.
W Gdyni klasy dwujęzyczne prowadzone są od klas VII w kilku placówkach, to: Szkoła Podstawowa nr 26 im. Żołnierzy Armii Krajowej - w języku francuskim, Szkoła Podstawowa nr 53, Szkoła Podstawowa nr 40 im. kpt. ż. w. Karola Olgierda Borchardta - w języku angielskim.

Często w edukacji dwujęzycznej szkoły podstawowe korzystają ze współpracy z zaprzyjaźnionymi oddziałami liceów. W Gdyni to: II Liceum Ogólnokształcące z oddziałami dwujęzycznymi im. Adama Mickiewicza z językiem francuskim (dodatkowo angielski i niemiecki), III Liceum Ogólnokształcące im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni z międzynarodowymi oddziałami (przygotowanie do międzynarodowej matury IB), gdzie językiem wykładowym jest angielski (dodatkowo j. francuski, hiszpański, niemiecki i rosyjski), XIV Liceum Ogólnokształcące z oddziałami dwujęzycznymi im. Mikołaja Kopernika z językiem angielskim (dodatkowo hiszpański i niemiecki).

Znajdź korepetytora w TrójmieścieLiceum o nauczaniu dwujęzycznym zakłada zwiększoną liczbę godzin nauki danego języka, ale też nauczanie w języku obcym takich przedmiotów, jak: matematyka, historia czy fizyka. Ponadto wybiera się dodatkowy język nowożytny, np. niemiecki lub francuski. Jest to doskonałe przygotowanie do matury w języku angielskim. Absolwent liceum jest przygotowany merytorycznie do kontynuowania studiów specjalistycznych za granicą, na prestiżowych uczelniach w wielu krajach.

Miejsca

Opinie (37) 2 zablokowane

 • Wiem, że to tzw. stock photo, ale...

  Na pierwszym zdjęciu, które też pojawia się w miniaturce jest literówka. Trochę głupio reklamować szkoły z klasami dwujęzycznymi materiałami, które zawierają błędy.
  travelled - travelEd.

  • 18 5

 • A potem na eksport do UK;) Brytol pokaże dziewczynie 3 funty i ajfona i serce polki zdobędzie natychmiastowo;)

  • 13 25

 • travelled - też jest takie słowo

  • 4 5

 • nauka języka w szkole jest do kitu

  najwięcej angielskiego nauczyłem się na prywatnych lekcjach, za to w szkole miałem angielski i niemiecki, z tego drugiego prawie nic nie pamiętam

  • 28 3

 • Nie wiem skąd ten minus. Nikt nigdy nie słyszał o różnicach między angielskim amerykańskim (traveled), a angielskim brytyjskim (travelled)? Obie formy są poprawne. Zresztą jeśli na zdjęciu ktoś dostrzegł wspomniany wcześniej wyraz, to i powinien zobaczyć czego dotyczy ta inscenizowana lekcja- key spelling differences. pozdrawiam

  • 16 6

 • ej, ale tam nie chodzi o liczbę literek l,

  tylko o brak e w drugim wyrazie, przecież nawet wyróżnił E kapitalikiem :)

  • 20 0

 • Wyscig szczurow

  3gda i gdy. A gdzie powiew mlodosci?

  • 5 3

 • Klasy dwujęzyczne to fikcja

  Klasy dwujęzyczne to czysty marketing, żeby zachęcić uczniów przy rekrutacji, a w rzeczywistości nic takiego nie istnieje...

  • 22 8

 • może znasz angielski, ale z czytaniem u ciebie słabiutko

  chodzi o brakujące "E", nie o różnice w pisowni

  • 13 1

 • Klasy dwujezyczne to najczesciej tylko chwytmarketingowy stosowany przez szkoly.Potem okazuje sie,ze pani np.od matmatyki tylko temat zapisze po angielsku,raz na miesiac rozda kserowki ze slownictwem i koniec.Lekcje w 99% odbywaja sie po polsku.W klasach maturalnych nikt juz nawet nie stara sie stwarzac pozorow.

  • 16 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Wystawa o kosmosie "Kosmopark"

wystawa, warsztaty

Szekspir: Rozgrzewka!

improwizacje, teatr dla dzieci, warsztaty, spotkanie

Warsztaty z odpoczywania

warsztaty

Ogłoszenia polecane

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Chmury klasyfikujemy ze względu na: