Wiadomości

Kolejka do komputera, przeciążony internet. Jak wygląda zdalne nauczanie?

Odpowiedzialność za przeprowadzenie zajęć na odległość leży przede wszystkim po stronie dyrektorów szkół.
Odpowiedzialność za przeprowadzenie zajęć na odległość leży przede wszystkim po stronie dyrektorów szkół. fot. 123rf.com/Prasit Rodphan

Nauczanie na odległość może okazać się jeszcze trudniejsze - od środy, 25 marca, kończy się okres zawieszonych zajęć. Teraz wszyscy nauczyciele będą musieli realizować zdalnie podstawę programową i oceniać uczniów. Czy są na to przygotowani? Wciąż nie brakuje domów, gdzie z jednego komputera korzysta kilkoro dzieci, nauczyciele też nie zawsze mają odpowiedni sprzęt w domach. MEN jednak w kwestii sprzętu i internetu odsyła do samorządów.Czy w twoim domu dzieci do nauki zdalnej mają własny komputer?

tak, każde dziecko ma swój komputer lub tablet, na którym może pracować 42%
jest jeden komputer/tablet, którym dzielą się dzieci 19%
jest jeden komputer, na którym ja muszę zdalnie pracować, później udostępniam dziecku 24%
nie mamy w domu komputera, ale mamy tablet/telefon 5%
mamy tylko telefon, ale nie nadaje się do nauki zdalnej dla dziecka 10%
zakończona Łącznie głosów: 467
Nowe przepisy obowiązują od 25 marca 2020 r. do 10 kwietnia 2020 r. - od środy wszystkie szkoły będą musiały obowiązkowo uczyć dzieci na odległość. Do tej pory zdalne nauczanie nie było obowiązkowe.

- Czas, w którym jesteśmy, wymaga od nas wszystkich pełnej mobilizacji i współpracy. Rodziców proszę o wyrozumiałość i cierpliwość. Zdaję sobie sprawę z tego, ile trudu wkładają oni w wychowywanie i edukację swoich dzieci, szczególnie teraz, kiedy wielu z nich łączy swoją pracę zawodową ze wsparciem dzieci w zdalnej nauce - mówi Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej.
Odpowiedzialność za przeprowadzenie zajęć na odległość leży przede wszystkim po stronie dyrektorów szkół. W kwestii problemów ze sprzętem i internetem MEN odsyła do organów prowadzących placówki, czyli samorządów.

- Proszę wszystkie organy prowadzące i samorządy o okazanie niezbędnego wsparcia materialnego i organizacyjnego. Nauka na odległość jest dziś koniecznością i stanowi dla nas wszystkich wyzwanie - powiedział minister.

Wszystkie informacje o koronawirusie w Trójmieście


Nauka w czasach koronawirusa. Nie masz internetu? Materiały dostaniesz kurieremProblemy i wyzwania, jakie stawia zdalna edukacja, zostają jednak głównie na barkach rodziców i nauczycieli.

- Jak mam przed jednym komputerem posadzić czwórkę dzieci? Każde jest w innej klasie, mają od 8 do 14 lat. W czasie lekcji potrzebna jest im kamerka, mikrofon, słuchawki, o drukarce nie wspomnę. Do tej pory jakoś sobie radziliśmy, ale nie chcę, żeby moje dzieci przez brak odpowiedniego sprzętu miały zaległości, a teraz nas nie stać na to, żeby kupić wszystkim laptopy - mówi Małgorzata.
Nauczyciele obawiają się, że zdalne nauczanie pogłębi podział wśród uczniów.

- Brak dostępu do kontynuowania programu nauczania może powodować wykluczenie niektórych uczniów - przekonują nauczyciele.
Ministerstwo jednak nie widzi problemu, bo - jak przekonuje szef resortu - jeśli uczeń nie będzie miał dostępu do internetu, materiały do nauki dostanie w formie papierowej.

- Nauczanie zdalne można realizować także za pomocą innych urządzeń, np. laptopów, e-padów czy po prostu zwykłych telefonów komórkowych. Część materiałów można w taki sposób przekazać. Tam, gdzie jednak nie będzie to możliwe, a wiemy, że niestety w niektórych wypadkach tak będzie, będziemy prosili dyrektorów szkół o przesłanie pakietów informacyjnych do domu, czy to drogą pocztową, czy przez kuriera, czy jakąś inną metodą, tak aby materiały, które zlecane są w formie elektronicznej, w postaci papierowej dotarły do uczniów, którzy nie mają możliwości skorzystania z internetu - powiedział Piontkowski.

"Staramy się wypracować rozwiązania"Od kilku dni szkoły i samorządy przygotowują się do zdalnej nauki. W Gdyni wśród rodzin, które są objęte opieką MOPS, w osiemnastu występuje problem z możliwością skorzystania z komputera lub sieci.

- Po tygodniu pracy w nowym trybie widzimy, że gdyńskie szkoły doskonale sobie poradziły z wyzwaniem przejścia na zdalną naukę. Problem braku komputerów lub urządzeń mobilnych z dostępem do internetu, które mogłyby posłużyć dzieciom do nauki zdalnej w pojedynczych domach, bo wiemy, że są to pojedyncze przypadki, jest trudną kwestią, która pojawiła się przed samorządem wraz z wieloma innymi zagadnieniami towarzyszącymi zamknięciu szkół. Staramy się wypracować rozwiązania, które szybko umożliwią wszystkim uczniom kontynuowanie edukacji - przekonuje Bartłomiej Przybyciel, zastępca naczelnika Wydziału Edukacji gdyńskiego magistratu.
Z kolei w Sopocie w 23 domach potrzebne będzie wsparcie - o pomoc poprosili rodzice.

- Dla zapewnienia odpowiednich warunków do pracy i nauki dokonano analizy potrzeb w zakresie dostępności uczniów i nauczycieli do komputera i internetu. W 23 przypadkach szkoły w oparciu o zasoby własne lub innych placówek przekażą uczniom w formie wypożyczenia niezbędny sprzęt informatyczny na czas prowadzenia nauki na odległość - informuje Anetta Konopacka z sopockiego magistratu.
Rodziny objęte wsparciem ośrodków pomocy, w których dzieci korzystały z posiłków w szkołach, również otrzymają wsparcie finansowe na zakup żywności.

Czytaj też: Zdalna edukacja nauką dla dzieci i egzaminem dla rodziców

Nauczanie na odległość może okazać się jeszcze trudniejsze - od środy, 25 marca, kończy się okres zawieszonych zajęć.
Nauczanie na odległość może okazać się jeszcze trudniejsze - od środy, 25 marca, kończy się okres zawieszonych zajęć. fot. 123rf.com/ Anna Kraynova

RPO: żadne dziecko nie może zostać poza systememRzecznik praw obywatelskich w piśmie do ministra edukacji dot. edukacji zdalnej sygnalizuje wątpliwości dotyczące przede wszystkim dostępu do sprzętu komputerowego ze stosownym oprogramowaniem oraz szybkim internetem.

Podkreśla, że większość nauczycieli nie dysponuje służbowymi komputerami, zaś te używane w szkołach są często przestarzałe. Dodaje też, że w wielu przypadkach podjęcie przez nauczycieli nauczania na odległość nie jest możliwe bez uprzedniego przeszkolenia. Według RPO brakuje wsparcia technicznego w razie ewentualnego niepowodzenia w prowadzeniu lekcji przez internet.

- Trudna jest zwłaszcza sytuacja dzieci posiadających rodzeństwo, jeśli w domu jest tylko jeden komputer. Zdarza się, że nie jest on dostępny z uwagi na wymóg pracy zdalnej rodziców. Obawy dotyczą także uczniów ze szczególnymi potrzebami edukacyjnymi, gdyż nauczanie na odległość wyklucza stosowanie niektórych metod, które do tej pory okazywały się skuteczne. Wszystko to sprawia, że równość w dostępie do nauki nie zostanie zapewniona - podkreśla Adam Bodnar. - Apeluję, aby przede wszystkim zatroszczyć się o dzieci, które nie mogą liczyć na pomoc i wsparcie rodzin. Pozbawienie części uczniów dostępu do edukacji może przyczynić się bowiem do powstania wielu zaległości w nauce i pogłębić już istniejące różnice społeczne - napisał rzecznik.
Koronawirus: jak się zachować, jeśli podejrzewamy zakażenie?

 • z podejrzeniem koronawirusa nigdy nie powinniśmy zgłaszać się do lekarza rodzinnego ani na szpitalne oddziały ratunkowe
 • w przypadku wątpliwości zadzwonić na całodobową infolinię NFZ - 800 190 590 lub telefonicznie skontaktować się z właściwą ze względu na miejsce zamieszkania/obecnego pobytu powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną

Stacje sanitarno-epidemiologiczne w Trójmieście:

Wojewódzka SSE w Gdańsku ul. Dębinki 4, tel. 605602195

Powiatowa SSE Gdańsk ul. Wałowa 27, tel. 698941776

Powiatowa SSE Gdynia ul. Starowiejska 50, tel. 605462480

Powiatowa SSE Sopot ul. Kościuszki 23, tel. 663399599

Graniczna SSE w Gdyni ul. Kontenerowa 69, tel. 608358721

Opinie (182) 4 zablokowane

 • Gdzie teraz jest nauczycielska Solidarność i ZNP, żeby powiedzieć: "walnijcie się puste czerepy cudotwórcy przepisów." Nie ma w Polsce przymusu posiadania komputera, zwłaszcza dla każdego dziecka i łącza internetowego. Dla tych co nie maja wersje papierowe mają być wysyłane pocztą?!?!, akurat teraz najważniejszy jest układ pokarmowy żaby, lewe dopływy Bugu i życie wsi polskiej na przykładzie Chłopów.

  • 17 0

 • Na to wygląda... Chcą być traktowani poważnie, a sami nie zachowują się tak w stosunku do uczniów.

  • 2 1

 • opisz nam jak powinna to w takim razie zrobić poprawnie

  Zaznaczam, że podręczniki dzisiejsze są napisane dla d**ili z rysunkami i zdjęciami i wszystko jest wytłumaczone.

  • 4 0

 • Nie ma się co śmiać

  My, właśnie dzięki 500+ wyposażyliśmy każde z dzieci w swój komputer, owszem, dość słaby, ale do zdalnej nauki wystarczający. I teraz właśnie siedzą w MS Teams na lekcji. A ja na swoim mogę to pisać. Ale jak ktoś uważał 500+ za bonus na zagraniczne wakacje, no to co się potem dziwić.

  A że wszystko jest źle pomyślane od początku, a teraz załatwiane na hurra, no cóż, takie mamy rządy...

  • 7 0

 • Teraz mnie zlinczuja. Problem też polega na tym, że spora część kadry, to stare wyjadacze. Nie chodzi tylko o wiek. Część z nich przygotowała swoje materiały grubo lat temu i z nich korzysta, teraz musiałaby nagle przebranzowic się, a komu się chce? Spotkałam się z opinią, co ja będę za te grosze się wysilać. Prawda, ale niektórzy też tyle samo dostają i są szczęśliwi. Potem powstaja układy układziki. Osoby, które mogły by zwolnic miejsce dla młodych, bo są już w wieku emerytalnym tego nie zrobią dobrowolnie, a dyrektorowie też kolegów i koleżanki nie zwolnią. I potem tak jest:) u mnie w pracy są 2 emerytki które musiałyby pójść na emeryturę, ale ze względu na dobre relacje z kierownictwem nie są wysyłane. Komputer dla nich to taka trochę magia. Ok, rozumiem, że pewnie za taką pensję nie będzie sporo chętnych, ale może jednak się mylę. I tak to się ciągnie. Domyślacie się, kto się najbardziej awanturuje, w sprawie warunków, pensji, premii?
  Rzecz jasna nie mówię o wszystkich. Z tym, że system nie jest przygotowany, z tym wielkim oburzenie też po części jest tak, że komuś się nie chce, albo ktoś nie potrafi.
  Teraz możecie pluć jadem

  • 11 13

 • Nie przesadzaj.

  Ja w wieku 5 lat czytałem płynnie. Nauczyłem się bo chciałem czytać książki normalne a nie z obrazkami.

  • 1 7

 • jak to pogodzić?

  To jest dopiero kłopot , jeśli w domu jest kilkoro dzieci w wieku szkolnym ,a jest jeden komputer .

  • 17 2

 • Za dziesięć wypłat można dziecku kupić skodę na chodzie. Będzie miało zajęcia techniczne. Do tego właśnie służy 500+ :)

  • 3 1

 • Dokladnie

  Jedna z nauczycielek na 5 wiadomosci wyslala 1 poprawną.
  Inni tez piszą cos, potem odwoluja a ja dziennie dostaję po 15 maili. Dostaję kody, za kilka godzin a ja się pomylilam inne kody bo tamte sa z innej klasy. Na drugi dzień- to będzie prowadzil inny nauczyciel, nie ma juz podziału na zaawansowanie. Cyrk.
  Do tego każdy wysyla to samo. Nauczyciel, wychowawca, dyrektor. To kpina jest.
  Po tygodniu mam zapchana skrzynkę.
  I tylko jedna pani wysyla rano w dniu zajec material na dany dzień

  • 7 3

 • Nie

  Nie sprawdzają
  Nie chcą
  Dzieciak się narobil a ten piszę- przynies po kwarantannie.

  • 1 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jony mogą mieć ładunek: