• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kolejne luzowanie obostrzeń w czerwcu. Co się zmieni?

Wioleta Stolarska
2 czerwca 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Do urzędu nie wejdziesz? "I dobrze!"
- Sytuacja epidemiczna w Polsce ustabilizowała się. Odnotowujemy dalsze spadki dziennej liczby zakażeń i zajętości łóżek, mimo rosnącej mobilności Polaków. Dlatego przechodzimy do dalszego luzowania obostrzeń - mówił minister zdrowia Adam Niedzielski. - Sytuacja epidemiczna w Polsce ustabilizowała się. Odnotowujemy dalsze spadki dziennej liczby zakażeń i zajętości łóżek, mimo rosnącej mobilności Polaków. Dlatego przechodzimy do dalszego luzowania obostrzeń - mówił minister zdrowia Adam Niedzielski.

Przywrócenie funkcjonowania zamkniętych do tej pory sal zabaw dla najmłodszych, możliwość organizowania tradycyjnych targów, konferencji, wystaw, również z limitem osób - m.in. takie zmiany czekają nas od 6 do 25 czerwca. W środę podczas konferencji prasowej ogłosił je minister zdrowia Adam Niedzielski.



Gdzie można zaszczepić się na COVID-19? Lista punktów szczepień w Trójmieście


Jakie zmiany w obostrzeniach dotyczących pandemii koronawirusa czekają nas w najbliższych dniach? Jak poinformował minister zdrowia, do 25 czerwca zostaną przedłużone obowiązujące w tej chwili reguły.

- Zdecydowaliśmy się na zmiany o niefundamentalnym charakterze, ale które pewne rzeczy korygują - zaznaczył minister zdrowia Adam Niedzielski.
Dodatkowo od 6 do 25 czerwca wchodzą kolejne zmiany zmniejszające obostrzenia:
  • imprezy i zgromadzenia publiczne - limit zwiększony do 150 osób (z 50 obecnie),
  • możliwość prowadzenia targów, konferencji, wystaw z tym samym limitem, co w sklepach i innych pomieszczeniach zamkniętych (1 osoba na 15 m kw.),
  • możliwość funkcjonowania sal zabaw dla dzieci - limit to 1 osoba na 15 m kw.,
  • transport zbiorowy - 75 procent obłożenia transportu z obowiązkiem zakrywania nosa i ust.

Jak wyjaśnił Niedzielski, do limitu osób na imprezach, zgromadzeniach i targach, o których mówił, "nie są wliczane osoby zaszczepione".

- To jest kluczowa informacja, bo jeżeli ktoś jest zaszczepiony, nie będzie liczony ani w limitach hotelowych, ani konferencyjnych, ani we wszystkich innych limitach, z którymi mamy do czynienia - powiedział na konferencji prasowej Niedzielski.
Dodał, że zdecydowano o tym na podstawie wyników badań, które wskazują, że szczepienie zabezpiecza w bardzo dużym stopniu - nawet w 90 proc. - przed rozprzestrzenianiem się zakażenia COVID-19. Zaznaczył, że ma to też być zachętą do szczepienia się, bo ono będzie "pewnego rodzaju przepustką" do tego, by uczestniczyć w imprezach i wydarzeniach publicznych.

Dowiedz się, gdzie w Trójmieście wykonać test na koronawirusa prywatnie i na NFZ


Kto zweryfikuje informacje o szczepieniu przeciw COVID-19?



Niedzielski został potem zapytany o to, kto podczas zgromadzeń i imprez będzie weryfikował, ile z uczestniczących w nich osób jest zaszczepionych, a ile nie.

- Generalnie organizator jest odpowiedzialny za weryfikowanie tego. Z drugiej strony osoba, która przychodzi i twierdzi, że ma taki przywilej, takie prawo, by nie być liczonym do limitów obowiązujących, musi to udowodnić i wykazać - odparł minister.
Podkreślił, że na tę chwilę jedyną możliwością wykazania tego, że jest się zaszczepionym, jest przedstawienie organizatorowi imprezy odpowiedniego wydruku.

- Po 10 czerwca planujemy powszechne udostępnienie aplikacji, która jest swojego rodzaju czytnikiem. Z jednej strony będzie on pozwalał weryfikować ten papierowy dokument - bo na tym dokumencie mamy też kod QR możliwy do odczytu - ale będzie pozwalał nam również na bezpośrednie odczytanie z Internetowego Konta Pacjenta czy innej elektronicznej formy udostępnienia - powiedział.
Od 1 czerwca Polska przystąpiła do systemu unijnych certyfikatów covidowych. Certyfikaty mogą poświadczyć fakt zaszczepienia przeciwko COVID-19, bycia ozdrowieńcem oraz negatywny wynik testu PCR na obecność koronawirusa.

Czytaj też: Łatwiejsze podróżowanie po UE. Rozpoczęto wydawanie certyfikatów COVID

Jeden szpital tymczasowy w województwie



Minister zdrowia na briefingu na pytanie, ile szpitali tymczasowych pozostanie w każdym województwie, odpowiedział:

- Decyzja w tej chwili jest taka, że w każdym województwie będzie jeden szpital tymczasowy, którego operatorem będzie szpital wiodący, który też będzie miał te obowiązki covidowe, przy czym przynajmniej na Mazowszu szpitali tymczasowych będzie więcej niż jeden - wyjaśnił.
Czytaj też: Od 7 czerwca szczepienie dzieci w wieku od 12 do 15 lat

Jak wskazał, utrzymanie minimalnej infrastruktury w każdym regionie związane jest z przewidywaniami na okres wrześniowy, gdy więcej czasu będziemy spędzać w zamkniętych przestrzeniach, w szkole, w pracy.
08:42 3 CZERWCA 21

Kiedy w autobusach zostaną udostępnione miejsca obok kierowcy? (16 opinii)

W pociągach może być już zajętych 100 proc. miejsc, a w autobusach nadal trzeba wręcz wchodzić sobie na plecy, bo nie ma gdzie usiąść. Absurd, bo przecież kierowcy i tak oddzieleni są od pasażerów szybą.
W pociągach może być już zajętych 100 proc. miejsc, a w autobusach nadal trzeba wręcz wchodzić sobie na plecy, bo nie ma gdzie usiąść. Absurd, bo przecież kierowcy i tak oddzieleni są od pasażerów szybą.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (193)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Nowe Trendy w Turystyce

399 zł
konferencja

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Gdynia ScienceSlam

sesja naukowa

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie ptaki żywią się rybami?

 

Najczęściej czytane