• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Koniec kwarantanny w szkole? O nauce zdalnej decyduje dyrektor szkoły i lokalny sanepid

ws
17 lutego 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Od 11 lutego weszło w życie najnowsze rozporządzenie ministra zdrowia, zgodnie z którym w Polsce zdjęto obowiązek kwarantanny z kontaktu. Od 11 lutego weszło w życie najnowsze rozporządzenie ministra zdrowia, zgodnie z którym w Polsce zdjęto obowiązek kwarantanny z kontaktu.

Na Pomorzu trwają ferie zimowe. Wszytko wskazuje na to, że od 28 lutego, kiedy uczniowie wrócą do szkół, będą uczyć się stacjonarnie już do końca roku szkolnego. Po zlikwidowaniu obowiązkowej kwarantanny z kontaktu niezależnie od tego, z jak wieloma zakażonymi koronawirusem osobami dziecko będzie miało kontakt, nie będzie konieczności organizowania nauki online. Ministerstwo nie wyklucza jednak wyjątków i jak podkreśla, w przypadku ogniska zakaźnego w szkole o przechodzeniu na tryb zdalny współdecydują dyrektor szkoły i powiatowa stacja sanepidu.



Czy twoje dziecko chorowało na COVID-19?

Twoje dziecko od dziś nie wyląduje na kwarantannie? Wszystko na to wskazuje. Szef MEiN był pytany na konferencji prasowej, jak w związku ze zniesieniem kwarantanny z kontaktu wygląda organizacja szkoły w razie wykrycia zakażeń SARS-CoV-2.

Czytaj też: Edukacja domowa coraz popularniejsza. Kiedy można uczyć dziecko w domu?

- Tu się nic nie zmienia, jeśli chodzi o przepisy dotyczące przechodzenia na tryb zdalny w przypadku ogniska zakaźnego w szkole. O tym współdecyduje dyrektor szkoły i powiatowa stacja sanepidu. Różnica jest tylko taka, że niepotrzebna jest kwarantanna w sytuacji kontaktu z osobą zakażoną, czyli nie ma tej tak zwanej kwarantanny z kontaktu - wyjaśnił Przemysław Czarnek.
Zaznaczył, że decyzje te nie zapadają w Ministerstwie Edukacji i Nauki, lecz w Ministerstwie Zdrowia i w sanepidzie.

Czytaj też: Minister Czarnek do prezydent Gdańska: "ciężki weekend?"

Koniec z klasami na kwarantannie



Od piątku, 11 lutego, zniesiono kwarantannę z kontaktu. Ministerstwo Zdrowia zaleca, by wiedząc o kontakcie z osobą chorą, monitorować swój stan zdrowia i przestrzegać zasad: noszenie maseczki, dezynfekcja rąk i zachowanie odpowiedniego dystansu. Osoby, które po kontakcie z osobą chorą będą czuły się gorzej, powinny zgłosić się na test.

Czytaj też: Egzamin próbny tylko dla zdrowych uczniów? Osoby z orzeczeniem na straconej pozycji

Jak to wygląda w praktyce? Jeśli np. nauczyciel czy uczeń z klasy dziecka otrzymają pozytywny wynik testu na COVID-19, klasa nie zostanie skierowana na kwarantannę niezależnie od tego, czy uczniowie byli zaszczepieni, czy nie.

Dotychczas w pełni zaszczepieni uczniowie nie byli obejmowani kwarantanną, a niezaszczepieni mieli siedmiodniową kwarantannę, jednak cała klasa była zwykle kierowana na naukę zdalną. Dlaczego? Żeby nie dyskryminować niezaszczepionych.

Szkoły prywatne i społeczne w Trójmieście


Krótsza izolacja



Z kolei od wtorku, 15 lutego, izolacja domowa osób, u których wykryto zakażenie wirusem SARS-CoV-2, skrócona została do siedmiu dni. Liczona jest teraz od momentu wykonania testu diagnostycznego, a nie od otrzymania jego wyniku.

Również kwarantanna domowników kończy się teraz równocześnie z siedmiodniową izolacją zakażonego.
ws

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (32)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Nowe Trendy w Turystyce

399 zł
konferencja

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Gdynia ScienceSlam

sesja naukowa

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie miasto jest siedzibą władz województwa Pomorskiego?

 

Najczęściej czytane