• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Koniec kwarantanny w szkole? O nauce zdalnej decyduje dyrektor szkoły i lokalny sanepid

ws
17 lutego 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Od 11 lutego weszło w życie najnowsze rozporządzenie ministra zdrowia, zgodnie z którym w Polsce zdjęto obowiązek kwarantanny z kontaktu. Od 11 lutego weszło w życie najnowsze rozporządzenie ministra zdrowia, zgodnie z którym w Polsce zdjęto obowiązek kwarantanny z kontaktu.

Na Pomorzu trwają ferie zimowe. Wszytko wskazuje na to, że od 28 lutego, kiedy uczniowie wrócą do szkół, będą uczyć się stacjonarnie już do końca roku szkolnego. Po zlikwidowaniu obowiązkowej kwarantanny z kontaktu niezależnie od tego, z jak wieloma zakażonymi koronawirusem osobami dziecko będzie miało kontakt, nie będzie konieczności organizowania nauki online. Ministerstwo nie wyklucza jednak wyjątków i jak podkreśla, w przypadku ogniska zakaźnego w szkole o przechodzeniu na tryb zdalny współdecydują dyrektor szkoły i powiatowa stacja sanepidu.Czy twoje dziecko chorowało na COVID-19?

Twoje dziecko od dziś nie wyląduje na kwarantannie? Wszystko na to wskazuje. Szef MEiN był pytany na konferencji prasowej, jak w związku ze zniesieniem kwarantanny z kontaktu wygląda organizacja szkoły w razie wykrycia zakażeń SARS-CoV-2.

Czytaj też: Edukacja domowa coraz popularniejsza. Kiedy można uczyć dziecko w domu?

- Tu się nic nie zmienia, jeśli chodzi o przepisy dotyczące przechodzenia na tryb zdalny w przypadku ogniska zakaźnego w szkole. O tym współdecyduje dyrektor szkoły i powiatowa stacja sanepidu. Różnica jest tylko taka, że niepotrzebna jest kwarantanna w sytuacji kontaktu z osobą zakażoną, czyli nie ma tej tak zwanej kwarantanny z kontaktu - wyjaśnił Przemysław Czarnek.
Zaznaczył, że decyzje te nie zapadają w Ministerstwie Edukacji i Nauki, lecz w Ministerstwie Zdrowia i w sanepidzie.

Czytaj też: Minister Czarnek do prezydent Gdańska: "ciężki weekend?"

Koniec z klasami na kwarantannieOd piątku, 11 lutego, zniesiono kwarantannę z kontaktu. Ministerstwo Zdrowia zaleca, by wiedząc o kontakcie z osobą chorą, monitorować swój stan zdrowia i przestrzegać zasad: noszenie maseczki, dezynfekcja rąk i zachowanie odpowiedniego dystansu. Osoby, które po kontakcie z osobą chorą będą czuły się gorzej, powinny zgłosić się na test.

Czytaj też: Egzamin próbny tylko dla zdrowych uczniów? Osoby z orzeczeniem na straconej pozycji

Jak to wygląda w praktyce? Jeśli np. nauczyciel czy uczeń z klasy dziecka otrzymają pozytywny wynik testu na COVID-19, klasa nie zostanie skierowana na kwarantannę niezależnie od tego, czy uczniowie byli zaszczepieni, czy nie.

Dotychczas w pełni zaszczepieni uczniowie nie byli obejmowani kwarantanną, a niezaszczepieni mieli siedmiodniową kwarantannę, jednak cała klasa była zwykle kierowana na naukę zdalną. Dlaczego? Żeby nie dyskryminować niezaszczepionych.

Szkoły prywatne i społeczne w Trójmieście


Krótsza izolacjaZ kolei od wtorku, 15 lutego, izolacja domowa osób, u których wykryto zakażenie wirusem SARS-CoV-2, skrócona została do siedmiu dni. Liczona jest teraz od momentu wykonania testu diagnostycznego, a nie od otrzymania jego wyniku.

Również kwarantanna domowników kończy się teraz równocześnie z siedmiodniową izolacją zakażonego.
ws

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (32)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Co wisi w powietrzu?

warsztaty

Tropem dinozaurów

warsztaty, pokaz

412 urodziny Jana Heweliusza

warsztaty, spotkanie, pokaz, jubileusz

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Głowica w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym to:

 

Najczęściej czytane