Koniec z salmonellą - naukowcy z PPNT wynaleźli szczepionkę

Zdrowsi ludzie, mniej antybiotyków i do trzech miliardów euro oszczędności rocznie - takie możliwości stwarza technologia Sal Ethvi, dzięki której dwóm gdyńskim firmom udało się wytworzyć szczepionki przeciwko salmonelli. To pierwsze tego typu rozwiązanie na świecie.Czy dbasz o higienę podczas przygotowywania i spożywania posiłków?

Zobacz wyniki (60)
Salmonella - jak się rozprzestrzenia?

Jedną z głównych przyczyn zatruć salmonellą jest spożywanie produktów pochodzących od zakażonego drobiu. Choć nie nadają się one do spożycia przez człowieka, to zdarza się, że trafiają do sprzedaży.

- Salmonella ginie w wysokiej temperaturze, dlatego takie mięso po poddaniu obróbce termicznej jest bezpieczne dla ludzi - mówi Krzysztof Głośnicki, Prezes Zarządu NatVet.
Każdego roku na świecie z chorobami przenoszonymi przez żywność z pałeczkami salmonelli zmaga się ponad 80 milionów osób. Bakteria może się utrzymywać w organizmie kilka miesięcy, prowadząc do zatruć pokarmowych, zakażeń narządów wewnętrznych, chorób stawów czy duru brzusznego.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć


Roczne koszty związane z zakażeniami salmonellą sięgają, według danych European Food Safety Authority (EFSA) trzech miliardów euro. Farmerzy ponoszą koszty związane z utylizacją jaj, paszy, ściółki, a państwo z tytułu wypłaty odszkodowania.

- W niektórych krajach (np. w USA) antybiotyki są stosowane prewencyjnie, żeby zapobiegać wybranym chorobom drobiu. W Polsce profilaktyczne użycie jest zabronione prawnie i bardzo restrykcyjnie przestrzegane - tłumaczy Krzysztof Głośnicki. - Bakterie salmonelli uodparniają się na antybiotyki i leczenie nimi może być mniej skuteczne. Dlatego opracowaliśmy immunologiczną szczepionkę, która chroni kury przed pięcioma najgroźniejszymi szczepami salmonelli i pozwala zredukować koszty produkcji.
Innowacyjna szczepionka Sal Ethvi

Szczepienie kurcząt natychmiast po wykluciu było dotychczas niemożliwe, z uwagi na brak odporności w pierwszych 14 dniach życia. Dzięki zastosowaniu przeciwciał (rodzaj białka), Sal Ethvi jako pierwsza będzie zabezpieczała kurczęta przed 5 odmianami bakterii od 1 dnia po podaniu szczepionki. Produkt przeznaczony jest dla kurcząt, choć rozważa się rozszerzenie jego działania na indyki.

Projekt Immunolab i NatVet wzbudził zainteresowanie Komisji Europejskiej i otrzymał grant w ramach Instrumentu dla MŚP (Horyzont 2020) - programu wspierającego najbardziej innowacyjne firmy w Europie.

- Innowacyjność projektu jest bezdyskusyjna. Potwierdza to decyzja Komisji Europejskiej, która wybrała Sal Ethvi spośród ponad 2 tys. wniosków złożonych w listopadzie do fazy 1 Instrumentu dla MŚP. W tym rozdaniu grant otrzymało zaledwie 8,5 proc. projektów - tłumaczy Alicja Grzegorzek z Ateknea Solutions, która pomagała w opracowaniu zgłoszenia do programu.
Immunolab to spin-off Instytutu Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni założony przez prof. Renatę Głośnicką. Jego siedziba mieści się w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. Głównym obszarem działalności Immunolabu jest wytwarzanie i sprzedaż preparatów do diagnostyki bakterii salmonelli.

NatVet to spółka celowa, utworzona przez Immunolab w celu komercjalizacji szczepionki Sal Ethvi. Wspólnie z Immunolabem pozyskała grant w ramach Instrumentu dla MŚP na rozwój szczepionki przeciwko salmonelli.

Opinie (12)

 • Brawo!

  • 23 1

 • Fajnie, fajnie

  Bardzo fajnie, że nasi naukowcy potrafili taką szczepionkę opracować.

  Pewnie jednak okaże się, że dostali grant rządowy na badania, a finalnie.....sprzedadzą patent jakiemuś koncernowi i tyle z tego będzie mieć Polska.....

  • 15 2

 • już za 5 lat kolejna obowiązkowa szczepionka :D

  • 6 7

 • Moje gratulacje !!!

  Choćby dla tego przedsięwzięcia warto było pobudować PPN-T.

  Gratulacje dla faktycznie zaangażowanych nie dla tytułów nie dla sławy a dla nas ludzkości.

  Brawo Panie prezydencie Guć za osobiste wspieranie Idei Parku mimo tylu przeciwności. Dziś już wszyscy wiemy, że obraliście dobry kierunek.
  Tak trzymać.

  • 10 0

 • a nie trójmiejscy naukowcy?

  znów nachalne promowanie gdyńskości

  • 2 12

 • ależ to szczepionka dla kurczaków a nie dla ludzi? Wyeliminowuje (?) jedno z wielu źródeł zakażenia - do zastosowania i do końca jeszcze daleko

  • 5 0

 • Lek na salmonellę (1)

  wynaleziono wcześniej, ale naukowcy nie zdawali sobie z tego faktu sprawy. Skoro bowiem wysoka temperatura eliminuje salmonellę, to wystarczająco skutecznym rozwiązaniem jest emisja przemówienia Tuska, Petru, czy innego Kaczora (w zależności od preferencji politycznych), a także wręczenie paska wskazującego wynagrodzenie miesięczne. Można też popróbować z emisją głosu bezpośredniego przełożonego. Wskutek powyższych działań człowiek tak się "z radości" zagotuje, że salmonella niechybnie zginie. A tym samym mamy problem salmonelli rozwiązany.

  • 7 6

  • A dla FEW

   Przydałaby się maśśc na ból zadka.
   PPNT liczymy na Was.

   • 0 1

 • Za użycie "spin-off" w kontekście IMT wywaliłbym autorkę natychmiast (3)

  Czy ona w ogóle wie co to spin-off czy hipstersko używa bo fajnie brzmi i młodzież używa?????

  • 5 4

  • Spin-off.

   Oni po prostu tego nie rozumieją, że większości ludzi to się po prostu nie podoba i będziemy z tym walczyć do końca, aż zaprzestaną. A ludzie naprawdę są dość spostrzegawczy, by takie rzeczy wyłapywać.

   • 5 1

  • (1)

   ojej, ojej! Czytasz artykuły ZA DARMO, ale i tak byś sobie porządził, nie? Co za bufon

   • 0 1

   • a ty malkontent

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Festiwal Piwa, Wina i Cydru
Festiwal Piwa, Wina i Cydru
degustacja, spotkanie, targi
sty 29-30
sobota - niedziela, g. 12:00
Gdańsk, Polsat Plus Arena Gdańsk
Arena Mówców
Arena Mówców
wykład, konferencja
mar 28
poniedziałek, g. 9:00
Gdynia, Gdynia Arena
Festiwal Konopny
Festiwal Konopny
spotkanie, targi
sty 29-30
sobota - niedziela, g. 12:00
Gdańsk, Polsat Plus Arena Gdańsk

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Co jest naturalnym wrogiem mszycy?

 

Najczęściej czytane