• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

COVID-19. Pulsoksymetr pomoże ocenić, czy potrzebna jest hospitalizacja

Ewa Palińska
20 listopada 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
Chorzy na COVID-19 póki to możliwe leczą się w domu. Pulsoksymetr jest prostym urządzeniem diagnostycznym, które pomoże nadzorować ich stan. Chorzy na COVID-19 póki to możliwe leczą się w domu. Pulsoksymetr jest prostym urządzeniem diagnostycznym, które pomoże nadzorować ich stan.

COVID-19 - zakażeni koronawirusem często leczą się w domu. Aby ta opieka była bardziej kompleksowa, uruchomiono program Domowej Opieki Medycznej, w ramach którego osoby z grupy ryzyka otrzymują pulsoksymetry - proste urządzenia diagnostyczne, służące do badania saturacji krwi i tętna. Analiza tych wyników ma pomóc ocenić, czy w ich przypadku konieczna jest hospitalizacja. Program jest jednak adresowany wyłącznie do osób posiadających dostęp do internetu. Pozostałym pozostaje zaopatrzyć się w pulsoksymetry na własną rękę i konsultować wyniki z lekarzem POZ.



Czy masz w domu pulsoksymetr?

Dla bezpieczeństwa pacjentów z COVID-19, których stan zdrowia pozwala na odbycie izolacji w domu, Ministerstwo Zdrowia uruchomiło program Domowej Opieki Medycznej. To system zdalnego monitoringu parametrów chorych - saturacji krwi i tętna.

- Program pozwala na szybkie wykrycie pacjentów, którzy ze względu na pogorszenie stanu powinni trafić na leczenie szpitalne. Skierowany jest do osób z grup podwyższonego ryzyka, których wskażą lekarze POZ - czytamy na rządowej stronie internetowej. - Pacjenci otrzymują pulsoksymetry jako narzędzie diagnostyczne oraz korzystają z sytemu PulsoCare do przekazywania i monitorowania danych.

Koronawirus Gdańsk - Gdynia - Sopot - wszystko o COVID-19 w Trójmieście



COVID-19 w domu - pulsoksymetr za darmo



O objęciu konkretnej osoby programem Domowej Opieki Medycznej będzie decydował lekarz POZ. Decyzję podejmie na podstawie zdiagnozowanej choroby wywołanej koronawirusem oraz na podstawie wywiadu o stanie zdrowia chorego.

Program skierowany jest przede wszystkim do pacjentów z grup ryzyka, leczonych w warunkach domowych, zagrożonych nagłym pogorszeniem się stanu zdrowia. Są to m.in. osoby powyżej 55. roku życia oraz pacjenci z chorobami współistniejącymi, jak choroby serca, niewydolność nerek, choroby nowotworowe, cukrzyca typu 2 i inne.

Chorują na COVID-19 w domu: "To trzeba przeczekać"



Resort zdrowia zastrzega jednak, że rolą lekarza POZ jest wyłącznie zapisanie pacjenta do programu. Monitoring stanu zdrowia, telekonsultacje oraz pozostałe działania realizują konsultanci i lekarze z Centrum Kontaktu DOM - infolinia Domowej Opieki Medycznej: 22 735 39 40. Centrum Kontaktu jest dostępne dla pacjentów przez 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę.

Jak działa program Domowej Opieki Zdrowotnej?

  • Jeśli otrzymałeś pozytywny wyniku testu na COVID-19, a twój lekarz POZ skierował cię do programu Domowej Opieki Zdrowotnej, otrzymasz SMS-a z hasłem do systemu.
  • Pulsoksymetr otrzymasz za pośrednictwem Poczty Polskiej. W paczce znajdziesz również instrukcję obsługi, ulotkę na temat programu DOM oraz kopertę do zwrotu sprzętu.
  • Zaloguj się do systemu na stronie internetowej: www.pulsocare.mz.gov.pl lub zainstaluj aplikację PulsoCare.
  • Po zalogowaniu się do systemu lub aplikacji będziesz mógł przeprowadzić badanie z użyciem pulsoksymetru. Aplikacja w prosty i intuicyjny sposób prowadzi cię przez cały proces, na który składa się badanie pulsoksymetrem i wywiad medyczny w postaci ankiety.
  • Badaj się co kilka godzin, zgodnie z zaleceniami, a wyniki wpisz w systemie PulsoCare.
  • Wszystkie wyniki badań są przesyłane do centralnej bazy danych i na bieżąco monitorowane przez Centrum Kontaktu. Konsultanci i lekarze weryfikują wyniki twoich pomiarów. W sytuacji niepokojącej zostaniesz skierowany na zdalną konsultację, która odbędzie się w formie teleporady. W razie konieczności zostanie wezwane Pogotowie Ratunkowe.

Test na Koronawirusa - Gdańsk Gdynia Sopot


Nie masz internetu, nie dostaniesz pulsoksymetru, ale warto go sobie kupić



Wyniki z otrzymanych od ministerstwa pulsoksymetrów należy raportować poprzez stronę internetową bądź aplikację na urządzenia mobilne. Wyklucza to z programu osoby, które z nowinkami technologicznymi są na bakier.

- Moi rodzice mają przeszło 80 lat. Są staruszkami dziarskimi i w pełni samodzielnymi, ale z nowinkami technologicznymi sobie nie radzą. Cudem było nauczenie ich obsługi "dziadkofonu", a więc telefonu komórkowego o bardzo prostej obsłudze, stworzonego właśnie z myślą o seniorach. Nie ma więc możliwości, że będą raportowali wyniki za pomocą strony internetowej bądź aplikacji - opowiada Marcin. - Zadzwoniłem pod numer podany przez organizatorów akcji Domowa Opieka Medyczna. Kiedy nakreśliłem sytuację, usłyszałem, że w takim wypadku rodzice nie kwalifikują się do programu i darmowe urządzenie im nie przysługuje. Mam ich zaopatrzyć w pulsoksymetr na własną rękę, a wyniki mają konsultować przez telefon ze swoim lekarzem rodzinnym. Alternatywy dla osób niekorzystających z internetu nie przewidziano.
Nasz czytelnik, za radą lekarza POZ, pulsoksymetr niezwłocznie kupił.

- Zapłaciłem kilkadziesiąt złotych, a jego obsługa okazała się banalnie prosta - opowiada Marcin. Wystarczy nałożyć urządzenie na palec, nacisnąć przycisk i po kilku sekundach znamy wynik. Badanie przypomina nałożenie klamerki na palec. Nie boli, nie ma w nim nic skomplikowanego. Początkowo obawiałem się, jak rodzice sobie poradzą, ale poszło im to równie dobrze, jak badanie ciśnienia czy poziomu cukru. Z tą różnicą, że tu nie musieli się kłuć.

Szpital zakaźny od środka. Zobacz, jak leczy się chorych na COVID-19



Analiza wyników pulsoksymetru ma posłużyć do oceny tego, czy osoba chorująca na COVID-19 w domu powinna poddać się hospitalizacji i terapii tlenowej, czy nie ma takiej potrzeby. Na zdj. pacjent Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Gdańsku. Analiza wyników pulsoksymetru ma posłużyć do oceny tego, czy osoba chorująca na COVID-19 w domu powinna poddać się hospitalizacji i terapii tlenowej, czy nie ma takiej potrzeby. Na zdj. pacjent Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Gdańsku.

Pulsoksymetr nie tylko dla chorych na COVID-19



Ze względu na możliwość pomiaru wysycenia krwi tlenem pulsoksymetr najczęściej stosuje się w przypadku pacjentów z: chorobami serca, chorobami układu oddechowego, cukrzycą, nadciśnieniem, wymagającymi stałej opieki. Przyda się też kobietom w ciąży oraz sportowcom.

Pulsoksymetr możemy kupić już za kilkanaście złotych (zamówienie z Chin). Lekarze przestrzegają jednak, aby wybierać urządzenia z nieco wyższej półki.

- W przypadku COVID-u lub przewlekłych chorób płuc warto kupić urządzenie za około 100 zł za sztukę - radzi prof. dr hab. n. med. Marek Niedoszytko, kierownik Kliniki Alergologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Pulsoksymetr kupimy m.in. w aptekach, dużych sklepach ze sprzętem RTV, przez internet czy w sklepach medycznych.

- Zainteresowanie jest ostatnio spore, ale staramy się na bieżąco uzupełniać braki. Jeśli towaru nie będzie na stanie, można złożyć zamówienie przez stronę naszej apteki albo bezpośrednio u nas, jeśli ktoś nie korzysta z internetu - informuje Tomasz, szef jednej z aptek wchodzącej w skład większej sieci.

Apteki w Trójmieście


Jak interpretować wyniki?

- W przypadku COVID-u wartości poniżej 95 proc. mówią o zagrożeniu ciężkim przebiegiem choroby, poniżej 90 proc. o ryzyku niewydolności oddechowej - mówi prof. Niedoszytko. - Podobnie w przewlekłych chorobach płuc. Saturacja poniżej 90 proc. odpowiada ciśnieniu parcjalnemu tlenu poniżej 60 mmHg, czyli granicy niewydolności oddechowej.
O czym należy pamiętać, wykonując pomiar?
  • Pomiary wykonuj po kilku minutach odpoczynku
  • przed wykonaniem pomiarów umyj ręce
  • pomiary wykonuj w pozycji siedzącej
  • podczas korzystania z pulsoksymetru nie możesz mieć pomalowanych paznokci
  • badaj się co kilka godzin zgodnie z zaleceniami.

Co może wpłynąć na nieprawidłowy pomiar pulsoksymetru?
  • ruch palca podczas pomiaru
  • wilgotna dłoń
  • paznokcie pomalowane lakierem
  • zbyt długie paznokcie.

Miejsca

Opinie (58) 1 zablokowana

  • Żałuję, że tak późno

    Dowiedziałam się o pulsoksymetrze. Gdybyśmy taki mieli na wyposażeniu, to prawdopodobnie teść nie leżałyby teraz pod respiratorem w szpitalu. Przechodził Covid ciężko, był słaby. W sobotę zbadał go lekarz PO Z i nie wysłał do szpitala. W niedzielę pogotowie zabrało teścia do szpitala z saturacją 45. Prawdopodobnie saturacja już wcześniej była niska (po fakcie widzę, że mogliśmy się tego domyślić), ale brak pulsoksymetru nie pozwolił tego wychwycić.

    • 6 2

  • Duszno ?

    Jeżeli pulsoksymetr pokazuje niższą saturacje tlenu to takiej osobie jest. duszno !!! Zamiast wydawać pieniądze na bzdury upewnij się czy znasz numer na pogotowie ratunkowe !

    • 2 2

  • A skad to urzadzenie wie ile mam tlenu we krwi ?

    • 0 1

  • Moja mama -senior 86 lat - otrzymała pulsoksymetr ale lekarz wpisał do systemu tel. stacjonarny i zrobił się problem. System nie może wygenerować kodu na telefon stacjonarny a nie mogę już innego telefonu tam przypisać. Mogłabym przecież ja założyć aplikację albo logować się na stronie pulsocare. Jednak jest to niemożliwe bez kodu. Na infoliniach są bezradni - odsyłają od jednego numeru do drugiego. No więc chyba ten system to tylko dla młodych i zdrowych ... A przy okazji to urządzenie przychodzi niezmontowane ( trzeba włożyć baterie ) A instrukcja drobnym maczkiem po angielsku i po chińsku. Idealnie dla niedowidzącej starszej osoby.....

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Science Cafe. Przyszłość zapisana w genach? Epigenetyka w skali

20 zł
wykład, sesja naukowa, warsztaty

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Gniazdowniki to ptaki:

 

Najczęściej czytane