Wiadomości

stat

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

Najnowszy artukuł na ten temat

Lek coraz bliżej. Setki naukowców próbują zrozumieć koronawirusa

Koronawirus 2019-nCoV z chińskiego Wuhanu dociera do kolejnych krajów i terytoriów. Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. W związku ze wzrastającą liczbą zakażeń Światowa Organizacja Zdrowia przypomina o zaleceniach, dzięki którym można zmniejszyć ryzyko zakażenia się.Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.

- Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20 proc. osób. Do zgonów dochodzi u 2-3 proc. osób chorych. Prawdopodobnie dane te są zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego - informuje Główny Inspektorat Sanitarny.
Według ekspertów najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Czytaj też: Pomiar temperatury ciała na lotnisku w Gdańsku

Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu:

  • Często myj ręce, używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu, używaj płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60 proc.). Dlaczego? Mycie rąk ww. metodami zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach.
  • Podczas kaszlu i kichania zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką - natychmiast wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce, używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu - płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60 proc.). Dlaczego? Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków i wirusów. Jeśli kichasz lub kaszlesz w dłonie, możesz zanieczyścić przedmioty lub dotykane osoby.
  • Zachowaj co najmniej 1 m odległości między sobą a innymi ludźmi, szczególnie tymi, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę. Dlaczego? Gdy ktoś zarażony wirusem powodującym chorobę układu oddechowego, taką jak COVID-19, kaszle lub kicha, wydala pod ciśnieniem małe kropelki śliny i śluzu zawierające wirusa. Jeśli jesteś zbyt blisko, istnieje ryzyko, że możesz wdychać wirusa.
  • Unikaj dotykania oczu, nosa i ust. Dlaczego? Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być skażone wirusem. Jeśli dotkniesz oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, możesz przenieść wirusa z powierzchni na siebie.
  • Jeśli masz gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu, zasięgnij pomocy medycznej. Dlaczego? Objawy ze strony układu oddechowego z towarzyszącą gorączką mogą mieć wiele przyczyn np. wirusową (wirusy grypy, adenowirusy, rynowirusy, koronawirusy, wirusy paragrypy) czy bakteryjną (pałeczka Haemophilus influenzaea, pałeczka krztuśca, chlamydia, mykoplazama).
  • Jeśli masz łagodne objawy ze strony układu oddechowego i nie podróżowałeś do Chin, pamiętaj o stosowaniu podstawowych zasad ochrony podczas kaszlu, kichania oraz higieny rąk i pozostań w domu do czasu powrotu do zdrowia, jeśli to możliwe.


- Koronawirus SARS-CoV-2 jest wirusem osłonkowym, podatnym na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów. Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem lub o dezynfekowaniu ich środkiem na bazie alkoholu - informuje GIS.
Nie zaleca się używania masek na twarz przez zdrowych ludzi w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Jak infromuje GIS, noszenie maseczki zasłaniającej usta i nos może pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się niektórych chorób układu oddechowego, jednak stosowanie samej maseczki nie gwarantuje powstrzymania infekcji i powinno być połączone ze stosowaniem innych środków zapobiegawczych, w tym higieną rąk i zasadami ochrony podczas kaszlu czy kichania oraz unikaniem bliskiego kontaktu z innymi ludźmi (co najmniej 1 metr odległości). Światowa Organizacja Zdrowia doradza racjonalne stosowanie maseczek.

Czytaj też: Eksperci o koronawirusie: bez histerii, jesteśmy bezpieczni

Co zrobić, jeśli podejrzewasz zakażenie koronawirusem?- Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w rejonie, gdzie potwierdzono przypadki zarażenia koronawirusem i zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, to bezzwłocznie powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego - informuje Ministerstwo Zdrowia.
Dodatkowo Główny Inspektorat Sanitarny wyjaśnia ogólne zasady postępowania medycznego w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem - "pacjent manifestujący objawy powinien być hospitalizowany w oddziale zakaźnym (obserwacyjno-zakaźnym) z zapewnieniem warunków izolacji oddechowej i ścisłego reżimu sanitarnego".

O procedurach mówił również Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

- Jeżeli byliśmy w tych regionach włoskich, które są czerwonym obszarem, i mamy objawy, to zgłaszamy się telefonicznie do sanepidu lub przez Narodowy Fundusz Zdrowia, przez infolinię, oraz kierujemy się bezpośrednio na oddział zakaźny - wyjaśniał.
Przestrzegał, żeby pacjent nie zgłaszał się do izby przyjęć, lekarza POZ czy SOR, bo może spowodować to tylko zarażenie kolejnych osób.

- Jeśli wróciliśmy z tego regionu i nie mamy żadnych objawów, wtedy obserwujemy się i nawet nie jest zalecane przez WHO pozostawanie w kwarantannie domowej. Wystarczy się obserwować i w przypadku jakichkolwiek objawów zgłaszać się. Z kolei, jeśli byliśmy w takim kraju i mieliśmy kontakt z osobą chorą, wtedy właśnie wymagana jest kwarantanna domowa - mówił minister.
Podkreślał również, że koronawirus nie stwarza znacząco większego zagrożenia niż wirus grypy. Poinformował też o uruchomieniu infolinii, pod numerem której można uzyskać informacje dotyczące koronawirusa - infolinia jest dostępna przez całą dobę pod numerem 800 190 590.
Gdzie informacje o podejrzeniu koronawirusa należy zgłaszać w Trójmieście:
  1. bezzwłocznie, telefonicznie należy powiadomić Państwową Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Gdańsku - telefon w godzinach urzędowania 58 32 00 815, 58 32 00 816, po godzinach urzędowania w nagłych przypadkach 698 941 776 - informacja co do dalszego postępowania.
  2. w przypadku wystąpienia objawów należy bezpośrednio zgłosić się do oddziału zakaźnego lub Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego - Szpital Zakaźny, ul. Smoluchowskiego 18 w Gdańsku zarządzany przez Szpitale Pomorskie (dorośli i dzieci), Uniwersyteckie Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej ul. Powstania styczniowego 9a w Gdyni.

Ponad 80 tys. przypadków koronawirusaŁącznie w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 26 lutego 2020 r. odnotowano ponad 82 tys. potwierdzonych przypadków COVID-19, w tym ponad 2,7 tys. zgonów. Najwięcej potwierdzonych przypadków zakażenia nowym koronawirusem zarejestrowano w Chinach (99 proc.), głównie w prowincji Hubei. Pozostałe osoby przeniosły wirusa do innych krajów Azji, Europy, Oceanii i Ameryki Północnej i zakaziły (np. w Niemczech, we Francji, w Wielkiej Brytanii) kolejne osoby.

Z punktu widzenia zagrożenia epidemiologicznego główny inspektor sanitarny nie zaleca podróżowania: do Chin oraz Korei Południowej, Włoch (w szczególności do regionu Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania), Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu.
Geograficzne rozmieszczenie przypadków COVID-19 w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 25 lutego 2020 r.
Geograficzne rozmieszczenie przypadków COVID-19 w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 25 lutego 2020 r. mat. GIS

Opinie (133) 8 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Co jest naturalnym wrogiem mszycy?