• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ws
27 lutego 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 
  • Często myj ręce, używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu, używaj płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60 proc.). Dlaczego? Mycie rąk ww. metodami zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach.
  • Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi.

Koronawirus 2019-nCoV z chińskiego Wuhanu dociera do kolejnych krajów i terytoriów. Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. W związku ze wzrastającą liczbą zakażeń Światowa Organizacja Zdrowia przypomina o zaleceniach, dzięki którym można zmniejszyć ryzyko zakażenia się.



Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.

- Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20 proc. osób. Do zgonów dochodzi u 2-3 proc. osób chorych. Prawdopodobnie dane te są zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego - informuje Główny Inspektorat Sanitarny.
Według ekspertów najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Czytaj też: Pomiar temperatury ciała na lotnisku w Gdańsku

Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu:

  • Często myj ręce, używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu, używaj płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60 proc.). Dlaczego? Mycie rąk ww. metodami zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach.
  • Podczas kaszlu i kichania zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką - natychmiast wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce, używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu - płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60 proc.). Dlaczego? Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków i wirusów. Jeśli kichasz lub kaszlesz w dłonie, możesz zanieczyścić przedmioty lub dotykane osoby.
  • Zachowaj co najmniej 1 m odległości między sobą a innymi ludźmi, szczególnie tymi, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę. Dlaczego? Gdy ktoś zarażony wirusem powodującym chorobę układu oddechowego, taką jak COVID-19, kaszle lub kicha, wydala pod ciśnieniem małe kropelki śliny i śluzu zawierające wirusa. Jeśli jesteś zbyt blisko, istnieje ryzyko, że możesz wdychać wirusa.
  • Unikaj dotykania oczu, nosa i ust. Dlaczego? Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być skażone wirusem. Jeśli dotkniesz oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, możesz przenieść wirusa z powierzchni na siebie.
  • Jeśli masz gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu, zasięgnij pomocy medycznej. Dlaczego? Objawy ze strony układu oddechowego z towarzyszącą gorączką mogą mieć wiele przyczyn np. wirusową (wirusy grypy, adenowirusy, rynowirusy, koronawirusy, wirusy paragrypy) czy bakteryjną (pałeczka Haemophilus influenzaea, pałeczka krztuśca, chlamydia, mykoplazama).
  • Jeśli masz łagodne objawy ze strony układu oddechowego i nie podróżowałeś do Chin, pamiętaj o stosowaniu podstawowych zasad ochrony podczas kaszlu, kichania oraz higieny rąk i pozostań w domu do czasu powrotu do zdrowia, jeśli to możliwe.


  • Zasady postępowania w ochronie przed koronawirusem.
  • Zasady postępowania w ochronie przed koronawirusem.
  • Zasady postępowania w ochronie przed koronawirusem.
  • Zasady postępowania w ochronie przed koronawirusem.
  • Zasady postępowania w ochronie przed koronawirusem.
  • Zasady postępowania w ochronie przed koronawirusem.
  • Zasady postępowania w ochronie przed koronawirusem.
  • Zasady postępowania w ochronie przed koronawirusem.
  • Zasady postępowania w ochronie przed koronawirusem.
  • Jak skutecznie myć ręce?
- Koronawirus SARS-CoV-2 jest wirusem osłonkowym, podatnym na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów. Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem lub o dezynfekowaniu ich środkiem na bazie alkoholu - informuje GIS.
Nie zaleca się używania masek na twarz przez zdrowych ludzi w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Jak infromuje GIS, noszenie maseczki zasłaniającej usta i nos może pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się niektórych chorób układu oddechowego, jednak stosowanie samej maseczki nie gwarantuje powstrzymania infekcji i powinno być połączone ze stosowaniem innych środków zapobiegawczych, w tym higieną rąk i zasadami ochrony podczas kaszlu czy kichania oraz unikaniem bliskiego kontaktu z innymi ludźmi (co najmniej 1 metr odległości). Światowa Organizacja Zdrowia doradza racjonalne stosowanie maseczek.

Czytaj też: Eksperci o koronawirusie: bez histerii, jesteśmy bezpieczni

Co zrobić, jeśli podejrzewasz zakażenie koronawirusem?



- Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w rejonie, gdzie potwierdzono przypadki zarażenia koronawirusem i zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, to bezzwłocznie powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego - informuje Ministerstwo Zdrowia.
Dodatkowo Główny Inspektorat Sanitarny wyjaśnia ogólne zasady postępowania medycznego w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem - "pacjent manifestujący objawy powinien być hospitalizowany w oddziale zakaźnym (obserwacyjno-zakaźnym) z zapewnieniem warunków izolacji oddechowej i ścisłego reżimu sanitarnego".

O procedurach mówił również Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

- Jeżeli byliśmy w tych regionach włoskich, które są czerwonym obszarem, i mamy objawy, to zgłaszamy się telefonicznie do sanepidu lub przez Narodowy Fundusz Zdrowia, przez infolinię, oraz kierujemy się bezpośrednio na oddział zakaźny - wyjaśniał.
Przestrzegał, żeby pacjent nie zgłaszał się do izby przyjęć, lekarza POZ czy SOR, bo może spowodować to tylko zarażenie kolejnych osób.

- Jeśli wróciliśmy z tego regionu i nie mamy żadnych objawów, wtedy obserwujemy się i nawet nie jest zalecane przez WHO pozostawanie w kwarantannie domowej. Wystarczy się obserwować i w przypadku jakichkolwiek objawów zgłaszać się. Z kolei, jeśli byliśmy w takim kraju i mieliśmy kontakt z osobą chorą, wtedy właśnie wymagana jest kwarantanna domowa - mówił minister.
Podkreślał również, że koronawirus nie stwarza znacząco większego zagrożenia niż wirus grypy. Poinformował też o uruchomieniu infolinii, pod numerem której można uzyskać informacje dotyczące koronawirusa - infolinia jest dostępna przez całą dobę pod numerem 800 190 590.
Gdzie informacje o podejrzeniu koronawirusa należy zgłaszać w Trójmieście:
  1. bezzwłocznie, telefonicznie należy powiadomić Państwową Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Gdańsku - telefon w godzinach urzędowania 58 32 00 815, 58 32 00 816, po godzinach urzędowania w nagłych przypadkach 698 941 776 - informacja co do dalszego postępowania.
  2. w przypadku wystąpienia objawów należy bezpośrednio zgłosić się do oddziału zakaźnego lub Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego - Szpital Zakaźny, ul. Smoluchowskiego 18 w Gdańsku zarządzany przez Szpitale Pomorskie (dorośli i dzieci), Uniwersyteckie Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej ul. Powstania styczniowego 9a w Gdyni.

Ponad 80 tys. przypadków koronawirusa



Łącznie w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 26 lutego 2020 r. odnotowano ponad 82 tys. potwierdzonych przypadków COVID-19, w tym ponad 2,7 tys. zgonów. Najwięcej potwierdzonych przypadków zakażenia nowym koronawirusem zarejestrowano w Chinach (99 proc.), głównie w prowincji Hubei. Pozostałe osoby przeniosły wirusa do innych krajów Azji, Europy, Oceanii i Ameryki Północnej i zakaziły (np. w Niemczech, we Francji, w Wielkiej Brytanii) kolejne osoby.

Z punktu widzenia zagrożenia epidemiologicznego główny inspektor sanitarny nie zaleca podróżowania: do Chin oraz Korei Południowej, Włoch (w szczególności do regionu Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania), Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu.
Geograficzne rozmieszczenie przypadków COVID-19 w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 25 lutego 2020 r. Geograficzne rozmieszczenie przypadków COVID-19 w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 25 lutego 2020 r.
ws

Miejsca

Opinie (133) 9 zablokowanych

  • grypa w szkołach (1)

    Moje dziecko już od tygodnia choruje, zaraziło się w szkole, bo rodzice wysyłają chore dzieci i nikt na to nie reaguje. Zresztą nauczyciele też chorują. Niestety w szkołach nie jest zbyt czysto, wc i szatnie wf nie są odkażane i marnie sprzątane!

    • 20 2

    • Rodzice d**ile chorzy chodzą do pracy i tam też rozsiewaja u mnie w pracy też taka patusiarnia chora do pracy, nie mam szacunku do nich bo nie mają do zdrowych bo im szkoda 20% wypłaty i przyłącza chorzy... Typowe

      • 8 0

  • Mydło zwykle i (1)

    Mydło dezynfekujace działa tylko na bakterie. Koronawirus ro WIRUS osłonkowy i mydło go nie zniszczy. Tylko płyny i żele dezynfekcyjne pow 65% zaw alkoholu. Ale oczywiście myć ręce jak najczęściej trzeba zawsze nie tylko jak są akcje z jakimś wirusem.

    • 10 4

    • koronawirus to wirus osłonkowy reaguje na wszystkie ropuszczalniki lipidów.

      • 3 0

  • Wirus srirus (1)

    Bez przesady i bez paniki...

    • 4 5

    • Uhm, taaaaak....
      Banda i**otów z tobą na czele.

      • 1 1

  • Cały świat odradza uczestniczenia w imprezach masowych, Watykan odradza uczestnictwa w mszach, a portal trojmiasto przedstawia co puszczają w kinach.

    • 14 4

  • Lekarze w Iranie uważają, że pandemia jest bardziej poważna niż to oficjalnie jest podawane, a sytuacja się pogarsza. Arabia Saudyjska po raz pierwszy w historii ogranicza dostęp do Mekki i Medyny. Korea Południowa, 1766 przypadków i 13 zgonów w ekspresowym tempie. Urzędnik Ministerstwa Sprawiedliwości odpowiedzialny za zarządzanie kryzysowe w związku z pandemia wyszedł z biura i wskoczył do rzeki Han odbierając sobie życie.Co wiedział że to zrobił?

    Czytajcie zagraniczne media, w polskich jest tylko o myci rączek, a sytuacja staje się krytyczna.

    • 9 4

  • pracuje w firmie, lidera w swojej brazny....

    ....jest to male polskie korpo czy moze raczej kolchoz.... male ciasne pokoiki, czesto przeludnione, a co najwazniejsze firma karze za pobyt na l4 obcinajac prawie pol pensji, moze tak robic poniewaz znaczna czesc wynagrodzenia jest w formie premii.... w zwiazku z tym, kazdy przychodzi do pracy chory, smarkajacy, z goraczka, na zwolnienie idze w momencie gdy nie ma juz sily wstac z lozka a do tego czasu zarazi pol firmy

    podejrzewam, ze nie jestesmy wyjatkiem i takich firm jest wiecej - jezeli ten wirus trafi do polszy to marny nasz los....

    • 18 0

  • śmiertelność wirusa wynosi 0,4% i dotyczy głównie wieku 80+ (2)

    naprawdę "jest" się czego bać :/

    w Polsce w weekend więcej ludzi ginie na drogach

    • 6 18

    • Czyli to, że umrą starsi i słabsi to nie jest dla ciebie problem? (1)

      Zapewne bałbyś się gdyby miały wyginąć przygłupy?

      • 11 2

      • Ich moze zabic kazdy katar czy grypa. Takie zycie, ze w koncu sie umiera.

        • 1 1

  • Korona na Karwinach??? (2)

    Dlaczego ukrywacie wiadomosc o kobiecie z koronawirusem z Włoch, która była wczoraj w przychodni na Karwinach i zabrano ja karetka do szpitala zakaźnego? Jadąc autobusem do przychodni to chyba już trochę Gdyni zaraziła... Wczoraj była informacja a dzisiaj już skasowana z portal...??? Co jest??? Chciałem dzisiaj żonie pokazać i już tego artykułu nie ma???

    • 13 4

    • to tylko 1 osoba.....

      ....a nawet gdyby bylo 100 to co za roznica?
      nasz kraj nie jest przygotowany na pandemie, zaden janusz biznesu nie zamknie firmy, co najwyzej zamkna urzedy i szkoly..... chorob rozprzestrzeni sie jak kazda inna grypa w sezonie, matka natura wie co robi, przetrwaja najsilniejsi

      • 4 5

    • Gdynia koronowirus

      Jak może być rzetelna informacja,
      a zwłaszcza dotyczące Gdyni. Przecież jest opanowana do perfekcji technika zamiatania pod dywan.A teraz poruszam co jest istotne.Czekam w tym tygodniu jak zwykle pod przychodnią przy ulicy Legionów rano godzina 6/30 oczywiście na ulicy-aby się zarejestrować w celu otrzymania receptę na kolejną porcję leków.Jestem po ciężkiej operacji na otwartym sercu słabo się poruszam.Inni oczekujący też popierają sciany też nie mogąc ustac.Po otwarciu drzwi tlumek rusza a tam panie z rejestracji poganiaja za żółtą linie bo jest Rodo!,Faktyczne na podłodze wysmarowano linie żółtą.Tlumek osób do rejestracji tloczy się rejestracja trwa długo ponieważ część zniedoleznialych ma problemy z wypisaniem malych karteczek z nazwiskiem i adresem którą odbiera jedna z pań z rejestracji i wtedy przekraczmy żółty pas i dowiadujemy się: iż zostaliśmy zarejestrowani pozytywnie lub nie.Tak działa system stworzony przez świra.Dlatego usuwanie istotnych informacji dla mieszkańców jest ważne ponieważ pozwala tworzyć kolejne absurdalne przepisy zarządzania i tym podobne twory.A pomagać i ułatwiać to już nie.Pozdrawiam.

      • 3 0

  • Przestac

    Podawać rękę przy powitaniu !

    • 3 1

  • Nie jest groźniejszy od grypy, a Chiny zamykają 11 milionowe miasto ?

    i wydają miliardy dolarów na walkę z koronawirusem. Jakoś słabo spójny ten przekaz. Nie pamiętam by z powodu grypy zamknięto miasto, odwołano loty, wprowadzano kwarantannę.

    • 18 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

Student Maritime Conference 2024

60 - 480 zł
konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Paliwa kopalne to:

 

Najczęściej czytane