• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Kosmiczny Dzień Nauki

Prezentacja łazików marsjańskich, rozmowa o najnowszych odkryciach teleskopu Webba, a może zgłębianie tajników astrofotografii albo pokaz oryginalnych dzieł Jana Heweliusza czy wahadła zegarowego o imieniu Warkocz św. Katarzyny, które zostało wpisane do Księgi Rekordów Guinnessa? 18 lutego zapraszamy na Kosmiczny Dzień Nauki na Górze Gradowej i w wielu innych lokalizacji rozsianych po całym mieście. Bohaterami tego wydarzenia będą astronomia, kosmologia, historia i sam Jan Heweliusz, patron Hevelianum. Świętujemy tym samym Dzień Nauki Polskiej, który tradycyjnie przypada 19 lutego. Zapraszamy! Wstęp wolny!

W bogatym programie wydarzenia każdy znajdzie coś dla siebie, będą atrakcje zarówno dla najmłodszych pasjonatów nauki, jak i dla młodzieży oraz dorosłych. W przestrzeni sali Haxo w budynku Wozowni Artyleryjskiej odbywać się będą Spotkania z Nauką, czyli rozmowy ze specjalistkami i specjalistami. Pomówimy o najnowszych odkryciach teleskopu J. Webba, czy o tym jak przygotować się do podróży na Marsa. O astrofotografii dla początkujących oraz najpiękniejszych ujęciach wszechświata, nadesłanych na międzynarodowy konkurs astrofotografii AstroCamera, opowiedzą doświadczeni astrofotografowie i laureaci konkursu. Zwieńczeniem dnia pełnego naukowych atrakcji stanie się koncert audiowizualny Voices of the Cosmos, podczas którego będzie można posłuchać regularnych, rytmicznych pulsarów, śpiewu komety czy budzących grozę sygnałów z magnetosfer Jowisza i Saturna.

Dla miłośników gier Hevelianum przygotowało kosmiczne planszówki, wciągające gry fabularne oraz gry terenowe. Rezydujący na stałe w Hevelianum robot humanoidalny wcieli się w rolę Heweliusza i będzie odpowiadał na zadawane mu pytania. Dzięki zaangażowaniu Politechniki Białostockiej zobaczymy model analogowego łazika marsjańskiego. Swoje osiągnięcia zaprezentują również studenci z koła naukowego Politechniki Gdańskiej SimLE, m.in. rakietę z ładunkami badawczymi.

Dla tych, którym naukowych odkryć będzie mało, Hevelianum przygotowało we współpracy z partnerami atrakcje w przestrzeni Gdańska. W PAN Bibliotece Gdańskiej prezentowane będą wyjątkowe eksponaty związane z Janem Heweliuszem, a w pobliskim Archiwum Państwowym zaplanowano zwiedzania kuratorskie. W Gdańskim Obserwatorium Autonomicznym odbędą się obserwacje połączone z opowieściami o gwiazdach. Miłośników sztuki zapraszamy do Gimnazjum Polskiego, aby wraz z przewodnikiem obejrzeć malowidło na suficie auli Niebo Polskie. W Muzeum Nauki Gdańskiej, oddziale Muzeum Gdańska, będzie można zobaczyć zegar z najdłuższym wahadłem i posłuchać koncertu carillonowego.

Podczas Kosmicznego Dnia Nauki w Hevelianum odkryjecie, że cała przyjemność naprawdę kryje się w odkrywaniu!

Pełny program na: www.hevelianum.pl

Opinie

Sprawdź się

Wybierz poziom

Węgiel kamienny jest skałą pochodzenia...?

 

Najczęściej czytane